Szerző Téma: "Spiritualitás", útkeresés, "mélység"-igény  (Megtekintve 30608 alkalommal)

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
"Spiritualitás", útkeresés, "mélység"-igény
« Dátum: 2010. Július 27. - 13:14:44 »
Ti hogy csináltátok-csináljátok? Milyen szerepet játszott/játszik ebben a buddhizmus?

Vitaindító cikk (angolul a The Guardian-ből) - de, persze, jöhet bármi más irány is: A hunger for depth.
« Utoljára szerkesztve: 2010. Július 27. - 14:47:04 írta roni »

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
Re:"Spiritualitás", útkeresés, "mélység"-igény
« Válasz #1 Dátum: 2010. Július 27. - 16:16:18 »
A kérdésed az lenne, hogy mennyiben játszott szerepet az ezotéria - ha már ezen a címen fut a könyvesboltokban nálunk - a buddhizmussal való találkozásban, vagy pedig maga az, hogy valaki többet keres, mint amit az iskolarendszer és a média ad? Nekem homályos a kérdés.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #2 Dátum: 2010. Július 27. - 17:04:56 »
A cikk vmi olyasmit vet fel, h egy olyan kultúrában élünk, ahol 1. a felületesség tarol, 2. a vallások egyre inkább elvesztik "vallásos" (dogmatikus, rituális stb.) mivoltukat.  Kérdés: hol keressünk választ az élet nagy kérdéseire. A cikk javaslata: önmagunk mélyén (a meditáción keresztül).

A kérdésem vmi ilyesmi lenne, h ki mi használhatót, mélyet talált eddig akár az ezoterikus irodalomban, akár más mainstream kultúrtermékben + ehhez képest a buddhizmus váltás volt vagy ennek szerves folytatása vagy egy újabb szín a palettán... Vagy úgy is feltehető a kérdés, h ti hol keresitek a "mélységet".
« Utoljára szerkesztve: 2010. Július 27. - 17:06:29 írta roni »

A Nikk

• Vendég
« Válasz #3 Dátum: 2010. Július 27. - 19:52:34 »
Hogy őszinte legyek, nem igazán látok különbséget a komoly akadémikus "mélységigény" és az ezo-fogyasztó spirituális éhsége között. Mindkét típus élményre vágyik, valamire, amitől a boldogságot várja, vagy azt, hogy teljesebb embernek érezze magát.
És mindkettőben benne van a tisztán materiális értékrenddel való elégedetlenség, ezért fordul, úgymond "lelki" "vallási" dolgok felé. Így előfordulhat, hogy mélységen és spiritualitáson kívül sikerül más használható dolgokra is találnia.

Szerintem minden olyan impulzus hasznos, ami révén az ember jobb rálátást nyer a tudat működésére, ami közelebb visz minden dolog állandótlanságának meglátásához, s ami rugalmasabbá teszi az elmét.

A Nikk

• Vendég
« Válasz #4 Dátum: 2010. Július 27. - 20:12:36 »
A kérdésem vmi ilyesmi lenne, h ki mi használhatót, mélyet talált eddig akár az ezoterikus irodalomban, akár más mainstream kultúrtermékben + ehhez képest a buddhizmus váltás volt vagy ennek szerves folytatása vagy egy újabb szín a palettán... Vagy úgy is feltehető a kérdés, h ti hol keresitek a "mélységet".

hogy a kérdésre válaszoljak, momentán nem tartom fontosnak a "mélységet" magát, ezért nem is keresem. Jópár ezo és pszicho szerző békében megfér a fejemben a buddhizmus mellet, úgymint Katie Byron, Eckhart Tolle az ezók közül. Paul Tholey és Stephen LaBerge a pszichológusok közül. És a buddhizmussal fundamentálisan inkompatibilis advaita is - itt elsősorban 20. századi szerzőkre gondolok, mint Sri Ramana Maharshi, Papaji, Niszargadatta Maharádzs, és a legnagyobb kedvencem közülük a nemrég elhunyt Ramesh S. Balsekar.

doyo

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #5 Dátum: 2010. Július 27. - 20:25:08 »
Az ezoterikus irodalom egy nagy fogyasztói igényt elégít ki: hogyan legyünk sikeresek, hogyan tegyünk szert emberfeletti képességekre, vagy éppen hogyan legyünk spirituálisak. Általában, persze biztos vannak kivételek, az egóhoz szólnak. Hogyan növeljük az egót. Az igazi vallásos gyakorlás ezzel szemben a kis egó félretolására, elengedésére tanít. Ezzel is persze vigyázni kell, könnyen a spirituális gőg csapdájába eshetünk (talán most is abban vagyok) erről pl. egy jó könyv Csögyam Trungpa könyve (A spiritualista materializmus meghaladása).
Honnan merítek? A gyakorlásból, a mesterem tanításaiból, más mesterek könyveiből pl. Deshimaru, Shunryu Suzuki, Kodo Szavaki.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #6 Dátum: 2010. Július 27. - 21:08:46 »
Ha valahogy meg tudom fogalmazni, akkor engem mindig a végső igazság, a mindent felülmúló tökéletesség érdekelt, a leglényegesebb tudás. Kezdtem a kereszténységgel, majd Joseph Murphy könyveinek olvasásával áttértem a New Age vonulatba, ahol a kedvenceim közt volt Neal Donald Walsch, Osho, [/url=http://en.wikipedia.org/wiki/Eliphas_Levi]Eliphas Lévi[/url] és Franz Bardon. A buddhizmus fokozatosan keveredett bele ebbe a halmazba, s idővel csak a Három kincs maradt az igaz tudás forrása.

Tekintettel arra, hogy 10 évesen kezdtem vallások iránt érdeklődni, 14 évesen már ezoterikus könyveket olvastam és 18 éves korom óta ismerkedem a Dharmával, számomra sosem jelent meg az, hogy a modern világ felszínességéből meneküljek, mert nekem az nem is létezett.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #7 Dátum: 2010. Július 27. - 21:14:01 »
A buddhizmus fokozatosan keveredett bele ebbe a halmazba, s idővel csak a Három kincs maradt az igaz tudás forrása.

Ez úgy hangzik, mintha 90 éves korodban megkérdeznének mint Nagy Tanítót, h meséld el az életedet, és akkor visszaemlékeznél, és ezt a marketingszöveget (ami jogos, persze) hagynád örökül az utókorra. :)
« Utoljára szerkesztve: 2012. Augusztus 03. - 17:07:55 írta roni »

A Nikk

• Vendég
« Válasz #8 Dátum: 2010. Július 28. - 18:03:45 »
roni!
és Te hogy állsz mélységigény tekintetében?

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #9 Dátum: 2010. Július 28. - 20:31:43 »
Asszem, azért is indítottam ezt a topikot, mert foglalkoztat ez a kérdés. Leginkább, mert Ajahn Brahm rengeteg sztorit mesélt, amik a buddhista erényekről szóltak, de megint az volt az érzésem, h ezek az "életelvek" józan paraszti ésszel belátható dolgok. Tudod, mint ahogy a nagypapám élt. És bármennyire nem voltak buddhista fogalmak beleszőve a történetekbe, azt éreztem, h mélyre mennek, nem csak amolyan felszíni korcsolyázás :), amit a Mester itt előad hatalmas nevetések közepette. Talán az is benne van abban, h ez foglalkoztat, h megint olvastam néhány háttértanulmányt a nyugati buddhizmusról, és újra és újra előjön a teozófus-ezoterikus vonal, a "zen light", a buddhizmus mint kreatív szabadidős tevékenység stb. És kérdés bennem, h érdemes-e kicsit tennem pl. a magyaro-i színvonal emeléséért (mert megvan rá a lehetőségem) vagy mi itt ezt tudjuk, tőlünk ezt lehet várni :), tehát ne akarjak én itt kepeszteni semmiféle délibábos ábránd után.
« Utoljára szerkesztve: 2010. Július 28. - 20:51:29 írta roni »

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #10 Dátum: 2010. Július 28. - 21:47:21 »
Lehet mit fejleszteni a helyzeten, ahogyan hiába szerzetes valaki 40 éve, nem csak megszokásból tanul és elmélkedik. Bár a buddhista erények és erkölcsi előírások másutt is megtanulhatóak, itt nem áll meg a történet. Ami él, az változik, s a buddhizmus addig él, ameddig létezik a nyolcas gyülekezet (a nemesség négy foka és az azokra törekvők).

Az a szint, hogy a buddhizmus olyan hétköznapi igényeket elégítsen ki, mint amiket a különböző ezoterikus tanítók, pszichológusok és hasonlók is, egy alap. Ez így ment régen is messze keleten, miért lenne most máshogy? De míg azok megállnak ott, a buddhizmusban további lépcsők is vannak. S ezek a továbbiak azok, amik egy teljesebb, valódibb, mélyebb belátást tudnak adni az emberi mibenlétbe és a világ igazságaiba. A vallás is olyan, mint a társadalom, ami lehet egyszerű vadászó-gyűjtögető, ahol írásról még csak nem is hallottak, lehet hierarchikus, ahol vannak az egyszerű világiak és a hatalmaskodók, akik megtartják maguknak ismereteiket, de lehet univerzális is, amiben galaxisokat szelünk át, s a térnek nincs sehol sem határa.

A hétköznapi, kényelmi igényeket kielégítő vallásosságot a mélyebbre törekvőtől az állandótlanság tudata választja el. Attól pedig, hogy ne csak egy jobb következő életet akarjunk, hanem kijutni az egészből, a szenvedés tudata. Ezekről persze úgy tűnik, nem akarunk hallani, vagy elbagatellizáljuk, hogy mindez nyilvánvaló. Az öregség, a betegség és a halál olyan dolgok, amiket ez a kultúra már szinte tabuként kezel. S amikor valaki a buddhizmushoz fordul, akkor ritkán számít arra, hogy ezekről tanuljon, ezeken elmélkedjen. A test visszataszító volta helyett inkább hallgatjuk azt, hogy valójában buddhák vagyunk. S akkor itt van a választóvonala annak, hogy a buddhizmus hobbi, vagy vallás.

A nyugati buddhizmus azoknak az embereknek köszönhetően tud haladni előre, akik nem sajnálták rászánni az életüket, hogy ezt az előttük idegen eszmét megismerjék, elsajátítsák, s a gyakorlatba ültessék. Akik ma nyugaton terjesztik a buddhizmust, azok évtizedek munkájával juthattak idáig. Ebben benne vannak azok a fordítók, akik a tudós keletkutatókból eljutottak a tapasztalt szerzetesig, hogy világossá vált, kevés ismerni csak a nyelvet ahhoz, hogy minőségi fordítás szülessen.

A Nikk

• Vendég
« Válasz #11 Dátum: 2010. Július 28. - 22:48:05 »
Nem újkeletű dolog a problémátok és nem is egyedien buddhista. Amikor jó húsz éve keresztény körökben nyüzsögtem, keményvonalas katolikus értelmiségiek között az volt a téma, hogy a mennyiségi  vallásosság helyett - akkortájt sok kommunista lett hirtelen hívő - a minőségre kellene helyezni a hangsúlyt. A sok felületes templomjáró helyett inkább kevés minőségi katolikust kívántak. A reformátusoknak is voltak ilyen dilemmáik, közéjük is jártam, emlékszem.

Amikor később bejött a New Age, hatalmas volt a fanyalgás mindenhol.

Szerintem azóta is megvannak ugyanezen gondok a történelmi egyházakban.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #12 Dátum: 2010. Július 29. - 07:38:06 »
Nem újkeletű dolog a problémátok és nem is egyedien buddhista.

Én még a vallásokra sem korlátoznám le, lásd pl. ITT. De ha visszaviszem konkrétan a buddhizmusra, akkor ilyen kérdések maradnak bennem, h pl. mit kezdjek a reiki-hez kapcsolodó mindenféle ideológiával (jó tapasztalataim vannak vele gyógyító módszerként, ha placebo, akkor is :), de nem tetszik a "te teremtetted magadnak ezt a /betegséget/tapló főnököt/alkoholista férjet/helyzetet" - a világ ennél valószínűleg összetettebb), a karma végtelenül leegyszerűsített értelmezésével, "a Buddha mondta" kezdetű ál-idézetekkel stb. Mert azt látom, h sok mindenkinek nagyon sokat tudnak segíteni ezek is (mint ahogy Ajahn Brahm sztorijai is). Szóval, h bennem is van "mélység"-igény, de látom talán azt is, h ez nem mindig, mindenhol jogos.

A Nikk

• Vendég
« Válasz #13 Dátum: 2010. Július 29. - 08:03:27 »
Hát igen, a kiművelt tudós elmék gyakori problémája, hogy rosszul viselik a felületességet. ,) A Buddha hogyan tanította a pórnépet? Nem voltak egyszerűsített tanításai lassúbb felfogású egyedek részére?

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #14 Dátum: 2010. Július 29. - 09:25:26 »
A Buddha hogyan tanította a pórnépet? Nem voltak egyszerűsített tanításai lassúbb felfogású egyedek részére?

Ez lenne a fokozatos út. Nekem az a tapasztalatom, h "buddhizmus" címszóval nem azt akarják hallani az emberek, h adjanak (időt, energiát, pénzt stb.), nem erényesek akarnak lenni, nem azt akarják hallani, h haláluk után jó vagy rossz születésük lesz érdemeik szerint, nem akarnak lemondani a testi örömökről, anyagi javakról stb. (lásd még erények), és a Négy Nemes Igazságnál vmi mélyebbet, transzcendentálisabbat, sokat ígérőbbet akarnak hallani. Szóval, mintha ma, itt nem lehetne úgy marketingelni a buddhizmust, mint Indiában anno.
« Utoljára szerkesztve: 2010. Július 29. - 09:27:15 írta roni »