Szerző Téma: Ez is a buddhista út része?  (Megtekintve 3016 alkalommal)

passer

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
Ez is a buddhista út része?
« Dátum: 2012. Április 12. - 11:35:38 »
Szervusztok. A fórumon még teljesen új vagyok, néhány hete találtam csak rá, amikor a neten böngésztem buddhista szövegek után, de a buddhizmushoz már van némi közöm. Két-három évvel ezelőtt kaptam egy Osho könyvet, ez volt az Érzelmi jólét című kötet. Azelőtt sosem adtam hitelt a keleti filozófiának, lepattintottam bárkit, aki ezzel közeledett volna felém, és én magam sem néztem utána sem a buddhizmusnak, sem más orientális kultúrának soha. Nagyon messze éreztem magamtól azt, amiről fogalmam sem volt! :D Ám mikor már sokadszorra kerültem padlóra valami szerelmi ügyek vagy családi veszekedés okán, nem látván más alternatívát, elkezdtem olvasni ezt a fentebb említett könyvet, ami egyszer s mindenkorra megváltoztatta az egész világszemléletemet és hozzáállásomat a dolgokhoz. Azt is mondhatnám, megnyitotta az elmémet a dolgok iránt. Persze visszatekintve még ezekután is nagyon sok szenvedést okoztam és okozok is magamnak fölöslegesen, múltbéli, akkor még (vagy már akkor sem) beváló, sokszor megalapozatlan, egyszóval ügyetlen tettekkel, reakciókkal. De vissza-visszatértem a könyvhöz, amelyben inkább konkrét eseteken próbál segíteni hétköznapi példákkal, viszont felavatottabb szemmel vizsgálva már észreveszem a keleti alapokat. Szó volt ebben az egóról, az azonosulásról az elmével stb., szóval olyan témákat érintett meg és olyan szemszögből, ami azelőtt nekem soha nem is jutott volna eszembe. Útravalót adtak nekem a hétköznapokban ezek a tanítások, sokszor azt éreztem, hogy semmit nem éri meg jobban csinálni, mint olvasni buddhista könyveket (amelyekből mára már van néhány a polcomon, no meg a merevlemezen). Hogy rátérjek végre arra a témára, ami engem nagyon foglalkoztat és rávitt arra, hogy írjak. Arról van szó, hogy ez az érzés, hogy csak a buddhista tanokkal érdemes törődni, csak ezeket érdemes olvasni, meg hogy csak meditálni érdemes, hiszen ezek vezetnek el a feddhetetlen boldogsághoz, rajtam annyira elhatalmasodott, hogy a világ akármelyik másik tevékenységétől elidegenített. Mit értek ezalatt? A pankasílát, úgy hiszem, különösebb nehézségek nélkül képes vagyok betartani (leszámítva azoknak a tekinteteknek a nehéz elviselhetőségét, ami abból ered, hogy letettem az alkoholt, a cigit, a kávét és a teát), tudom ezt gyakorlatként kezelni, de amióta egyre mélyítem a tudásomat, valahogy értelmetlenné váltak a barátságok, az utazások, a beszélgetések, a zene, a film, a testi érintkezés, a karrier, szóval bármi olyasmi, ami "világi" örömet okoz. Merthát ugye a meditáció kéne mindezt az örömet helyetesítse - abban meg nem tapasztalok előremenetelt, igaz, hanyagoltam is, mert nem tudtam jól csinálom-e. És én ódzkodom a világi dolgoktól, mert félek, hogy beleragadok az élvhajhászásba, de ugyanakkor ha felhagyok velük, a barátaimat is elvesztem (és úgy látszik már ez a folyamat el is kezdődött). A világ bármely dolga érdekel, tudást szeretnék szerezni mindenről, az ókortól az űrkorszakig, de nem látom az értelmét, ha ezekkel a dolgokkal csak a világban megyek előre, és - ahogy Buddha ígéri - ettől több is létezik. Nehéz egy eset, de kiváncsi vagyok a véleményetekre és remélem tudtok segíteni pár észrevétellel. :) Üdv.

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
Re:Ez is a buddhista út része?
« Válasz #1 Dátum: 2012. Április 12. - 13:19:40 »
Nagyon sokszor én is így vagyok ezzel, de szerintem jobb, ha az ember megpróbálja megtalálni a középutat.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #2 Dátum: 2012. Április 12. - 14:17:03 »
Az érzés, hogy az életben egyedül a buddhizmusnak van értelme, remek kiindulási alap, mert jelzi az eltökéltséget. De fontos, hogy ezt az elhatározást életben tudjuk tartani. Ha azt gondoljuk, hogy már mindent tudunk, vagy elkezdünk kételkedni a saját képességeinkben, akkor könnyen feladjuk a tanulást.
Valóban érdemes először olvasnod, hogy alaposabban megismerd a tanításokat. Ha csak magyarul olvasol, akkor bár nincs sok könyv, de bármilyen kérdésed is lenne a buddhizmusról, itt a fórumon nyugodtan felteheted.

passer

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #3 Dátum: 2012. Április 12. - 16:12:05 »
Köszönöm a válaszaitokat! Részben örülök neki, hogy változtak a szemléleteim, ez azt jelenti, hogy mégiscsak tartok valahova. Amitől félek, mint már írtam is, azok azok a tevékenységek, amelyeket Buddha nem jelölt meg, mint a célhoz vezető út. Előfordul, hogy bűnösnek is érzem magamat miattuk. Amint az látható, nehezen tudom összeegyeztetni a gyakorlást a mindennapi élettel. Ha viszont végignézek egyes buddhista tanítókon, mind élettelteliek, jól informáltak, és messziről sem szűklátókörűek. Nem szentfazekak egyáltalán. És hát néha az az érzésem támad, hogy azt a középutat én sehogy sem tudom megtalálni, mindig az egyik végletből a másikba tartok... Nagyon sok most a kétely bennem, talán nem is írtam volna, ha tudnám, mi tévő legyek.
Naponta járok az Access to Insight weboldalán, ott esszéket és szuttákat olvasok. Amellett még Thanissaro Bhikkhu írásait is szeretem és a beszédeit is szoktam hallgatni. Először csak a buddha-ujja lapot látogattam, aztán tértem fokozatosan át az angol lapokra.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #4 Dátum: 2012. Április 12. - 22:29:23 »
Ha van valami a buddhizmusban, amit mértéktelenül jó gyakorolni, akkor az a négy mérhetetlen (four immeasurables), avagy az isteni lakhelyek (four divine abodes). Ezek egyrészt remek és fontos tanítások, másrészt kiváló módszer, hogy belekezdj bátran a meditáció gyakorlásába. A Wikipedia jó áttekintőt ad hozzá: Brahmavihara (Wikipedia), az ATI-n is találsz hozzá írásokat és szuttákat: Brahmavihara (ATI), és még videón is hallgathatsz róla tanítást: Buddhism 101 Four Immeasurables.

A hétköznapi dolgok és a buddhizmus kapcsolatáról egy rövid tanítás: Dzongsar Khyentse Rinpoche talks about relationships, profession and hobbies

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
« Válasz #5 Dátum: 2012. Április 13. - 08:29:15 »
Szia passer!

Amiről írsz, úgy érzem már velem is megtörtént. Szerintem az üresség belátásával átcsapódtál a nihilizmus oldalára, vagyis a világi dolgokat értelmetlennek, haszontalannak érzed, és az emiatt érzett szomorúság hajt téged a buddhizmusról szóló szövegek mint mentőöv felé. A Dalai láma tanácsa szerint ilyenkor hasznos többet foglalkozni a dolgok függő keletkezésével, tehát azzal, hogy az okok és feltételek együttállása esetén létrejönnek a dolgok. Ezt a meditációba és a hétköznapi gondolkodásba is beleszőheted, időről időre foglalkozz vele. Meglátod, el fog múlni az érzés, és helyre fog billenni az egyensúly. A Dalai láma ugyanott írja (Út az értékes élethez c. könyvében), hogy eleinte ide-oda csapódsz az önlét és a nihilizmus között (már ami a dolgok mibenlétének látását illeti), és a középút megtalálása időbe telik.
"Hogyan tanítanak meg valakit arra, hogy halkan olvasson magában? Honnan tudjuk, hogy képes rá? Honnan tudja ő maga, hogy azt teszi, amit követelnek tőle?"
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #6 Dátum: 2012. Április 13. - 18:06:44 »
Szia, passer!

Én egy nagyon földhöz ragadt buddhista vagyok, aki valami olyasmit talált a buddhizmusban (a szövegeken, kulturális érdekességeken kívül), ami arról szól, h hogyan lehet jól (elégedetlenségtől, külső-belső harcoktól többé-kevésbé mentesen) élni a hétköznapokat. Ez lehet, h nem nagy cél, de azt látom, h ezért is van mit küzdeni. Valami ilyesmire gondolok: a rossz kérdésekről.

Jókat!

roni

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #7 Dátum: 2012. Április 13. - 18:16:27 »
A hétköznapi dolgok és a buddhizmus kapcsolatáról egy rövid tanítás: Dzongsar Khyentse Rinpoche talks about relationships, profession and hobbies

Köszi, ari! :)

passer

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #8 Dátum: 2012. Május 24. - 20:16:47 »
Szia, passer!

Én egy nagyon földhöz ragadt buddhista vagyok, aki valami olyasmit talált a buddhizmusban (a szövegeken, kulturális érdekességeken kívül), ami arról szól, h hogyan lehet jól (elégedetlenségtől, külső-belső harcoktól többé-kevésbé mentesen) élni a hétköznapokat. Ez lehet, h nem nagy cél, de azt látom, h ezért is van mit küzdeni.

Nos, igen... átgondolva a helyzetemet, először is talán a hétköznapjaimban kellene rendet tennem. Ehelyett viszont én azt csináltam, hogy kihagytam ezt a lépést, félreraktam minden bajomat. Egész pontosan félretettem az egész addigi életemet szinte egyik napról a másikra. És abban hibáztam, úgy gondolom, a legnagyobbat, hogy az egész életemet egyszerre rossznak láttam és bűnösnek, no meg persze értelmetlennek is, az összes barátommal, ismerősömmel, tervemmel együtt. Tudom, hogy Buddha nem kért ilyesféle feladást, hacsak nem vagyunk teljesen biztos benne, hogy a javunkra válik majd az (ha nem tévedek? :) )Mivel csak a buddhizmus maradt nekem, amiben értelemet láttam, azt bújtam éjjel-nappal, elhanyagolva a környezetemet és a teendőimet. A tapasztalat viszont azt mutatta meg, hogy ez a tulajdonképpen szerzetessé válás a világban nagyon nehezen megy nekem. Mindenekelőtt túlzott boldogságban nem úszok azóta... inkább lagymataggá, semmilyenné vált az életem tőle. Itt tartok hát, és nem tudom, hogy hova tovább. Persze, nem vágtam az életemet tönkre helyrehozhatatlanul! És nem is szeretnék letérni az útról. Mégis, kételyeim támadtak benne, hogy ez az Út lenne. Eddig kizárólag a théravádával foglalkoztam, más irányzatokkal nem. A mahajánáról tudom, hogy "emberibb", ismerve a buddhizmus alakulásának történetét, de magával a filozófiával még nem ismerkedtem meg. Szeretnélek meghallgatni benneteket a buddhistává válásotokról, vagy egyáltalán arról, hogy ti hogyan egyensúlyoztátok ki az életeteket vele. Mert az vitán felül áll, hogy egyesek képesek voltak a saját boldogságukat meglelni benne, viszont nekem ez egyelőre nagyon gyatrán jött össze. :) Sajnos nincs a közelemben egy szangha sem, buddhizmussal komolyabban foglalkozó egyént pedig magamon kívül senkit sem ismerek. Erről a buddhizmusomról nincs is ennek folytán kivel beszélnem, mert akárhányszor megemlítettem valakinek, arra bíztatott, hogy fejezzem be, és éljek úgy, mint azelőtt.. mégis hogy tehetném én ezt, még ha boldogabb is voltam (züllöttebb is..) akkoriában?

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #9 Dátum: 2012. Május 24. - 23:49:50 »
Érdemes lenne a konkrét tanítások mellett megismerned azok követőivel is. Még ha nem is ismersz személyesen más buddhistákat, nincs a közelben egy kolostor sem, számos tanítótól találsz videókat, életrajzi leírásokat, élő beszédeket, amiből közelebbről is láthatod, hogyan élnek, hogyan gondolkoznak. Próbálj meg ne csak szerzetesekről olvasni, hanem világiakról is, nyugati emberekről, akik ma is élnek akár. Ezek mind példát és útmutatást adhatnak. Nem szabad elfelejtened, ha szövegeket olvasol, hogy azoknak megvan a maguk funkciója, a maguk kerete, így csak azokra alapozni általában kevés.

A mahájánát természetesen jó, ha megismered. A felvázolt helyzetedre vonatkozva a Vimalakírti szútra nyolcadik fejezetében leírtak jutottak eszembe, ahol elmondják, hogy a bódhiszattva útja a rossz út, a szennyeződések maguk, mert abból virágzik ki a teljes felébredés, míg akik elmerülnek egy mindentől elszakadt nyugalomban, azoknak nincs esélye a tökéletes megvilágosodásra.
A Vimalakírti szútrát innen letöltheted: Bukkyo Dendo Kyokai Digital Texts (felülről a második).

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #10 Dátum: 2012. Május 25. - 09:56:26 »
Arról, h hogyan lesz a szenvedésből megszabadulás van théraváda-szöveg is: SN 12.23 Előfeltételek.

Passer, az lehet, h jó ötlet, h élj úgy, mint azelőtt, 'csak' figyelj oda magadra és másokra (h kinek mi a jó, mivel nem ártasz stb.).

A Nikk

• Vendég
« Válasz #11 Dátum: 2012. Szeptember 19. - 18:28:20 »
Idézet
Két-három évvel ezelőtt kaptam egy Osho könyvet...

jellemző kezdete egy buddhista pályának. És még azt mondják rá, hogy áltanító. ,)