Szerző Téma: Nirvána/Nibbána  (Megtekintve 35997 alkalommal)

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
Nirvána/Nibbána
« Dátum: 2010. Július 31. - 13:12:00 »
Gondoltam, nyitok egy topikot ennek a témának. Egy érdekesnek tűnő könyv: Nirvana: Concept, Imagery, Narrative by Steven Collins.

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
Re:Nirvána/Nibbána
« Válasz #1 Dátum: 2010. Augusztus 12. - 08:01:05 »
Ki van a Nirvánában?
"Hogyan tanítanak meg valakit arra, hogy halkan olvasson magában? Honnan tudjuk, hogy képes rá? Honnan tudja ő maga, hogy azt teszi, amit követelnek tőle?"
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #2 Dátum: 2010. Augusztus 16. - 09:11:38 »
Aki megszabadult a szenvedéstől.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #3 Dátum: 2010. Szeptember 18. - 07:42:53 »

bzsolti

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #4 Dátum: 2010. Szeptember 18. - 12:14:12 »
Remek téma!
Szerintem a buddhizmus legérdekesebb témája.
Most hirtelen Szaraha Mahásziddha három éneke jutott eszembe, ahol remek megfogalmazások vannak a megvilágosodott állapotról.
Elolvasását kifejezetten ajánlom Plum"muppetshow"beusnak!  ;) ;D

kiroru

• Srótápanna
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #5 Dátum: 2010. November 18. - 16:53:36 »
Na igen, a Nirvána............. Nem tudok róla valami sokat, de azt tudom, hogy létezik az úgyn. Nirvána állapot. Érdekelne, hogy mit szóltok hozzá, és az én kis élményemhez mert én állítólag már megtapasztaltam, ugyanis valakitől régebben kaptam egy mantrát (om mani padme hum), ami két hét múlva meg is hozta a hatását számomra.
Eleinte csak nagyobb békét és kiegyensúlyozottságot éreztem magamban a mindennapi mantrázások után, mint normál meditációk után, de aztán jött két hét után egy nagyon különös tudatállapot (ha lehet így nevezni), ami összesen kétszer fordult velem elő és még sosem értem el addig a napig. Elmondtam valakinek és ő azt mondta, hogy ez a Nirvána állapot volt, meg spontán megvilágosodás. Csakhogy az illető ugyanezt, amiről beszámoltam neki csak 10 perc erejéig élte át, és nem több 14 évesnél.
Szóval megpróbálom leírni amit éreztem, több órán át tartott. Nehéz leírni, micsoda jó érzés az, volt, órákon át az uralma alatt tartott, olyan volt, egy teljesen más tudatállapot volt. Úgy éreztem, hogy nem számít semmiféle rossz dolog sem, ami eddig történt velem, egyszerűen tudtam, hogy minden történésnek oka van, egyszerűen mintha eggyé váltam volna a világgal, csodás érzés volt, mintha akkor semmi más nem számított volna, csak a hatalmas kiegyensúlyozottság, ami végigsöpörte a tudatomat, lelkemet, testemet. Jöttek a furcsábbnál furcsább erőteljes gondolatok a fejemben: Mindenkinek vannak hibái, senki sem töléltes, stb. de ezért nem szabad senkit sem utálni,

Ez a Nirvána állapot volt? Utána újra átéltem ezt, de nem tartott már órákig sajnos. Hogyan tudnám meghosszabbítani, nem tudjátok?

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #6 Dátum: 2010. November 18. - 17:08:00 »
Ez a Nirvána állapot volt? Utána újra átéltem ezt, de nem tartott már órákig sajnos. Hogyan tudnám meghosszabbítani, nem tudjátok?

Szép, amit leírtál, de úgy tudom, a Nirvána nem múlik el. Ha elérted, utána stabilan abban az állapotban maradsz.
Ez valami előszele lehetett a dolognak szerintem.
Kitartó munkával többféle módon is elérheted a Nirvánát.

kiroru

• Srótápanna
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #7 Dátum: 2010. November 18. - 17:10:09 »

Szép, amit leírtál, de úgy tudom, a Nirvána nem múlik el. Ha elérted, utána stabilan abban az állapotban maradsz.
Ez valami előszele lehetett a dolognak szerintem.
Kitartó munkával többféle módon is elérheted a Nirvánát.

Köszi a bíztatást, kitartó vagyok nagyon, de mesélnél kérlek erről a "többféle mód"ról? Azt a mantrát amúgy nagyon komolyan veszem, a jelentését is, és talán ezért sikerült az amit eddig elértem.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #8 Dátum: 2010. November 18. - 17:28:15 »
A nirvána nem állapot úgy egyébként bocsánat. És akkor innentől inkább már nem is ragozom.
A nirvána a nem szenvedés, a kialvás, a szenvedés hiánya, a szenvedés vége és az olyasmi.

A megvilágosodás sem ilyesmi továbbá sajnos. Egyébként ha valaki tudni akarja mikor miben téved forduljon hozzám bizalommal több fronton is bármikor bárkinek ingyen megmondom:D hhh

http://en.wikipedia.org/wiki/Nirvana

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #9 Dátum: 2010. November 18. - 17:58:48 »
A nirvána nem állapot úgy egyébként bocsánat. És akkor innentől inkább már nem is ragozom.
A nirvána a nem szenvedés, a kialvás, a szenvedés hiánya, a szenvedés vége és az olyasmi.

A megvilágosodás sem ilyesmi továbbá sajnos.
Ezt én értem, de a newtoni fizikát sem Einstein relativitáselméletével szokták bevezetni.

Egyébként ha valaki tudni akarja mikor miben téved forduljon hozzám bizalommal több fronton is bármikor bárkinek ingyen megmondom:D hhh
Ez jópofa volt :)

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #10 Dátum: 2010. November 18. - 22:54:05 »
mesélnél kérlek erről a "többféle mód"ról?

A mantrákon kívül haladhatsz többféle meditációval, a Buddha tanainak tanulmányozásával, Zen koanok olvasásával is.

kiroru

• Srótápanna
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #11 Dátum: 2010. November 19. - 15:31:55 »
Hááát én azért mondtam azt hogy állapot, mert nekem is így mondta valaki, hogy "Nirvána állapot". Bár találkoztam már olyannal is régebben, aki a Nirvánát egy helynek hitte.

Semleges, köszi ezeket. Olvasgatni ilyen dolgokkal kapcsolatban szoktam, amikor az időm és a kedvem engedi, meditálni minden nap szoktam, de mostanában a belátás meditációt gyakorlom, ami már keményebb dió és nagy váltás a lazább, gondolatmentes meditációk után. http://a-buddha-ujja.wikidot.com/vipassana-meditacio-bevezeto

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #12 Dátum: 2010. November 19. - 16:18:26 »
kiroru: ugyanezt gyakorolom én is, igaz ezt a leírást nem ismertem :)

Nálad milyen változásokat hozott?

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #13 Dátum: 2010. November 19. - 16:48:01 »
A nirvána a szennyeződések végleges megszűnését jelenti, amibe benne van például a félelemnélküliség, a sóvárgás és harag elvágása is. Ezért az ember haladása az ösvényen jól mérhető abban saját magunknak, hogy mennyire lettünk békésebbek és megértőbbek. Bármely meditáció során átélt élmények ezt vagy elősegítik, vagy nem, ami attól is függ, hogyan állunk az átélt tapasztalathoz.

bzsolti

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #14 Dátum: 2010. November 19. - 19:46:57 »
Plumbeus írja:
"Egyébként ha valaki tudni akarja mikor miben téved forduljon hozzám bizalommal több fronton is bármikor bárkinek ingyen megmondom:D hhh"
Hát igen. Nekem már megmondta, azóta is csak tengek-lengek, fogódzóimat is elveszejtve. Tulajdomképpen csak a koldulócsészém maradt.  :-\ :(