Szerző Téma: Mindfulness - éber tudatosság - a buddhista kontextusból kiragadott meditáció  (Megtekintve 6123 alkalommal)

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Utoljára szerkesztve: 2011. Május 14. - 13:08:12 írta roni »

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
Jon Kabat-Zinn (magyar és angol nyelvű könyvek, videók)

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest

A Nikk

• Vendég
Re:Mindfulness - éber tudatosság - a buddhista kontextusból kiragadott meditáció
« Válasz #3 Dátum: 2012. Szeptember 17. - 16:25:10 »
A "Bárhová mész, ott vagy" kontextusból kiragadottnak számít?

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
Re:Mindfulness - éber tudatosság - a buddhista kontextusból kiragadott meditáció
« Válasz #4 Dátum: 2012. Szeptember 18. - 09:44:12 »
Igen, mert 'csak' a technika (ennek minden előnyével, persze), nincs köré kerítve a buddhista kultúra (fogalomkészlete, rítusai stb.).
« Utoljára szerkesztve: 2012. Szeptember 18. - 10:07:00 írta roni »

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Utoljára szerkesztve: 2012. Szeptember 18. - 10:18:50 írta roni »

A Nikk

• Vendég
« Válasz #6 Dátum: 2012. Szeptember 18. - 10:35:32 »
Igen, mert 'csak' a technika (ennek minden előnyével, persze), nincs köré kerítve a buddhista kultúra (fogalomkészlete, rítusai stb.).

Pedig Kabat-Zinn életrajza szerint kaphatott képzést az utóbbiból is. Mi lehet az oka, hogy így leredukálta a dolgokat?

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #7 Dátum: 2012. Szeptember 18. - 10:54:36 »
Egy (világnézettől függetlenül) jól használható terápiás módszert fejlesztett ki. Gondolom, ez volt a cél.

(A folyamat szerintem hasonlít arra, ahogyan sokan jógáznak -- a testi-lelki egészségükért, a hindu filozófia nélkül.)

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
« Válasz #8 Dátum: 2012. Szeptember 18. - 11:06:17 »
Nekem az már ezotéria, ha valaki abból a célból meditál, hogy békés és nyugodt legyen. De talán az ezotéria is kicsit egy környezetéből kiragadott technika-gyűjtemény. Persze ez nem baj.
"Hogyan tanítanak meg valakit arra, hogy halkan olvasson magában? Honnan tudjuk, hogy képes rá? Honnan tudja ő maga, hogy azt teszi, amit követelnek tőle?"
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

A Nikk

• Vendég
« Válasz #9 Dátum: 2012. Szeptember 18. - 19:51:24 »
Ha ehhez a technika-gyűjteményhez a négy pecsét által leírt felismerések is társulnak, akkor már nagy baj nem lehet. Max nem lesz Buddha-szobor és oltár a nappaliban...

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #10 Dátum: 2012. Szeptember 18. - 20:02:40 »
Én már pusztán a technika-gyűjteményt is nagyra értékelem. (Mert lassít a mindennapi pörgésen, magaddal és másokkal türelmesebbé tesz stb.)

A Nikk

• Vendég
« Válasz #11 Dátum: 2012. Szeptember 18. - 20:08:08 »
igen, egyetértek.

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
« Válasz #12 Dátum: 2012. Szeptember 19. - 06:58:13 »
Én is egyetértek.
"Hogyan tanítanak meg valakit arra, hogy halkan olvasson magában? Honnan tudjuk, hogy képes rá? Honnan tudja ő maga, hogy azt teszi, amit követelnek tőle?"
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #13 Dátum: 2012. Szeptember 30. - 19:31:22 »
Új Mindfulness könyv a magyar piacon, magyar(!) szerzőtől (még nem olvastam): Szondy Máté: Megélni a pillanatot - Mindfulness, a tudatos jelenlét pszichológiája

littletsu

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
Igen ez érdekes jelenség manapság...szerintem kicsit a spiritualitás egyre hatékonyabb kommercializációjához köthető.
Alapvetően az "én", "enyém", "megszerzem" vonalán halad szerintem.

http://www.youtube.com/watch?v=EK4Pjegda4g

Az első 4-5 percben kifejti, hogy a pszichológia 100 évében 90 év alatt nem foglalkoztak a boldogsággal, mert kezelni kellett
a két világháború következményeit...kicsit leegyszerűsítette a dolgot :D