Szerző Téma: Megvilágosodás Intenzív  (Megtekintve 8510 alkalommal)

gfunk 121

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
Megvilágosodás Intenzív
« Dátum: 2011. Június 11. - 14:39:14 »
Lehet ezt nem itt kellene megkerdeznem de nem akartam masik topicot nyitni csak erdekelt volna, hogy hallott-e valaki esetlegvagy  van e valamilyen tapasztalata valakinek a "megvilagosodas intenzivvel" egyre tobb helyen latom hogy hirdetnek...

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
Re:Megvilágosodás Intenzív
« Válasz #1 Dátum: 2011. Június 11. - 17:00:38 »
Most hallok róla először. Erre gondolsz, ugye: http://www.megvilagosodas-intenziv.hu/? Ugyanerről a Wikipédián: http://en.wikipedia.org/wiki/Enlightenment_Intensive

Így első ránézésre az advaita védánta szolgáltatja a filozófiai hátteret, hozzátéve egy csoportterápiás módszer.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #2 Dátum: 2011. Június 11. - 17:08:27 »
Egyszer Dr. Daubner Béla tartott előadást a TKBF-en (talán "Buddhizmus és pszichológia" volt a konferencia címe), ő mesélte, h olyan a "megvilágosodás intenzív", h leültetnek két-két embert egymással szemben, és felváltva azt kérdezik egymástól, h "Ki vagy te?". És akkor az ember elindul egyre mélyebbre önmagába, míg világossá nem válik, h mindaz, aminek alapvetően tartja magát (a neve, a foglalkozása, a családi helyzete, a teste, az emlékei stb.) az mind nem 'önmaga'. Dr. Daubner Béla azt mondta, h azért tartja veszélyesnek ezt a módszert, mert miután így 'leépítették' valakinek a személyiségét, a tanfolyam végén nem 'építik vissza' azt, és a résztvevőknek úgy kell visszatérniük a hétköznapi életbe, az eddigi szerepeikbe, h azok 'valóságossága' abszolút megkérdőjeleződött számukra.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #3 Dátum: 2011. Június 11. - 17:19:19 »
Buddhista oldalról ehhez hozzátenném, hogy a buddhizmusban egyrészt vannak módszerek a hirtelen megvilágosodáshoz (nem ugyanaz a megvilágosodás jelentése, mint az advaita védánta szerint), másrészt az ösvény az összetettebb annál, minthogy mindenki azonnal képes legyen felfogni és gyakorlatba ültetni azt. Az emberek sokfélék, ezért van a buddhizmusban sokféle módszer. Továbbá, az emberek nagyon is ragaszkodnak a saját szokásaikhoz és nézeteikhez, ezért nem szokott úgy működni, hogy varázsütésre megvilágosodnának. És akkor az egyáltalán nem mindegy, mit is értünk pontosan megvilágosodás alatt. Azok, akik csak elkenegetik és elkerülik a megvilágosodás jelentését, valójában maguk sincsenek egészen tisztában vele.

gfunk 121

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #4 Dátum: 2011. Június 11. - 18:08:17 »
Igen arra gondoltam, csak nem akartam belinkelni/reklamozni nem tudok rola semmit de van meg valaki aki csinalja egy Voros Prakash Akos nevu ember az o oldalan lattam eloszor ez a veboldala:
http://www.samadhi.hu/
 A masik link amit te betettel o pedig azthiszem regen a magyar Osho forumot csinalta..Probaltam rakeresni egy ket velemenyre errol a dologrol de semmi nem jott fel..koszi a valaszokat

Anand Arhat

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
    • Megvilágosodás Intenzív
« Válasz #5 Dátum: 2011. Június 16. - 18:21:24 »
Egyszer Dr. Daubner Béla tartott előadást a TKBF-en (talán "Buddhizmus és pszichológia" volt a konferencia címe), ő mesélte, h olyan a "megvilágosodás intenzív", h leültetnek két-két embert egymással szemben, és felváltva azt kérdezik egymástól, h "Ki vagy te?". És akkor az ember elindul egyre mélyebbre önmagába, míg világossá nem válik, h mindaz, aminek alapvetően tartja magát (a neve, a foglalkozása, a családi helyzete, a teste, az emlékei stb.) az mind nem 'önmaga'. Dr. Daubner Béla azt mondta, h azért tartja veszélyesnek ezt a módszert, mert miután így 'leépítették' valakinek a személyiségét, a tanfolyam végén nem 'építik vissza' azt, és a résztvevőknek úgy kell visszatérniük a hétköznapi életbe, az eddigi szerepeikbe, h azok 'valóságossága' abszolút megkérdőjeleződött számukra.

Van valami bája annak, amikor egy pszichiáter olyasmiről mond véleményt (és ítéletet), ami messze túl van a kompetenciáján. Ez a báj (ami nem nélkülözi a bajt sem) abból adódik, hogy amit ilyenkor tesz, az nem olyasmi, mint amikor – ha a szükség úgy hozza, bár nem tanult szakmám, de – megszerelem az elromlott csapot vagy lepermetezem a kertben a gyümölcsfákat. Inkább olyan, mint amikor az Édesvíz Kiadó Osho könyveket ad ki, és a fordítói nem értik, miről szól a szöveg – mert tapasztalathiányuk miatt túl van a kompetenciájukon.

Ez a helyzet dr. Daubner Bélával is, aki lehet jó szakember a saját hipnózis szakterületén, pszichodrámában, viselkedésváltoztatásban, gyógyszerfelírásban meg mindenféle ilyen ortodox pszichiáter-pszichológusi nyalánkságban, de ha pl. én vipassana elvonulásról vagy mondjuk phova kurzusról – vagy egyáltalán: meditációról, mint olyanról – szeretnék többet tudni, akkor biztosan nem Daubnerhez fordulnék a kérdéseimmel, és főleg nem egy pszichiáterhez, hanem olyasvalakihez, akinek biztos és elmélyült tapasztalatai vannak ezen a téren.

Daubner ismeretei a Megvilágosodás Intenzívről csak hallomásból származhatnak, kötve hiszem, hogy valaha részt vett akár egyen is. Ha pedig mégis, akkor végig sikeresen őrizte a szakmája képviselőire jellemző szerepet és énképet, máskülönben nem aggódna a személyiség „leépítése” és nem „visszaépítése” miatt – mely utóbbiak úgy valótlanság egy Megvilágosodás Intenzívvel kapcsolatban, ahogy van.

Valótlanság azért, mert a Megvilágosodás Intenzíven használt kontemplatív önfeltáró folyamatban (a diád technikával) a felelősségem teljes tudatában, mert így döntöttem, én magam fejtem le egyik réteget a másik után magamról, és válok el így az azonosulásaimtól – és nem más(!) „építi” azt le rólam. Így a „visszaépítés” fel se merül. (Még nem találkoztam olyan emberrel, aki miután a saját szabad választásából megszabadult azonosulásoktól, önként feladta volna a szabadságát.) Daubner továbbá, lévén, hogy valószínű sose volt még közvetlen megtapasztalása, és így azt se tudja, mi az, szükségtelenül aggódik amiatt, hogy a résztvevők mit kezdenek majd a közvetlen tudással, miután hazamentek az Intenzívről – mivel nem a pátyolgatásra szoruló betegeiről van szó. Fölösleges aggódnia, mert mindenki a saját szabad választásából vesz részt Megvilágosodás Intenzíven, minden kényszer nélkül, miután átment egy előzetes szűrésen.

A szerepeknek pedig nem a valóságossága kérdőjeleződik meg egy közvetlen megtapasztalás után, hanem az, hogy ha egyszer a szerepek nem én vagyok, akkor érdemes-e őket ezek után ugyanolyan halálosan komolyan venni, mint előtte.

Astusnak igaza van abban, hogy az ösvény összetettebb annál, minthogy mindenki azonnal képes legyen felfogni és a gyakorlatba ültetni azt. Az emberek valóban ragaszkodnak a szokásaikhoz és nézeteikhez, nem tiszta a testük, nem tiszták a gondolataik, a kapcsolatuk másokkal pedig kívánnivalót hagy maga után, így a közvetlen tudás integrálásával ennek mértékében bizony nehézségeik vannak, s ez az integrálás akár egy egész életet is igénybe vehet. De ez egy következő feladat.

Az első lépés mindenképpen az az ébresztőt jelentő, áttörő erejű bepillantás – bárhogy is nevezik ezt a különböző hagyományok –, az az örökkévaló és időtlen pillanat, amikor nincsenek szerepek, nincs személyiség, és én sem vagyok. Amikor semmi nem kérdéses.

Kívánom ezt mindenkinek.
« Utoljára szerkesztve: 2011. Június 20. - 07:57:07 írta Anand Arhat »
Kontempláció és diád kommunikáció – A hirtelen felébredés nyugati útja
www.megvilagosodas-intenziv.hu

Anand Arhat

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #6 Dátum: 2011. Július 02. - 16:31:09 »
Probaltam rakeresni egy ket velemenyre errol a dologrol de semmi nem jott fel..koszi a valaszokat

Szia gfunk!

Mit tekintesz hiteles és elfogadható véleménynek? – mert gondolom, erre van szükséged.

És ha találsz ilyet, akkor ebből mi következik? Kielégül a kíváncsiságod, és ennyi, vagy kimozdulni is hajlandó a vagy megszokott és jólismert kereteidből?

Talán nem jó helyen kerestél.

Üdv:
Arhat

gfunk 121

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #7 Dátum: 2011. Július 03. - 15:06:37 »
Szia Arhat!

Koszonom valaszodat es mivel elso kezbol jott nekem abszolut hitelesnek tunt.Nem hiszem, hogy lenne azzal valami baj, hogy valaki egy forumon kerdezz dolgokkal kapcsolatban hisz ezert vannak a forumok es ezert van az internet is , hogy informaciot kapjunk dolgokrol amikor tudni akarunk remelem ezzel semmi gond nincs most mar legalabb joval tobben tudnak errol a dologrol meg akar reklamnak is felfoghatod.
Azt, hogy en kimozdulok -e megszokott kereteimbol vagy egyaltalan hajlando  vagyok-e vagy csak kivancsi voltam ezeket te nem tudhatod.Nem tudhatod, hogy en mit csinalok mit gyakorlok mert nem ismerjuk egymast ezert kar azon gondolkodnod, hogy nekem mire van szuksegem es probalj meg 15 percig nem itelkezni ez a techinka csodakra kepes.

Tovabbi szep napot!

Anand Arhat

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #8 Dátum: 2011. Július 06. - 11:16:31 »
Szia gfunk!

Kontempláltam azon, amit mondtál, és rájöttem, mennyire rólam szól a neked címzett megjegyzésem: a saját ragaszkodásomról bizonyos jól ismert és megszokott kereteimhez. Köszönöm.

Ha bármi kérdésed van Megvilágosodás Intenzívvel kapcsolatban, továbbra is szívesen válaszolok.

Üdv:
Arhat

A Nikk

• Vendég
« Válasz #9 Dátum: 2011. Július 06. - 17:36:02 »

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #10 Dátum: 2011. Július 20. - 21:51:45 »
Nem értem ezt a Daubner Bélát. Ha lebontjuk az azonosságokat és újakat adunk helyette, azzal nem mást teszünk, mint hogy kicseréljük az alany személyiségét egy általunk összeállított mesterséges személyiségre. Ez leginkább a szektákra jellemző módszer. Így sok, pontosan ugyanúgy gondolkodó és viselkedő agymosott "droidot" tudnak létrehozni, akik teljes mértékben létrehozójuk, azaz a szektavezér kezébe kerülnek.

A megvilágosodás intenzívről sokat olvastam én is régebben. Érdemes a dolog kitalálójának, Charles Bernernek az élettörténetét is elolvasni, hogy hogyan is jutott el a módszeréig.

Angol nyelven egyébként minden elérhető a neten a módszerrel kapcsolatban teljesen ingyenesen.

Szerintem a dolog egyáltalán nem elítélendő és egészséges pszichés állapotban biztosan nem veszélyes. Vipasszaná tapasztalattal könnyen észrevehető, hogy ez a megvilágosodás intenzív az éntelenség belátását éri el a személynél, mégpedig a beszámolók alapján időnként igen gyorsan.

Szóval szerintem Buddhizmus terén ezt a Daubnert jobb figyelmen kívül hagyni, mert jól láthatóan fogalma sincs a témáról.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #11 Dátum: 2011. Július 21. - 10:54:27 »
Nem értem ezt a Daubner Bélát. Ha lebontjuk az azonosságokat és újakat adunk helyette, azzal nem mást teszünk, mint hogy kicseréljük az alany személyiségét egy általunk összeállított mesterséges személyiségre. Ez leginkább a szektákra jellemző módszer. [...]
Szóval szerintem Buddhizmus terén ezt a Daubnert jobb figyelmen kívül hagyni, mert jól láthatóan fogalma sincs a témáról.

Ahogyan ott ez tőle elhangzott, számomra teljesen érthető és elfogadható. Arról van szó, h a különböző szerepek, amikkel azonosítjuk magunkat (nő vagyok, 30-as vagyok, magyar vagyok, tanár vagyok, buddhista vagyok stb.) nemcsak azt határozzák meg, ahogyan önmagunkról gondolkodunk, hanem azt is, ahogyan nap mint nap viselkedünk. Amiben ő a veszélyt látja (szerintem jogosan) ez a viselkedési szint. Amit ő hiányolt, az az, h ha beláttatjuk valakivel (bármilyen technikával), h mindaz, amivel azonosítja önmagát esetleges, akkor kell neki adni vmilyen 'eszközt', amivel mégiscsak kongruensen tud viselkedni, és jó esetben boldogabban, kiegyensúlyozottabban élni a hétköznapokat. Ez nem lehetséges, ha a megélt 'valóság' és a mások felől jövő elvárások között szakadék tátong. A vipasszanában ez úgy van megoldva, h az én-telenség mellé oda van téve a mettá gyakorlata. A buddhizmus többi ágában a bölcsesség mellett ott az együttérzés. És ha nagyon sarkosan fogalmazok, akkor ezek az új elemei a 'mesterséges személyiségnek'. Ami pedig 'életben tartja' ezt a mesterséges személyiséget (hogy ne 'csússzon vissza' abba az 'üzemmódba', amikor minden helyzetre csak 1féleképp, egy adott szerepnek megfelelően tud reagálni) az az éber tudatosság. Ezeket az elemeket hiányolta Daubner Béla -- nekem úgy tűnt, ezt a fajta rálátást, rugalmasságot tekintette a 'személyiség visszaépítésének'.
« Utoljára szerkesztve: 2011. Július 21. - 11:14:46 írta roni »

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #12 Dátum: 2011. Július 21. - 22:38:45 »
Roni: Értem és így már jóval árnyaltabb a kép :)

Anand Arhat

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #13 Dátum: 2011. Szeptember 20. - 20:49:02 »
Azért akármennyire is próbáljuk árnyalni a képet, a Daubner a pszichiáteri véleményével egy halom vicc. Receg a félelemtől, hogy az a kép, amit tud önmagáról mint pszichiáter szakértő stb., esetleg megváltozik (ne adj isten, esetleg összeomlik, ami az ilyen kontemplatív módszereknél előbb-utóbb mindenkivel megtörténik). Halvány gőze nincs arról, milyen az, amikor valaki önmagával azonos, és nem mással azonosul. Azt hiszi, mindenki olyan, mint a betegei. Ezért akar eszközt adni a szerinte kongruens viselkedésre. Egy egészséges embernél a hamis azonosulásokról leválás az égvilágon semmi problémát nem jelent. Még ha nincs is közvetlen tapasztalása magáról, óriási könnyebbség elválni a sok hamis azonosulástól, ami természetszerűleg és magától értetődően a folyamat része – miután persze szembenézett velük, és keresztüljutott az ezzel esetleg együttjáró krízisen.

Valódi közvetlen tapasztalás esetén a mettát nem „kell” odatenni, mert az együttérzés magától megjelenik, és az sem mindegy, hogy a közvetlen megtapasztalásnak mi volt a tárgya: a „ki”, a „mi”, a „másik” vagy az „élet”. Az is igaz, egy háromnapos folyamat során elérhető közvetlen megtapasztalás sosem olyan mély, mint egy többéves kitartó, szakadatlan erőfeszítés után, vagyis nem stabil, legalább is az elején nem. Az elmélyítéséhez további közvetlen megtapasztalás, és rendszeres napi gyakorlás szükséges. Hozzáteszem, persze, hogy a mettá nagyon hasznos, és is alkalmazom a napi gyakorlásban.

Végül visszatérve Daubnerre, sarkos leszek: Ugyan milyen eszközre van szüksége Buddhának a megvilágosodása után, hogy kongruens legyen?

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #14 Dátum: 2011. Szeptember 21. - 07:32:26 »
Én mindezt nem látnám bele abba a megjegyzésbe, ami ráadásul csak az én emlékeimen keresztül jelent meg itt.