Szerző Téma: Nirvána/Nibbána  (Megtekintve 37756 alkalommal)

nibbana

• Vendég
Re:Nirvána/Nibbána
« Válasz #270 Dátum: 2013. Január 10. - 19:06:13 »
A béke vége-a nibbána vége.A nibbána vége-a teljes felébredés.

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
« Válasz #271 Dátum: 2013. Január 10. - 20:47:18 »
Nagyon magasröptűek vagytok, szerintem én inkább iszok egy sört.  8)
"Hogyan tanítanak meg valakit arra, hogy halkan olvasson magában? Honnan tudjuk, hogy képes rá? Honnan tudja ő maga, hogy azt teszi, amit követelnek tőle?"
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

apollinaire89

• Vendég
« Válasz #272 Dátum: 2013. Január 10. - 22:28:00 »

Egy kis meditálás nem lenne jobb?

apollinaire89

• Vendég
« Válasz #273 Dátum: 2013. Január 10. - 22:40:50 »
annyira jó,ha ellazul az ember légzése. ;)

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
« Válasz #274 Dátum: 2013. Január 11. - 07:59:59 »

Egy kis meditálás nem lenne jobb?

Jó, jobb, legjobb. Néha árnyékruhás figurák ijesztgetnek elmélyülés közben.
"Hogyan tanítanak meg valakit arra, hogy halkan olvasson magában? Honnan tudjuk, hogy képes rá? Honnan tudja ő maga, hogy azt teszi, amit követelnek tőle?"
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

nibbana

• Vendég
« Válasz #275 Dátum: 2013. Január 11. - 17:50:30 »
Kedves hajovonta:)Csak figyeld őket,honnan jönnek,hová tünnek el.Figyeld a jó,jobb,legjobbat.Honnan jönnek,hová tünnek el.Figyeld magát az elmélyülést-honnan jön,hová tünik el.Figyeld a figyelést,a figyelőt honnan jön,hová tünik el.Figyeld magad,honnan jössz,hová tünsz el.Metta:)

apollinaire89

• Vendég
« Válasz #276 Dátum: 2013. Január 11. - 19:27:21 »
Kedves hajovonta:)Csak figyeld őket,honnan jönnek,hová tünnek el.Figyeld a jó,jobb,legjobbat.Honnan jönnek,hová tünnek el.Figyeld magát az elmélyülést-honnan jön,hová tünik el.Figyeld a figyelést,a figyelőt honnan jön,hová tünik el.Figyeld magad,honnan jössz,hová tünsz el.Metta:)

De jó.remélem minél többen képesek leszünk ezt belátni. ;)

Filozófus

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #277 Dátum: 2013. Január 11. - 20:10:34 »
Idézet
Szerintem jó ha van filozófus is ,mert olyan mint egy élő hangoskönyv és elmondja neked a Tűzbeszédet szóról szóra.   Jó ha van az embernek egy ilyen barátja. Valaki meg a házi kutyusnál állapodik meg,mert az legalább nem felesel ha rossz kedve van a gazdinak.

A filozófiáról azért mondanék néhány szót, a tegnap előtti beszélgetéseink kapcsán. Sokat gondolkodtam a dolgon. Először is szögezzük le, hogy miért is fontos a filozófia, mi is a filozófia. Arra jutottam, hogy a FILOZÓFIA: KERES....a keresés miatt fontos. Valahová elvezeti az embert. Talán a bölcsesség miatt is fontos, hiszen az ember fel tud építeni valami a gondolat-téglákból, talán ha jól fel is építi nem borul össze. Lényeges , hogy ha már az ember filozófus, akkor jó filozófus legyen, ne pedig rossz, ugyanis egy buddhista már eleve magában foglal egy erkölcsi minőséget, míg a filozófus az nem. Sokféle bölcs van...Cion Bölcsei, a görög bölcselkedők, kínai bölcsek, stb... Azért érdemes megismerni őket, hogy legalább tudja az ember, hogy mit vet el...hogy közelebb kerüljünk az igazsághoz, a buddhista logika szerint, igazolunk egy dolgot, majd meg is cáfoljuk, majd egyszerre mindkettőt és egyiket sem... A mai tudásommal ma már én is a buddhizmus mellett teszem le a voksomat, de ami idáig elvezetett , az a filozófia volt. És nem gondolom, hogy hiábavaló lett volna.  Azt gondolom, hogy érdemes megismerni a nagy egészet, anélkül nem fog senkinek menni a buddhaság. Hogy tudjuk, hányadán állunk. Persze én is megjártam a tévutak erdejeit, de azért valahogy kikötöttem itt. Mindazonáltal azt gondolom, hogy aki nem tud a postán egy csekket kitölteni, abból buddha sem nagyon lesz. A filozófia tehát a keresés miatt fontos. Az ember megtanul elmélkedni...már le sem tud róla szokni... :)

apollinaire89

• Vendég
« Válasz #278 Dátum: 2013. Január 11. - 20:38:24 »
Idézet
Szerintem jó ha van filozófus is ,mert olyan mint egy élő hangoskönyv és elmondja neked a Tűzbeszédet szóról szóra.   Jó ha van az embernek egy ilyen barátja. Valaki meg a házi kutyusnál állapodik meg,mert az legalább nem felesel ha rossz kedve van a gazdinak.

A filozófiáról azért mondanék néhány szót, a tegnap előtti beszélgetéseink kapcsán. Sokat gondolkodtam a dolgon. Először is szögezzük le, hogy miért is fontos a filozófia, mi is a filozófia. Arra jutottam, hogy a FILOZÓFIA: KERES....a keresés miatt fontos. Valahová elvezeti az embert. Talán a bölcsesség miatt is fontos, hiszen az ember fel tud építeni valami a gondolat-téglákból, talán ha jól fel is építi nem borul össze. Lényeges , hogy ha már az ember filozófus, akkor jó filozófus legyen, ne pedig rossz, ugyanis egy buddhista már eleve magában foglal egy erkölcsi minőséget, míg a filozófus az nem. Sokféle bölcs van...Cion Bölcsei, a görög bölcselkedők, kínai bölcsek, stb... Azért érdemes megismerni őket, hogy legalább tudja az ember, hogy mit vet el...hogy közelebb kerüljünk az igazsághoz, a buddhista logika szerint, igazolunk egy dolgot, majd meg is cáfoljuk, majd egyszerre mindkettőt és egyiket sem... A mai tudásommal ma már én is a buddhizmus mellett teszem le a voksomat, de ami idáig elvezetett , az a filozófia volt. És nem gondolom, hogy hiábavaló lett volna.  Azt gondolom, hogy érdemes megismerni a nagy egészet, anélkül nem fog senkinek menni a buddhaság. Hogy tudjuk, hányadán állunk. Persze én is megjártam a tévutak erdejeit, de azért valahogy kikötöttem itt. Mindazonáltal azt gondolom, hogy aki nem tud a postán egy csekket kitölteni, abból buddha sem nagyon lesz. A filozófia tehát a keresés miatt fontos. Az ember megtanul elmélkedni...már le sem tud róla szokni... :)

Amúgy tényleg jó,ha valaki egyedi...de nekem az volt a célom ezzel a két mondattal,hogy én el akarom kerülni azt,hogy például vannak Buddhista fogalmak : nibbana,anatman,szunyata stb. és ezeket csak valaki gondolati szinten értse,és örökölje a buddhizmustól.Mostani véleményem szerint a buddhizmus is inkább legyen már életérzés,nem csupán filozófia.
A filozófusokon állt volna szerintem ők nem világosodnak meg,mert látod több kell mint sakkozni a logikával- nem hiszem hogy ördöngős hipotézisek kellenek ahhoz,hogy valaki ,kinyissa otthon az ablakot,hogy szellőztessen" vagy figyelje a légzés érzetét.
Ilyen egyszerű,nem kell megváltanunk a világot nehéz nézetekkel.Én nem is akarom,régen voltak ilyen terveim ,de már nem vagyok olyan vakhitű mint rég.
Kívánom,hogy mindenki  figyeljen fel rá arra,amire Nibbana céloz.  ;) Köszönöm neki.

nibbana

• Vendég
« Válasz #279 Dátum: 2013. Január 11. - 22:22:36 »
 :)

Filozófus

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #280 Dátum: 2013. Január 11. - 23:17:26 »

Egyet értek. A filozófusok műveiből ki kellene emelni művenként azt a pár mondatot, ami fontos, majd az összes filozófus, összes ilyen pár mondatát kellene összegyúrni, abból talán valami kisülne... Külön-külön a filozófusok nem igazán értelmezhetőek, inkább csak tévútra viszik az embert. A filozófiát én világ életemben megpróbáltam a gyakorlatba átültetni, összevetni a valósággal, szintetizálni a gondolatokat, stb. Tehát szerintem a filozófia semmi többre nem jó, mint a valóság megismerése szempontjából. Tudni az okokat, a folyamatok láncolatát, a miérteket, stb. Az persze tény, hogy a buddhista filozófiát nehéz űberelni, bár jelen világunkat csak részben magyarázza meg. Az összes filozófiai elmélkedésem után pedig az a végkövetkeztetésem, hogy ebben a világban NEM LÉTEZIK olyan dolog, amelyre a világunkat fel lehetne építeni. Ami mentén el lehetne indulni és azt lehetne mondani, hogy ez a világ a mi otthonunk, és építenünk kellene ezt a világot, vagy csak egyetlen dolog is idekötne bennünket. Nincs ilyen. /micsoda megnyugvás ez/ Konklúzió: így aztán mégiscsak a buddhizmus mellett kell leraknom a voksomat. Ami a meditálást illeti, egyetértek, nagyon fontos a meditáció, én a magam módján kétféle meditációt gyakorlok, az üres elmét és az elmélyülést a buddhista filozófiában, koan-okon való elmélkedést, filozófiai elmélyülést. Amúgy borzasztóan tetszik a kínai csan irányzat, vagyis zen.  Amúgy abban egyetértek, hogy a köznapi élet az út, az egyszerű, hétköznapi élet, lemondva a szükségtelen vágyakról, és szenvedélkyekről, ahogy a csan-ok tanították, enni, inni, szarni, hugyozni...a köznapi élet, maga az út...arrafelé lesz a buddhaság...

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
« Válasz #281 Dátum: 2013. Január 12. - 20:35:14 »
Na hát én akkor mégiscsak iszok még egy sört. Az maga a nirvána.
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

apollinaire89

• Vendég
« Válasz #282 Dátum: 2013. Január 12. - 21:20:43 »
Na hát én akkor mégiscsak iszok még egy sört. Az maga a nirvána.

;) Látod ez a filozófia. A nyomába sem érünk...

apollinaire89

• Vendég
« Válasz #283 Dátum: 2013. Január 12. - 21:24:20 »
Szerintem a filozófus kort valaki vagy kinövi,vagy matematikus lesz ha megunta. ;)
Ja még van egy alternatíva a fizikus.

apollinaire89

• Vendég
« Válasz #284 Dátum: 2013. Január 12. - 21:28:26 »
Nálam az vetett végett a túlzott hipotézisalkotásnak,hogy kezdett iszonyatosan fájni a fejem.
Nem tudom mennyi hiányzott,hogy kifüstöljem az agyam.

Na jó,én inkább megyek csajozni.