Szerző Téma: Hasonlóság és különbség az advaita vedanta és buddhizmus tanításai között?  (Megtekintve 2846 alkalommal)

ka108

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
Sziasztok!

A kérdésem egyszerű(nek tűnik), de a választ eddig nem leltem meg. Talán majd most itt. :)
Eddig az advaita vedantaval foglalkoztam behatóbban, és jó ideje kezdtem el olvasni buddhista irodalmat is, általánosságban, mivel abban még nem vagyok annyira otthon, hogy melyik vonala konkrétabban milyen.

A kérdésem lényege: mi a hasonlóság és különbség az advaita vedanta és Buddha tanításai (buddhizmus tanai) között?

A segítséget előre is köszönöm!

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
Amellett, hogy más szövegeket és tanítókat fogadnak el hitelesnek, nézetileg a buddhizmus a függő keletkezést és az éntelenséget tanítja, míg az advaita védánta a brahman-átman valódi létezését, egységét és teremtő mivoltát.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
Vagy a meditációs gyakorolat oldaláról: az advaita védánta tanítása szerint van egy figyelő, egy Tanú (amelyet nem befolyásolnak az érzelmek, gondolatok), a buddhizmusban nincs a tudatban ilyen végső, elérendő nyugvópont (hanem éppen annak a felismerése a cél, h a tudatban jönnek-mennek az érzelmek és gondolatok, ez a természetük, ezért nem érdemes egyiket sem megragadni).

ka108

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
Vagy a meditációs gyakorolat oldaláról: az advaita védánta tanítása szerint van egy figyelő, egy Tanú (amelyet nem befolyásolnak az érzelmek, gondolatok), a buddhizmusban nincs a tudatban ilyen végső, elérendő nyugvópont (hanem éppen annak a felismerése a cél, h a tudatban jönnek-mennek az érzelmek és gondolatok, ez a természetük, ezért nem érdemes egyiket sem megragadni).

Ez - ld. kiemelt részt - alapján a gondolatok, mint "filmkockák" peregnek a tudatban mint "mozivásznon"? Ha a gondolatok és érzelmek jönnek-mennek a tudatban, akkor a tudat nem lehet azonos a gondolatokkal, érzelmekkel. De mi a tudat definíciója? Az állandó léttel bír, még ha változónak is mondjuk?

nibbana

• Vendég
Kedves ka 108:)A világon semmi sem bir állandó léttel.Igy a tudat sem.Metta:)

nibbana

• Vendég
Amit a buddhizmusban tudatnak hivunk,az az érzés,észlelés,késztetés,tudomás pillanatnyi konstellációja.Metta:)

Elme-mező

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
 Atman és a  Dzsiv-atman.