Szerző Téma: Buddhizmus és evolúció  (Megtekintve 9475 alkalommal)

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
Buddhizmus és evolúció
« Dátum: 2011. Március 27. - 19:33:50 »

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
Re:Buddhizmus és evolúció
« Válasz #1 Dátum: 2011. Március 27. - 21:29:13 »
Evolution doesn't bother Buddhists

Astus! Ez az írás nagyon tetszett :)

Pont mostanában foglalkoztat az a gondolat, hogy eddig még nem találkoztam a buddhizmuson kívül más olyan vallással, ami ne állt volna szemben legalább valamennyire a tudományos tényekkel. Azon filóztam, hogy vajon megint "agymosott" lettem-e -- tehát olyan ember, akit egy eszme annyira elvakít, hogy nem képes tisztán látni bizonyos tényeket -- vagy a buddhizmus tényleg megállja a helyét a tudomány szempontjából?

Szóval elkezdtem keresni, hogy a Buddha milyen állításai mennek szembe a tudományos tényekkel, de nem találtam semmit.

Aztán keresgéltem olyan írásokat, amik lehetőleg kézzelfogható szempontok alapján kritizálják a buddhizmust és ezt megalapozottan teszik, de semmi komolyat nem leltem.

Persze ez nem volt valami alapos kutatás, arra azért nincs időm, csak néhány google keresés.

Ha esetleg valaki tud ezzel kapcsolatban valamit pro vagy kontra, azt megköszönöm.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #2 Dátum: 2011. Március 27. - 21:57:21 »
Nyitottam neki külön témát, mert elég sok buddhista írt már erről, hiába nem foglalkoztat minket. :)
« Utoljára szerkesztve: 2011. Március 27. - 22:05:23 írta roni »

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #3 Dátum: 2011. Március 27. - 22:19:18 »
A cikk jó példája annak a mítosznak, hogy a Buddha nem foglalkozott "metafizikai kérdésekkel". Természetesen a buddhizmusban létezik részletes kozmológia, ahol az emberek nem alsóbbrendű lényekből fejlődtek ki, hanem épp fordítva, magasabb szintű lényekből süllyedtek az emberi létbe. Magával a természetes kiválasztódással is akad némi gond, minthogy a karma tanítása nem azt mondja, hogy a környezet alakítja a lényeket, hanem a lények a környezetet.

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #4 Dátum: 2011. Március 27. - 23:09:08 »
Mivel a tudomány (legalábbis a természettudományok) nem foglalkozik metafizikai kérdésekkel, szerintem ezzel semmi gond nincs.

Pszichológusok meg időnként kutatnak előző életek területén és leginkább megerősítik a buddhista tanokat.

A környezet - lény témába bevenném, hogy a környezet is más lényekből áll.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #5 Dátum: 2011. Március 28. - 07:03:56 »
a karma tanítása nem azt mondja, hogy a környezet alakítja a lényeket, hanem a lények a környezetet.

Én is úgy értelmezném a buddhista elképzelést, h kölcsönösen alakítják egymást (ahogy Semleges is írja, ami az egyik nézőpontból lény, a másikból környezet és fordítva). Talán vmi hálózatos modell összehozható a buddhista elképzeléssel.
« Utoljára szerkesztve: 2011. Március 28. - 07:09:22 írta roni »

A Nikk

• Vendég
« Válasz #6 Dátum: 2011. Március 28. - 09:48:50 »
Idézet
az emberek nem alsóbbrendű lényekből fejlődtek ki, hanem épp fordítva, magasabb szintű lényekből süllyedtek az emberi létbe.

bukott istenek vagyunk tehát?

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #7 Dátum: 2011. Március 28. - 09:55:31 »
A környezet-lény viszonyt annyiban látom kölcsönösnek, mint a tettek hatásai, amik újabb tetteket eredményeznek. De a meghatározó az, ahogyan a lény látja, s nincs egy közös környezet, ami mindenkire egyformán van hatással, s ilyen módon a fajokban gondolkodás sem egészen passzol.

A bukott isten szemlélet belelátható, igen, de csak a kialakulás idején, s ilyen módon az állatok is bukott istenek.

A Nikk

• Vendég
« Válasz #8 Dátum: 2011. Március 28. - 13:36:47 »
pontosan hogyan értsem azt, hogy a "kialakulás idején"? A világkorszak kezdetére gondolsz, amikor a Brahma-világok benépesülnek?

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #9 Dátum: 2011. Március 28. - 13:57:49 »
A "bukott isten"-es egyedül a kialakulás idején van (DN 27), különben mindenféle létformából lehet embernek születni, nem?

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #10 Dátum: 2011. Március 28. - 16:07:47 »
A kialakulás ideje, amikor a lények a felsőbb mennyekből fokozatosan az alsóbb birodalmakba születnek, ezzel együtt létrehozva magukat a birodalmakat is. S azért az elején, mert egy adott lény születhet mindenféle birodalomban mindenféle sorrendben, mikor már létezik az összes birodalom.

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #11 Dátum: 2011. Március 29. - 21:12:36 »
Ezek a lények a Nirvánából lépnek ki?

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #12 Dátum: 2011. Március 29. - 22:55:15 »
Nem, a nirvána nem egy hely. A világ pusztulásának idején a lények végül egy magasabb mennyei birodalomba kerülnek, s ott tartózkodnak egészen a keletkezés szakaszáig, amikor is fokozatosan egyre alsóbb birodalmakban születnek meg.

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #13 Dátum: 2011. Március 30. - 08:22:58 »
Ezt értem, hogy nem egy hely a Nirvána.

Azt írod
Idézet
egy adott lény születhet mindenféle birodalomban

Mi ez a születés? Valaki létrehozza őket? Csak úgy ok nélkül nem szokott semmi létrejönni.

Ezért gondoltam, hogy a "beérkezettek" időnként úgy dönthetnek, hogy ők most részt vesznek egy kicsit a szamszárában és a fenti módon "megszületnek" vagy "kilépnek" a nirvánából. Vagy ez így hülyeség? Ha az, akkor hogy van ez a buddhista tanítások szerint?

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #14 Dátum: 2011. Március 30. - 08:51:47 »
A különböző birodalmakban születést a karma határozza meg, vagyis a tudati berögződésektől függ, hogy valaki állatnak, embernek, istennek, vagy épp pokollakónak születik. Aki viszont elérte a nirvánát az megszabadult a karmától, így születés sincs.