Szerző Téma: Miért nem emlékszünk az előző életünkre?  (Megtekintve 1072 alkalommal)

Anwar

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
Miért nem emlékszünk az előző életünkre?
« Dátum: 2016. Szeptember 04. - 19:13:41 »
Sziasztok!

Az lenne az első kérdésem, hogy a Buddhizmus szerint miért nem emlékszünk semmire az előző életünkből?
És még lenne jó pár kérdésem, de ez attól függ, hogy mi a fenti kérdésre a válasz.  :)

« Utoljára szerkesztve: 2016. Szeptember 05. - 22:06:54 írta Anwar »

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
Re:Miért nem emlékszünk az előző életünkre?
« Válasz #1 Dátum: 2016. Szeptember 11. - 11:16:35 »
Miért nem emlékszünk, hogy hova tettük a kedvenc napszemüvegünket? Miért nem emlékszünk mindarra, amit már egyszer megtanultunk? Miért nem emlékszünk, hogy ki volt ötödikben a töri tanár? Miért nem emlékszünk, hogy milyen volt megszületni? Mert az emlékek nem úgy működnek, mint a számítógép, hogy valahol raktározódnak és aztán tetszés szerint elővesszük. Ebben semmi különös nincs szerintem, mivel amúgy is a legtöbb dologra nem emlékszünk, ami egy nap során történik velünk. Amire pedig mégis emlékszünk, az egész sokszor nem is úgy történt.

Anwar

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #2 Dátum: 2016. Szeptember 13. - 18:12:32 »
Akkor tulajdonképpen mi értelme van a tanulásnak és a meditációnak, ha úgyis elfelejtjük amiket megszereztünk?
Tehát, eljutok ebben az életemben egy bizonyos szintre a buddhizmusban és újraszületek akkor kezdhetem előröl az egészet...   :(

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #3 Dátum: 2016. Szeptember 15. - 12:30:01 »
A dolgok nem múlnak el következmények nélkül. A jelen személyiséget a korábbi események alakították. Ez nem azt jelenti, hogy azon eseményekre emlékszünk is.

Anwar

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #4 Dátum: 2016. Szeptember 15. - 19:49:29 »
"A jelen személyiséget a korábbi események alakították."
A karma mit használ fel arra, hogy kialakítsa a mostani személyiségemet? (ez itt a legfontosabb kérdésem)
Szóval, ha belegondolsz mitől is függ az, hogy valaki milyen személyiségé fog válni, ugye alapvetően két dologtól:

- a szociális környezete (milyen iskolákba járt, ha járt-e, járt-e egyetemre, miket tapasztalt a családjában)
- genetika, biológia háttér

A karma melyiket használja fel? Esetleg mind a kettőt?

A másik amivel itt, hogy is mondjam "ütközik" kissé számomra a reinkarnációról szóló tanítás, hogy igazából, a genetika és a körülmények azok amik igazán meghatározzák azt, hogy milyen ember lesz valaki. Például a Dalai láma sem lenne olyan bölcs és okos, ha nem jó körülmények között szocializálódik. Pedig neki ösztönösen tudni kellene ezeket a dolgokat amiket a szerzetesek megtanítottak neki (elvégre megvilágosodott).

Így érted mi a problémám?

Ezek a kérdések fúrják már egy ideje az oldalamat, csak nem tudtam még megfogalmazni így...

(Mielőtt félreértés lenne: természetesen nem azért vagyok itt, hogy győzködjek bárkit is arról, hogy miért nincs reinkarnáció, én magam is hinni szeretnék benne, de nekem szükségem van az ilyen kérdésekre a racionális magyarázatra.)

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #5 Dátum: 2016. Szeptember 24. - 12:13:13 »
A karma azon alapvető hajlamokat adja, amik szerint felfogjuk és felhasználjuk a testi és környezeti helyzetünket.

lótusz

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #6 Dátum: 2017. Március 11. - 20:04:54 »
Sziasztok!

Az lenne az első kérdésem, hogy a Buddhizmus szerint miért nem emlékszünk semmire az előző életünkből?
És még lenne jó pár kérdésem, de ez attól függ, hogy mi a fenti kérdésre a válasz.  :)

Azért nem emlékszel az előző életedre, mert a tudatodat sokféle szennyeződés borítja. Ha a szennyeződésekből eltávolítasz sok meditációs gyakorlással valamennyit, akkor emlékezni fogsz az előző életedre. Ha még több szennyeződést eltávolítasz a tudatodról, akkor még több előző életre emlékezni fogsz. Buddha a Nirvánában tartózkodva már vissza tudott emlékezni rengeteg előző életére. Ha eléri valaki a folyamba lépést, akkor az előző életéről már jelennek meg emlékek.
Théraváda meditációk Buddha tanítóbeszédei és tanítók könyvei alapján:

THÉRAVÁDA BLOG http://theravada.blogger.hu/