Szerző Téma: Nirvána/Nibbána  (Megtekintve 36853 alkalommal)

rotana

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
Re:Mi a nirvána?
« Válasz #300 Dátum: 2013. Április 28. - 17:20:14 »
Igen a kusala chanda helyes szándék,helyes érdeklődés,helyes hozzáállás,helyes vágy,helyes lelkesedés,ami a buddhizmus ösvénye szerinti helyes cselekvésre igaz és belátásból,bölcsességből fakad.Szenvedés megszüntetéséhez vezető vágyak,az ösvény szerves részei.Gyakorlással,tehát meditációval fejleszteni kell egészen a Nibbánáig.A kusala chanda hozzájárul az erények fejlesztéséhez ...(Paramita,a listát ki lehet keresni a neten 10-tagú egyes helyeken)
A tíz erény:
1. nagylelkűség
2. virtus-  helyes életvitel
3. lemondás
4. transzcendentális bölcsesség,belátás
5.erőfeszítés,energikusság
6.elfogadás,türelem,kitartás
7.igazmondás,őszinteség
8.céltudatosság,határozottság,helyes elhatározás
9. szerető-kedvesség
10.nyugalom,felülemelkedettség

Tehát tehát kusala chanda például :

1.szerető kedvesség
2.együttérzés ,részvét
3.öröm,örvendezés mások boldogulásában,boldogságában,erényeiben stb.
4.egykedvűség, felülemelkedettség

A tanha-- szomjjal,sóvárgással,ragaszkodással teli vágy ,helytelen vágy-- pedig pont az ellentéte lenne a kusala chandának ,tehát én- központú vágyak a buddhista tanokban.Nem vezetnek a szenvedés megszüntetéséhez.Az ösvényen elhagyandó vágyak,a Nibbana felé egyre jobban eltünedeznek és átadják a helyüket a kusala chandának.

1. érzéki vágyak iránti sóvárgás
2. valamivé,valakivé válás vágya,létezés vágya
3.vágy a nemlétezésre;vágy a kellemetlentől,nem kívánatostól való megszabadulásra

Ezekkel összefüggésben jelenik meg a 3 méreg,a szenvedés gyökerei.
1.tudatlanság ( szenvedés felismerésének hiánya,zavarodottság)
2.ragaszkodás (ösvény szerinti helytelen vágyak,szenvedély,kapzsiság,irigység)
3.ellenszenv (düh,erőszak,utálat,önteltség)

avagy 10 béklyó szerinti felsorolás:

1. énképzet
2. kétely
3. szertartásokhoz és szabályokhoz való kötődés
4. érzéki vágy
5. ellenszenv
6. finomanyagi létezésre irányuló vágy
7. anyagtalan létezésre irányuló vágy
8. önhittség,önteltség
9. nyughatatlanság,
10. nem tudás

Igen és vannak semleges vágyak mint például az egyszerű ösztönök mint az éhség,szomjasság,alvásigény stb.
Persze minden vágy oda-vissza alakulhat .Pl.egy semleges,ártatlannak tűnő vágyból is lehet tanha a képzetlen tudatban.
Ezt egy példán tudnám szemléltetni amit Ajahn Jayasaro mesélt;Ajahn Chah így képezte a tanítványait a sóvárgás felismerésére a gyakorlatban.

A szerzetesek nehéz fizikai munkát végeztek a hűvös dzsungelben és amikor eljött a pihenési idő,akkor mindig egy forró,édes italt kaptak a kolostortól ,mivel az egyszeri étkezés alkalma már teljesült,többet nem ehettek bizonyos ételt csak ilyesmit.
A szomjas Jayasaro miután meghallotta ,hogy egy csilingelő taligán már hozzák a finom italt sóvárgással teli gondolatai támadtak.
Ajahn Chah miután megérkezett a forró ital,még nem adott utasítást hogy osszák is ki az italokat.Az italok kezdtek kihülni.E közben a tanítók nevedgéltek,beszélgettek egymással.
Jayasaro gondolatai már az ital körül forogtak ... ,,de jó lenne már befejezni a munkát,és inni végre az italból "
,,az ital ki fog hűlni,a mester meg csak beszélget,gyerünk már" és ehhez hasonló gondolatai támadtak,ami hatására a munka amit végeztek elviselhetetlenül kellemetlenné vált,az idő megállt,meg akart szabadulni tőle,hogy már végre a finom italhoz érjen.

Tisztán elméleti kérdés, Astus, szerinted kizárt dolog úgy felkelni reggel az ágyból, hogy nem vágyakozol?

Minden tettet megelőz a szándék. Ami mögött nincs szándék, azt nem is csinálja az ember. Ez persze nem azt jelenti, hogy a szándék-tett-eredmény hármas mindig egyezik. Továbbá, a vágy/sóvárgás (trsna/tanhá) a buddhizmusban nem azonos az akarattal (cshanda) vagy a szándékkal (csétaná), bár persze egyezhet is a kettő. Tehát nem minden tudati tevékenység egyben szennyeződés is, vagy vezet szenvedéshez.
« Utoljára szerkesztve: 2013. Április 28. - 18:15:25 írta Bliss »

arany lótusz

• Vendég
« Válasz #301 Dátum: 2013. Április 28. - 20:11:38 »

Igen és vannak semleges vágyak mint például az egyszerű ösztönök mint az éhség,szomjasság,alvásigény stb.
Persze minden vágy oda-vissza alakulhat .Pl.egy semleges,ártatlannak tűnő vágyból is lehet tanha a képzetlen tudatban.
Ezt egy példán tudnám szemléltetni amit Ajahn Jayasaro mesélt;Ajahn Chah így képezte a tanítványait a sóvárgás felismerésére a gyakorlatban.

A szerzetesek nehéz fizikai munkát végeztek a hűvös dzsungelben és amikor eljött a pihenési idő,akkor mindig egy forró,édes italt kaptak a kolostortól ,mivel az egyszeri étkezés alkalma már teljesült,többet nem ehettek bizonyos ételt csak ilyesmit.
A szomjas Jayasaro miután meghallotta ,hogy egy csilingelő taligán már hozzák a finom italt sóvárgással teli gondolatai támadtak.
Ajahn Chah miután megérkezett a forró ital,még nem adott utasítást hogy osszák is ki az italokat.Az italok kezdtek kihülni.E közben a tanítók nevedgéltek,beszélgettek egymással.
Jayasaro gondolatai már az ital körül forogtak ... ,,de jó lenne már befejezni a munkát,és inni végre az italból "
,,az ital ki fog hűlni,a mester meg csak beszélget,gyerünk már" és ehhez hasonló gondolatai támadtak,ami hatására a munka amit végeztek elviselhetetlenül kellemetlenné vált,az idő megállt,meg akart szabadulni tőle,hogy már végre a finom italhoz érjen.

gondolhatod h a szerzetesek sem tudják annyira fékezni az éhségre, szomjuságra stb. emberi szükségletekre irányuló gondolataikat, vágyaikat. napi 2 szer eszek, de még így is sokszor alig várom. Ezek nem hinném végülis h olyan veszélyesek lennének. ha az lenne akkor hogyan lehetne megszabadulni?:) arra kell odafigyelni h ne igyál és egyél mohón,ne csócsálj,és ne egyed magadat felpuffadásig, nem igaz?:)
« Utoljára szerkesztve: 2013. Április 28. - 20:13:20 írta arany lótusz »

rotana

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #302 Dátum: 2013. Április 28. - 21:20:29 »
Igen,de ott a mesternek nem ez volt az egyetlen ilyen húzása,meg amúgyis azt olvastam sok helyen hogy igyis alul voltak táplálva.
Amit nem értek miért azt nem jó átvennem tőlük mint például a napi egy étkezés. Nekem az étellel sohasem volt gondom,hogy túl mohó lennék.

[/quote]

gondolhatod h a szerzetesek sem tudják annyira fékezni az éhségre, szomjuságra stb. emberi szükségletekre irányuló gondolataikat, vágyaikat. napi 2 szer eszek, de még így is sokszor alig várom. Ezek nem hinném végülis h olyan veszélyesek lennének. ha az lenne akkor hogyan lehetne megszabadulni?:) arra kell odafigyelni h ne igyál és egyél mohón,ne csócsálj,és ne egyed magadat felpuffadásig, nem igaz?:)
[/quote]

arany lótusz

• Vendég
« Válasz #303 Dátum: 2013. Május 01. - 10:42:10 »
Igen,de ott a mesternek nem ez volt az egyetlen ilyen húzása,meg amúgyis azt olvastam sok helyen hogy igyis alul voltak táplálva.
Amit nem értek miért azt nem jó átvennem tőlük mint például a napi egy étkezés. Nekem az étellel sohasem volt gondom,hogy túl mohó lennék.

[/quote]
[/quote]

nem is tudnék úgy élni, mert tönkremenne a szervezetem. ezt én se tudom megérteni sajna.

Samma

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #304 Dátum: 2014. Március 03. - 22:02:23 »
"Buddha ezt hol mondja, hogy van egy tudat feletti "Tartomány" -azt Buddha számtalanszor mondja,h van egy Világ Feletti Ösvény.A világba a test és a tudat nem tartozik bele?Csak szavakat kerestek,szavakkal játszotok,ez mire jó?:)Metta:)

A Világ Feletti Ösvény az a Nemes nyolcrétű ösvény.A Nibbána csak egy fogalmi próbálkozás hogy megragadjuk mi történik egy felébredett pszichológiájával.Nincsenek szenvedésteli tudatállapotok,nincs újjászületés és ami van az üdvözült tudatállapotok mint a kedvesség,inspiráció a jóért,a megvilágosodás boldogsága,nyugalom,nevetés :) .

Samma

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #305 Dátum: 2014. Március 03. - 22:21:29 »
Aki elérte a  Nirvánát,aki tudatában megsemmisült minden méreg és nemtudás a négy nemes igazsággal kapcsolatosan az többé nem születik újjá és ennek a tudásnak a birtokában van,ismeri a karma működését .Miszerint az csak egy személytelen folyamat.
Egy Arahantnak a Nemes nyolcrétű ösvény a természete,nem kell gyakorolnia.Ez az utolsó élete,ennek a tudásnak birtokában is van.
A buddhizmus minden tételét bebizonyította a gyakorlás révén,Buddha megvilágosodásában töretlen hite van hiszen sajátmaga számára igazolni tudta a tételeket.

Valóban,a Nibbána maga az éntelenség vegytiszta szubsztanciája.A Nibbána nem a végső valóság,hanem épp annak felismerése,h ahány lény,kezdve az egyselytüektől az emberig,annyiféle "végső valóság."Ahány szempont,ahány nézet,ahány vallás, annyiféle "végső valóság".Vagyis minden relativ,minden mozgásban van,minden változik.A Nibbána valóban a teljes vágytalanság,a megfogalmazásod rövid és velős,de azért több is elmondható a Nibbánáról.Én-szintén nem tul hosszan- ugy szoktam mondani,h az eszközök a Nibbána eléréséhez-a vágytalanság,a felülemelkedettség,szenvtelenség.Ezek gyümölcsei pedig a Béke,Szabadság,Szenvedésmentesség.---Metta:)
« Utoljára szerkesztve: 2014. Március 03. - 22:24:25 írta Samma »

Samma

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
Re:Nirvána/Nibbána
« Válasz #306 Dátum: 2014. Április 26. - 12:22:59 »

Geo

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #307 Dátum: 2014. Június 26. - 09:28:53 »
kedves Samma! (de máááás is válaszolhat)

beszélnél többet erről az önigazolásról? Buddha tudatállapotát szeretnék elérni, s ehhez igazítják magukat a hívők, vagy valami egyébről van szó?

Samma

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #308 Dátum: 2014. Július 16. - 15:51:14 »
hello,csak most nyaraláson vagyok és most van lehetőségem írni,bocsi.

hát ez nem önigazolás mert ha elérted az arahantságot akkor véget vetsz annak a kammának ami a létezéshez köt vagyis:érzéki szomj,létszomj,nem létezés vágya.Ami a legfontosabb hogy az út nem mindenkinek olyan rövid hogy ezt egy élet alatt elérje,valakinek több megvilágosodási fokozaton kell átmennie  miközben a vágyak egyre gyengülnek,de ez mind a magától kell hogy jöjjön.a folyambalépés is igen ritka,mivel nagyon kevesen vannak akik a Buddha szerint gyakorolnak illetve a szuttákat értelmezni is nehéz néha egy beérkezett nélkül.én azt javaslom hogy tartsd be az öt fogadalmat és olvasgasd Bikkhu Bodhi angol Nikhaya forditasait mert ennel megbizhato forrasokat nem talalsz Buddha tanitasait illetoen.ha kellenek a könyvek szivesen adok linket hozza,olyaan 1000 oldalas könyvek egész életedre tele leszel szuttával.
A gyakorlás fokozatos és hát szerintem csak magunkra szamithatunk.

Samma

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #309 Dátum: 2014. Július 21. - 21:13:31 »
Amit lefelejtettem,hogy újjászületés nélkül nincs buddhizmus.Bárki aki ezt tagadja az máris elveti Buddha fölébredését és belátásait.
Én nyitottan kezelem,de nem mondanám hogy hiszek benne bár vannak bizonyítékok és tapsztalatok a világból amik alátámasztják ,plusz a tudomány sem ad bizonyos jelenségekre kielégítő válszt.
Ami érdekes azaz,hogy volt testenkívüli élményem,a plafon felé emelkedtem de nem láttam a testem felülről csak éreztem hogy elhagytam azt.
Ennek ellenére ez sem győzött meg.  :) Rám fér még pár élmény.

Samma

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #310 Dátum: 2014. Július 21. - 21:16:08 »
Meg a spiritualitásnak nem arról kell szólnia hogy ki mit ér el. :) Kit érdekel...Az út és a belátások számítanak,meg persze egy egészséges erőfeszítés ,de mindenkép szép élménynek kell lennie.

nibbána

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
Hogyan lehet elérni a nibbánát?-Nibbána tanításai.
« Válasz #311 Dátum: 2017. Április 04. - 17:38:26 »
Kedves Barátaim.Itt elérhető vagyok.Metta.:)