Szerző Téma: Nirvána/Nibbána  (Megtekintve 35954 alkalommal)

kiroru

• Srótápanna
  • **
    • Profil megtekintése
Re:Nirvána/Nibbána
« Válasz #15 Dátum: 2010. November 19. - 19:49:31 »
kiroru: ugyanezt gyakorolom én is, igaz ezt a leírást nem ismertem :)

Nálad milyen változásokat hozott?

Én nemrégóta gyakorlom, kedd óta. De nagyon bejön, szerintem nagyon jó. A szív fejlesztése nagyon felszabadított minden alkalommal, egyszerűen éreztem, ahogy kiáramlott belőlem mások felé is és magam felé is az összes kedvesség és jószándék, ami bennem van, de komolyan, az összes. Nem voltak kellemetlen gondolataim sem közben, amikor az olyan emberek felé küldtem el a kedvességet, akik iránt ellenszenvet érzek. Van olyan ember, akit tiszta szívemből gyűlölhetnék, azok miatt a dolgok miatt amiket tett velem, de senkit sem utálok már, kár háborúzni, kár ítélkezni és utálkozni, és nemcsak hogy semmi értelme, de ártó is. De az erős ellenszenv az természetesen megvan bennem iránta, de mintha nem érdekelt volna. Tiszta szívemből jót akartam neki minden egyes alkalommal és semmi rossz nem fordult meg a fejemben, mint ahogy azon az oldalon le van írva az ilyesfajta negatív gondolat. Azon az oldalon amit itt a legutobbi üzenetemben mutattam. Ott sok szó esik a negatív gondolatokról is az ellenszenv miatt. Nálad ez hogy sikerült? Neked sem voltak negatív gondolataid?
Szóval nagyon bejön ez az egész és a legjobban a szív fejlesztése tetszik, a sétás meditációtól általában bekábulok, olyan, mintha átmosnák az agyamat, utána percekig gondolkodni is alig tudok, az nem tetszik, de a többi gyakorlat igen.
Nagyon békés és nyugodt is lettem tőle, nem csak felszabadultabbnak éreztem magamat, hanem úgy érzem, mintha jobban nyomon tudnám követni a gondolataimat. Az elmélkedős meditácó viszont nálam legtöbbször tudatos álomba csap át és onnantól lőttek az elmélkedés - meditációnak.  :(  Hogyan tudnám lefékezni a tudatos álmot olyankor?? Nincs valakinek ötlete?
Te milyen eredményeket értél el? Lehet ettől az egésztől erős megvilágosodást elérni, egy kis Nirvána - előszelet?

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #16 Dátum: 2010. November 20. - 12:04:58 »
kiroru: Köszi még egyszer a linkelt leírást. Nagyon sokat tanultam belőle, egy csomó dolgot helyretett bennem, amiben eddig bizonytalan voltam. Viszont az itt leírt meditáció szerintem nehezebb szint, mint az általam eddig gyakorolt címkézős módszer.

Szóval nagyon bejön ez az egész és a legjobban a szív fejlesztése tetszik
Szerintem amíg így van, csináld sokszor a mettát.
Ha gondolod, itt van egy részletesebb lista a "kívánni valókról"

a sétás meditációtól általában bekábulok, olyan, mintha átmosnák az agyamat, utána percekig gondolkodni is alig tudok, az nem tetszik
Azt vettem észre, hogy az összpontosítás mellől könnyen kimaradhat az éberség és egyfajta tompult, hipnotikus állapot jöhet létre. Erre figyelni kell. Ezt az általad linkelt anyagból idézem:
Idézet
Az állandó és fenntartott vizsgálatot éberségnek (szati) hívják, és ez egyike a Belátás Meditáció elsődleges eszközeinek.

Szerintem olvasd el EZT a meditációs bevezetőt is! Az itt leírt címkézéses módszer szerintem segít a dolgok szétválogatásában és az éberség fenntartásában. Persze ha már jól megy, elhagyhatod a címkézést.

Az általad linkelt anyagban lévő elmélkedős meditáció szerintem már nagyon magas szint. Gondolom, azt érdemesebb akkor csinálni, ha a légzésen meditálás már nagyon jól megy.

Idézet
Te milyen eredményeket értél el? Lehet ettől az egésztől erős megvilágosodást elérni, egy kis Nirvána - előszelet?
Folyamatosan egyre jobb minden az életemben. Úgy érzem, ez teljesen a Nirvána irányába mutat, úgyhogy nem valószínű, hogy abbahagyom a meditációt :)

kiroru

• Srótápanna
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #17 Dátum: 2010. November 20. - 16:01:43 »
Köszi, hasznukat fogom venni hamarosan.
Az elmélkedős meditációt egyszerűen nem vagyok képes max. 10 percnél tovább csinálni. A légzésen meditálást említetted, hogy jól kell mennie. Az egész jól megy nekem, már régebb óta ismerem. De az elmélkedős meditációból 5 -10 perc után mindig tudatos álomba csapok át, talán mert nem figyelem ugyebár olyankor se a légzést, sem a testet (mert nem kell, csak néha - néha kell rá visszatérni) és spontán elkezdem bámulni a szemhéjamra vetülő hipnagóg képeket, fényfoltokat, amikből tudatos álom áll össze. Hozzászoktam már a WILD technikához, amivel éber álmot lehet elérni és sajnos itt is mindig ez következik be egy idő után.
Örülök, hogy folyamatosan egyre jobb minden az életedben :) , ez nálam is így alakulgat, kezdek kimászni az eddigi vacak életemből, ahogy csak tudok, bár ez nálam nem csak rajtam és a meditáción múlt, azt hiszem az nem lett volna hozzá elég. De a Nirvánára nagyon hajtok, nem csak spontán kisebb - nagyobb megvilágosodásokat szeretnék.
« Utoljára szerkesztve: 2010. November 20. - 16:39:09 írta kiroru »

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #18 Dátum: 2010. November 20. - 17:01:08 »
De a Nirvánára nagyon hajtok, nem csak spontán kisebb - nagyobb megvilágosodásokat szeretnék.

És mit teszel ennek érdekében? [Kérdezem kissé kekeckedve, hitetlenkedve, de kíváncsian.]

kiroru

• Srótápanna
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #19 Dátum: 2010. November 20. - 21:55:20 »
De a Nirvánára nagyon hajtok, nem csak spontán kisebb - nagyobb megvilágosodásokat szeretnék.

És mit teszel ennek érdekében? [Kérdezem kissé kekeckedve, hitetlenkedve, de kíváncsian.]

Amiket írtam itt. Om mani padme hum, ez a meditáció, amiről írtam az előző üzenteimben és olvasgatás. És ha hónapokba telik, vagy évekbe, akkor annyiba fog telni, én ilyen dolgokkal kapcsolatban türelmes és kitartó vagyok.

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
« Válasz #20 Dátum: 2010. November 20. - 22:56:48 »

Amiket írtam itt. Om mani padme hum, ez a meditáció, amiről írtam az előző üzenteimben és olvasgatás. És ha hónapokba telik, vagy évekbe, akkor annyiba fog telni, én ilyen dolgokkal kapcsolatban türelmes és kitartó vagyok.

És a buddhizmusról mi a véleményed?
"Hogyan tanítanak meg valakit arra, hogy halkan olvasson magában? Honnan tudjuk, hogy képes rá? Honnan tudja ő maga, hogy azt teszi, amit követelnek tőle?"
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #21 Dátum: 2010. November 21. - 10:46:03 »

Miket olvasgatsz? Abból, amiket olvasol, mi az, amit át tudsz emelni az életedbe (nem a meditációba)? Mit gondolsz, mi lenne a Nirvána? És mit gondolsz, hogyan lehet azt elérni még ebben az életben? Esetleg ismered a Buddha történetét, hogy ő hogyan (milyen előzmények után) érte el a Nirvánát/megszabadulást?
« Utoljára szerkesztve: 2010. November 21. - 16:05:10 írta roni »

kiroru

• Srótápanna
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #22 Dátum: 2010. November 21. - 14:28:38 »

És a buddhizmusról mi a véleményed?

Még csak ismerkedek vele (kb. két hónapja), de hogy mi a véleményem? Remeknek találom és célravezetőnek. Nem vagyok buddhista, de azt hiszem, az az idő is el fog jönni előbb - utóbb.

Miket olvasgatsz? Abból, amiket olvasol, mi az, amit át tudsz emelni az életedbe (nem a meditációba)? Mit gondolsz, mi lenne a Nirvána? És mit gondolsz, hogyan lehet azt elérni még ebben az életben? Esetleg ismered a Buddha történetét, hogy ő hogyan (milyen előzmények után) érte a Nirvánát/megszabadulást?

Olvastam már Buddha beszédeiről, Róla is valamicskét (nem túl sokat még), az alaptanításról, a bika hazavezetéséről, a nemes nyolcrétű ösvényről, a karmáról és erről - arról még, de ezek voltak a legfontosabbak. Ahogy az időm engedi, olvasgatok, kutatok... Amit át tudok ezekből emelni az életembe? A béke, a nyugalom, a dolgok alaposabb átgondolása, együttérzés másokkal, az önsajnálat, irigység megsemmisítése, az indulatok és utálat elhagyása, ítélkezések elhagyása, rossz szokások elhagyása, nem hajszolok vágyakat, nagyjából ennyi. Hogyan lehet elérni még ebben az életben? Azokkal is pl., amiket csinálok, bár szerintem még hozzá kéne csapni dolgokat, jól mondom, ugye?

"Esetleg ismered a Buddha történetét, hogy ő hogyan (milyen előzmények után) érte a Nirvánát/megszabadulást?"
Nem, sajnos nem, de utána fogok nézni, most hogy mondod. Eszembe se jutott eddig.  >:( 
« Utoljára szerkesztve: 2010. November 21. - 14:31:22 írta kiroru »

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #23 Dátum: 2010. November 21. - 17:15:35 »
MN 36 A Szaccsakának mondott hosszabb tanítóbeszéd

Ez az autentikusnak tekintett beszámoló a Buddha megszabadulásáról. 29 évesen ment el otthonról, 6 évet tanult más mestereknél és folytatott mindenféle meditációs- és aszkéta gyakorlatokat, utána találta meg a saját módszerét, amely a "közép útja" a hedonizmus és az aszkézis között.

Nem tudom, ki az, akivel beszéltél, a hagyományos buddhista elképzelés nagyon magasra teszi a lécet, ha a megszabadulás eléréséről van szó. Ez derül ki a Buddha történetéből is.

kiroru

• Srótápanna
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #24 Dátum: 2010. November 21. - 19:58:53 »
Köszi Roni, holnap el is olvasom.
A meditációra visszatérve (arra amelyiket gyakorlom) azt olvastam hogy jobb ha olykor - olykor az ember mással is meditál együtt és nem mindig egymagában. Tényleg hasznos ez? Én valamiért magányosan jobban szeretek meditálni, próbáltam már mással együtt.
« Utoljára szerkesztve: 2013. Június 01. - 20:22:06 írta kiroru »

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
« Válasz #25 Dátum: 2010. November 21. - 20:10:22 »
szia!

Köszönöm az őszinte választ. Leírom én hogyan gondolom, ok?
Nem tudok olyan tényezőről, ami megakadályozná azt, hogy egy érző lény elérje a Nirvánát. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy mindenki eléri, hiszen a létforgatagban mindig lesznek olyan lények, akik szenvednek, de ez rád szerintem nem vonatkozik, mivel gyakorolsz és elmélkedsz is. Előbb-utóbb biztosan el fogod érni a Nirvánát, de készülj fel arra, hogy ehhez esetleg több életre lesz szükséged.

Én azt gondolom, hogy csak egy megvilágosodás van, és ez a szenvedés végleges megszűnése, a meditációs élmények pusztán élmények és nem megvilágosodások.

..... Ja és még annyit hozzátennék az  előző üzenetemhez, hogy valaki azt mondta, hogy nagyon sokat kell elmélkedni is a dolgokról, a saját gondolatainkról, cselekedeteinkről és nagyon tudatosnak is kell lennünk magunkkal szemben. Szerinte van esélyem a Nirvánára mert szerinte aki képes olyasfajta  megvilágosodások elérésére, mint én az képes a Nirvánára is. Ez tényleg így van?
Aztán örülnék, ha valaki mutatna egy jó anyagot arról amit Roni mondott (Hogyan érte el Buddha a Nirvánát). Ha szépen megkérlek titeket........... :)
"Hogyan tanítanak meg valakit arra, hogy halkan olvasson magában? Honnan tudjuk, hogy képes rá? Honnan tudja ő maga, hogy azt teszi, amit követelnek tőle?"
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #26 Dátum: 2010. November 21. - 21:20:58 »
bzsolti

Már bocsánatot kértem. Menjek felmosni a padlót?
Annyit akartam mondani hogy az olyasmivel hogy másoknak mekkora lalalalal élményei vannak azzal mi nem megyünk semmire még ha van is olyan nekik. Azóta sokat bővült a meditációs téma. két féle meditácó van itt az egyik a nyugalom a másik a vipasszána ami a tanítások megértése, megcsócsálása és addig rágása amíg annyira meggyőződésünkké válak a tanítások mintha mi találtuk volna ki őket, mint a szorzótábla.
Ha valaki nem erről beszél annak nincs fogalma a buddhista meditációról.

Az olyasmi hogy ír valaki egy könyvet hogy óóóó meditációóóó és nagon okosat mond meg ilyenek az mind ööö szerintem
Egyébként ma már viccen kívül 500.000.-Ft-ért bármit kiadnak magyarul...már utána náztünk itt ilyen bikkfa versekkel kapcsolatban.
Ki ne találjuk már hogy bármilyen tibeti névvel ne tudnék bármilyen könyvet kiadni manapság...ez a szabadság Hahaha

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #27 Dátum: 2010. November 21. - 21:22:28 »
Érdekes, most megtréfált a technika ördöge? Na mindegy

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #28 Dátum: 2010. November 21. - 21:27:18 »
Nem buddhista de a nirvánára nagyon hajt.

Hát egy élmény volt.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #29 Dátum: 2010. November 21. - 22:47:02 »
Tényleg hasznos ez? Én valamiért magányosan jobban szeretek meditálni, próbáltam már mással együtt.

Igen. Különösen hasznos, ha találsz valakit, aki nálad jártasabb a meditációban, és tud vezetni közben (az elején + közben mondani, h mire figyelj oda). Kicsit olyan, mint amikor tánciskolába jár az ember, az elején számolnak neki, meg mondják, h egy-két-csa-csa-csa. :)