Szerző Téma: Minden vallás ugyanolyan?  (Megtekintve 5148 alkalommal)

A Nikk

• Vendég
Minden vallás ugyanolyan?
« Dátum: 2011. Március 03. - 20:46:36 »
Felmerülő kérdések:

1. minden vallás ugyanazt tanítja, csak másképp?
/szerintem nem/

2. miden vallásra egyaránt s ugyanolyan mértékben jellemző a dekadencia?
/szerintem nem/

3. a vallásokra egyaránt s ugyanolyan mértékben jellemző, hogy tagadják saját képviselőik meghasonlását?
/szerintem nem/

4. a vallásokra egyaránt jellemző, hogy megpróbálják deklasszálni a többi vallást?
/szerintem nem/

5. vannak-e különbségek a vallások között azon a téren, milyen mértékben jellemző rájuk, hogy erőszakot alkalmazzanak, és szenvedést okozzanak saját eszméik terjesztése okán?
/szerintem igen/

6. szabad-e, helyes-e, előrevezető-e ilyen összehasonlításokat tenni?
/szerintem igen/

7. fellelhetőek-e az egyes vallások alaptanításaiban a későbbi szenvedéshez vezető illetve azoknak elkerülésére törekvő tendenciák gyökerei?
/szerintem igen/

« Utoljára szerkesztve: 2011. Március 04. - 10:55:29 írta Astus »

A Nikk

• Vendég
Re:Minden vallás ugyanolyan?
« Válasz #1 Dátum: 2011. Március 03. - 20:49:11 »
ja, és mégegy érdekes kérdésem van, de azt majd felteszem később....
« Utoljára szerkesztve: 2011. Március 04. - 10:55:43 írta Astus »

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
« Válasz #2 Dátum: 2011. Március 04. - 12:58:48 »
a kérdések már csak azért is nagyon jók, mert tudtommal nincs olyan ember a Földön, aki az összes vallás összes tanítását betéve ismeri, és így megfelelő összehasonlításokat tudna tenni. :-)
"Hogyan tanítanak meg valakit arra, hogy halkan olvasson magában? Honnan tudjuk, hogy képes rá? Honnan tudja ő maga, hogy azt teszi, amit követelnek tőle?"
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

A Nikk

• Vendég
« Válasz #3 Dátum: 2011. Március 04. - 14:46:25 »
hmmm.... miből jönnek azok a meglehetősen gyakori vélemények, hogy a vallások ugyanazt tanítják?

Azt senkinek sem jut eszébe magyarázni, hogy a kínai konyha és a magyar konyha márpedig ugyanolyan?

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #4 Dátum: 2011. Március 04. - 20:08:00 »
hmmm.... miből jönnek azok a meglehetősen gyakori vélemények, hogy a vallások ugyanazt tanítják?

A Teozófiából.

Azt senkinek sem jut eszébe magyarázni, hogy a kínai konyha és a magyar konyha márpedig ugyanolyan?

Én már hallottam ilyet. Tényleg.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #5 Dátum: 2011. Március 04. - 22:25:23 »
Milyen vallásokról hallanak azok, akik azt mondják, mind ugyanolyan? A kereszténységről, a judaizmusról, az iszlámról, a hinduizmusról, a buddhizmusról, esetleg a taoizmusról, a szikhizmusról, vagy egy-két másik ismertebbről. S akkor azt látni, hogy van valamiféle Isten, s hogy szeretni kell a másikat, s további ilyen sablon gondolatok, amiket egyszerűen ráhúznak mindegyikre, innentől pedig igen egyformák. Persze vannak változatok, hogy ki miben látja egyformának a vallásokat. Van aki azt mondja, hogy mind csak élősködik az embereken, s a papok lenyúlják a pénzt, míg mások az ezoterikus misztériumot gondolják oda. Miről szól ez? Arról, hogy nem gondol bele, nem foglalkozik vele, ezért leegyszerűsíti a kérdést, vagyis általánosít. A legtöbb esetben rá lehet ilyenkor világítani egy-egy konkrét szembetűnő különbségre, de könnyen lehet, csak simán nem érdekli az egész téma.

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
« Válasz #6 Dátum: 2011. Március 05. - 21:43:40 »
hittanárok is szoktak ezzel operálni.. én mondjuk ezt az eszközt még csak keresztényektől láttam, de más vallásúaknál is elképzelhető.
a séma a következő: hittanár elmondja a prédikációt - vitázó ellenvetést tesz a saját (hittanárétól eltérő) vallása alapján. hittanár a más vallásból vett fogalmat keresztény fogalmakkal magyarázza el, mintha ott is ugyanaz meglenne, csak máshogy leírva. mikor vitázó kifogy a különbségekből, ellenvetésekből, akkor hittanár kijelenti, hogy mivel ezen a földrajzi területen a kereszténység elterjedtebb, ezért azt érdemes választani.

és ez komoly :-)
"Hogyan tanítanak meg valakit arra, hogy halkan olvasson magában? Honnan tudjuk, hogy képes rá? Honnan tudja ő maga, hogy azt teszi, amit követelnek tőle?"
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #7 Dátum: 2011. Július 12. - 06:33:08 »
« Utoljára szerkesztve: 2011. Július 12. - 06:50:07 írta roni »

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #8 Dátum: 2012. Május 01. - 08:05:34 »
« Utoljára szerkesztve: 2012. Május 02. - 15:45:58 írta roni »

Ádám

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #9 Dátum: 2013. November 22. - 06:39:00 »
Üdvözlet! Szerintetek, ha tételezzük fel, születne ebben a világban egy Buddha, aki egy egyszerű, és szinte mindenki számára érthető könyvvel képes lenne legalább alapszinten elmagyarázni a világ működését, akkor mit kellene tennie? Inkább csak a buddhistákkal foglalkozni, vagy közzétenni ezt a könyvet, olyan "lesz, ami lesz" alapon, még akkor is, ha ezzel akár súlyos dolgokat okozhat ebben a világban. Ugye, a Mahajána is azt akarja, hogy a következő mindenkinek tanítsa a Dharmát. Mondjuk, nem tudom, hogy a buddhisták/ti gondolkoztatok-e ilyesmin az elmúlt 2500 évben, de remélem, hogy igen... Továbbá, hozzáteszem, hogy okkal írok ebbe a témába, így talán jobban megértitek a helyzet súlyosságát.

hop.pala

• Vendég
« Válasz #10 Dátum: 2013. November 22. - 07:50:01 »
Hát alapszinten a világ működése elmagyarázott a függő keletkezés tanával.A Dharma most is mindenkinek szól,Buddha hatással volt más vallásokra is mert elhozta a megvilágosodást,a keleti vallások általában emlitik is gyakran mikor vallási vezetőket hallgatok,vagy olvasok más keleti tanokat.

Ádám

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #11 Dátum: 2013. November 22. - 09:50:57 »
A probléma, hogy semmi nem állandó, minden változik, nincs kivétel.

hop.pala

• Vendég
« Válasz #12 Dátum: 2013. November 22. - 12:12:12 »
A probléma, hogy semmi nem állandó, minden változik, nincs kivétel.

Hát pontosabban igy:

1. Minden összetett állandótlan. 2. Minden összetett szenvedés. 3. Minden jelenség éntelen. 4. A nirvána nyugalom.

Ádám

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #13 Dátum: 2013. November 22. - 16:16:04 »
Mint mondtam, nincs kivétel. A Pali Canon eredeti tartalma, régen elveszett.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #14 Dátum: 2013. November 22. - 21:04:27 »
Bár a Dalai Láma nem minősül buddhának, jelenleg ő a leghíresebb és tisztelt buddhista. Számos könyve jelent meg, melyek nagy hányada teljesen közérthető nyelven íródott és mindenkihez szól. De természetesen vannak más híres és tisztelt buddhista tanítók is, akiknek több könnyen emészthető tanítása található meg könyvekben. Hogy mindennek milyen hatása van? Konkrétan nem tudok ilyen felmérésről, de feltételezem, hogy számos érdeklődő ezeken a műveken keresztül ismerkedett meg a Dharmával.