Szerző Téma: Melyik buddhista közösséget válasszam?  (Megtekintve 6395 alkalommal)

Kriszzk

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
Melyik buddhista közösséget válasszam?
« Dátum: 2012. Június 16. - 17:20:13 »
Sziasztok!
Egy kis segítségre lenne szükségem, remélem Ti tudtok nekem segíteni :)
Most ismerkedem a buddhizmussal. Szeretném magam kicsit mélyebben is beásni, úgyhogy
úgy döntöttem ellátogatok valamelyik közösségbe. A gond csak ott kezdődik, hogy ahogy látom elég sok
van jelenleg Mo-n.

Pl.:A Tan Kapuja Buddhista Egyház (ezen belül is ahogy látom több van), Buddhista Gyémánt Út Közösség(www.buddhizmusma.hu)Buddhista Misszió(www.buddhizmus.hu), Mantra Magyarországi Buddhista Egyház(www.buddhistaegyhaz.hu)
és így tovább.

Esetleg valaki nem tudná leírni, hogy körülbelül ezek miben különböznek egymástól? Elég csak egy-két mondat, nem kell teljesen részletesen.
Nagyon hálás lennék érte! (Annyit hozzátennék, hogy elsősorban a tibeti buddhizmus fogott meg.)

Kriszzk

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
Re:Melyik buddhista közösséget válasszam?
« Válasz #1 Dátum: 2012. Június 16. - 18:07:54 »
Pl.:A Tan Kapuja Buddhista Egyház (ezen belül is ahogy látom több van), Buddhista Gyémánt Út Közösség(www.buddhizmusma.hu)Buddhista Misszió(www.buddhizmus.hu), Mantra Magyarországi Buddhista Egyház(www.buddhistaegyhaz.hu)
és így tovább.

Esetleg valaki nem tudná leírni, hogy körülbelül ezek miben különböznek egymástól? Elég csak egy-két mondat, nem kell teljesen részletesen.
Nagyon hálás lennék érte! (Annyit hozzátennék, hogy elsősorban a tibeti buddhizmus fogott meg.)

Üdv, Kriszzk!

A Tan Kapuján belül elvileg egy nyingma közösség van, ami tibeti.  Nekem elég bizarrnak tűnnek az energiacsatornás-fénygömbös meditációk, de ismerek olyat, aki ebben él. Szóval,  biztos ez is ízlés dolga.  A Mantra Buddhista Egyházat egy volt TKBF-es csinálja, nekem nem tűnik túl komolynak, de persze tévedhetek is. A Buddhista Misszió színvonalas, azt ajánlanám, de az nem csak tibeti buddhizmus, hanem mindenből egy kicsi, de a hangsúly a (leginkább tibeti hagyományú) meditáción van. A társaság inkább idősebbekből, mint fiatalokból áll.

A 2 nagy tibeti közösség Mo-n a Gyémánt Út és Csöpel Láma tari közössége. A Gyémánt Út fiatalosabb, modernebb, ez lejön a honlapról + a megjelent könyvekből is. Az én ízlésemnek kicsit kommersz -- de lehet, h ehhez a fiatalos imidzshez ez passzol. A másik kagyü közösség Tar, ide egy kicsit idősebb korosztály (30-40-esek) jár, ők az ősmagyar táltos-sámán-buddhizmust képviselik -- ebből is sok minden kiderül a honlapon. Ennek a közösségnek van budapesti 'kirendeltsége' is, a Karmapa-ház. Akiket még valamennyire ismerek, az a Sambhala központ, ez nem közösség, de vannak programok (meditáció, előadás, film).

Vannak még a tibeti buddhisták közül szakjapák itt, rezidens lámával. Erről Astus tud neked írni, ő volt náluk.

(Meglátjuk, mennyi válasz érkezik, és akkor lehet, h csinálok ebből külön témaszálat.)
« Utoljára szerkesztve: 2012. Június 16. - 18:17:59 írta roni »

Kriszzk

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #2 Dátum: 2012. Június 16. - 18:53:22 »
és így tovább.

Üdv, Kriszzk!

A Tan Kapuján belül elvileg egy nyingma közösség van, ami tibeti.  Nekem elég bizarrnak tűnnek az energiacsatornás-fénygömbös meditációk, de ismerek olyat, aki ebben él. Szóval,  biztos ez is ízlés dolga.  A Mantra Buddhista Egyházat egy volt TKBF-es csinálja, nekem nem tűnik túl komolynak, de persze tévedhetek is. A Buddhista Misszió színvonalas, azt ajánlanám, de az nem csak tibeti buddhizmus, hanem mindenből egy kicsi, de a hangsúly a (leginkább tibeti hagyományú) meditáción van. A társaság inkább idősebbekből, mint fiatalokból áll.

A 2 nagy tibeti közösség Mo-n a Gyémánt Út és Csöpel Láma tari közössége. A Gyémánt Út fiatalosabb, modernebb, ez lejön a honlapról + a megjelent könyvekből is. Az én ízlésemnek kicsit kommersz -- de lehet, h ehhez a fiatalos imidzshez ez passzol. A másik kagyü közösség Tar, ide egy kicsit idősebb korosztály (30-40-esek) jár, ők az ősmagyar táltos-sámán-buddhizmust képviselik -- ebből is sok minden kiderül a honlapon. Ennek a közösségnek van budapesti 'kirendeltsége' is, a Karmapa-ház. Akiket még valamennyire ismerek, az a Sambhala központ, ez nem közösség, de vannak programok (meditáció, előadás, film).

Vannak még a tibeti buddhisták közül szakjapák itt, rezidens lámával. Erről Astus tud neked írni, ő volt náluk.

(Meglátjuk, mennyi válasz érkezik, és akkor lehet, h csinálok ebből külön témaszálat.)

Kedves Roni!

Köszönöm szépen a választ, így már kicsit tisztábban látom a dolgokat :)
Legelsőre nekem a Gyémánt út (www.buddhizmusma.hu) volt a "legszimpatikusabb".
A másik, a Buddhista Misszió, amiről írtál is, hogy azt ajánlanád legjobban.
Esetleg még erről a kettőről tudnál írni még valamit, amit fontosnak tartasz megemlíteni?
(pl. min van a hangsúly) Pontosan hogy érted, hogy kommersz?

Köszönöm mégegyszer a segítségedet!
Krisztián

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #3 Dátum: 2012. Június 16. - 19:14:29 »
Esetleg még erről a kettőről tudnál írni még valamit, amit fontosnak tartasz megemlíteni?
(pl. min van a hangsúly) Pontosan hogy érted, hogy kommersz?

A Buddhista Misszió Mo. legrégebbi buddhista közössége, ennek megfelelően kellően komolyan veszik magukat és a buddhizmust. A közösség vezetője Pressing Lajos eredeti szakmája pszichológus, ez is meghatározza kicsit az ottani irányvonalat. Tényleg azt ajánlom, nézd meg a honlapjukat, a programjaikat.

A Gyémánt Út egy nemzetközi szervezet része, amit a dán Ole Nydahl alapított. A közösség fiatalokból áll, akik szeretnek együtt bulizni, meditálni és tanításokat hallgatni. A hangsúly, nekem úgy tűnik, sokkal inkább a közösségen, az 'érezzük jól magunkat együtt'-ön van, mint a tanításokon. Ami miatt kommersznek tartom, az pl. EZ és EZ.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #4 Dátum: 2012. Június 16. - 22:41:14 »
A Szakja Tasi Csöling közösség szerintem megfelelő képviselője a Vadzsrajána tanításoknak, így amennyiben valóban ez érdekel, egy-két látogatást biztosan megérdemel. Van két további Kagyü vonalhoz tartozó közösség, az egyik a Khyenkong Karma Tharjay Dharma Centrum, a másik pedig a Magyarországi Drikung Kagyü Buddhista Egyházközösség. Ezeken kívül magyarországon is létezik a Dzogcsen Közösség, ami Chögyal Namkhai Norbu szervezetének helyi ága.

Én azt ajánlom, hogy mindenhova látogass el legalább pár alkalommal. Felesleges vaktában eldönteni, hogy melyik a neked megfelelő. Menj, nézz körül, beszélgess az emberekkel, érezd meg a hely hangulatát, próbáld ki azokat a gyakorlatokat, amiket rendszeresen végeznek.

És ha esetleg nem kizárólag tibeti buddhizmus érdekel, még ajánlom a Kvanum Zen Iskolát továbbá a Magyarországi Kínai Chanbuddhista Egyházat, a One Drop Zendo-t és a Mokusho Zen Házat, mint amik a koreai, kínai és japán buddhizmus egy-egy helyi képviselői.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #5 Dátum: 2012. Június 19. - 07:06:07 »
A témához kapcsolódik: Tanácsok tanító választásához

Petyóka

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #6 Dátum: 2012. Augusztus 21. - 19:09:07 »
Sziasztok!
Új hozzászólóként az a kérdésem, hogy valóban szükséges-e egy konkrét közösséghez tartozni a buddhizmuson belül?

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #7 Dátum: 2012. Augusztus 21. - 19:24:02 »
Szia, Petyóka!

Egyáltalán nem szükséges, de szerintem megkönnyíted vele a saját dolgodat, ha választasz vki tanítót vagy irányzatot vagy akár konkrét közösséget. Mondjuk, egy ilyen virtuális közösség is tud némi támogatást adni, h vannak emberek, akik ugyanezzel foglalkoznak, hasonló gondokkal küzdenek stb. Szóval, szerintem érdemes kis rendszert vinni a dologba a tanítás kiválasztásával is + társak keresésével is.

Jókat!

Roni

Petyóka

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #8 Dátum: 2012. Augusztus 21. - 19:37:45 »
Köszönöm a választ, Roni!

Azért kérdeztem, mert a théraváda vonal érdekel, a szatipatthána-vipasszána meditációt gyakorlom (több-kevesebb sikerrel). A Buddha Ujjáról merítek általában infókat. Szerintem elég jól el vagyok ezzel úgy általában, és hasznos is! Viszont egyes körökben a szanghát, mint a gyakorlók fizikai közösségét (meditációs csoport) feltétlen szükségesnek tartják. Mi erről a véleményed?

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #9 Dátum: 2012. Augusztus 21. - 19:44:34 »
Aha, a meditációhoz feltétlenül inspiráló a közösség. Nem tudom, hol laksz, van-e a közeledben ilyen...

Petyóka

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #10 Dátum: 2012. Augusztus 21. - 19:54:53 »
Nem Budapesten lakom. Tudtommal nincs a lakóhelyemen hasonló gondolkodású közösség... Bevallom őszintén, évekkel ezelőtt jártam egy "divatos buddhista közösségbe", de nem volt túl inspiráló; talán, mert a tibeti irányvonalat nem nekem találták ki, nem tudom. Saját kutakodással viszont ráéreztem a lényegre...

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #11 Dátum: 2012. Augusztus 21. - 21:19:13 »
Ahogy Roni mondta, a közösség segít rendszert vinni a gyakorlásba. Persze magadnak is felállíthatsz egy programot, akár még elvonulást is tarthatsz, de mindehhez jó, ha az alapokkal tisztában vagy. Fontos, hogy ne feszítsd túl magad, ne várj egyszerre túl sokat, mert abból óhatatlanul csalódás lesz, s akkor az ember átmegy a másik végletbe, hogy nem foglalkozik vele egyáltalán.

Petyóka

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #12 Dátum: 2012. Augusztus 22. - 11:39:02 »
Értem, köszönöm, Astus!

alekszejevics1

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #13 Dátum: 2015. Január 09. - 21:28:18 »
Sziasztok!

Mit tudnátok mondani Csong An Sunim közösségéről? Vannak tapasztalatok? Hiteles tanítást lehetne ott kapni zenről?
Ugyan ez a kérdés a Mokusho Zen házról és az ott folyó munkáról.

Válaszotokat akár itt akár privát üzenetben.

Köszönöm előre is segítségeteket!