Szerző Téma: Hogy változtassak/változzak?  (Megtekintve 4662 alkalommal)

Nakao

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
Hogy változtassak/változzak?
« Dátum: 2012. Augusztus 17. - 23:07:03 »
Sziasztok!

Elkezdtem meditálni olyan módszerekkel, amiket a laikus átlagembernek szoktak ajánlani. Gyertyaláng nézés, zenehallgatás, visszaszámolás száztól, légzésfigyelés stb. Sosem sikerült megnyugodnom, vagy valami ahhoz közelit elérnem. Ehhez kérnék itt segítséget tőletek.

Azért kezdtem el meditálni, mert nagyon rossz az állóképességem. Sokszor tör rám a félelem a fizikai fájdalomtól. (El nem tudom képzelni, hogy csinálják azok, akiket megkínoznak és mégsem árulnak el egy titkot sem az ellenségüknek) De egy szócsatában sem igen állom meg a helyem. Úgy érzem, hogy a meditáláshoz is állóképesség kell, hogy tartósan uralkodni tudjak az elmémen, és itt az ördögi kör.

Hogyan tovább?

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
Re:Hogy változtassak/változzak?
« Válasz #1 Dátum: 2012. Augusztus 17. - 23:36:41 »
A buddhista meditációknak megvan egy sajátos megközelítése. Ez az, hogy nem úgy próbálja meg az elmét lecsendesíteni, mintha erőszakot alkalmazna, hanem úgy, mint mikor az ember hátradől a tóparton a nyugágyban és nézi a naplementét. Az elme olyan, hogy minél jobban akarod elhallgattatni, annál feszültebb, és ezért hangosabb lesz.

Itt van pár bevezető anyag kezdetnek, s ha van még kérdésed, nyugodtan tedd fel.

Buddhista Meditáció - Az Alapok
Hogyan bánjunk a fájdalommal?

És egy videósorozat:

Buddhista Meditáció (1/14) Bevezető

Nakao

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #2 Dátum: 2012. Augusztus 18. - 10:29:11 »
köszönöm szépen a segítséget :)

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #3 Dátum: 2012. Augusztus 18. - 10:41:05 »
úgy, mint mikor az ember hátradől a tóparton a nyugágyban és nézi a naplementét

Ez mennyire jó kép!

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #4 Dátum: 2012. Augusztus 18. - 11:02:22 »
Hogyan tovább?

Azt szokták mondani, h a szenvedés (elégedetlenség, frusztráció) egyik legalapvetőbb forrása, h azt gondoljuk, h a dolgoknak máshogy kéne lenniük. A világnak másmilyennek kéne lennie, a politikusoknak másmilyennek kéne lennie, a családomnak másmilyennek kéne lennie, nekem másmilyennek kéne lennem... És akkor ahelyett, hogy kihasználnánk mindazokat a lehetőségeket, amik a helyzetből adódnak, a csalódottságra, dühre, szomorúságra megy el az energiánk. A buddhista tanítások azt mondják, h a világ olyan, amilyen, mi is olyanok vagyunk, amilyenek, és nyitottan, elfogadóan érdemes viszonyulni a világhoz és önmagunkhoz. (Erről nagyon jó sztorikat mond Ácsán Brahm: Ki kérte ezt a rakás szart?)

Gyakorlati meditációs tanácsok (az Astus által ajánlottak mellett): "Csináld magad" légzésmeditáció otthon
« Utoljára szerkesztve: 2012. Augusztus 22. - 09:19:17 írta roni »

Nakao

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #5 Dátum: 2012. Augusztus 21. - 22:28:54 »
Kedves Roni!

A soraidat olvasva egészen lenyugodtam :)

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #6 Dátum: 2012. Augusztus 22. - 12:37:46 »
Örülök. Ez az egyik legjobb sztori: A két rossz tégla.

nibbana

• Vendég
« Válasz #7 Dátum: 2012. Szeptember 02. - 12:15:54 »
Kedves Roni:)"és nyitottan, elfogadóan érdemes viszonyulni a világhoz és önmagunkhoz." Van olyan,h nincs már sem elfogadás,sem elutasitás,sem szenvtelenség.Nyitottság van mindkét irányba:bármi jöhet,bármi mehet,nem érint.Metta:)

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #8 Dátum: 2012. Szeptember 02. - 17:50:41 »
Kedves Nibbana!

Ha ezt tapasztalom majd, erről fogok írni. Most mást tapasztalok, ú.h. arról írok. :)

Jókat!

Roni

nibbana

• Vendég
« Válasz #9 Dátum: 2012. Szeptember 02. - 22:23:14 »
Kedves Roni.Valójában nincs tapasztaló és nincs tapasztalat,ahogy "önmagam" sincs.Mindez csak káprázat.Ha az "én"ráébred önmaga és a világ káprázatára,a káprázat megszünik,és csak a Haláltalan marad:)Akkor egycsapásra megszünik minden probléma,félelem,szorongás,minden gond.Mert nincs aki szenvedjen,nincs amitől szenvedjen.De ez valójában most is igy van,csak még nem látod.Ébredj rá "önmagad" és minden más éntelenségére-és szabad vagy:)Metta

nibbana

• Vendég
« Válasz #10 Dátum: 2012. Szeptember 02. - 22:47:48 »
Ha a káprázat megszünik,végül már csak a Haláltalan "tapasztalja" a Haláltalant.Nincs ott semmi és senki más.Nincs én,test,tudat,világ.Csak Nibbána van:)Metta:)

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #11 Dátum: 2012. Szeptember 03. - 13:18:42 »
Ez OK, de ezt nem válaszolhatom Nakao kérdésére, ha én magam még nem tapasztaltam. Nem? Szóval, ez egy jó válasz a feltett kérdésre, de nem az én válaszom. Hanem a Buddháé, egy megszabadulté. Én meg csak a saját nevemben írhatok ide.

nibbana

• Vendég
« Válasz #12 Dátum: 2012. Szeptember 03. - 20:38:22 »
Kedves Roni:)Igy van.Mindenki arról irjon,amit tapasztalt,ahogy annak idején Buddha is tette.Metta:)

arany lótusz

• Vendég
« Válasz #13 Dátum: 2012. Szeptember 09. - 19:25:17 »
Sziasztok!

Elkezdtem meditálni olyan módszerekkel, amiket a laikus átlagembernek szoktak ajánlani. Gyertyaláng nézés, zenehallgatás, visszaszámolás száztól, légzésfigyelés stb. Sosem sikerült megnyugodnom, vagy valami ahhoz közelit elérnem. Ehhez kérnék itt segítséget tőletek.

Azért kezdtem el meditálni, mert nagyon rossz az állóképességem. Sokszor tör rám a félelem a fizikai fájdalomtól. (El nem tudom képzelni, hogy csinálják azok, akiket megkínoznak és mégsem árulnak el egy titkot sem az ellenségüknek) De egy szócsatában sem igen állom meg a helyem. Úgy érzem, hogy a meditáláshoz is állóképesség kell, hogy tartósan uralkodni tudjak az elmémen, és itt az ördögi kör.

Hogyan tovább?

Szia Nakao! Lehet, hogy a többiek segítsége már hasznodra vált, de hozzátennék még pár mondatot, ha ezzel segíthetek. Amennyiben maga a buddhizmus célja is érdekel, akkor a legjobb módszer szerintem az, hogyha minden meditáció előtt elmélkedsz a célon magán. Gondolj arra, hogy oké, leültél azért, hogy meditálj. De miért meditálsz? Azért, hogy Te is elkezdhess aktívan gyakorolni, rendszeresen meditálj, és ezáltal elérd Te is a megvilágosodást.

Ez amit most írok ez nagyon nyugtató hatással van a tudatra, és talán hatásosabb is, ha megvizsgálod azt is, hogy
1. milyen nagy lehetőség az, hogy kapcsolatba kerülhettél a buddhizmussal, és lehetőséged van meditálni. Nagyszerű lehetőség, hiszen a buddhizmus a boldogsághoz és a békéhez vezet. Ezzel a lehetőséggel élni kell.
2. Minden, ami összetett az múlandó. Egyedül a tudat az, ami nem múlik el, és elpusztíthatatlan. A feltételek, amikkel a tudatot felismerhetjük, azok pedig bizonytalan ideig állnak rendelkezésünkre.
3. Ok és okozat összefüggése. Régi szavak, gondolatok, tettek válltak jelenlegi állapotunkká. És a jelenben kimondott szavak, gondolt gondolatok és tett cselekedetek bizonyos eredményeket fognak hozni a jövőben.
4. Végül megnézzük, miért dolgozunk a tudattal. Azért, mert a megvilágosodás az egyetlen maradandó, legmagasabb szintű gyönyör, amely nem múlik el. Másrészt pedig azért, hogy sok meditációs munkával a lények javára válhassunk. Addig ugyanis nem tudunk a lények javára vállni, amíg mi magunk is zavarodottak vagyunk, és csapongó érzelmeink vannak.

(Ez a négy alapgondolat a Gyémánt Út buddhizmusban. Ha nehezen állunk neki meditálni, ez sokat segíthet.)
« Utoljára szerkesztve: 2012. Szeptember 09. - 19:38:42 írta arany lótusz »

nibbana

• Vendég
« Válasz #14 Dátum: 2012. Szeptember 10. - 01:44:59 »
 A nibbānát közvetlen tudással ismeri meg, mint nibbānát. Miután közvetlen tudással megismerte a nibbānát, mint nibbānát, nem fogja fel a nibbānát [mint önmagát]; nem fogja fel a nibbānában [magát]; nem fogja fel a nibbānától [elkülönítve, vagy származtatva magát]; nem fogja fel úgy, hogy „a nibbāna az enyém“; nem élvezi a nibbānát. Mi a magyarázata? Mert megértette, hogy az élvezet a szenvedés gyökere, hogy a létezésnek [mint kondicionált állapotnak] születés a velejárója, és hogy ami lett, annak számára szükségszerű az öregedés és a halál. Ezért jelentem ki, szerzetesek, hogy a Tathāgata minden vágy teljes felszámolása, kioltása, megszüntetése, feladása és elhagyása révén fölébredt a legmagasabb tökéletes megvilágosodásra.

Így beszélt a Magasztos. A bhikkhuk azonban nem örvendeztek a Magasztos szavain.2