Szerző Téma: Belépni a szamádhiba  (Megtekintve 6734 alkalommal)

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
Belépni a szamádhiba
« Dátum: 2010. Július 07. - 23:07:44 »
Miután Csin-san együtt meditált Jen-touval és Hszüe-fenggel, Tung-san hozott nekik teát. De Csin-san becsukta a szemét.
- Hova mentél? - kérdezte Tung-san.
- Beléptem a szamádhiba - válaszolta Csin-san.
- A szamádhinak nincs bejárata. Honnan mentél be? - kérdezte Tung-san.

(Record of Tung-Shan, ford. W.F. Powell, p. 45)

Hárman meditáltak, a szamádhiba mégsem léphettek be. Akkor meg minek a meditáció? De ha mégis jó az, hogyan lehet elérni a szamádhit? Tung-san két kérdést tesz fel - hova és honnan. Már az első válasz sem elég erős, így Tung-san jól sarokba szorítja. De az utolsó kérdés megkönnyíti a mi helyzetünket is. Mert ha megnézzük, honnan lehet bárhova is menni, megértjük, mi az a szamádhi. Dógen azt mondja a Szamádhik királyának szamádhijában: "Az emberi bőr, hús, csont és velő lábait keresztbe tenni [annyi, mint] a szamádhik királyának szamádhijának a lábait a keresztbe tenni."
« Utoljára szerkesztve: 2010. Július 08. - 11:49:17 írta Astus »

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
Re:Belépni a szamádhiba
« Válasz #1 Dátum: 2010. Július 08. - 08:10:07 »
mi az a szamádhi?
"Hogyan tanítanak meg valakit arra, hogy halkan olvasson magában? Honnan tudjuk, hogy képes rá? Honnan tudja ő maga, hogy azt teszi, amit követelnek tőle?"
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #2 Dátum: 2010. Július 08. - 09:07:43 »
A szamádhi általános jelentése szilárd, elmélyült meditatív állapot.

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
« Válasz #3 Dátum: 2010. Július 08. - 09:54:35 »
azt tudom, de itt arról van szó, hogy nem lehet belépni a szamádhiba.  :)
"Hogyan tanítanak meg valakit arra, hogy halkan olvasson magában? Honnan tudjuk, hogy képes rá? Honnan tudja ő maga, hogy azt teszi, amit követelnek tőle?"
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #4 Dátum: 2010. Július 08. - 10:03:35 »
Igen, s akkor itt jön az, hogy a szamádhi olyan többlet jelentéssel is bír itt, ami gyakorlatilag egyenlővé teszi a megvilágosodással.

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
« Válasz #5 Dátum: 2010. Július 08. - 10:08:19 »
van nekem ezekben a kóanokban valami zavaró. talán a kontextus idegensége, vagy hiányossága. hiszen a történetből nem derül ki, hogy ki volt Csin-san. ha csak önmagában nézzük, nem lehet megtudni a kóanból, hogy ki is tanít kit. vagy ez nem is érdekes, hanem csak az a tudatállapot, ami a kóanon elmélkedve bekövetkezik?

(de erre persze megintcsak azt mondhatjuk, hogy nem a kóan okozza a megvilágosodást.)
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #6 Dátum: 2010. Július 08. - 11:49:02 »
Hát, ha ilyen háttér információk kellenek, akkor tessék.

Yantou Quanhuo (828-887), Xuefeng Yicun (822-908) és Qinshan Wensui (nincs adat) barátok voltak, akik egy időben együtt vándoroltak. Yantou és Xuefeng Deshan Xuanjian tanítványai voltak, s bár Qinshan is egy ideig velük tanult Deshan keze alatt, túl keménynek bizonyult számára Deshan módszere, így elment Dongshan Liangjiehez, s az ő tanítványa lett. Qinshan 27 évesen ment el a Qin hegyre (Qinshan - innen a neve), s ott tanított.

Ezzel nem tudom, mennyire vagy előbbre. A kóanok eredetileg vaskos kötetekben szerepeltek, mint feljegyzett tanítások, például ez Dongshan feljegyzett beszédeiből származik. Maga a "feljegyzett beszédek" (yulu) is egy önálló műfaj a Zenben. Ezek az esetek ilyen egyszerűek, lényegre törőek, s céljuk szerint a megvilágosodás, a megvilágosodott cselekvés megjelenítései. Bár ennek a történetnek a szereplői mind híres mesterekké lettek, nem okozna különösebb gondot, ha elvonatkoztatnánk attól, hogy kik szerepelnek.

bzsolti

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #7 Dátum: 2010. Július 08. - 12:13:47 »
Astus!
Neked már sikerült "belépni" a szamádhiba?

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
« Válasz #8 Dátum: 2010. Július 08. - 13:11:42 »
Hát, ha ilyen háttér információk kellenek, akkor tessék.

:-)

egyes szám első személyben beszéltem, de én már valójában megszoktam. de gondold csak el, hogy egy laikusnak mutatod a kóant.
vagy mondjuk kicseréljük a neveket, ilyenformán:

Miután Peti együtt meditált Tomival és Zolival, Anita hozott nekik teát. De Peti becsukta a szemét.
- Hova mentél? - kérdezte Anita.
- Beléptem a szamádhiba - válaszolta Peti.
- A szamádhinak nincs bejárata. Honnan mentél be? - kérdezte Anita.

attól eltekintve hogy  ;D
félek, így mégis elveszett valami az eredeti kóanból... :(
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #9 Dátum: 2010. Július 08. - 13:17:45 »
bzsolti!

Szerintem mindenki járt már Zamárdiban.  8)

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #10 Dátum: 2010. Július 08. - 13:21:53 »
hajovonta!

Van olyan történet, amiben 2 szereplő van, s a szerepek két külön gyűjteményben fel vannak cserélve, így egyszer Linji, egyszer Zhaozhou jön ki jól belőle. De az számít, hogy mit tudunk kezdeni egy kóannal. Az első nehézség ott van magában a nyelvezetben, s hogy ezen fenn is akadhatunk. De ha megpróbáljuk mindezt egy buddhista kontextusba helyezni, aminek valamilyen buddhista értelmezése van? Például összekötni mahájána tanokkal, hogy miről lehet szó. Ez már valami.

bzsolti

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #11 Dátum: 2010. Július 08. - 13:23:38 »
 ;D ;D ;D ;D
Frappáns ,okos válasz!
Tényleg, én is jártam ott!  ;D

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
« Válasz #12 Dátum: 2010. Július 08. - 13:26:57 »
elmondom, hogy miért kekeckedem. van nekem egy nagyon jó barátom, aki nem buddhista. beszélgettem egyszer vele IRC-n a buddhizmusról, és hogy a mondókámat illusztráljam, egy-két kóant beszúrtam. és némelyiknél megjegyezte, hogy nagyon érdekes érzése lett, miközben olvasta! de olyan is volt -és jellemzően azoknál, ahol történeti szereplők vannak, de nem kizárólag- ahol semmit se értett, mert nem tudta, hogy kik ezek és mit csinálnak. pl. a "menj és mosd el a tálkádat" is elég erősen távoli szokás. nálunk, itt Magyarországon a mosogatógépbe teszik a mosatlan edényt. (rendben, nem mindenki. de nyilván érted így is, mire akarok kilyukadni.)
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
« Válasz #13 Dátum: 2010. Július 08. - 13:28:09 »
amúgy nem tudom, hogy ez itt off-e. :-)
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #14 Dátum: 2010. Július 08. - 13:57:31 »
hajovonta!

A Kaputlan kapu negyedik esete a következő:

Huoan mondta: "A nyugati barbárnak miért nincs szakálla?"

Itt aztán nincs sok körítés. Annyit még ehhez illik tudni, hogy a "nyugati barbár" az Bódhidharma, aki ugye szakállas. S akkor el kell gondolkozni azon, hogy egyáltalán miért mondta ezt. S ha már mondta, mit akart vele mondani?