Szerző Téma: Hogy változtassak/változzak?  (Megtekintve 4840 alkalommal)

nibbana

• Vendég
Re:Hogy változtassak/változzak?
« Válasz #15 Dátum: 2012. Szeptember 10. - 14:47:30 »
Fordította: Hadházi Zsolt (info)
   SN 12.61, PTS S II 94
Follow on Google+ Share this with Facebook Share this with Twitter Email this Share with other...
SN 12.61 Assutavantu Sutta
A tanulatlan

Úgy hallottam, egy alkalommal a Magasztos Szávatthiban, Dzséta-ligetben, Anáthapindika kolostorában tartózkodott. Ekkor így szólt a szerzetesekhez:

– Szerzetesek! A tanulatlan világi ember kiábrándulhat ebből a négy nagy elemből álló testből, szenvtelené válhat iránta, megszabadulhat tőle. Miért? Mert a növekedése és csökkenése, a felvevése és letevése ennek a négy nagy elemből álló testnek nyilvánvaló. Így a tanulatlan világi ember kiábrándulhat, szenvtelenné válhat, megszabadulhat.

De amit elmének, észnek vagy tudatnak neveznek, a tanulatlan világi ember képtelen abból kiábrándulni, képtelen szenvtelenné válni iránta, képtelen megszabadulni tőle. Miért? Hosszú ideje élvezte, kisajátította és megragadta ezt a tanulatlan világi ember akként, hogy „Ez én vagyok, ez az én énem, ez vagyok én”. Ezért a tanulatlan világi ember képtelen abból kiábrándulni, képtelen szenvtelenné válni iránta, képtelen megszabadulni tőle.

Jobb lenne a tanulatlan világi embernek, ha énként a négy nagy elemből álló testbe kapaszkodna, semmint az elmébe. Miért? Mert ez a négy nagy elemből álló test láthatóan fennáll egy évig, két évig, három, négy, öt, tíz, húsz, harminc, negyven, ötven, száz évig vagy tovább. De amit elmének, észnek vagy tudatnak neveznek, az egy dologként jelenik meg és egy másik dologként szűnik meg nappal és éjjel. Miként egy majom, az erdő vadonjában ugrándozva, megragad egy ágat. Elengedve az egyiket, megragad egy másik ágat. Elengedve ezt, megragadja azt. Elengedve azt, megragad egy másikat. Ugyanígy, amit elmének, észnek vagy tudatnak neveznek, az egy dologként jelenik meg és egy másik dologként szűnik meg nappal és éjjel.

Nakao

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #16 Dátum: 2012. November 30. - 22:22:06 »
Sziasztok!

Újra és újra átolvasom a válaszokat. Próbálok megnyugodni, megszüntetni a szorongást, a feszültséget, ahogy sokan mások. Próbálom hatásosan csinálni. Igyekszem a tanácsokat megfogadni. Arany Lótusz említette a Gyémánt Út buddhizmust. Jártam már ebben a közösségben, sőt, ez az egyetlen buddhista közösség, amit személyesen láthattam. Amikor elkerültem a nagyvárosba az iskola miatt, megnéztem az interneten van e ott buddhista közösség, és ezt találtam. Nem tudtam mást, csak azt amit a tanmesék leírtak és azok rajtam sokszor segítettek. Azt gondoltam tovább megyek ezen. Egyszer csak ott voltam. Egy összeszokott közösségben, megtudtam, én vagyok az első, aki az internet miatt ment oda. Mindenki más személyes ismeretség révén. Foglalkoztak velem, elmondták miről van szó, kedvesek voltak, beültem közéjük meditálni. De nem éreztem jól magam. Ők mind a szüleimmel vagy a nagyszüleimmel egyidősek, és nem múlt az az érzés, hogy idegenek felnőttek között vagyok gyerekként. Nem akartam őket megbántani, de többet nem mentem el.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #17 Dátum: 2012. December 01. - 10:09:56 »
Pedig a Gyémánt Út közösségekbe fiatalok (is) szoktak járni.

És meg tudod fogalmazni ennél konkrétabban, h milyen fajta segítségre van szükséged?

Nakao

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #18 Dátum: 2012. December 01. - 19:04:19 »
Elhiszem, hogy máshol biztos vannak, de ott nem voltak. De attól még lehet egy jó közösség.

Nem igazán tudom másként megfogalmazni miért nem mennek a dolgok. De az eddigi válaszok is sokat segítettek.

arany lótusz

• Vendég
« Válasz #19 Dátum: 2012. December 01. - 19:46:42 »
Elhiszem, hogy máshol biztos vannak, de ott nem voltak. De attól még lehet egy jó közösség.

Nem igazán tudom másként megfogalmazni miért nem mennek a dolgok. De az eddigi válaszok is sokat segítettek.

Próbáld meg a Szamatha meditációt, az nagyon jól ellazít. :)

littletsu

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #20 Dátum: 2013. Április 03. - 00:14:02 »
Kedves Nakao,

ahogy én látom a helyzetet, a meditációval önmagával nagyon lassan fogsz tudni megváltozni, mint társadalmi lény.
A meditáció a spirituális elmélyítés eszköze, neked és sokunknak viszont először a személyiséget kell túllépni.
Erre rengeteg megoldás van, és nem feltétlen merül ki abban, hogy minden nap leülsz. Ha ülsz minden nap, az nagyon jó,
de az nem biztos, hogy egyhamar változtatni fog bizonyos pszichés berögzöttségeiden - pl. félelem a konfliktustól, stb.
Vannak nagyon jó módszerek, amik kifejezetten az ilyen jellegű fejlődést célózzák és a buddhista vagy bármilyen más
spirituális kultivációra való törekvésedet tökéletesen kiegészíthetik és támogathatják. Pl. menj el pszichodrámára vagy
családállításra. De előtte jól nézz utána, hogy hova és kihez, mert nem mindegy.
Ha az ember kicsit fel tudja oldani a személyiségéből adódó kötöttségeket, akkor a meditáció egészen más szintekre léphet.
És amit lehet, hogy elérhetsz pusztán meditálással 15 év alatt, azt egy terápiával - már amennyiben "jelen" vagy ott, és beleadod a lelked -
akár pár év alatt is.
Lenyugodni akkor fogsz, ha már nincsenek problémáid a világgal - ezt viszont pusztán kontemplálással nagyon nehéz elérni. Ehhez tudatos
transzformációra van szükség, útmutatással és jó adag elszántsággal. Egy "lámpa" az úton, ami mindig világít: ami szenvedést okoz, az egyben a feloldozásodat is jelenti, tehát ne akarj elmenekülni előle.

arany lótusz

• Vendég
« Válasz #21 Dátum: 2013. Április 26. - 16:51:59 »
a kezdőknél az elme rengetegszer elkalandozik, vannak akik úgy érzik h szinte lehetetlen meditálniuk, és a tudatot egyhelyben tartaniuk. erre jó a címkézős módszer. és a hasi légzés. a hasi légzés nagyon nyugtató, vannak akik azt mondják nyugtatóbb hatása van mint annak h az orrlyukaknál figyeljük a levegő áramlását ki-be. Szóval hasi légzés. jó stresszoldónak is használják. ezért szerintem kezdőknek legjobb a hasi légzés. És akkor szépen ölbe tenni a kezet, h lehessen érezni ahogy fel-le emelkedik a hasunk. aztán jön a tudatosítása a légzésnek. Ez úgy működik h a has emelkedésénél gondolatilag tudatosítani kell h  "emelkedés", a süllyedésnél címkézni h "süllyedés". és így tovább. Ha támadnak a gondolatok akkor arra kell gondolni h "elkalandozás". aztán szépen visszatérni a has emelkedéséhez-süllyedéséhez. és ez így megy folyamatosan. ahányszor elakalandozol annyiszor tudatosítod h "elkalandozás". És élvezni kell a légzést, örömünket lelni benne. Amikor meg az orrlyuknál figyeljük a levegő kibe mozgását akkor "belégzés" és "kilégzés" van, vagy egyszerűbben: "be", "ki". Persze ez sem csodaszer..... de a törekvés mindenesetben meghozza a gyümölcsét!:) két véglet a kezdőknél általában: amelyik ideges és feszült, és a másik véglet aki alukál meditáció helyett. törekvés:) törekvés, és törekvés.:)
« Utoljára szerkesztve: 2013. Április 26. - 16:54:19 írta arany lótusz »

arany lótusz

• Vendég
« Válasz #22 Dátum: 2013. Április 28. - 20:14:35 »
a kezdőknél az elme rengetegszer elkalandozik, vannak akik úgy érzik h szinte lehetetlen meditálniuk, és a tudatot egyhelyben tartaniuk. erre jó a címkézős módszer. és a hasi légzés. a hasi légzés nagyon nyugtató, vannak akik azt mondják nyugtatóbb hatása van mint annak h az orrlyukaknál figyeljük a levegő áramlását ki-be. Szóval hasi légzés. jó stresszoldónak is használják. ezért szerintem kezdőknek legjobb a hasi légzés. És akkor szépen ölbe tenni a kezet, h lehessen érezni ahogy fel-le emelkedik a hasunk. aztán jön a tudatosítása a légzésnek. Ez úgy működik h a has emelkedésénél gondolatilag tudatosítani kell h  "emelkedés", a süllyedésnél címkézni h "süllyedés". és így tovább. Ha támadnak a gondolatok akkor arra kell gondolni h "elkalandozás". aztán szépen visszatérni a has emelkedéséhez-süllyedéséhez. és ez így megy folyamatosan. ahányszor elakalandozol annyiszor tudatosítod h "elkalandozás". És élvezni kell a légzést, örömünket lelni benne. Amikor meg az orrlyuknál figyeljük a levegő kibe mozgását akkor "belégzés" és "kilégzés" van, vagy egyszerűbben: "be", "ki". Persze ez sem csodaszer..... de a törekvés mindenesetben meghozza a gyümölcsét!:) két véglet a kezdőknél általában: amelyik ideges és feszült, és a másik véglet aki alukál meditáció helyett. törekvés:) törekvés, és törekvés.:)

de ez a számolósdi is jó a szétszórt tudatnak:) http://www.youtube.com/watch?v=4eQSKMsfr-s&list=PL694F337320A26C82&index=26