Szerző Téma: kiköltözni valahová vagy kolostorba menni  (Megtekintve 3908 alkalommal)

arany lótusz

• Vendég
kiköltözni valahová vagy kolostorba menni
« Dátum: 2013. Szeptember 30. - 13:25:31 »
sziasztok. kíváncsi vagyok mit gondoltok, aztán megkérdezem a Dhamma Wheels angol fórumon is...:) mi van olyankor ha az ember már kipróbálta magát h tudna-e élni kolostorban és fogjuk rá h igen. legalábbis egy évig kb. biztos. ugye ebbe beletartozik az is h a Pátimokha szabályokat is gyakorolta, stb.
de aztán tényleg komolyan bele kell gondolni. igazából az embernek nem pár évet kell ott élnie, hanem hosszútávra érdemesebb tervezni. nyilván. én ha kimennék akkor valszeg évtizedekre mennék. csak a kérdés az h meg tudja-e tenni az ember, és nem csak egy-két évre képes-e kint maradni.
vannak akik állítják, h most így gondolkodsz..... aztán ha kimész másképp gondolkodsz...... nem fog hiányozni semmi a világból. egy év múlva se akarsz hazamenni. mert a kolostor átmásítja a gondolkodásod.
az h a Dhamma közelében vagy folyamatosan. a nap 24 órájában érzed a közelségét. hogy úgy mondjam. Buddha szívében vagy. akkor meg mitől kéne félni, mi után kéne vágyni. tanítók mondják azt h ha kimész megváltozol. mélységesen. a Dhamma hatja át a szíved, a tudatod, messze vagy a világiaktól, a világtól. ezáltal messze a vágyaktól is.
de akkor ha ez így van, akkor miért történtek olyan esetek h a szerzetes megerőszakolt egy másikat a kolostorban? ez Ázsiában történt. vagy miért történt olyan h együtt szexeltek a szerzetesek? ez meg Japánban történt. vagy miért történt olyan h a szerzetes a kolostoron kívül megerőszakolt valakit? ezt meg még régebben olvastam. itt az ellentmondás. vagy pl. az is ellentmondás a fent leírtaknak h sokan hazajönnek mert nem bírják tovább. egy ideig bírják, aztán nem.
azt h déli 12 után nem eszel úgy lehet kibírni h fekszel és meditálsz de estére nekem olyan érzésem volt mintha leesne a vérnyomásom!!... többször is. másnap hajnalba az ember úgy ébred mint egy szellem. kis túlzással. a kolostorban pedig nem lehet egésznap feküdni meg meditálni. mosogatás, főzés, takarítás, stb,stb. na most ezt úgy h 12 után nem eszel nehéz kibírni nap mint nap, emellé még odavág az h hajnalban már meditáció van.
ha rövidtávon valaki jól bírja, az nem biztos h hosszútávon is kibírja....... nem tudom. mindenesetre elgondolkodtató. végülis ha egy évig bírod és azzal a tudattal mentél ki h ott éled le az életed, igencsak potyára mentél ki.
és akkor itt jön a képbe h nem jobb az, ha az ember valahogy önellátóvá válik? ebben nem csalódhat. ott ő saját maga ura. nincs kolostori rend. nem bukhat meg. csak épp ezzel is nagyon el lehet témázgatni. önellátás. kiköltözni valahová. pl. valami tó közelébe. felépítettni egy házat. termeszteni a növényeket. megtanulni fát vágni. stb. nem könnyű ez sem.
és mi van azzal h egyedül kell lenned? sokan bekattannak egyedül. ezért én nem is mennék egyedül. valakit megpróbálnék beszervezni. a magánytól könnyen be lehet kattanni, finoman megfogalmazva.  ;D  vagy ha van egy kutyád pl. házőrző... még a végén belészeretsz mert úgy megbolondulsz már......  ;D
komolyra fordítva a szót. önellátónak lenni h lehetséges a legkönnyebben? kell egy tőke, mint a kolostorhoz is. itt is ki kell valahova menni felépíttetni a házat, vagy ha olcsón megakarod úszni max. beköltözöl valami hegységrendszer barlangjába aztán te leszel a barlanglakó......  ;D csak viccelek na.... szóval érdekes dolgok ezek. sztem nem vagyok tisztában a lehetőségekkel teljes mértékben. mit gondoltok a témáról? hülye ötlet? vagy nem annyira gáz....?  valakit ha be tudnék szervezni összedobnánk amink van aztán hajrá.  inkább ez mint hippikommuna.... mivelhogy már ojan is létezik.....  ;D
ja és vannak akik azt mondják h az ijesmi "menekülés a világ elől". ezt gondolják. akkor itt jön a képbe az h ha az ember nem tudja megteremteni magának a nyugodt körülményeket ahhoz h meditáljon akkor az nem feltétlenül menekülés. hanem megpróbálsz jó körülményeket termeteni. akkor ez jön a képbe. h valahova ki kell költöznie, maga mögött hagyni a világ zaját, a mókuskereket, stb.
« Utoljára szerkesztve: 2016. December 03. - 11:44:33 írta arany lótusz »

rotana

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
Re:kiköltözni valahová vagy kolostorba menni
« Válasz #1 Dátum: 2013. Szeptember 30. - 21:15:48 »
Igen,ez megoldható egy mediterrán helyen,ahol a tél sem hideg és nem túl sok hő kell a kis kunyhónak.Szerintem ehhez kell egy kis vagyon ,mert hát a telket is meg kell venni.Jó fizető állással minden megoldható. ;)

Ausztráliában Ajahn Brahm a legjobb,a legjobb feltételeket ő nyújtja,sok időt hagy a  meditációra és nem olyan szigorú a napi teendőkkel mivel a jó közösség mindent megold. ;)
Meg még ott van Új Zéland is,jó kolostor az is mert szerintem azt is Ajahn Brahm irányitja valamilyen szinten.
Csak nézz utána hogyan tanít,szerintem ő a korunk egyik legjobb tanitója,a tanítványa Ajahn Brahmali-aki úgyszintén jól tanít.
Anglia nem biztos hogy a legjobb,lehet nincs akkora támogatásban részük mint Ajahn Brahméknak.Ausztráliában valami egyedülálló dolog készül most,szerintem idővel meg lesz alapozva a modern buddhizmus.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #2 Dátum: 2013. Október 01. - 11:06:41 »
Ajahn Brahm valóban jó választás, főleg abból a tekintetből, hogy ott vannak rendes bhikkhunik is, nem csak szíladharák. De vannak más kolostorok is, körül kell nézned. Azt érdemes tudnod, hogy egy-két ázsiai országot leszámítva nem tudsz csak úgy odamenni és beállni szerzeteskedni, mivel kezdetben adnak próbaidőt, ami után szépen hazamehetsz, majd ha úgy látod, akkor visszamész hosszabb időre. Továbbá még pár év kolostorban lakás az, mire teljes felavatást kapsz. Mindez természetesen azért, hogy legyen időd eldönteni mit akarsz és látni azt, hogy mire vállalkozol. A teljes felavatásig nem szükséges megválnod a vagyonodtól sem.

De az első és legfontosabb lépés, hogy tudd, hova akarnál egyáltalán menni és kipróbálni. Különböző helyeken különböző szokások és tevékenységek vannak, nem beszélve az apátról és a többi szerzetesről.

A DhammaWheel oldalán külön szekció van azoknak, akik avatáson gondolkoznak: http://www.dhammawheel.com/viewforum.php?f=30&sid=e38ce928aad77148e4682028bb3fbbdd

arany lótusz

• Vendég
« Válasz #3 Dátum: 2013. Október 02. - 13:44:56 »
Igen,ez megoldható egy mediterrán helyen,ahol a tél sem hideg és nem túl sok hő kell a kis kunyhónak.Szerintem ehhez kell egy kis vagyon ,mert hát a telket is meg kell venni.Jó fizető állással minden megoldható. ;)

Ausztráliában Ajahn Brahm a legjobb,a legjobb feltételeket ő nyújtja,sok időt hagy a  meditációra és nem olyan szigorú a napi teendőkkel mivel a jó közösség mindent megold. ;)
Meg még ott van Új Zéland is,jó kolostor az is mert szerintem azt is Ajahn Brahm irányitja valamilyen szinten.
Csak nézz utána hogyan tanít,szerintem ő a korunk egyik legjobb tanitója,a tanítványa Ajahn Brahmali-aki úgyszintén jól tanít.
Anglia nem biztos hogy a legjobb,lehet nincs akkora támogatásban részük mint Ajahn Brahméknak.Ausztráliában valami egyedülálló dolog készül most,szerintem idővel meg lesz alapozva a modern buddhizmus.

na igen csak akkor most megint ott tartunk h egyedül van az ember. én nem tudom hogyan bírnám ki egyedül. egyedül be is lehet kattanni. lehet h valami városközelbe kéne lenni, valahol ez talán meg is oldható. mondjuk max. egy 10 órányi gyaloglásra egy várostól. oda meg bejárnék netezni..... :D és tartanám pár emberrel a kapcsolatot.
amiket most felsoroltál sztem csak szerzetesekkkel foglalkoznak, és nőkkel amúgy nem. kevés a kolostor manapság ahol szerzetesnők is vannak.
ráadásul én úgy tudom h az ázsai országokat kivéve mindenhova többször kell visszamenni

Ajahn Brahm valóban jó választás, főleg abból a tekintetből, hogy ott vannak rendes bhikkhunik is, nem csak szíladharák. De vannak más kolostorok is, körül kell nézned. Azt érdemes tudnod, hogy egy-két ázsiai országot leszámítva nem tudsz csak úgy odamenni és beállni szerzeteskedni, mivel kezdetben adnak próbaidőt, ami után szépen hazamehetsz, majd ha úgy látod, akkor visszamész hosszabb időre. Továbbá még pár év kolostorban lakás az, mire teljes felavatást kapsz. Mindez természetesen azért, hogy legyen időd eldönteni mit akarsz és látni azt, hogy mire vállalkozol. A teljes felavatásig nem szükséges megválnod a vagyonodtól sem.

De az első és legfontosabb lépés, hogy tudd, hova akarnál egyáltalán menni és kipróbálni. Különböző helyeken különböző szokások és tevékenységek vannak, nem beszélve az apátról és a többi szerzetesről.

A DhammaWheel oldalán külön szekció van azoknak, akik avatáson gondolkoznak: http://www.dhammawheel.com/viewforum.php?f=30&sid=e38ce928aad77148e4682028bb3fbbdd

igen, így van, többször kell visszamenni. kivéve az ázsiai országokat. bár az Anenja Viharába: ami itt van Németországba oda is többször kell visszamenni. most teljesen mindegy h itt van szinte a szomszédba de pont oda nem megy vonat, se busz, hanem 150-200 km-re, és onnan még oda kell menni, és Németben marhára drága minden, így a vasút is, 150-200 km 10.ezer Ft. onnan meg még tovább kell menni busszal ami a vasútról indul és ahol leszállsz a buszról onnan meg 15-20 perc séta. összességében ez is drága mulatság ha belegondolsz h ezt az utat nem egyszer kell megtenni.
az ázsai országokkal az a gáz h a kolostor a dzsungelben van, a majmok meg a tigrisek között, a vizet meg leszűrik mert lárvás vagy mit tudom én milyen, és még belegondolni se jó. oda kemény emberek mennek én irtózok az ijesmitől. olyat össze lehet ott szedni h hánysz-fosol minden hónapban. vagy ha jön egy tigris akkor mi van?  lekaratézod? 8) lehet h csak én reagálom túl az ázsai kolostorokat? de valahogy nem szívesen élnék egy dzsungel közepében.
ugye említettem h vannak akik kimennek és pár év után meg hazajönnek, sőt olyanok is vannak akik úgy mennek ki h játszák a janit h ők majd ilyen jól meg olyan jól bírják..... a nagy frászt. sokan haza is jönnek közülük pár év után. mert a szervezetük kikészült, vagy idegileg nem bírták.
én meg hosszú távra tervezek. honnan tudja az ember h kibírná? szerintetek?
« Utoljára szerkesztve: 2013. Október 02. - 13:46:42 írta arany lótusz »

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #4 Dátum: 2013. Október 02. - 14:43:02 »
Nem minden kolostor van a dzsungelben. Vannak kiválóan ellátott, légkondicionálóval felszerelt kolosotok is. Továbbá ha nem próbáltad ki, akkor nehéz bármilyen véleményt is alkotnod róla. Az hogy nem egyszerű, ha azt veszed, hogy ezzel akarod az életedet tölteni, akkor szerintem nincsenek olyan nagy akadályok. És arra is gondolj, hogy a kolostorban élők is szeretnének megismerni téged, mielőtt azt mondják, hogy mehetsz oda lakni.

jocoszan

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #5 Dátum: 2014. Április 14. - 06:08:05 »
Sri Lankán élek, A TKBF-re jártam,darmatanító szakon. Ha tudok segítek valamiben.

arany lótusz

• Vendég
« Válasz #6 Dátum: 2014. Április 16. - 16:00:03 »
Sri Lankán élek, A TKBF-re jártam,darmatanító szakon. Ha tudok segítek valamiben.

hello irtam neked egy privát üzenetet

jocoszan

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #7 Dátum: 2014. Április 17. - 02:39:29 »
jelentkeztem

Geo

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #8 Dátum: 2014. Június 01. - 13:58:58 »
Kedves Aranylótusz!

Picit hülye vagyok a témakörhöz mint félkezdő, de miért nem keresel egy hozzádillő pasit (vagy nőt de ha jól vágtam le nő vagy), akivel simán leélheted az életed a nélkül hogy komolyabban megerőltetnéd magad lelkileg s esetleg csalódnál? Lehet hogy most lelkesítenem kéne téged s ha összejön kívánom jól jöjjön össze. Csak mint lehetőség nekem ez jönne be no.1-nek. Hülye kérdés, de mi a célod?

Egyébként meg kitartást bármihez is kezdj!

Geo

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #9 Dátum: 2014. Június 26. - 08:59:53 »
kedves aranybuddha én sokáig éltem net nélkül egyedül... barát se igen jött ment de amúgy is elég magányos vagyok... nem támogatni akarlak, de azért félre ne értss, ott pótolnia kellene mindent az hogy szerzetes társaiddal éled az ottani életet... ha túl ridegnek érzed vagy életidegennek talán nem szívből vágysz rá

Geo

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #10 Dátum: 2014. Június 26. - 09:03:24 »
igazából szerintem be fog érni ha sokat gondolsz rá, de külön 'vágyakra' ne gyúrj, mert ha nem fekszik, s már az ilyen külön generált vágyas dolgok nem mindig jönnek össze s csalódsz... ha félsz otthagyni pl. net miatt a mostani életed holott pozitív akadály lehet inkább tudakozódnod kellene ezügyben mint akadálypályát építened.

Geo

Geo

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #11 Dátum: 2014. Június 26. - 09:07:03 »
neked kell eldöntsd hogy akarod felépíteni a gyakorlásaid menetét ezt érdemes szépen megfontolni, utána járni, s kivitelezni... sajnos picit így működik minden... amiről nem tudsz mindig picit fáj.. a rossz az ha tudsz mást és tovább fáj, olyan ne legyen, kívánok minden jót.
hogy mondjam.. az embernek vannak igényei amit megtalálsz itt, s talán ott is. Ezt kellene egyeztetned szerintem.

Geo

Geo

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #12 Dátum: 2014. Június 26. - 09:11:39 »
de én az ilyen meditációktól fosok... a buddhizmust mint vallást azért szeretem szeretgetem mert nem lóhalálában megy az egész, s közösségileg talán jobban 1 vízre evez mint más vallás. picit azért aggódom is mert veszettül hiszem az Istent s ezügyben különbözetet teszek.. ez nálam a bizalom egyik pillérje a másik meg hogy ne legyen valaki hatalmaskodó. Így egy picit nehéz dolgom van itt de a kedvesekkel segítő szándékúakkal mindig jól kijövök legyen az akár milyen hitű.

namaste Buddha

nemakarky

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #13 Dátum: 2014. Augusztus 27. - 00:25:08 »
Sziasztok.
Mar egy ideje foglalkozom meditacioval amelynek kapcsan megismerkedtem a buddhizmussal( azon belul a théraváda vonal foglalkoztat). Olyan volt szamomra mint egy regi baratra ratalalni. Egesz eletemben ahogy gondolkodtam, viselkedtem, cselekedtem mind-mind megegyezett a tanitasokkal, persze nem voltam bun nelkul valo de mindig kerestem valami utat, lenyeget hogy elvegre  miert vagyunk mi itt. Sosem erdekelt tulsagosan a vilagi elet, az anyagi ertekek, a testi elvezetek, mondhatni mindent inkabb elvarasbol csinaltam(szuloi, tarsadalmi) hogy ne logjak ki a tomegbol, bar ennek ellenere is inkabb egy visszahuzodo, elmelkedo embernek mondanam magamat. Mindig is mas boldogsagat tartottam szem elott. Par eve gondolkodtam is hogy (kereszteny) szerzetesnek allok de akkor nem ereztem eleg kesztetest hozza. Most viszont nagyon foglalkoztat a gondolat hogy csatlakozzam egy buddhista kolostorhoz. A napjaimat amennyire csak lehet probalom hasonloan tolteni mint egy szerzetes persze amennyire ezt egy vilagi elet engedi. Nagyon jo volna egy tanito, valamint egy kozosseg. Komolyan el szeretnem kotelezni ezt az eletet a Buddha, a Dhamma es a Szangha fele!
Az elso kerdesem az lenne hogy a Dhammapada Alapítvány Mo.-i kolostorrol tudna-e valaki mondani valamit? Elsosorban hozzajuk szeretnek csatlakozni.
A masodik kerdesem hogy hogyan mukodik egy ilyen intezmeny hierarchiaja? Pontosabban inkabb az hogy idohoz van-e kotve a szeretesse avatas vagy hogyan mukodnek ezek a dolgok? Akarki odamehet/belephet?
Harmadreszt a kerdesem az lenne hogy osszegyujtottem egy jelentos toket es angoltudast mostani eletem(angliai) soran es vajon jobb lenne-e inkabb megprobalnom Thaifoldon, Ausztraliaba keresgelnem?
(Bocsanat az ekezetek hianya miatt csak angol a billentyuzet.)

Elore is koszonom szepen a valaszokat es remelem  hogy ertheto voltam.

Béke

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #14 Dátum: 2014. Augusztus 27. - 09:24:43 »
Magyarországon jelenleg nincs működő théraváda kolostor. Angliában viszont van több is, ahogy van Németországban is például. Ezen kívül természetesen Dél-Ázsia is egy lehetőség, ahogy Ausztrália is. Hogy mennyi idő, amíg megkapod a teljes felavatást, az kolostoronként, szervezetenként és országonként változik, így mindig az adott kolostornál/szervezetnél érdemes érdeklődnöd.

Itt találsz bőven információt és kérdezősködhetsz is: Ordination and Monastic Life