Szerző Téma: Vipasszaná  (Megtekintve 7765 alkalommal)

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
Vipasszaná
« Dátum: 2011. Február 07. - 17:47:22 »
A korábban minden egyéb témában megjelent vipasszanás bejegyzések további burjánzásának megelőzése érdekében nyitottam ezt a témát.

Szerintem mint mondtam hogy Buddha mit mondott magáról a módszerről is az igen, nekem nincs attól semmilyen eltérő véleményem de ha lenne sem lennék rá büszke mivel az nulla lenne a laborban is meg a könyvtárban is. Hiába vagy most laborban a labor előtt 6 éves korodtól tanultad azt ami a labort most lehetővé teszi. És tök mindegy mivel Buddha azt is elmondta mondom hogy mi az elmélet és hogy az elmélet után vagy a gyakorlat ahogy a labor is a vonatkozó elméleti ismereteken alapul.
Fölöslegesen megemlítam még 1x hogy nem jutott még soha eszembe hogy bárki úgy tanulja mint én, mivel nulla vagyok a vallás alapítójához képest. Hogy ebben mi a furcsa azt nem értem, hogy úgy mondjam. Az egyetemes törvények meg vannak nevezve meg vanna indokolva satöbbi.
oké téged nem érdekel a tanítása tőlem nyugodtan.

A vipasszaná meditáció gyakorlása szerintem alkalmas arra, hogy minimális előismerettel az ember megtapasztalja, hogy a dolgok szenvedésteliek, mulandóak és éntelenek, vagy legalább ezekre utaló előérzete alakuljon ki.
Engem ez a tapasztalat arra sarkallt, hogy komolyabban kezdjek foglalkozni a buddhizmussal, könyveket vegyek, olvassak a témában, valamint tovább folytassam a vipasszaná gyakorlását és a megtanult elvek mindennapi életben való alkalmazását.

Nem egy emberrel beszéltem, akivel hasonló dolog történt, ezért azt gondolom, hogy a buddhizmusban teljesen járatlan embereknek érdemes megemlíteni a vipasszaná meditációt, ha egyébként valamennyire nyitottak spirituális téren.

kiroru

• Srótápanna
  • **
    • Profil megtekintése
Re:Vipasszaná
« Válasz #1 Dátum: 2011. Február 07. - 19:51:27 »
Jó kis téma lesz ez, jó lesz. Mennyire igaz ez mind, Semleges. A vipasszaná a legalkalmasabb meditációs gyakorlat arra, hogy eljussunk a megszabaduláshoz. Jaívtsatok ki, ha tévedek. :)
Én stresszhelyzetekben is használtam ezen meditáció címkézős részét. Amikor valaki olyat mondott, ami számomra zavaró volt, azonnal lecímkéztem azt, és csak annyi maradt meg az egészből, ami a lényeg volt: már el is múlt az a dolog, miért is kellene belegabalyodni?
Megmutatja akkora erővel nekünk a vipasszaná azt, hogy hogyan vannak a dolgok, alapjában pedig akkora békét ad, hogy a tudat egyre jobban látja a dolgokat.
« Utoljára szerkesztve: 2011. Február 07. - 19:59:12 írta kiroru »

kiroru

• Srótápanna
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #2 Dátum: 2011. Február 07. - 20:06:20 »
Ja mégvalami, ami belefér ebbe a témába. Egyszer ezt olvastam az összpontosított meditációról:
"Az eredmények egyöntetűen azt mutatták, hogy az agy úgynevezett figyelmi területei fokozottan aktívak (pl. a prefrontális lebeny a homlokunk mögött), ami nem meglepő, hiszen a meditáció intenzív koncentrációt igényel. Ami azonban meglepő eredmény, hogy az agynak az a területe, amelynek segítségével az ember a saját testét el tudja helyezni a külső térben és időben (ez a felső fali lebeny), egyszerűen kikapcsolt."

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #3 Dátum: 2011. Február 07. - 21:17:36 »
Amikor valaki olyat mondott, ami számomra zavaró volt, azonnal lecímkéztem azt, és csak annyi maradt meg az egészből, ami a lényeg volt: már el is múlt az a dolog, miért is kellene belegabalyodni?

Ja, ez az a dolog, amiről nehéz plumbeus előtt beszélni. Ezt a technikát olyan szintre lehet fejleszteni, hogy hihetetlen.
A meditáció mindenképp szükséges a szemléletmód kialakulásához és a technika elsajátításához, de aztán teljesen éberen lehet alkalmazni bármikor, bárhol.

Eleinte csak egyre gyorsabban veszed észre, címkézed és semmisíted meg az összes negatív gondolatot, érzelmet, stb, amikor csak felmerülnek, ott helyben. Aztán már címkézni sem kell. Aztán folyamatosan egyre erősebben és egyre hosszabb ideig jön ez a mennyországszerű általános közérzet, amiből egyre nehezebb kibillenteni.

Persze annak, aki ezt nem tapasztalta, gondolom, olyan ez az egész, mintha megőrültem volna és valami lila ködben vigyorognék egész nap, de egyáltalán nem erről van szó. Élek, tevékenykedek ugyanúgy, mint eddig, csak sokkal jobban érzem magam közben és semmi nem idegesít, stresszel és borít ki.

plumbeus: tudom, hogy nem ez a vipasszaná célja, és sejtem, hogy ez valami alávaló életélvezési megnyilvánulás részemről, de gyarló módon örülök ennek az állapotnak nagyon.
« Utoljára szerkesztve: 2011. Február 07. - 21:20:47 írta Semleges »

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #4 Dátum: 2011. Február 07. - 21:52:19 »
Semleges

A buddhizmust nem az én tetszésem végett gyakorolják az elmélet elsajítása után illetve azzal párhuzamosan hanem a szenvedéstől való megszabadulás végett. Amikor a szenveddéstől meg akarnak szabadulni a buddhisták nem plumbeus vélt véleményétől akarnak megszabadulni hanem a vágyakozásaiktól ésragaszkodásaiktól és a nem-tudásuktól.
Hogy mi az éntelenség az a kis minimális ismeret azt már csak azért sem kérdezem meg mert az itt rendetlen azt itt csak a nem tudom melyik topikban lehetne szabad.
És akkor nekem teljesen mindegy hogy mit gondolsz és mit csinálsz és mit írsz itt buddhizmus megnevezéssel vagy bárhol bármikor. Folytasd hogy milyen jó neked akinek ez érdekfeszítő majd olvassa.   

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #5 Dátum: 2011. Február 07. - 22:04:15 »
plumbeus: A hangsúly nem rajtam van és nem azon, hogy nekem milyen jó.

Egyébként ha lehet ne is próbáld ki a vipasszanát, mert a végén még nem lesz senki, aki időnként életet lehel a fórumba kedves kis csipkelődéseivel és bosszankodásaival :)

kiroru

• Srótápanna
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #6 Dátum: 2011. Február 08. - 15:36:32 »
Amikor valaki olyat mondott, ami számomra zavaró volt, azonnal lecímkéztem azt, és csak annyi maradt meg az egészből, ami a lényeg volt: már el is múlt az a dolog, miért is kellene belegabalyodni?

Ja, ez az a dolog, amiről nehéz plumbeus előtt beszélni. Ezt a technikát olyan szintre lehet fejleszteni, hogy hihetetlen.
A meditáció mindenképp szükséges a szemléletmód kialakulásához és a technika elsajátításához, de aztán teljesen éberen lehet alkalmazni bármikor, bárhol.

Eleinte csak egyre gyorsabban veszed észre, címkézed és semmisíted meg az összes negatív gondolatot, érzelmet, stb, amikor csak felmerülnek, ott helyben. Aztán már címkézni sem kell. Aztán folyamatosan egyre erősebben és egyre hosszabb ideig jön ez a mennyországszerű általános közérzet, amiből egyre nehezebb kibillenteni.

Persze annak, aki ezt nem tapasztalta, gondolom, olyan ez az egész, mintha megőrültem volna és valami lila ködben vigyorognék egész nap, de egyáltalán nem erről van szó. Élek, tevékenykedek ugyanúgy, mint eddig, csak sokkal jobban érzem magam közben és semmi nem idegesít, stresszel és borít ki.

plumbeus: tudom, hogy nem ez a vipasszaná célja, és sejtem, hogy ez valami alávaló életélvezési megnyilvánulás részemről, de gyarló módon örülök ennek az állapotnak nagyon.

Ennyi. Nem tudom miért kell ennyire túlreagálni ezt az egészet. A vipasszaná az vipasszaná fog maradni, aminek itt én és Semleges nagyrészt leírtuk az értelmét. Ez a fajta meditáció + Buddha tanításai tökéletesen elvezetnek a Nirvánához.
És igen, attól még, hogy ez a meditáció eljuttat a megszabaduláshoz, és attól még hogy a napi életben is cimkézünk olykor, attól még ugyanúgy élünk tovább, csináljuk a dolgainkat, de mivel nincsen már egó, mert előbb utobb eltűnik, ezért a hangsúly a környezetünkre terelődik, azaz mások érdekeit próbáljuk meg nézni = a teljes megvilágosodás felé haladunk.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #7 Dátum: 2011. Február 08. - 19:50:48 »
Semleges

Kérlek. Mondom folytasd.
Nos maradjunk talán abban öö hogy számomra Buddha legalább olyasmi mint egy muzulmánnak Mohamed de inkább mint Allah és ne nyissunk vitatá erreől sem, és így elég nehéz volt megemésztenem, hogy egyáltalán milyen összefüggés merülhet fel ugye amit ne nevezzünk a nevén legyünk tekintettel az idegeimre köszönettel. Na és akkor ha még erre nem került sor az elnézésedet kérem, mivel egyrészt tehát a vipassaná tudtommal a volt amit már kifejtettem és fenti viszonulás mellett azt a bizonyos áldásos eredmény hogy úgy mondjam nem tudtam értelmezni, ahogy a részedről tanúsított messze menő megértést pedig nem észleltem.

És akkor kimeríttük a lehetőségeket. További minden jót. 

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #8 Dátum: 2011. Február 08. - 20:48:05 »
Egyelőre sajnos még csak használom a vipasszanában tanultakat, mint aki úgy vezet autót, hogy közben fogalma sincs a dugattyúkról az előgyújtásról és a szelepszár szimeringről sem.

Idővel persze szeretném megtanulni a többit fokozatosan.

Nagyon sokat tanulok ebből a fórumból is, és konkrétan tőled is. Köszönet érte :)

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #9 Dátum: 2011. Február 11. - 08:51:45 »
A fizikai fájdalom és megfigyelése kapcsán brit tudósok is észrevettek valamit:
A testi fájdalom függ attól is, mit látunk közben

kiroru

• Srótápanna
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #10 Dátum: 2011. Február 11. - 09:06:10 »
A fizikai fájdalom és megfigyelése kapcsán brit tudósok is észrevettek valamit:
A testi fájdalom függ attól is, mit látunk közben

Ki gondolta volna...... Érdekes.......

mona

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #11 Dátum: 2012. Április 19. - 12:14:12 »
Ez a meditáció milyen irányhoz/vonalhoz tartozik?

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #12 Dátum: 2012. Április 19. - 18:04:09 »

Théraváda (hínajána). (Máshol is használják, de csak előkészítő gyakorlatként.)

mona

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #13 Dátum: 2012. Április 19. - 20:25:07 »

nagyon szépen köszönöm!

Kiliku

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #14 Dátum: 2012. Május 09. - 07:59:02 »

Sziasztok!

Én is érdeklődnék kicsit, most regisztráltam. Eszerint van olyan ág, ahol a vipasyanával kezdenek, és nem előzi meg samatha? Ill. még egy kérdés: olvastam Astus (egyébként kiváló) leírást a meditációs alapokról, de van, ami nem világos nekem. Hogy lép át az ember samathaból vipasyanaba? Ha lenyugodott az elme és egyhegyű, az az alapja, azt értem, de ha ez már megvan, akkor leülök meditálni, elkezdem a koncentrációt, és mondjuk x perc  múlva váltok vipasyanara? Illetve, a másik, hogy ha az elmém már egyhegyű, akkor vipasyanaban hogy bukkannak fel mégis a tudatalattiból régi berögződések, amiket megfigyelek? Nem zárja ki egymást a kettő? Bónuszkérdés: eljutok valaha odáig, hogy nem dőlök előre meditálás közben?  :D