Szerző Téma: Szamatha vagy vipasszaná  (Megtekintve 5514 alkalommal)

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
Szamatha vagy vipasszaná
« Dátum: 2010. Július 21. - 08:43:21 »
Az örök kérdés: Beatles vagy Rolling Stones, Oasis vagy Blur, hamburger vagy hot dog...

A téma egyik alapműve most jön ki új kiadásban: A Swift Pair of Messengers, Bhante Sujato összegzése (magyar felirattal) megtekinthető ITT.

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
Re:Szamatha vagy vipasszaná
« Válasz #1 Dátum: 2010. Július 21. - 17:07:30 »
nem értem a témát  :-\
"Hogyan tanítanak meg valakit arra, hogy halkan olvasson magában? Honnan tudjuk, hogy képes rá? Honnan tudja ő maga, hogy azt teszi, amit követelnek tőle?"
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #2 Dátum: 2010. Július 21. - 19:24:17 »
Nekem eleve érdekes, hogy mennyire zavarossá tudott válni a meditációk egész rendszere. Szívesen látnék egy tanulmányt arról, hogyan alakult az évszázadok során a dzshánák megítélése, miként kerültek elérhetetlen magasságokba, hogyan működött a vipasszaná gyakorlat mindeközben, s egyáltalán honnan ered a címkézős módszer. Egy összevetés sem ártana más indiai iskolákkal, hogy ott miként jelent mindez meg. Eleve nekem ez egy théraváda sajátosságnak néz ki, hogy leválasztották a vipasszanát a szamatháról.

Az egy másik része a történetnek, hogy miközben mindenféle hiperkifinomult elmélyedésekről és vizsgálódásokról beszélnek, elég egyszerűen hangzik az, hogy lecsendesíteni és megvizsgálni az elmét. De nem tudom, van-e olyan théraváda tanító, aki ilyen kényelmesen veszi.

A Nikk

• Vendég
« Válasz #3 Dátum: 2010. Július 21. - 19:29:16 »
De nem tudom, van-e olyan théraváda tanító, aki ilyen kényelmesen veszi.

Ácsán Cshá?.... :-)

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #4 Dátum: 2010. Július 22. - 07:46:58 »
nem értem a témát  :-\

Ez a 2 legalapvetőbb buddhista meditáció (a szamatha a tudat elnyugtatására, a vipasszaná a belátás kifejlesztésére szolgál), amiket gyakran állítanak szembe egymással, mondván, h az egyik jobb, mint a másik. Vannak szamatha-hívők (pl. Ajahn Brahm) és vipasszaná-rajongók (pl. Goenka). Ajahn Sujato azt próbálja megmutatni, h a 2 ugyanannak az éremnek a két oldala.

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
« Válasz #5 Dátum: 2010. Július 22. - 08:37:50 »
köszi :)
"Hogyan tanítanak meg valakit arra, hogy halkan olvasson magában? Honnan tudjuk, hogy képes rá? Honnan tudja ő maga, hogy azt teszi, amit követelnek tőle?"
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

A Nikk

• Vendég
« Válasz #6 Dátum: 2010. Július 28. - 12:01:52 »
roni!

Idézet
Ez a 2 legalapvetőbb buddhista meditáció (a szamatha a tudat   elnyugtatására, a vipasszaná a belátás kifejlesztésére szolgál), amiket   gyakran állítanak szembe egymással, mondván, h az egyik jobb, mint a   másik.

azonkívül, hogy az egyik a tudat elnyugtatását, a másik a belátást célozza, fel tudnál sorolni néhány meghatározó különbséget a kettő között?

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #7 Dátum: 2010. Július 28. - 12:16:33 »
Olvass, olvass, ha már folyamba lépett (srótápanna/szótápanna) lettél. :) Samatha & Vipassanā.

A Nikk

• Vendég
« Válasz #8 Dátum: 2010. Július 28. - 13:07:19 »
köszike... így már könnyebb a differenciát meglátni

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #9 Dátum: 2010. Október 13. - 09:05:02 »
Astus!

Nem csoda hogy azzá vált mikor inadekvát helyen és időben inadekvát személy inadekvát kérdésre az mondja: igen igen én már hallucináltam, féltem örültem meg minden. Ahelyett hogy még ha így van is hallgatna.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #10 Dátum: 2010. Október 13. - 11:14:04 »
Plumbeus!

Hogy lenne annak bármi köze ehhez?

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #11 Dátum: 2010. Október 13. - 13:35:50 »
Astus!

Pont azt mondom, hogy éppen semmi köze.
A bazári ezotéria nem az, amiről szó van. De hát ezügyben én itt is már eleget konfrontálódtam, úgy hogy lecsavargatom magam inkább.

Mondjuk a másik kedvencem, hogy az ürességet majd valahogy átéljük és megtapasztaljuk. Amennyiben arról van szó, hogy különböző mélysége van a megvilágosodásnak még csak elmegy, de hogy lehetne már azt átélve vagy olyasmi megtapasztalni, hogy semmi sem olyan fontos, - mivel mulandó, szenvedésteli és éntelen és üres - ami érdemes lenne arra, hogy oda legyünk érte, már bocsánat? Sehogy kérem sehogy. Majd szépen elmélyül ez a felfogásunk ha eleget foglalkozunk vele egyéb feltételek mellett vagy hirtelen elmélyül az mindegy és maga a nem szenvedésünk, az együttérzésünk mint végeredmény mutatja hogy milyen ügyesek vagyunk, de hogy ez - eltérően az anattától, hogy úgy mondjam röviden - nem valami BUMMMM élmény az biztos. Vagy én nem értem az ürességet, nem kizárható, de nem is biztos.   :D

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #13 Dátum: 2011. Július 07. - 08:10:57 »

nibbana

• Vendég
« Válasz #14 Dátum: 2012. Augusztus 03. - 19:24:24 »
Kedves Mindenki:)A két módszer kéz a kézben járjon.Az a legkielégitőbb és legcélravezetőbb.Metta:)