Szerző Téma: Nirvána/Nibbána  (Megtekintve 34855 alkalommal)

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
Re:Nirvána/Nibbána
« Válasz #30 Dátum: 2010. November 21. - 23:03:02 »
a másik a vipasszána ami a tanítások megértése, megcsócsálása és addig rágása amíg annyira meggyőződésünkké válak a tanítások mintha mi találtuk volna ki őket
A folyamat fordított, mint ahogy gondolod. Azért is hívják belátás meditációnak.

Meditációs tapasztalatok után azért nagyon jó Buddhát olvasni, mert megerősít. A tapasztalataidat nyugtázza. Nem kell megérteni, megcsócsálni semmit, hiszen tapasztalatod van róla. Egyszerűen csak annyi történik, hogy találó neveket kapsz a Buddhától egy csomó dologra, amikről eddig képtelen voltál beszélni és segít beilleszteni a tapasztalataidat egy nagyobb rendszerbe, elmélyítve a dolgok megértését.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #31 Dátum: 2010. November 21. - 23:08:35 »
a vipasszána ami a tanítások megértése, megcsócsálása és addig rágása amíg annyira meggyőződésünkké válak a tanítások mintha mi találtuk volna ki őket, mint a szorzótábla.
Ha valaki nem erről beszél annak nincs fogalma a buddhista meditációról.

Nem ez a vipasszaná meditáció. Nem megcsócsálás és rágás. Az nem meditáció.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #32 Dátum: 2010. November 22. - 15:01:11 »
Elmélkedés a tanításokon és annak meggyőződésünkké válása, belétés, megemésztése és megcsócsólás ími mind szinoníma, ha neked nem vipasszána forduljál mesteredhez de az ne Gánti Bence legyen vagy az a hál isten nem tudjuk ki, aki szerint a szilva mentális magtalanítása az üresség meditáció ami az öbölátúszás magasságában hasítja a témát.

Nos hogy de ez nem és ezzel befejezni ez mondjuk szóra nem érdemes, de még csupa szeretetből hozzá teszem hogy nem vagyok meglepve, mivel a szilva magtalanításának analógiájára a vipasszána nyilván a krumpli megpucolása és sóval behintése.

Olvasd el legalább a linket, hogy mi a vipasszána és nagyon hanyagoljuk egymást most már. A buddhizmust állami egyetemen kellene itt tanítani hogy finom legyek mint a magtalan szilva.   

kiroru

• Srótápanna
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #33 Dátum: 2010. November 22. - 15:37:22 »
Nem buddhista de a nirvánára nagyon hajt.

Hát egy élmény volt.

Olvass egy kicsit vissza. Leírtam valakinek, hogy alig két hónapja ismerkedek a buddhizmussal és azt is leírtam hogy az az idő is el fog jönni előbb - utóbb amikor buddhista leszek. Az ilyen nem egyik napról a másikra jön, legalábbis számomra nem, először meg kell ismernem jobban, átgondolnom, át kell éreznem milyen is ez az egész és ha ez megvan, akkor azzá válni. Egyre jobban közeledek felé.

Igen. Különösen hasznos, ha találsz valakit, aki nálad jártasabb a meditációban, és tud vezetni közben (az elején + közben mondani, h mire figyelj oda). Kicsit olyan, mint amikor tánciskolába jár az ember, az elején számolnak neki, meg mondják, h egy-két-csa-csa-csa. :)

Előbb-utóbb biztosan el fogod érni a Nirvánát, de készülj fel arra, hogy ehhez esetleg több életre lesz szükséged.

Én azt gondolom, hogy csak egy megvilágosodás van, és ez a szenvedés végleges megszűnése, a meditációs élmények pusztán élmények és nem megvilágosodások.

Több életre lesz szükségem hozzá? Kifejtenéd ezt?  ??? 
Jó, hát akkor nevezzük azokat élményeknek.
« Utoljára szerkesztve: 2013. Június 01. - 20:24:09 írta kiroru »

bzsolti

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #34 Dátum: 2010. November 22. - 19:54:01 »
Kedves Plumbeus!
Dehogy kell felmosni a padlót!
Csak ugrattalak. De, te is szoktad a nagyérdeműt nem?
Az tény, hogy én teljesem másképpen vélekedek a buddhizmusról mint te. De ez téged egy cseppet se zavarjon.
Azt már írtam, hogy nem voltam, nem vagyok, és nem is leszek buddhista. Ezt azért állítom ilyen biztosan, mert amiket eddig olvastam itt-ott, hogy milyennek kellene lennem mint igazi buddhista, azzal nem tudok sokszor azonosulni(részletektől megkíméllek).  Tehát, te sokkal autentikusabb vagy a témában mint én valaha is lehetek. Én egy tipikus félművelt (vagy még annyi sem) botcsinálta kereső vagyok.
Én még mindig azon a primitív színvonalom állok, ahol az általam ajánlott Gangesz Mahamudra könyv még minőség, ahogy a dzogcsen is az , legalábbis számomra.
Mindenesetre reménykedem (ennek ellenére), hogy pár kalpa eltelte után én is nagyobb  szilkével merhetek majd a bölcsesség óceánjából.
« Utoljára szerkesztve: 2010. November 22. - 20:00:51 írta bzsolti »

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #35 Dátum: 2010. November 22. - 20:09:59 »
"hogy milyennek kellene lennem mint igazi buddhista, azzal nem tudok sokszor azonosulni(részletektől megkíméllek).  "

Ha én olyan lennék mint egy igazi buddhista akkor egy szót nem tennék hozzá a topikhoz. Ha azt állítaná valaki mert láthatólag még arra is sor kerülhet, hogy Szávatthiban:
- Ó Sáriputta, bántanak még a szelek?
- Nem amióta a vipasszánát gyakorlom egyfolytában.
- Helyes Sáriputta, és a herezecskóid jól szpuerálnak?

ahhoz is jó pofát vágnék, jelen állapotomban azomban kikérem magamnak:D

Milyen Dzogcsen könyv? Az Odijja kiadós? 

bzsolti

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #36 Dátum: 2010. November 22. - 20:43:10 »
A dzogcsennel kapcsolatban nem igazán könyvet, hanem irányzatot érettem.
A pongyola fogalmazás a kapkodás és gyermekeim figyelemmegosztó tevékenysége a felelős.  ;D
De, ha már könyv és dzogcsen, akkor inkább Csögyal Namkhai Norbu: A tükör címűt említeném.
Valamint John Myrdhin Reynolds Vadzsranatha: Önfelszabadítás a meztelen tudatosság látásmódja révént.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #37 Dátum: 2010. November 22. - 21:05:53 »
Nem ismerem a dzogcsent egyáltalán és a felsorolt forrásokat sem, mivel 4,5 éve Ron testvérrel kelek fekszek - aki théravádás -  online ezért csak szőrmentén van időm másra egyáltalán:D
Van ez a kön yv:
http://www.libri.hu/konyv/oszentsege-a-dalai-lama.html

Nos ezzel kapcsolatban itt valahol már kifakadtam mint a kisgömböc. Ilyen könyvhöz nem volt szerencsém  hogy úgy mondjam eleddig.
Az egész magyar nyelvű buddhizmust meg is kérdőjeleztem miatta egy füst alatt.

Na és akkor mi a dzogcsen specialitása? Legfeljebb elpakolódunk innen...Astus nagyon precíz:D

bzsolti

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #38 Dátum: 2010. November 22. - 21:35:16 »
Kedves Plumbeus!
Természetesen most írhatnék egy rakás okosságot amit innen-onnan ollóztam ki, hogy a dzogcsen ilyen és olyan ezzel azt sugalva, hogy ez a bzsolti mégis egy zseni, csak titkolja. Meg aztán itt van ez a szép nagy világháló, amin minden érdeklődő megtalálhatja mindazt amit csak akar, természetesen dzogcsent mikéntjét is . Ennek ellenére, ollómat mégiscsak használom hogy, idézzek az utóbbi könyvből mutatva, ami számomra talán a leglényegesebb meglátása a dzogcsennek. : " Ez a tudatosság üres és makulátlanul tiszta, senki és semmi nem hozta létre. Valódi és változatlan, mentes a világosság és üresség kettősségétől. Nem állandó, de mégsem hozta létre semmi. Ne tévesszük össze a  (semmi)-vel vagy valaminek a megszűnésével, hiszen világos és jelen van. Nem létezik"egy bizonyos dolog"-ként".
ui: Fogadjunk, hogy most padlót fogtál!  ;)
« Utoljára szerkesztve: 2010. November 22. - 21:39:15 írta bzsolti »

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #39 Dátum: 2010. November 22. - 22:06:56 »
Hát olyasmi. Írtam már egy folyó métert bőséges udvarissággal komolyan! Erre nézek ki a fejemből, azt mondja:

"Valódi és változatlan, mentes a világosság és üresség kettősségétől. Nem állandó"

Most akkor öö öö változatlan vagy nem állandó az izé tudat vagy mi?

Egyébként gyönyörű szerintem tényleg. Nem létrehozott azaz nem okoktól függ azaz független azaz szabad a szenvedéstől az izé. Hogy valódi tőlem.., hogy változatlan oké (a nirvána örök), hogy mentes a világosság és az üresség kettőségétől ott ámentem ? jelbe, és akkor jön ugye a :nem állandó holott 10 centivel korábban még az.

Én könyvből egyébként semmire sem mentem volna, pedig egy olvasógép vagyok ja...nem mintha sokra mentem volna nemcsak könyvvel nem úgy értem...

Most ez tényleg idézet egyébként ahogy az idézőjel mutatja? Ki ez a szerző te jó ég?

bzsolti

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #40 Dátum: 2010. November 22. - 22:34:36 »
Hát igen!
Eléggé paradoxok az állítások.
De hát ki mondja azt, hogy a megvilágosodás olyan mint az 1X1?
Számomra minden olyan megvilágosodás magyarázat ami inkább hasonlít egy megnyugtató, otthonos
álomvilághoz gyanús és önvigasztalásnak hat. "Emberi, tulságosan emberi." ahogy a filosz mondja.
Azt is mondhatjuk, hogy a megvilágosodás BOTRÁNY a józan ész számára.
Ha pedig a megvilágosodást bele akarjuk gyömöszölni csökevényes logikánkba és ez nem megy, nem a megvilágosodás hibája.
Valóban furának hatnak azok a "beszámolók" amik a megvilágosodott álapottal kapcsolatosak, legyenek azok a világ bármely részén .

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #41 Dátum: 2010. November 23. - 06:33:34 »
Ja hogy ez megvilágosodás. Aha

A megvilágosodás az olyasmi mint az éntelenség átélése egyébként. És hát ööö egészen fölösleges ilyeneket mondani mint a venerable ismeretlen szerző.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #42 Dátum: 2010. November 23. - 08:34:25 »
Plumbi, nem lehetne azt játszani, h van itt néhány ember, aki elég tájékozottnak tűnik a buddhizmusban, és legalább elolvasod őket, mielőtt beléjük kötsz, h miért hülyeség, amit írnak (nem úgy van, nem releváns, más is ugyanezt mondja, stb.)?

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #43 Dátum: 2010. November 23. - 10:55:23 »
Relatív hogy mi a tájékozott. Hogy kettőnk közül ki nem olvas arról főleg ne nyissunk vitát. Olyan mértékben nem olvasol ami már :embertelen egyébként.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #44 Dátum: 2010. November 23. - 10:58:41 »
"h miért hülyeség, amit írnak (nem úgy van, nem releváns, más is ugyanezt mondja, stb.)?"

???

Lassan mondom:  a t e s t  f á j d a l m a i -val vlaó foglalkozás
a cimkézés és a nem is tudom mi

n e m  v i p a s s z a n á
ha az bajod.

A szélbajos stb. pedig még:  o r d e n á r é  is.

úgyhogy nem csoda ha nem értjük egymást.