Szerző Téma: Reinkarnáció / Karma  (Megtekintve 2947 alkalommal)

ubi

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
Reinkarnáció / Karma
« Dátum: 2013. Október 27. - 11:40:03 »
Sziasztok!

Lenne egy kérdésem a reinkarnációval kapcsolatban. Azt hiszem egy előadáson hallottam, hogy a halál után megszűnik az én meg megszűnik a test stb. ès csak néhány komponens keres új testet úgymond, mint pèldául az élni akarás. De akkor ha ennek az új èletnek teljesen ùj tudata lesz akkor a karma hogyan teljesül be? Mert így új tudattal egy új személyiség fog élni olyan következmènyek miatt, amiért egy másik 'tudat' a felelős.

Köszönöm!

hop.pala

• Vendég
Re: Reinkarnáció / Karma
« Válasz #1 Dátum: 2013. Október 27. - 12:42:59 »
 "Mert így új tudattal egy új személyiség fog élni olyan következmènyek miatt, amiért egy másik 'tudat' a felelős."

Először vegyünk egy hétköznapi példát.Te teljesen másmilyen voltál  6 éves korodban,mint mondjuk 25,valószinűleg ha csak ugy hipp-hopp előugrana a hat éves önmagad lenne egy csomó dolog amiben nem értenél egyet vele.
Amikor mondjuk valaki 22 évesen náciként emberellenes bűncselekményeket követ el  és elitélik 80 évesen már teljesen más "tudatot"itélnek el.A bardóban is két reinkarnációs kör között sok sok lépcsőzetes dolog van,fokozatosan tünik el a látszatén és fokozatosan épül újra ráadásul ott is mint testben mivel szamszaráról beszélünk újabb karmát is csinál.A fokozatosság miatt(is) tulzás lenne állitani hogy két különböző tudatról beszélünk,persze nem is ugyanaz mivel azt a fentebbi példában irtam.
« Utoljára szerkesztve: 2013. Október 31. - 19:24:15 írta Astus »

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
Re:Reinkarnáció / Karma
« Válasz #2 Dátum: 2013. Október 31. - 19:30:29 »
Olyan, hogy "én" sosem létezett, tehát ez nem szűnik meg. A test valóban megszűnik funkcionálni, s ezt nevezik halálnak. A tudat pillanatról pillanatra változik, mindig új gondolatok, új érzések, új tapasztalatok jelennek meg és tűnnek el. Ez a változás azonban nem véletlenszerű, hiszen az új tudatállapotok korábbi tudatállapotok eredményei, s az újak további, jövőbeli tudati jelenségeknek lesznek okai. Ahogy magad is tapasztalhatod, az érzelmi és gondolati indíttatások késztetik az ember cselekvésre, ezek az elsődleges mozgatóink. Ezek az indíttatások a test működésének végével nem szűnnek meg, mivel nem is abból fakadnak. Mivel ezen indulatok továbbra is fennállnak, ezért van újraszületés. Tehát nem mondhatjuk azt, hogy a halállal mindennek vége lenne, ahogy azt sem mondhatjuk, hogy minden ugyanúgy megy tovább. Ez így röviden és tömören az újraszületés elve a buddhizmusban. Szólj ha valamely része esetleg nem világos.

ubi

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #3 Dátum: 2013. November 02. - 23:15:14 »
Köszönöm a választ! Közben sikerült utána is olvasnom, és a válaszod is érthető :)

Samma

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #4 Dátum: 2014. Február 28. - 13:01:39 »
Csak megjegyzésnek,most ezen dilemmáztam,hogyha mégsincs újjászületés akkor a Buddha tanítása hamisnak tekinthető;de valahogy olyan logikusnak tűnik meg meg vannak a lépcsőfokok a gyakorlásnál,hogy nem merem ezt mondani.Remélem Buddha tanítása igazolódik majd egyszer,mert sokan azt hiszik az újjászületés kérdése elhanyagolható.A válaszom: NEm,szerintem nagyonis fontos,mertha van újjászületés akkor a gyakorlásodnak olyan értelme lesz ,ami nem csak hétköznapi hanem életek szenvedésétől,rossz birodalmakban való újjászületésektől ment meg.Ez igaz a karmára is,aminek igazolódni kell életekre visszamenően.Pedig a karma és újjászületések a tanításban összefüggenek,ugyanígy a szamadhi gyakorlással!!!
Remélem nem kell csalódnom :)

ands667

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #5 Dátum: 2014. Július 22. - 16:27:37 »
Sziasztok!

Én még mindig nem értem, pedig sokat gondolkodtam már ezen. Tudnátok esetleg valamit ajánlani, ami érthetően kifejti a tudat és a reinkarnáció összefüggését? Ha a tudat pillanatok láncolata, akkor mi reinkarnálódik? És az hogyan ismeri fel az előző életbeli tárgyait? Hogy lehet az, hogy a láma reinkarnációja mindig létrejön és ilyen hamar? Ez eléggé úgy hangzik, mintha a tudata egyszerűen örök életű lenne, ami a halál pillanatában azonnal át kell hogy szálljon egy másik testbe. De akkor csak a megnevezésében különbözne a lélektől...?

Idézet
Ahogy magad is tapasztalhatod, az érzelmi és gondolati indíttatások késztetik az ember cselekvésre, ezek az elsődleges mozgatóink. Ezek az indíttatások a test működésének végével nem szűnnek meg, mivel nem is abból fakadnak. Mivel ezen indulatok továbbra is fennállnak, ezért van újraszületés.

Itt gondolom valamilyen karmikus kapcsolatra gondolsz. Ez nekem azt jelentené, hogy tulajdonképpen egy ugyanolyan motivációkkal rendelkező tudat jön létre, ami ilyen értelemben az előző tudat folytatását jelentené. Viszont ilyenkor semmi köze nem lenne az "előző életbeli" tárgyaihoz, mert ez a része nem "száll át" egy új testbe, szóval ez sem stimmelhet :) Azt sem értem, hogy miért kell egyetlen tudatban folytatódnia ezeknek az indíttatásoknak? Miért nem oszolhat szét, vagy ilyesmi?

Samma

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #6 Dátum: 2014. Július 22. - 19:05:04 »
Hello.

Én is pont ezt mazsolázom a szuttákból és igen,a tudat úgy ,,örök'',hogy míg van hajtóanyag ami a tulajdonkeppeni létvágy addig van újjászületésed az elméd karmáinak megfelelően.Ez azt jelenti ,hogy az élőlények 99%a a Szamszarában ragad !Azért rémisztő ,mert nem könnyű szabadulni főleg ha nincs egy valóban megvalósitott ember.Tehát tény,hogy ezt a folytonos elmét nem is olyan könnyű kioltani.

Az elme úgy folyamatos hogy régi szokások megjelennek az új életben,és az új életekben is van lehetőség új szokásokat létrehozni illetve olyan kammakkal dolgozni amik régieket törlik ( testi ,szobeli,gondolati kammak).Vannak olyan kammák is amiknek az eredménye be fog következni mindenképp.
Röviden ennyi ,de ezeket kevés ember tudja bizonyosan megválszolni.A kamma működését,a tudatpillanatokat mély meditácioban van lehetőség tapasztalni,de ez olyan megvilagosodas közeli dolog mert ilyenkor ha látod akkor a létvágy kioltódik.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #7 Dátum: 2014. Július 23. - 17:31:35 »
Ha a tudat pillanatok láncolata, akkor mi reinkarnálódik? És az hogyan ismeri fel az előző életbeli tárgyait?
Azt sem értem, hogy miért kell egyetlen tudatban folytatódnia ezeknek az indíttatásoknak? Miért nem oszolhat szét, vagy ilyesmi?

Pontosan azért lehetséges élet, mozgás, változás, születés és halál, mert nem mozdulatlan. Ha a tudat állandó lenne, akkor semmi sem történne, semmit sem gondolna, semmit sem érezne, semmit sem tudna. Mert változik, ezért merülhetnek fel mindenféle tudattartamok. Ezek a tudattartamok azonban nem véletlenszerűek, hanem oksági viszonyban vannak egymással. Az újraszületés pontosan azért lehet, mert a tudat mozog, változik, alakul.

Nem tudom, milyen előző életbeli tárgyakra gondolsz.

Az, hogy van egy oksági láncolat, azt jelenti, hogy egyik követi a másikat. A tudat egy szerves, egységes rendszert képez. Ha több tudat fakadhatna egyből, akkor jelenleg is gondolhatnál egyszerre öt dologra, ahogy érezhetnél egyszerre szomorúságot és örömöt is. Azonban egyszerre csak egy gondolat van jelen, még ha nagyon rövid ideig is, amit aztán egy újabb vált fel, s ettől képzelhetjük aztán úgy, hogy egyszerre több van.

ands667

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #8 Dátum: 2014. Július 24. - 12:18:09 »
Sziasztok!

Köszönöm a válaszokat. Azt hiszem nem fogalmaztam elég egyértelműen. És lehet, hogy megint nem sikerül :)

Az "előző életbeli tárgyak" a lámák, karmapák reinkarnációnak felismerésénél jött elő, és ez az egyik amit nem értek. Azt olvastam, hogy úgy ellenőrzik, hogy tényleg a reinkarnációi-e az előzőnek, hogy pl. fel kell ismernie az előző életbeli tanítványait vagy tárgyait. Itt tehát ez nem valamiféle "elvont" kapcsolat a régi és az új tudat között, hanem a tudat egésze kerül másik testbe. Vagyis a tudása is valamilyen formában vele marad.

Viszont van egy másik megközelítés is, amit nem tudok ezzel összeegyeztetni. Azt is olvastam, hogy az új testben lévő tudat sem nem egyezik meg az előzővel, sem nem különbözik tőle. Itt olyan hasonlatok voltak, mint például hogy eloltják a lámpa lángját és másnap meggyújtják: ugyanaz a lámpa, ugyanaz az olaj, de ugyanaz-e a láng? Illetve olyan is volt, (igaz ez más kontextusban kerül elő) hogy "A jógik gyakran megkérdezik tanítványaiktól, hogy a belső megtapasztalás és a külső jelenségek azonosak a tudattal, vagy különböznek tőle", amire a válasz is-is, mivel "Olyanok, mint a hullámok az óceánban. A hullámok az óceán, vagy különböznek tőle?".

Nem akarom túlbonyolítani, de a kérdésem valahogy úgy szól, hogy ezek alapján hogyan kellene értelmeznem a reinkarnációt? Van egy tudat ami átszáll egy másik testbe? Viszi magával a tudását? Vagy valamiféle elvontabb fogalmakban kell gondolkodni? Van, ahol még arról is vitatkoznak hogy tanít-e a buddhizmus reinkarnációt a szó eredeti értelmében.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #9 Dátum: 2014. Július 24. - 16:54:56 »
Ha az egyedül a tibetieknél létező tulku rendszerről kérdezel, ott valójában nem egészen újraszületésről van szó, hanem valamely megvilágosodott lény tudati kivetüléséről, mint ahogy a dalai lámák azok Csenrézinek a megnyilvánulásai. Mindez azonban nem kapcsolódik az újraszületés általános tanításához, mely szemben a tulku rendszerrel, minden buddhista iskolában megtalálható.

A lámpa hasonlat az, hogy az egyikkel meggyújtod a másikat, tehát az ok-okozati viszony. Ezért nem ugyanaz és nem is más teljesen. Ahogyan a mai tudatod a tegnapi tudatod következménye, de nem ugyanaz.

Ha jobban meg akarod érteni az újraszületést, figyeld meg magadon, hogy mi a kapcsolatod a tegnapi magaddal és a holnapi magaddal.

ands667

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #10 Dátum: 2014. Július 27. - 16:23:07 »
Tehát a karma, vagy más megfogalmazásban a "létvágy" hozza létre az újjászületést, ami az egy, oszthatatlan egységet képező tudat újbóli megszületését eredményezi egy másik testben?

És a tudat nem viszi magával az előző életében megszerzett tudását, tehát képletesen szólva olyan mint egy számítógép, amiről minden adatot töröltek? Valahogy így kell érteni?

Samma

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #11 Dátum: 2014. Július 27. - 16:59:01 »
A buddhizmusban az elme egy különálló létező dolog és a test halálával gyakorlatilag a megérdemelt világokban bukkan fel.Ezek a világok úgymond elmebeli világok,teremtettek - őszintén nem tudom megválaszolni milyen mértékig léteznek,vagy mennyire illuzórikusak - a lényeg ha mondjuk a pokolban bukkansz fel spontán,akkor az ottani szenvedés elégé valósághű lesz. és ez igaz a Felsőbb,üdvös világokra is. A kamma új helyekre ,,kényszerít" menni.

Az elme képes érzékelni a test nélkül is,a nyugati gondolkodásban erre csak az agy képes.Ám erről érdekes dolgok vannak ,mert én úgy látom kezd megdőlni az hogy csak hús és vér vagyunk .
Mitöbb ! Az elme képes előző életekre visszaemlékezni,meg a test úgymond fizikai halálával az elme leválik a testről és spontán érzékeli az emberi világot is más világok mellett - ilyen élményekről számolnak be balesetben,illetve szívműtéten átesett emberek (itt gyakorlatilag van hogy a szív le is állt- és mégis a tudomány mai magyarázatai nem elegendők,hogy az újra felébredés okait tisztázza).Egy hazai professzor is beszél erről Dr.Papp Lajos ,meg van egy holland is aki a Lancetben is jelentetett meg hivatalos cikket erről - Pim van Lommel .

Az elme sok mindent tárol(pl.: életed minden emlékét) és még azt is hogy milyen spirituális belátásaid voltak a gyakorlás során,ezek majd felszínre fognak törni ha folytatod a gyakorlást.

A létvágy miatt érzékeljük a létezést kellemesnek,ami persze téves mert amíg létezünk addig van elmúlás,elszakadás amit szeretünk illetve halál majd újjászületés mert a létezés vágyával együtt jár az érzéki vágy is.Ezek összefüggenek,mert akinek létvágya van az tapasztalni akar,létezni akar és ha mondjuk jön egy trauma elönti a félelem. Ezek természetes dolgok és most nem azt mondom hogy ezt meg kell tagadni,hanem ha eléred mondjuk a magassabb megvalósításokat akkor aligha vagy teljesen félelemmentes leszel mert rájösz hogy újjászületni ,illetve létezni nem is olyan kellemes. :)

Samma

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #12 Dátum: 2014. Július 27. - 17:05:16 »
Bevallom őszintén ha a buddhizmusból hiányozna hivatalosan az újjászületés elmélete,ami az egész alpja én már rég nem írnék ide.
Mivel a szutták színültig tele vannak ezzel a ténnyel így még érdemes a buddhizmussal foglalkoznom.

A másik hogy minden vallás az örök létezésről papol,a Buddha meg ép arról papol hogyha folytatod a Szamszarát akor csak magadnak keresel bajt mert a legnagyobb béke,ha nem létezel,nem tapasztalsz és hagyod hogy a test -elme magától megszűnjön ha már nincsenek ezek a vágyak mint létvágy,érzéki vágy stb.Tehát ez inkább áll közelebb a annihilációhoz minthogy ahhoz hogy létezni jó és élvezetes,az út végén ami baromi hosszú is lehet a vége hogy megszűnsz létezni.A parinibbánában nem lesz túlvilág,semmi örök boldogság hanem a teljes megszűnés.
Ettől jobb tanítást még nem találtam,ez annyira egzisztenciális.
« Utoljára szerkesztve: 2014. Július 27. - 17:11:32 írta Samma »