Szerző Téma: Mik azok a dhammák/dharmák?  (Megtekintve 3272 alkalommal)

A Nikk

• Vendég
Mik azok a dhammák/dharmák?
« Dátum: 2010. Július 29. - 06:14:17 »
Tanult buddhistáinkat kérdezem, hogy mik azok a dharmák? Úgy rémlik, hogy oszthatatlanok, tehát belőlük tevődik össze a világ? Hányféle van belőlük, mi szerint sorolják be őket - rémlik pl. valami, hogy vannak állandótlanok és állandóak -, hol olvashatunk róluk, és legfőképp hogyan jelennek meg a tapasztalás során?

Köszönöm!

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
Re:Mik azok a dhammák/dharmák?
« Válasz #1 Dátum: 2010. Július 29. - 07:52:32 »
Kiindulásnak ajánlanám EZt, a fájlok a lap alján (a kozmológiás linkek nem mennek, úgy láttam). Porosz Tibor A felsőbb tan foglalata könyvét át tudom küldeni mélen. Üdv!

A Nikk

• Vendég
« Válasz #2 Dátum: 2010. Július 29. - 08:06:21 »
Köszi! A könyvet is küld, légyszi!

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #3 Dátum: 2010. Július 29. - 08:14:37 »
Nikk!

Ennek a könyvnek a bevezetőjét olvasd el, az világosan kitárgyalja, hogy mi is a dhamma. Legalábbis théraváda részről.

A Nikk

• Vendég
« Válasz #4 Dátum: 2010. Július 29. - 08:31:00 »
köszönöm!

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #5 Dátum: 2010. Július 30. - 10:57:55 »
Szia Világos Tükör!

Érdekes, amiket írsz! Te Kínában tanulsz buddhizmust talán?

Kiegészítésnek teszem ide, hogy Vaszubandhu 100 dharmáról írt tanulmánya olvasható Xuanhua mester kommentárjával (angolul) itt.

Hasonlóan érdekes lehet, hogy itt elkezdték átvenni az Abhidharmakósabhásjamot, ami mindenütt a mahájánában a dharmák tanulmányozásának alapjául szolgál.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #6 Dátum: 2010. Július 30. - 13:15:40 »
Jó tudni, hogy ilyet tanulsz kint! Remélem a továbbiakban sem fog gondot okozni neked, hogy megoszd tudásodat itt a fórumon.

Nem kívánom Xuanhuat védeni, de hogy minden lény buddhává válna, ez nem a Csittamátra iskola, Vaszubandhu, vagy Xuanzang tana. Bár ez a téma azt hiszem elvisz a dharmák mibenlétének kérdésétől.

A Nikk

• Vendég
« Válasz #7 Dátum: 2010. Július 30. - 16:12:44 »
Köszönöm a választ Neked is, Világos Tükör!

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #8 Dátum: 2010. Július 30. - 16:23:35 »
Áh, na jó, akkor most elolvastam azt a bekezdést. Xuanhua annyit ír, hogy ha Vimalakírti beszélt volna, akkor elvész a végső igazság - mert az nem mondható ki. De a dharmákkal más a helyzet, mert azokról nem hogy lehet, hanem kell beszélni. S akkor ebből nem látom, számodra honnan jött ebből az, hogy ez nihilizmus.

A "nem válik buddhává" kapcsán az 5 gótra felosztásra utaltam, ahol csak a bódhiszattvák érik el a buddhaságot, míg az iccshantikák soha nem szabadulnak meg.

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
« Válasz #9 Dátum: 2010. Július 30. - 23:13:24 »
Utólagos szerkesztés (most újragondoltam amit írtam): amennyiben akár egyetlen fórumozóban ellenérzéseket keltettem azzal, hogy Xuanhua tanulmányának egyes részleteit cáfolni próbáltam, úgy rögvest törlöm a teljes hozzászólásomat és a (közel)jövőben nem írok ilyet erre a fórumra.

nehogy!
"Hogyan tanítanak meg valakit arra, hogy halkan olvasson magában? Honnan tudjuk, hogy képes rá? Honnan tudja ő maga, hogy azt teszi, amit követelnek tőle?"
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

Béka

• Vendég
« Válasz #10 Dátum: 2010. Július 31. - 00:01:53 »
Utólagos szerkesztés (most újragondoltam amit írtam): amennyiben akár egyetlen fórumozóban ellenérzéseket keltettem azzal, hogy Xuanhua tanulmányának egyes részleteit cáfolni próbáltam, úgy rögvest törlöm a teljes hozzászólásomat és a (közel)jövőben nem írok ilyet erre a fórumra. Nagyon bonyulult és a buddhizmus szempontjából nehéz korszakban élünk. Senkit megbántani nem áll szándékomban, de nagyon fontosnak tartom a helyes tanítások elválasztását az eretnek írásoktól. Saját bölcsességem ehhez persze nem elég, de van mire támaszkodnom.

:respect:

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #11 Dátum: 2010. Július 31. - 20:42:34 »
Nyitottam egy külön témát az itt belekeveredett kapcsán: Akik nem lesznek buddhák