Szerző Téma: Könyvek  (Megtekintve 18081 alkalommal)

bzsolti

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
Re:Könyvek
« Válasz #15 Dátum: 2010. Szeptember 08. - 22:02:03 »
A Nikk!
Bizonyosan úgy van ahogy leírod!
De, had idézzek a Gangesz Mahamudrából amit 4.-én ajánlottam.
IME:"A térnek nincs színe vagy alakja;
Változatlan, nem színezi a fehér vagy fekete.
Hasonlóan, a világos tudatnak sincs színe vagy alakja;
Nem árnyalja a fekete vagy fehér , erény vagy bűn."
Vagy írhatnám példának a Gyémánt vagy Szív szútrát.

Nos, ezek számomra olyan élményről, élményekből származó "filozófiáról"tudósítanak ami kristálytiszta és ideológiamentes.
Nincs benne cafrang-sallang. Semmi romantikus isteni hókuszpókusz.
(ami nekem ateistának különösen fontos)
És ez teszi roppant hitelessé is!
És még azért is, mert pl. 2500 évvel ezelőttől kezdve olyan vidékeken hangoztak, hangzanak el ezek a sorok ahonnan az ember nem várná el. (legalábbis én nem )
Azért nem várná el, mert ezen tájak nyugati szemmel elmaradottnak látszanak, inkább a babonát és egyébb népi mendemondát várnánk el az ott lakóktól.
Persze van ott az is szépszámmal, de amit a buddhizmus nagyjai pl. Nagardzsuna leírnak az világrengető és megdöbbentően magasrendű.
« Utoljára szerkesztve: 2010. Szeptember 08. - 22:05:57 írta bzsolti »

A Nikk

• Vendég
« Válasz #16 Dátum: 2010. Szeptember 09. - 07:07:19 »
Idézet
ami kristálytiszta és ideológiamentes

éppen erről van szó, ha valamiről azt mondod, hogy "ami kristálytiszta és ideológiamentes", az máris egy értelmezés. ,)

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #17 Dátum: 2010. Szeptember 09. - 14:17:01 »
Nikk

Bizonyára, de a buddhizmus gyakorlása az nem lelki élmények izélgetése. Ha egyáltalán vágyunk különös lelki élményre...úgy nyugodtan mondjunk le erről a vágyunkról is. A bölcsesség, ami itt a részét képezi a megszabadulásnak hogy jöhetne össze különös vagy olyasmi lelki  élménnyel azt nem tudom de inkább bölcsen hallgatok.
Bár az aszkézis nem követendő bizonyos értelemben, egy mai átlagembernek (is) amiről itt szó van az relatív aszkézis. És attól hogy valaki a vágyait kordában tartja még semmi lelki akármilye nem lesz, ahogy attól sem hogy tehát alapvetően lemond/nem ragaszkodik meg ilyesmi, hanem "csak" éppen nem szenved. Mi a lelki különös izé a nem szenvedésben? Semmi
A megvilágosodás az különös. Ha van itt még valami különös lelki élet akkor végre Astus ragozza meg:)

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #18 Dátum: 2010. Szeptember 09. - 14:19:33 »
bzsoltinak is ajánlom.

A buddhizmus éppen nem élményfürdő. :)

A Nikk

• Vendég
« Válasz #19 Dátum: 2010. Szeptember 09. - 16:14:00 »
Idézet
a buddhizmus gyakorlása az nem lelki élmények izélgetése

ezt nem is mondta senki szvsz. Másrészt pedig vannak dologok benne és körülötte, amik élményszámba mennek, s ezen nincs mit szégyellni.

bzsolti

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #20 Dátum: 2010. Szeptember 09. - 17:07:37 »
A Nik!
Írod:"éppen erről van szó, ha valamiről azt mondod, hogy "ami kristálytiszta és ideológiamentes", az máris egy értelmezés"

Hát ez van!
Sajnos amiről bármit is mondunk, azonnal skatulyázzuk, ideologizáljuk. Ezzel egyet értek.
DE!
Én, amikor olvasom ezeket a buddhista remekműveket vagy amikor egyes nyugati filozófusok(pl.Merleau-Ponty vad léte) írásait próbálom értelmezi, akkor -mintha sejthető lenne- a "durva" szavak mögötti megfogalmazhatatlan, amihez a szó kevés vagy félrevezető.  Ezért is mondja a Tao Te King hogy,
idézem:" Az út, mely szóba-fogható,
nem az öröktõl-való;
a szó, mely rája-mondható,
nem az örök szó."
Erről ,mármint a megvilágosodott állapotról nem lehet beszélni (ahogy a buddhista mesterek is mondják).
Meg kell valósítani!
És ez roppant nehéz ! Ezt támasztja alá az a tény, hogy földünkön elenyészően kevés a megvilágosodott ember.
Viszont, visszatérve előző írásomra, amikor a szútrák írott (szavakba foglalt) szövegét magasztaltam , nekem- aki a megvilágosodástól olyan messze van mint Makó Jeruzsálemtől, mégiscsak ad valami hiteles fogódzót arról a -nevezzük így- élményről ,ami a buddhizmus kvitesszenciája.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #21 Dátum: 2010. Szeptember 09. - 18:05:16 »
Népszerű képzet az, hogy a buddhizmus az egy szavakon túli dologról szól, pedig ez a nyelv-ellenesség egyáltalán nem igaz rá. Ez már csak abból is kiderülhet, hogy maga a buddhista kánon óriási. A megvilágosodásról pedig rengeteget lehet beszélni. Furcsa is lenne, ha egy ilyen központi tanítását a buddhizmusnak nem fejtették volna ki és elemezték volna aprólékosan sok százszor és ezerszer. Csak úgy kiindulásnak, meg hogy legyen köze a témához is, itt van egy könyv - ingyen letölthető és olvasható - amiben összeszedték a Buddha tanításait a páli kánonból a nibbánára vonatkozóan, s megfelelő mennyiségű magyarázatot is fűztek hozzá: The Island: An Anthology of the Buddha’s Teachings on Nibbāna

bzsolti

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #22 Dátum: 2010. Szeptember 09. - 18:52:11 »
Az kétségtelen hogy a buddhizmus rendkívűl grafomán.  :)
Viszont sok mester figyelmeztet, hogy a leírt szöveg nem a lényeg(csak rá mutat).
Ahogy (a buddhista mondás is sejteti) hogy a holdra mutató ujj nem a hold.
 Vagy ahogy a zen relativizálja(de nem veti el) az írást, hiszen ők is tisztelik a szútrákat.
Mindenesetre érzékletes mutatja az írás relatív voltát egy tusrajz, ahogy a megvilárgosodott Huj-neng összetépi a szútrákat .
Íme a link, itt látható:
www.terebess.hu/zen/liangkaj.html
Vagy a tutataj hasonlat.
Kétségtelen hogy segíti a gyakorlót ,keresőt a leírt bölcssségek, viszont ha eléri a megvilágosodást  az illető, akkor legfeljebb a tanoncok okítása céljából lehet fontos számára még.   

A Nikk

• Vendég
« Válasz #23 Dátum: 2010. Szeptember 09. - 19:46:42 »
Astus! köszi a könyvet, letöltöttem

bzsolti! még viccből sem mondanám a buddhizmusra, hogy grafomán.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #24 Dátum: 2010. Szeptember 09. - 22:51:34 »
bzsolti!

Igen, az egy nagyon szép rajz. De ami mögötte van, egyrészt maga Huineng személye, másrészt az, hogy szútrát tép szét, egyrészt a Csan irányzat évszázadokon átívelő történetéből jön, másrészt magából a korból, amikor az a rajz készült, s a Linji nevével fémjelzett iskola a zászlajára tűzte a XII. században a gondolatot, hogy a tanításaik túl vannak az írásokon (ami nem egyszerűen csak magát az írott anyagot jelenti, hanem az egész kultúrát és rendszert - Peter D. Hershock fejtegetéséből, lásd: Chan Buddhism, University of Hawai'i Press, 2005. p. 70). Maga a kép egy eszmét fejez ki, s nem egy gyakorlatot. Csak hogy újabb könyvet ajánljak, ezúttal nyelvi témában: Youru Wang: Linguistic Strategies in Daoist Zhuangzi and Chan Buddhism. Illetve a rajzhoz illően: Morten Schlutter: How Zen Became Zen - The Dispute over Enlightenment and the Formation of Chan Buddhism in Song-Dynasty China.

A gondolat, hogy aki már átlátta és megértette, annak nem kell a könyv, valóban logikus. De gyakorlatban nem találni olyat, aki felhagyott volna a szútrák és más kanonikus művek forgatásával. Már csak azért sem, mert a tanítók szoktak lenni azok, akik az újabb kommentárokat és magyarázatokat írják, amikhez bőven használnak forrásanyagot is.

Ezzel nem lelombozni kívánlak, csak árnyalni a helyzetet, mégpedig hogy azok, akik megírták, milyen vagány legények is voltak ezek a zen mesterek, ők maguk eleve írástudó (a szó nemesebb értelmében) emberek voltak, a történetek szereplői pedig sok szempontból "kitaláltak", vagyis nem egy történelmi tényt közölnek, hanem egy vallási hagyományt.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #25 Dátum: 2010. Szeptember 10. - 07:24:21 »
"Másrészt pedig vannak dologok benne és körülötte, amik élményszámba mennek"

Mint például?

Megőrizni a nyugalmat, lemondani mindenről, nem ragaszkodni semmihez, szigorúan erkölcsös lenni, rendszeres elfogulatlan (!) önvizsgálatot tartani majd a rendszerest folyamatossá tenni és ilyesmi ez nulla élmény.

Nem tudom idézni majd valaki....hogy kb.:
- Mit nyert a Magasztos ezzel az egésszel?   
- Semmit.

Valamelyikünk továbbra sem a buddhizmussal foglalkozik, hogy konfrontatív módon érthetőbb legyek:)

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #26 Dátum: 2010. Szeptember 10. - 08:28:36 »
"A térnek nincs színe vagy alakja;
Változatlan, nem színezi a fehér vagy fekete.
Hasonlóan, a világos tudatnak sincs színe vagy alakja;
Nem árnyalja a fekete vagy fehér , erény vagy bűn."
Vagy írhatnám példának a Gyémánt vagy Szív szútrát.

Nos, ezek számomra olyan élményről, élményekből származó "filozófiáról"tudósítanak ami kristálytiszta és ideológiamentes."

Na itt van egy kis félreértés az élmények így meg úgy
http://www.youtube.com/watch?v=fwncgZ15RVQ

bzsolti

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #27 Dátum: 2010. Szeptember 10. - 15:52:26 »
A Nikk!
Bocsáss meg, grafomán jelző visszavonva!
Plumbeus!
Köszi a linket, aranyos! :)
Sikerült a lányomnak "ideológiamentes élményt" nyújtani a látotakkal, így roppant népszerű lettél nála.  ;D

bzsolti

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #28 Dátum: 2010. Szeptember 11. - 12:36:36 »
Astus!
Nem lomboztál le! Sőt!
Reményt attál azáltal, hogy a szútrák fontosságát kiemelted azon embereknél is, akik megvilágosodtak.
Ez azért fontos nekem, mert én soha a büdös életben nem fogok megvilágosodni. :(
 Szerintem én leszek az "érző lények" között az utolsó, akinek ez megadatik. Viszont, amíg a kalpák ezrei letelnek, addig megmarad nekem a szútrairodalom, amibe jelenlegi és "későbbi " énjeim kapaszkodhatnak.
Mégegyszer, én nem vagyok az írott buddhista irodalom ellenfele, valamint nem vagyok  Huj-neng sem.
Mindig élvezettel olvastam,olvasom a szútrákat és kommentárjait. Itt szeretném megjegyezni ,hogy sajnálom hogy a Szürke hegy közösség oldal nem mutat valami nagy mozgást. Pedig sokat tanultam belőle!
« Utoljára szerkesztve: 2010. Szeptember 11. - 15:46:20 írta bzsolti »

bzsolti

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #29 Dátum: 2010. Szeptember 11. - 15:51:21 »
Lenne egy kérésem Astus!
Említetted egy másik topicban  Sayadaw U Pandita nemrég megjelent könyvét.
Megteenéd-e hogy pár mondatban elmondanád a véleményedet róla .
Érdemes-e megvásárolnom vagy sem.