Szerző Téma: Reinkarnáció  (Megtekintve 3147 alkalommal)

Geo

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
Reinkarnáció
« Dátum: 2014. Október 24. - 12:26:40 »
Sokszor úgy érzem hogy sokaknak nem igen megy át, vagy elhalandzsázza, de a reinkarnációt tudtommal a buddhizmus is vallja, akkor miért mond mindenki mást ha lélekről van szó? Legalábbis én nekem nem jött át az egyetértés.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
Re:Reinkarnáció
« Válasz #1 Dátum: 2014. Október 24. - 17:24:29 »
A buddhizmus valóban alapvetőnek tartja az újraszületést. De nem úgy, hogy van egy változatlan lélek, hanem hogy a tudatfolyam születik újra a hajlamai és késztetései függvényében.

Anwar

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #2 Dátum: 2014. November 18. - 20:26:40 »
Én úgy értelmeztem ezt a dolgot, hogy minden dolognak okozata van, és hogy semmi sem állandó. Aminek van kezdete annak vége is. De mindig megjelenni valami újabb dolog... Mivel semmi sem állandó így a halál sem állandó. Egy darabig nem létezel, aztán jön helyette valami új dolog. Neked az okozatod.  Tehát te vagy az ok és a következő reinkarnációd az okozat.

tudatfolyam születik újra a hajlamai és késztetései függvényében.

Astur, definiálnád nekem ezt a szót? Tudatfolyamat? Ez alatt mit értsek, pontosan?

hop.pala

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #3 Dátum: 2014. November 18. - 20:48:20 »
Annyit hozzáfüznék hogy egyben önmagad is tekintheted egyfajta okozatnak,bár ez sem egészen van igy,meg ahogy te mondod az sem pontos mivel mindkét gondolat egyfajta "énkiterjesztés" lehet.Te mint fizikai tudatosság a továbbmenés alatt inkább halált érts,mint valami továbbhaladást.Bár lehettek életedben olyan tudatpillanatok(citták)amik továbbmennek,a többi előbb utóbb elmegy.Vagyis a tudatfolyam-alaja vijnana -nem valami statikus dolog inkább dinamikus,bár ez sem egésszen pontos mert berögződések továbbmehetnek de ezek nem emlékek csupán berögződések,szokások,vagyis késztetések,mindenféle kép nélkül a tudatban.Mert előbb-utóbb a képek nagy része elmegy a tudatból.Nem ugy van tehát hogy egy darabig nem létezel aztán jön valami uj.Mindig van valami,a halál után de sohasem ugyanolyan mint előtte hanem csak olyanféle hogy az ok okozatisága mint létező továbbgördül.Igy beszélhetünk egyfajta tudatfolytonosságról.Majd az okozatiság megjelenik mint valami ok,ami a következő okozathoz vezet.A folytonosság a szüntelen ok-okozatiságban mutatható ki,azonban az ok és okozat megkülönböztetése is lényeges része a buddhizmusnak.

Geo

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #4 Dátum: 2014. November 19. - 15:13:17 »
Anwar: az ok-okozat szerintem inkább felel meg a karmának vagy a teremtésnek (sajnos rossz a lapozó memóriám hogy minek felel meg de most lényegtelen is) s egyik se felel meg a tudatnak. Amikor reinkarnálódsz csak abban az esetben kell ha maradt még karmád, ha nincs, akkor felszabadultál. Maga a tudat felsőbbrendűbb a te szempontodból mint az ok-okozat, az ok-okozati közeg szűnik meg ha eléred a felszabadult állapotot. Azaz nem vagy egyenlő a cselekedeteiddel... tudat szempontjából teljesen mindegy mit csinálsz, mert annak a minősége állandó, az csak úgymond befedődik.

Geo

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #5 Dátum: 2014. November 19. - 15:17:08 »
Ez olyan mintha fa vágás alapján favágónak hívnának. Ez a természetes bevett szokás de ezek változnak s ha hazaérsz nem hal meg a favágó névvesztés alapján. Ideiglenes nevek csupán az alapján mi a tevékenységi köröd. Mindenesetre nem bonyolítom túl, egy egész más nyelv kulccsal kellene dolgozni ahhoz hogy megszokd a helyes azonosításokat. De itt felesleges művelni mert senki nem értené a hungbug nyelvet.

Anwar

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #6 Dátum: 2014. November 19. - 21:55:27 »
Hát köszi a válaszokat, bár most még inkább nem értem az egészet! :D

Illetve az ok-okzatinál hop.pala bizonyos dolgokat tudtam már előtte is, hogy én már most egy fajta okozat vagyok, csak azt nem írtam le...

Mondta az egyik srác aki buddhista fősulira jár, hogy szerinte azért van tagadva a buddhizmusba a lélek fogalma, hogy a kasztrendszert, illetve a hinduizmustól, minél inkább elkülönüljön, hogy az akkori papok hatalmát megdöntse Buddha. Ezért igazából a tudat = lélek, csak direkt a tudat szó van benne használva.

hop.pala

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #7 Dátum: 2014. November 24. - 17:41:02 »
Anwar.
Nézzük hogy a buddhista valamiféle mestertől,megvilágosodtól mit lestem el korábban.Azért korábban mert most már túl diverzifikált a tudatom ahhoz hogy igy közvetlen halljam ezt.Olyan történet van(több is),hogy azt mondták a tudat egy részének :nézd neked ez elmegy.Vagyis van rész ami meghal.Igenám,de ezeket az eseteket leszámitva azt mondta Buddha,:te meg ilyen leszel és nekem mint normál tudatállapotnak sötétet mutatott.Vagyis hiába lenne és most erre a szellem szót használom,ha nem  tudja megtartani a lelkét nem tapasztal.Ha elveszti a szellem a tudathordozó eszközét megvakul,de ha ez az eset akkor valószinüleg el is alszik és mire magáhoztér már megint testbevan.Ott se igazán önmaga,mert rángatni fogják a késztetések ide-oda.Vagyis lehet lelkezni meg Atmanozni ide-oda de tény hogy az átlagember csak testben és normáltudatban  tudatos.A megvilágosodott mesterek nem is alszanak például.Nekem is volt olyan tudatállapotom hogy két és fél napig nem aludtam.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #8 Dátum: 2014. November 29. - 12:23:21 »
definiálnád nekem ezt a szót? Tudatfolyamat? Ez alatt mit értsek, pontosan?

A tudat nem egy önálló, egylényegű dolog, hanem megannyi tudati elem (gondolatok, érzelmek) folyamata. Ezért tudatfolyam.

Anwar

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #9 Dátum: 2014. November 30. - 13:14:00 »
definiálnád nekem ezt a szót? Tudatfolyamat? Ez alatt mit értsek, pontosan?

A tudat nem egy önálló, egylényegű dolog, hanem megannyi tudati elem (gondolatok, érzelmek) folyamata. Ezért tudatfolyam.

Köszönöm!

Geo

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #10 Dátum: 2014. December 06. - 14:36:28 »
Tudatfolyam. Azaz ami ténylegesen szállít életeken keresztül. Jól értelmezem? Az én értelmezésem szerint azért van így hogy tudatfolyam mert a tudat és az azt szállító egységek vannak összekapcsolva. Nem lehet hogy csak ezt akarja megfogalmazni a tanítás ahonnan szedted ezt az információt? S nem lehet hogy úgy kell értelmezni az újjászületést hogy a durva anyagi test annak függvényében alakul olyanná amilyenné amilyen éppen a tudatfolyamod? Mert ha semmi se lenne maradandó abból amit az ember összekovácsolt 1 élet alatt s azt teljesen értelmetlenül elpazarolnád egy tudatfolyami újjászületéssel, értelmét vesztené a fejlődés összes szakasza kivéve az utolsó lépcsőt ahol már kikerülsz belőle. Te hogy gondolkodsz ezügyben? Elnézést, de én úgy látom tátong egy nagy luk az egészben. Más tanítás nincs ami magyarázatot ad az aggályaimra?

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #11 Dátum: 2014. December 06. - 22:01:04 »
A tudatfolyam maga a tudat, nem valami szállítóeszköz. Egyik gondolat követi a másikat, ahogyan mindenki tapasztalhatja, s ez a tudatfolyam. Vannak szokásaink, hajlamaink, berögződéseink, ezt is mindenki láthatja saját magán. Ezek a hajlamok azok, amik irányítják az életünk jelentős részét, s ezek hozzák létre nem csak a holnapunkat, a jövő évünket, hanem a következő életünket is.

Nincs semmi maradandó, hanem okok és hatások vannak. Gondolok egy dologra, aztán abból gondolok még száz másikra. Aztán valamilyen elhatározásra jutok, az elhatározásból tett lesz, a tettből szokás. Évekkel később már semmi nyoma az egésznek, hogy én akkor mit gondoltam, de még követem azt a szokásomat.

Geo

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #12 Dátum: 2014. December 07. - 10:43:01 »
Kedves Astus... egyszer azt hallom a buddhisták hisznek a reinkarnációban (lélekvándorlás) egyszer meg azt hogy nincs elfogadva a hallhatatlan lélek. Most hogy adjam össze ezeket a dolgokat hétköznapi ésszel? Meg különben is több irányzat van. Nincs olyan ami engem erősít meg? Mert akkor lehet arrafele bóklásznék.

Geo

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #13 Dátum: 2014. December 07. - 11:15:17 »
(destruktív példával élve amiért elnézést is, ha tovább agyalok jobb is kijön) Olyan most mintha egy kukát bántanék s csak a fedő éli túl a dolgot s veszek egy új kuka testet (reinkarnáció) amire ráteszem az eredeti fedőt, ami változhat, s amilyen a fedő ahhoz klappoló kuka testet veszek? Valahogy így érted Astus?

Geo

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #14 Dátum: 2014. December 07. - 11:18:17 »
Nekem akkor is hiánylrzetem van. Szeretnék még hallani a szellemről. (na nem a padláson bújkálóról) Hanem arról amelyik bennem van. Mivel azonosítja a buddhizmus? Miért felel?