Szerző Téma: Jógácsára és végső tudat  (Megtekintve 9644 alkalommal)

nibbana

• Vendég
Re:Jógácsára és végső tudat
« Válasz #15 Dátum: 2012. Szeptember 15. - 03:46:37 »
Kedves hop.pala.:)A véleményed tudomásul vettem.Metta:)

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #16 Dátum: 2012. Szeptember 15. - 08:49:01 »
A jógácsára teljesen megfelel a minden jelenség éntelen tanításnak. Azt mondja, hogy minden tudati jelenség. Azt nem mondja, hogy de a tudat az valamiféle kivétel lenne. Éppenséggel a nyolc tudat rendszerében nincs egyetlen egy sem, amelyik ne lenne teljesen állandótlan és függőn keletkezett. A jógácsára célja is ugyanúgy az énképzet megszüntetése.

A Mahájánaszangraha arról, hogy a tárház-tudat nem én:
"It cannot refer to belief in selfhood, because those within the true doctrine who believe in no-self negate such an attachment and engender no delight in it. Rather it is the container consciousness that is clung to as an inner self by the minds of sentient beings." (I.13)

Arról, hogy mi a megvalósítás, a kétféle éntelenséget is megadja:
"inferior conversion: the realization by word-hearers of the non-self of persons, which completely turns away from transmigration and constitutes an eternal rejection of transmigration; extensive conversion: the realization by bodhisattvas of the non-self of things, wherein by understanding the merits of quietude and insight, they both abandon and do not abandon [transmigration]." (IX.2)

nibbana

• Vendég
« Válasz #17 Dátum: 2012. Szeptember 15. - 08:56:25 »
Kedves Astus:) Ha azt mondja,h minden tudati jelenség,akkor közvetve mégis kiemeli a tudatot,mint legfontosabbat az öt halmaz közül.Metta:)

nibbana

• Vendég
« Válasz #18 Dátum: 2012. Szeptember 15. - 09:18:27 »
Ha"Azt mondja, hogy minden tudati jelenség."-Akkor kinek a tudati jelensége minden?Kinek ???Vedd észre,h az én-ség ott bujkál a tanitás sorai közt.Metta:)

nibbana

• Vendég
« Válasz #19 Dátum: 2012. Szeptember 15. - 09:32:37 »
Egyébként hol mondta Buddha,h minden csak tudati jelenség?Metta:)

hop.pala

• Vendég
« Válasz #20 Dátum: 2012. Szeptember 15. - 09:35:02 »
"Egyébként hol mondta Buddha,h minden csak tudati jelenség?Metta:)"- nibbana,a jógacsárában ez a kiindulópont,de az utolsó stádiumban a fejlődés fokán azt is eldobja és igy eljut az ürességhez.

nibbana

• Vendég
« Válasz #21 Dátum: 2012. Szeptember 15. - 09:35:21 »
Lenyeletve-részlet:-Mit gondoltok, szerzetesek? Állandó-e a forma, avagy állandótlan?... Állandó-e az érzet... az összefüggő felismerés... az összefüggő késztetés... a kivetített ismeret vagy állandótlan88. lábjegyzet
Spk: Ez a rész az állandótlanság jellegzetességeit hivatott bemutatni, s ennek érdekében együtt említi a három jellegzetességet. ?

- Állandótlan, mester.

- Örömteli-e vagy szenvedésteli az állandótlan?

- Szenvedésteli, mester.

- No és helyénvaló-e az állandótlanról, a szenvedéssel teliről, a változásnak alávetettről így gondolkozni: „Az enyém. Én vagyok. Közöm van hozzá.”?

- Nem, mester.

- Nos hát akkor, szerzetesek, bármely formát ... bármely érzetet ... bármely összefüggő felismerést ... bármely összefüggő késztetést ... bármely kivetített ismeretet, legyen az múltbéli, eljövendő avagy jelenlévő, belső avagy külső, vaskos avagy áttűnő, alacsony- avagy magasrendű, távoli avagy közeli, tehát valamennyi kivetített ismeretet eme helyes módon olyannak kell látni, amilyen az valójában: „Nem az enyém. Nem én vagyok. Nincs közöm hozzá.”

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #22 Dátum: 2012. Szeptember 15. - 09:43:51 »
Hogyan kezdődik a Dhammapada?

Manopubbaṅgamā dhammā, manoseṭṭhā manomayā;
All mental phenomena have mind as their forerunner; they have mind as their chief; they are mind-made. (forrás)

Mit jelent az, hogy minden jelenség tudati? Viszonylag egyszerű. Minden tapasztalat csak a tudatban jelenhet meg, mivel egyedül a tudat képes tapasztalásra. Ha a tudaton kívül létezne tapasztalat, akkor olyan tapasztalat lenne, amiről nincs senkinek tudomása. Márpedig ha nem tudunk róla, akkor hogyan tapasztalnánk meg? Ez nem azt jelenti, hogy a tudat az valamiféle önálló, független létező dolog. Pont hogy ha megnézzük, hogy mi a tudat amiről a jógácsára beszél, akkor az egy összetett dolog, vagyis a nyolc tudatosság. Ez a nyolc a hat tudat, továbbá a manasz, ami egyszerűen az a hajlam, hogy mindent egy énségnek tartunk és arra vonatkoztatunk, és a tárház-tudat, ami a szennyeződések és rejtett kötődések halmaza. Ezekből egyik sem állandó, egyik sem én, és pusztán a ragaszkodás és kötődés miatt léteznek ebben a formában. Mi több, mindez elmondható az öt halmazról és besorolható az öt halmaz alá, amiből szintúgy egyik sem állandó. Mi több, az öt halmazból négy tudati halmaz és egyedül a forma nem tudati más rendszerekben. De még ha más rendszerekről is van szó, ami a karma oka és következménye, az mind tudati, és erről beszél a Dhammapada is. Mi több, a karma az, ami létrehozza a születést, összességében a karma hajtja az egész világegyetemet. Mivel a karma tudati, még a más buddhista rendszerek is azt tanítják, hogy minden a tudatból következik.

nibbana

• Vendég
« Válasz #23 Dátum: 2012. Szeptember 15. - 10:00:21 »
Kedves Astus:)Van egy tudat feletti Tartomány,amiről kevesen tudnak és amit főként kevesen tapasztalnak meg.Abban a tartományban a tudat is mint egyszerü objektum jelenik meg,v ha magasabbra mégy,meg sem jelenik.Amit leirsz logikus és nyilván a tanulmányaidnak megfelel.Amiről én beszélek,ez nem racionális,kevesen ismerik,és azok is csak keveset beszélnek róla.Buddha erről a tudat feletti Tartományról tudott,és épp ez az ahol "megszünik minden szenvedés".Metta

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #24 Dátum: 2012. Szeptember 16. - 10:19:33 »
Új téma: Mi a nirvána?