Szerző Téma: Arnold Schwarzenegger - Terminátor - Buddhizmus - A Gépek lázadása  (Megtekintve 7563 alkalommal)

A Nikk

• Vendég
Re:Arnold Schwarzenegger - Terminátor - Buddhizmus - A Gépek lázadása
« Válasz #15 Dátum: 2011. Február 06. - 20:49:50 »
Idézet
Ha a multicégek szalagjai mellett gürizőkre gondolsz, akkor igen.

nem rájuk gondoltam.

Viszont van néhány felvetés.

Marvin Minskytől olvastam egyszer egy olyan eszmefuttatást, hogy az agyban vannak kihasználatlan szövetrészek, ezeket ki kéne kaparni és a helyükre szupergyors optikai kábelhálózatot ültetni be, ekként növelve az agy kapacitását. Volt egy másik felvetése is, miszerint az agynak biztonságosabb helyet kéne keresni az emberi koponyánál, mert elég kockázatos dolog mindenhová magunkkal hordozni a nyakunkon...

Ezek elszállt ötleteknek tűnnek talán, de szerintem csak idő kérdése, hogy technikailag megvalósuljanak. Tudtommal már van kezdetleges gondolatolvasó szerkezet, innen már nincs messze az, hogy bizonyos kognitív funkciókat aggyal összekapcsolt/beépített kütyük ellássanak...

Érdekes kérdés pl. a klónozás is, illetve mi van akkor, ha őssejtből vagy valamilyen biológiai eljárással emberi agyat növesztenénk vmi olyan mesterséges közegben, ami mellett funkcionálhatnának benne a képzetek, a tapasztalás folyamata...

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #16 Dátum: 2011. Február 06. - 22:28:26 »
Bzsolti!

Bocs, én inkább viccnek vettem a kérdést. De ha komolyabban nézzük, akkor két eshetőség van. Vagy valóban egy robotról van szó, s ebben az esetben nem rendelkezik tudattal, vagy pedig egy újfajta létformáról van szó, mely rendelkezik tudattal. Ha van tudat, akkor van buddha-természet is. Például a Caprica c. sorozatban (melyet még nem sikerült egészen végignéznem) az "intelligens gépek" az emberi tudat virtuálissá válásából jönnek létre. A sorozatban (ill. már a Battlestar Galacticában is, aminek előtörténete a Caprica) szintúgy nem mellékes, hogy ezek a "gépek" vallásosak. Ilyen értelmezésben feltehető, hogy akár buddhisták is lehetnének az ilyen robotok, amik valójában emberi tudattal rendelkeznek. A terminátor esetében (amiből csak a filmeket láttam, a sorozatot és a regényeket nem ismerem) tisztán gépekről van szó, vagyis mesterséges intelligenciáról, ami - már amennyire én látom - a buddhista értelmezésben nem rendelkezik tudattal, s épp ezért teljesen mechanikus a működése (melyből következően ezt inkább kellene virtuális, mintsem mesterséges intelligenciának nevezni). Ebből következően maga a Skynet sem jöhet létre úgy, mint a filmben, mert egy gép nem ébredhet öntudatára, mivel az nincs neki.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #17 Dátum: 2011. Február 07. - 16:24:04 »
bzsolti

Mindennek semmi köze nincs a buddhizmushoz, bár Astus volt olyan kedves és kezdett valamit a kérdéssel, amit egyáltalán lehet. Köszönöm a pozitív jelzőket de nem kell fáradni ilyesmivel.

Astus

Volt valami Julien La Mettrie vagy ilyesmi francia filozófus nevezzük annak, aki írt valamit olyasmit, hogy: Az ember gép
ennyit tudok a témához hozzá tenni öö tehát semmit.

Van egy kábé 500 oldalas könyvem a mesterséges inteligenciáról. Érintetlen állapotban viheti akinek kell ajándékba.:)

bzsolti

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #18 Dátum: 2011. Február 07. - 17:18:31 »
Köszönöm Astus a válaszodat!
Plumbeus!
Mindennek köze van a buddhizmushoz, ha szó esik benne a tudatról !
Az más kérdés, hogy mesterségesen lehet-e tudatot létrehozni. Erről sok nagy koponya vitatkozik.
Hogy miért írtam ide azt amit? Kedves Plumbeus biztosan elkerülte csalhatatlan figyelmedet a topic CÍME :
Arnold Schwarzenegger - Terminátor - Buddhizmus - A Gépek lázadása.
Nem én indítottam. De, ha már van, akkor ha meg tetszed engedni ,valamilyen formában hozzászoltam.
Írod: " Köszönöm a pozitív jelzőket de nem kell fáradni ilyesmivel." Ne aggódj nem fáradság. Szívesen teszem, mert pikírt hozzászólásaid mindig ihletet adnak rá.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #19 Dátum: 2011. Február 07. - 17:27:11 »
Aha. Egy élmény volt

bzsolti

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #20 Dátum: 2011. Február 07. - 17:39:47 »
Na látod!
Még pár magasröptű dialógus velem és a végén még megtapasztalod a megvilágosodás élményét is.

hop.pala

• Vendég
« Válasz #21 Dátum: 2012. Június 22. - 02:07:40 »
Plumbeus:akkor a más testben ő vagy nem ő?
Ezt kérdezted.
A kérdés rossz mivel a buddhizmus lényege az én tagadása és innentől kezdve minden téveszme hibás lesz.

littletsu

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #22 Dátum: 2012. Június 22. - 15:07:30 »
Szerintem nincs semmi elképzelhetetlen a Sahn mester jóslatában. Miért ne lehetne szupergépek egy rendszerett csoportja, amely
képes megkülönböztetni a saját fajtáját az emberitől, és innentől már csak fantázia kérdése a dolog.
Viszont - akármilyen hasznos is a hasonlat időnként - a software-t meg a tudatosságot (consciousness) összemosni, egyneműnek
venni hiba. A software fizikai alapon működik és nem lép túl a fizikai határain. A tudatosság az mindennemű, az spirituális...
Egyébként, én úgy gondoltam, hogy mindennek Buddha természete van, egy darab fának is. Az már más kérdés, hogy egy darab fa
nem fog megvilágosodni soha. A Buddha mondta, hogy az ember van a legjobb (és talán kizárólagos?) helyzetben a megvilágosodáshoz és a  végső megszabaduláshoz (Great Awakening to Supreme Enlightenment), a többi világ lakói vagy túl jó sorban vannak, vagy túl rosszban, hogy
a kultivációval foglalkozzanak. Szerintem ez a gépekre is vonatkozna. A kérdés nem az, hogy létrehozható egy olyan komoly software, ami
majd öntudathoz hasonló dolgokat produkál, és ennek megfelelőel "elboldogul" a fizikai világban, mert erre a válasz szerintem igen, hanem az,
hogy egy gépbe képes lenne-e bármiféle "lélek" avagy intermediary body inkarnálódni, és erre viszont a válasz egyértelmű nem.

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
« Válasz #23 Dátum: 2012. Július 05. - 10:07:50 »
Én szeretem Wittgensteint. Wittgenstein szerint a filozófiai problémák valójában nyelvi problémák. Itt is valami ilyesmiről van szó. Eltérő értelemben használjuk a tudat szót, mindenki mást gondol róla, mi is az a tudat, tudatosság. Roni szépen összeszedte, mit lenne érdemes minden vitázónak elolvasni, mielőtt egymásnak esünk. Persze, miután elolvastuk, értelmezni is kellene, analizálni és dekonstruálni.

Én azt gondolom, hogy a hat létsíkról való fejtegetés, a buddhista kozmológia egy gyenge láncszeme a buddhizmusnak, ha azt mint filozófiát tekintjük (persze nemcsak az, de ez egy filozófiai vitában nem sokat számít). Ha képesek vagyunk ezt úgy tekinteni, mint egy metaforát, tehát a lények létsíkok közti szakadatlan vándorlását úgy felfogni, mint a szenvedés különböző megjelenési módjai közötti folyamatos sodródást (és itt most a szenvedés alatt a dukkhát értem), akkor más megvilágításba kerül a probléma, ugyanis a mesterségesen létrehozott, pl. az emberekre megkülönböztethetetlenül hasonlító  (megkülönböztethetetlenül is viselkedő) robotok ugyanúgy a szenvedésnek alávetettek, mint a többi lény.
Sőt, ha már itt tartunk, a dukkha kiterjeszthető bármely létező dologra, nemcsak az élőlényekre, az élőlényeket az élettelenektől megkülönböztetni a tudatosság alapján egyszerű megkülönböztetés.
"Hogyan tanítanak meg valakit arra, hogy halkan olvasson magában? Honnan tudjuk, hogy képes rá? Honnan tudja ő maga, hogy azt teszi, amit követelnek tőle?"
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

littletsu

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #24 Dátum: 2012. Július 07. - 18:43:03 »
A fizikai test csupán egy manifesztációja a tudatosságnak, a jógában "consciousness", a buddhizmusban (vagy inkább a zen buddhizmusban) meg "mind" a kifejezés, amivel általában jelölik ezt. Ha "építődik" a fizikai oldalon egy test, amely megtévesztésig (mellesleg ez csak egy nem megvilágosodott ember számára megtévesztő) hasonló megjelenésre, az még nem jelenti, hogy ennek a testnek van szubtilis létezése is, nem hogy spirituális létezése olyan értelemben, ahogyan az embernek vagy más "sentient being"-nek. Persze minden anyag spirituális is ilyen értelemben, de ahogy egy csúzlinak sincsenek csakrái, úgy a robotnak sincsenek. A robot pedig nem más, mint egy hihetetlenül bonyolult csúzli, szerintem. A robot nem képes a tudatát önmaga felé fordítani (a Linchi féle értelemben), mert nincs is neki olyanja. Tehát szerintem szenvedni sem tud, csupán elszenvedi a fizikai törvényeket.

A Nikk

• Vendég