Szerző Téma: Buddhizmus és angyalok  (Megtekintve 2681 alkalommal)

kiroru

• Srótápanna
  • **
    • Profil megtekintése
Buddhizmus és angyalok
« Dátum: 2010. December 10. - 15:21:07 »
<delete>
<törölve>
« Utoljára szerkesztve: 2013. Június 01. - 19:58:43 írta kiroru »

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
Re:Buddhizmus és angyalok
« Válasz #1 Dátum: 2010. December 10. - 21:30:49 »
Ebben mi lenne a buddhizmus?

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #2 Dátum: 2010. December 10. - 21:37:17 »
Egy ilyen eset kapcsán az jut eszembe, hogy vajon miért mondja valaki azt magáról, hogy buddhista, miközben nem vall buddhista nézeteket? Ennek persze számos egyéni oka lehet, amibe itt nem feltétlenül kell belemenni. Az viszont már fontosabb, hogy megpróbáljunk különbséget tenni aközött, hogy mi micsoda. A buddhizmusban nincs szó angyalokról. Angyalokról abban az értelemben, mint Isten hírvivői, vagy akár mint magasan fejlett lények. De egyszerűsíthetjük úgy is, hogy maga az angyal szó és vonatkozásai nem szerepelnek a buddhizmusban, egyrészt mert abban a kultúrkörben ilyen nem létezik, másrészt mert angyalok monoteista vallásokban szerepelnek.

Kedves Kiroru! Akárkivel is beszéltél, bár buddhistának vallhatja magát, a buddhista tanításokkal láthatóan nincs tisztában, vagy azokat nem fogadja el.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #3 Dátum: 2010. December 11. - 16:28:03 »
Kiroru!

Igen, lehet olyan, hogy valaki buddhistának tartja magát, miközben a buddhizmussal nem egyező nézeteket vall. Ezért van az, hogy nem az a lényeges, hogy ki mondja, hanem hogy mi az, amit mond. Angyalok és Isten, ezek a buddhizmussal nem egyező elképzelések.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #4 Dátum: 2010. December 11. - 17:44:17 »
Hát, azt hiszem, kissé mást gondolunk arról, mi a buddhizmus, mit tanított a Buddha stb.

kiroru

• Srótápanna
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #5 Dátum: 2010. December 11. - 17:49:33 »
<delete>
<törölve>
« Utoljára szerkesztve: 2013. Június 01. - 19:59:32 írta kiroru »

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #6 Dátum: 2010. December 11. - 17:55:02 »
Kiroru!

"Attól még hogy egy buddhista hisz Istenben és az angyalokban attól még ugyanúgy lehet a karmát komolyan venni, ugyanúgy lehet meditálni, ugyanúgy lehet szuttákat olvasni."

Igen, lehet. Sőt, buddhista angyalok is lehetnek, ahogy vannak buddhista istenek is. Az egyetlen igazán problémás részt itt Istenben látom, mármint az Egy Istenben, ami nem fér össze a buddhizmussal, tekintve, hogy az tagadja egyrészt minden más isten létét, másrészt tagadja a függő keletkezést és az állandótlanságot. Az állandótlanság - vagyis hogy nincsenek örök dolgok, örök lények - alapvető része a Buddha tanának.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #7 Dátum: 2010. December 11. - 19:06:42 »
Astus

Nem baj:) Istent illetően tekintsünk el attól, hogy teremtő és legyen abszolút. mint hogy az is de facto és de jure is:DD És akkor tekintsünk el a mahajánától, mely esetben a Dhamma örök (abszolút) és akkor még tekerünk néhányat a bűvös kockákon :D és már nagyon hasonlítanak hidd már el kiskedvemért HHH 

A buddhista isteneknek nincs köze éppen az ábrahámitához mert az abszolút és abszolút - mintha ezt már mondtam volna :DD - és akkor persze abszolút érvényű a 10 parancsolat. Amiből vagy 9 benne van az összes legalábbis Eupai ország büntető törvékönyvében...az más kérdés hogy mégsem teljesen abszolút pl. a ne ölj mert önvédelemből lehet.

Nem tagadja a függő keletkezést mivel kizárólag Isten abszolút sőt éppen hogy minden más relatív. De inkább hagyjuk ezt mert még teljesen fölöslegesen felizgatom magam hhhh

Legalább tegyük fel hogy a zsidó és a keresztény vallást illetően tévedhet a buddhizmus, agy ha az nem akkor t. Astus tévedhet :D (ahogy én is)

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #8 Dátum: 2010. December 11. - 19:07:59 »
ja a témát illetően angyalok is azért vannak mivel abszolút Isten nem csinál ergo semmit...mert hogy attól hogy valaki zsidó még nem ööö problémás az észjárása eleve...:DDD

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #9 Dátum: 2010. December 11. - 19:17:08 »
Teremtőnek pedig úgy teremtő mint további okra nem visszavezethető ok. Az alapvető ok egyáltalán nem jelenti a függő keletkezés tagadását.

Egyébként azt mondani hogy "minden" azaz minden relatív egyrészt önellentmondó a minden-re tekintettel, másrészt ennek abszolút igaznak tekintése is abszolútumot feltételez további önellentmondás. harmadrészt  az abszolút nirvána sem tagadja a függő keletkezést, úgy hogy én lépek mert ez a téma nem nekem való.

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #10 Dátum: 2010. December 12. - 01:27:28 »
Sokat gondolkoztam rajta, hogy írjak-e ide, mert nekem is vannak ilyen "angyalos" jellegű tapasztalataim meditációból. Eddig elsősorban azért nem hoztam fel ezeket, hogy ne zavarjak be másokat feleslegesen. Olyan nagyon nem akarok részletekbe menni most sem, inkább egy két megfigyelésemet, következtetésemet írnám le, hátha van értelme.

Szóval ilyen "angyal-szerű" lények nekem is többször megjelentek még a gyakorlásom elején. Mondjuk én nem angyalnak, hanem fura szerzetnek, meg "nem tudom mi"-nek neveztem, "címkéztem" őket.

Akárhogy is néztem, a Mahasi-féle leírásban semmit nem találtam ezekről, csak annyit, hogy bármi előjön, címkézzük, figyeljük, aztán folytassuk a légzés figyelését. Persze nagyon nehéz volt megállni, hogy ne kezdjek kommunikációba velük, és ne is haragudjak rájuk (elég szemét dolgokat műveltek), de sikerült a lehető legáthatóbb figyeléssel, szemléléssel valamilyen módon megszabadulni tőlük. Volt, amelyik egyszerűen eltűnt, volt amelyik "látványosan" elviharzott, és volt olyan is, amelyik fokozatosan "elenyészett".

Tudom, ez így sokaknak furán hangzik :) Eleinte akartam is ezekről itt kérdezősködni, de aztán miután a vipasszaná technikáját alkalmazva megoldottam a dolgot, nem gondoltam, hogy érdemes. Kérdésem igazából nem maradt.

Azóta nem is jellemző, hogy ilyesmik jönnének elő, illetve mielőtt idáig fajulna a helyzet, észreveszem, címkézem, stb.

Az a tapasztalatom egyébként, hogy könnyű elmenni az erdőbe ezektől. Korábban írtam is itt, hogy nem ilyen, de más jellegű tudattartalmak teljesen ledöbbentettek, totál a hatásuk alá kerültem a csodálkozástól és az lett a vége, hogy komoly, napokig tartó testi tüneteim lettek. Azóta nagyon tudom, mi is az az upekkhá és hogy még a társadalmunk által pozitívnak tartott érzelmek (ti. csodálat) is mekkora zűrt képesek okozni :)

Ezért azt gondolom, hogy rendes vipasszaná tanárhoz kéne kirorunak elmennie, nem valaki olyanhoz, aki hozzá hasonlóan "elment az erdőbe".

Persze lehet, hogy rosszul gondolom és mégiscsak vannak angyalok meg én vagyok tahó, hogy nem állok szóba velük.

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #11 Dátum: 2010. December 12. - 01:30:45 »
Még egy észrevétel:
Nőknek a férfiak hajlamosak azt mondani, amit a nő hallani szeretne. Ezért egy további javaslatom kiroru, hogy ez a tanár/szakember lehetőleg nő legyen :)

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #12 Dátum: 2010. December 12. - 01:40:17 »
Ja és valahol olvastam, hogy mikor maga a Buddha jelent meg egy szerzetesnek, csak ugyanúgy szemlélte, mint bármilyen más tudattartalmat. És így tette jól.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #13 Dátum: 2010. December 12. - 10:04:16 »
Ami azonban a topikot illeti, hogy buddhizmus és angyalok ez az értelmezhetetlen magasságban van.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #14 Dátum: 2010. December 12. - 13:46:54 »
Nem ismeretlen a buddhizmusban az, hogy meditáció alatt az ember különböző lények jelenlétét tapasztalja, illetve jelennek meg. Erről, hogy mit lehet kezdeni ezekkel, a meditációs kézikönyvek általában külön fejezeteket tartalmaznak.

Itt van Zhiyi rövidebb meditációs kézikönyvéből a vonatkozó fejezet: Chapter 8, Recognition of the Work of Demons (PDF).

A Zen iskolában az egyik híres eset az, ami Niutou Faronggal (594-657) történt. Mielőtt még találkozott volna mesterével, Dayi Daoxinnel, a barlangban, ahol meditált, madarak százai tették nála tiszteletüket virágokkal a csőrükben. Ám miután találkozott Daoxinnel, s megvilágosodott, többé nem jelentkeztek csodás események. Az esettel kapcsolatban később kérdezgették a különböző mestereket.

Egyszer egy szerzetes megkérdezte Nanquan [Wangot]:
- Mielőtt Niutou Farong találkozott volna a negyedik őssel [Daoxin], miért tartottak madarak százai virágot a csőrükben és ajánlották azokat fel neki?
- Minden egyes lépéssel Niutou a buddha létrát mászta. - válaszolt Nanquan.
- Miért nem ajánlottak fel virágokat a madarak azután, hogy Niutou találkozott a negyedik őssel? - kérdezte a szerzetes.
- Még ha nem is mászta volna meg a buddha létrát, attól még Wang mester egyetlen útján van. - mondta Nanquan.

- Hogyan volt, mielőtt Niutou találkozott a negyedik őssel? - kérdezte egy szerzetes.
- Ősszel sárga levelek hullanak. - mondta Yuanmi.
- Hogyan volt, miután találkozott vele? - kérdezte a szerzetes.
- Tavasszal a fű maga zöld. - mondta Yuanmi.