Szerző Téma: Könyvek  (Megtekintve 18516 alkalommal)

bzsolti

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
Re:Könyvek
« Válasz #45 Dátum: 2010. December 19. - 15:42:57 »
Szerintem a Szív Szútra az egyik legtisztább kivonata a buddhizmusnak.
Nincs benne semmi felesleges cafrang, sallang. Hihetelen mélységet sugall az a rövidke szöveg.
Boldog az, aki teljességében "ÉRTI".
Ezért is akadt meg a szemem a boltban rajta, mármint a könyvön. Ráadásul a Dalai Láma tanításában olvashatunk róla.
Annak ellenére, hogy a Láma nevével jelentek meg eléggé könnyed könyvek is, nem szabad elfelejteni, hogy ő
bizony egy PROFI. Meg vagyok győződve arról, hogy ő egy megvilágosodott ember.
A könyvel kapcsolatban most csak annyi, hogy nemrég volt egy kis csörtém igen nagyrabecsült fórumtársammal
(nevét most nem írnám le, mert megint padlófelmosási ingert kapna  ;) ).
 Ennek kapcsán a könyv  bevezetőjéből idéznék, amit bár nem a Dalai Láma írt, hanem Thupten Dzsimpa, de ez végül is mindegy. Íme:
"Ha az olvasó nem ismeri annyira a mahájána hagyományát, összezavarodhat amiatt, hogy egy olyan szöveg, mint a Szív Szútra, amelynek veleje negatív állítások sorozata, ennyi ember ilyen mély spirituális fejlődésének inspirációját adta. Ahhoz, hogy ezt a zavart eloszlassuk, szükséges, hogy értsük, milyen fontos szerepet játszik a tagadó nyelvezet a buddhista szövegekben."
« Utoljára szerkesztve: 2010. December 19. - 15:44:38 írta bzsolti »

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #46 Dátum: 2010. December 19. - 15:51:24 »
Nagyon jól hangzik! Még annyit kérdeznék, ki a magyar fordító (és lektorálta-e valaki).
« Utoljára szerkesztve: 2010. December 19. - 15:55:10 írta roni »

bzsolti

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #47 Dátum: 2010. December 19. - 17:30:11 »
Fordító: Vermes Paula
Lektorálta: Sambhala Fordítóműhely
Keleti nevek ellenőrzése: Agócs Tamás
Kiemelném a legutóbbi nevet, mivel számomra ő egy garancia. Hiteles,
igazi szakértőnek tartom. Sajnos, személyesen nem ismerem, de írásai iránymutatók számomra.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #48 Dátum: 2010. December 19. - 18:42:35 »
Nagyon köszi, írtam is belőle egy posztot ITT.

bzsolti

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #49 Dátum: 2010. December 19. - 20:25:17 »
Szuper!
Ahogy olvastam a posztot felsejlett, hogy elindultam a világhírnév felé.  ;D

bzsolti

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #50 Dátum: 2010. December 21. - 16:03:34 »
Roni egy másik honlapon megemlítí az Ursus Libris Könyvkiadót.
Ellátogattam a kiadó weblapjára és találtam egy könyvet, amit ugyan nem olvastam, a szerzőjét sem ismerem, ezért eltekintek a könyv konkrét ajánlásától DE,  közölnek egy részletet a könyvből, amiből én idéznék "pár sort":

"Sharon Begley, a híres tudományos szakíró számol be arról a Train Your Mind, Change Your Brain: How a New Science Reveals Our Extraordinary Potential to Transform Ourselves ([Edzd az elméd, változtasd meg az agyad! Milyen kivételes lehetőségeink vannak önmagunk megváltoztatására a tudomány legújabb eredményei szerint?] 2007, 131–32. oldal) című könyvében, hogyan figyelt meg a tibeti buddhizmus legmagasabb rangú és Nobel-békedíjjal kitüntetett lámája, Őszentsége a Dalai Láma egy agyműtétet, amikor egy amerikai orvosegyetemen volt látogatóban. Őszentsége mindig is lelkesedett a tudományért. Sokórányi izgalmas megbeszélést folytatott az idegtudósokkal, és lenyűgözve hallgatta, amikor elmagyarázták neki, hogy az összes észleletünk, érzékelésünk és más szubjektív élményünk nem más, mint agyunk kémiai és elektromos változásainak eredménye és megjelenése. Ha például az elektrokémiai impulzusok mintázatai agykérgünk látóközpontján cikáznak át, akkor látunk, ha pedig a limbikus rendszerünkön haladnak át, akkor érzelmeink keletkeznek. Ezek az elektrokémiai impulzushullámok létrejöhetnek a külvilágban történtekre adott válaszként vagy csupán a gondolataink eredményeként is. Őszentsége felidézte, amint különböző tudósok nagy meggyőződéssel magyarázták neki, hogy a tudat nem több az agytevékenység megnyilvánulásánál. Amikor az agy sérülés vagy halál következtében megszűnik működni, megszűnik az elménk is. Pont, vége a történetnek.
Azonban Begley arról is beszámol, hogy a Dalai Lámát mindig zavarta az a magabiztosság, amellyel a tudatot ilyen módon „félremagyarázzák”. Rendben, fogadjuk el azt az elméletet, hogy az elménk nem más, mint agyunk tevékenysége, hogy az érzelmeink és a gondolataink csupán az agyi aktivitásunk megnyilvánulásai – de valóban nem létezik több ennél? Nem lehetséges mégis valamilyen ok-okozati kölcsönhatás? Lehet, hogy végső soron bármi legyen is az elme, képes hatni a fizikai agyra, és ezáltal módosítani annak tevékenységét? Lehetséges lenne – amit a józan ész is feltételez –, hogy az elmének megvan a maga aktív valósága, s nem pusztán az agytevékenység mellékterméke? Őszentsége ezeket a kérdéseket tette fel a fősebésznek.
Begley szerint a fősebész alig habozott, mielőtt hangsúlyozottan nemet mondott volna. Pont. Amit tudatnak vagy elmének nevezünk, az nem más, mint az agyunk élettani működésének terméke.
A Dalai Láma felettébb udvarias ember, ezért ejtette a témát. Megszokta már, hogy hasonló abszolút értelmű kijelentéseket hall olyan emberektől, akik (elvileg) tudósok.
Begley azonban az alábbi sorokat idézi Őszentsége a The Universe in a Single Atom (A világegyetem egyetlen atomban) című, 2005-ben megjelent könyvéből: „Mindig is azt gondoltam, hogy nincs tudományos alapja az effajta kategorikus kijelentéseknek. Az a nézet, mely szerint minden mentális folyamat szükségszerűen élettani folyamat terméke, nem más, mint metafizikai feltevés, nem pedig tudományosan elfogadott tény” (Dalai Lama, 2005; idézi Begley, 2007, 132. oldal).
Könyvem tudományos, nem pedig tudományista válasz a Dalai Láma által felvetett kérdésekre. A továbbiakban a tudomány és a tudományizmus (science–scientism), valamint a két megközelítés következményei közötti különbségek világossá válnak."

...

A Nikk

• Vendég

littletsu

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #52 Dátum: 2012. Május 03. - 16:17:11 »
Olvassa valaki Nan Huai-Chin műveit?

littletsu

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #53 Dátum: 2012. Július 08. - 17:54:15 »
Ingyenesen letölthető írások:

http://blpusa.com/

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #54 Dátum: 2012. Július 08. - 18:11:12 »
Klassz, köszi!

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #55 Dátum: 2012. November 04. - 15:25:32 »
Online és offline könyvajánló:

http://www.buddhapest.hu/2012/11/jane-hope-borin-van-loon-buddha-maskepp.html

Korrekt könyv a buddhizmusról sok szép és hasznos képpel, borsos ár helyett féláron (3 750 Ft) dec. 31-ig a Bookline-nál: http://bookline.hu/product/home!execute.action?_v=Ian_Harris_Buddhizmus_kepes_enciklopediaja&id=96512&type=22

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
« Válasz #56 Dátum: 2012. November 05. - 06:30:26 »
"Hogyan tanítanak meg valakit arra, hogy halkan olvasson magában? Honnan tudjuk, hogy képes rá? Honnan tudja ő maga, hogy azt teszi, amit követelnek tőle?"
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #57 Dátum: 2012. November 05. - 22:10:57 »
Szentek, bölcsek, mesterek és misztikusok a Scribd-en: http://www.scribd.com/doc/34874053/Robert-Ullman-Szentek-Bolcsek-Mesterek

A Nikk

• Vendég
« Válasz #58 Dátum: 2013. Május 13. - 19:17:03 »

A Nikk

• Vendég
« Válasz #59 Dátum: 2013. Május 18. - 08:53:40 »
Szentek, bölcsek, mesterek és misztikusok a Scribd-en: http://www.scribd.com/doc/34874053/Robert-Ullman-Szentek-Bolcsek-Mesterek

Jó válogatás. Lester Levenson története tetszett nekem a legjobban.