Szerző Téma: Akik nem lesznek buddhák  (Megtekintve 18474 alkalommal)

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
Re:Akik nem lesznek buddhák
« Válasz #30 Dátum: 2010. Augusztus 11. - 07:36:32 »
Az állandótlanság soha sem azt jelentette a buddhizmusban, hogy valami teljesen megsemmisülne, tehát szó sincs róla, hogy például az egyik életben valaki egy teljesen másik személy, mint aki az előző életben volt. Ebből következik, hogy ha valaki soha nem ültette el annak lehetőségét, hogy elérje a megszabadulást, nincs semmilyen indíttatása rá, akkor az sosem fog megszabadulni, mert sosem lesznek meg hozzá a karmikus okok.

oké, de ha elülteti a jövőben, akkor mégis megszabadulhat, nem?
vagy akkor már nem nevezik iccshantikának? erről van szó?
"Hogyan tanítanak meg valakit arra, hogy halkan olvasson magában? Honnan tudjuk, hogy képes rá? Honnan tudja ő maga, hogy azt teszi, amit követelnek tőle?"
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #31 Dátum: 2010. Augusztus 11. - 09:03:42 »
Nikk!

álajavidnyána - ádarsa-dnyána 大圓鏡智 (tükör bölcsesség) - dharmakája
manasz - szamatá-dnyána 平等性智 (egyenlőség bölcsessége) - szambhógakája
manovidnyána - pratjavéksá-dnyána 妙觀察智 (csodás vizsgálódó bölcsesség) - szambhógakája
öt vidnyána - krtjánusthana-dnyána 成所作智 (sikeres végrehajtás bölcsessége) - nirmánakája

A Nikk

• Vendég
« Válasz #32 Dátum: 2010. Augusztus 11. - 09:10:08 »
Idézet

vagy mégsem... ha az arhat nem tud bódhiszattva lenni, akkor lehet, hagy valaki meg nem képes önerejéből megszabadulni. Ha viszont érző lény, akkor muszáj megszabadulnia, hiszen a bódhiszattvák végül mindenkit megszabadítanak. :D

A Nikk

• Vendég
« Válasz #33 Dátum: 2010. Augusztus 11. - 09:11:06 »
köszönöm, Astus!

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #34 Dátum: 2010. Augusztus 11. - 09:14:16 »

Nos, akkor nem lenne értelme az iccshantika kategóriának, ha bármikor is esélye lenne. De mint mondtam, én a jógácsárát csak felszínesen ismerem, így a mélyebb magyarázatot én nem tudom megadni, hogyan és miként illik bele a teljes rendszerükbe. Azt viszont látom, mennyire elképzelhetetlenül hangzik, hogy valaki sosem éri el a megvilágosodást. :)

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #35 Dátum: 2010. Augusztus 11. - 09:15:34 »
A bódhiszattvák mindenkit meg akarnak szabadítani. De a szamszára sosem ürül ki. Vagy egyszerűbben, bár már sokan végigjárták a bódhiszattva utat és buddhák lettek, még mindig végtelen számú érző lény van a létforgatagban.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #36 Dátum: 2010. Augusztus 11. - 18:42:23 »
Astus! Írsz még erről a 4 bölcsességről, h ennél bővebben mit jelentenek, mi mögöttük a koncepció? Köszi!

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
« Válasz #37 Dátum: 2010. Augusztus 12. - 07:57:30 »

Nos, akkor nem lenne értelme az iccshantika kategóriának, ha bármikor is esélye lenne. De mint mondtam, én a jógácsárát csak felszínesen ismerem, így a mélyebb magyarázatot én nem tudom megadni, hogyan és miként illik bele a teljes rendszerükbe. Azt viszont látom, mennyire elképzelhetetlenül hangzik, hogy valaki sosem éri el a megvilágosodást. :)

annyira végülis nem elképzelhetetlen, hiszen már régebben is kifejtetted ezt, hogy semmi sem garantálja, hogy egy lény valaha is megszabadul a szamszárából, de én eddig azt hittem, hogy ezt úgy kell érteni, hogy ha valaki semmit sem tesz a megszabadulásért, akkor nem is szabadul meg.

de hogy egy lény képtelen legyen tenni érte?... ez tényleg új.
"Hogyan tanítanak meg valakit arra, hogy halkan olvasson magában? Honnan tudjuk, hogy képes rá? Honnan tudja ő maga, hogy azt teszi, amit követelnek tőle?"
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #38 Dátum: 2010. Augusztus 12. - 08:52:34 »
Hajovonta,

Nem az van itt, hogy képtelen tenni érte. Egyszerűen nem tesz, eszébe sem jut. S ezért képtelen. Ez olyan, mint hogy én nem beszélek szingalézul. Elméletben képes lehetnék rá, de ha nincs szándékomban tanulni, akkor hiába mondja nekem valaki, hogy az mennyire jó, nem érdekel, vagy meg sem hallom.

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
« Válasz #39 Dátum: 2010. Augusztus 12. - 09:02:37 »
Hajovonta,

Nem az van itt, hogy képtelen tenni érte. Egyszerűen nem tesz, eszébe sem jut. S ezért képtelen. Ez olyan, mint hogy én nem beszélek szingalézul. Elméletben képes lehetnék rá, de ha nincs szándékomban tanulni, akkor hiába mondja nekem valaki, hogy az mennyire jó, nem érdekel, vagy meg sem hallom.

De itt mintha arról lett volna szó, hogy az iccshantikák elméletben sem képesek megszabadulni. Ez olyan, mintha nem tudnál ugyan szingalézul, és azt mondanánk, hogy soha a büdös életben nem fogsz akarni megtanulni szingalézul.

Persze, ha végtelen sok lény van, és a szamszára is végtelen, akkor nyilván kell lenni olyanoknak is, akik nem szabadulhatnak meg. De akkor még egyszer: mire vállalkoznak a bódhiszattvák? A bódhiszattvák az iccshantikákat is meg akarják szabadítani?  :D
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #40 Dátum: 2010. Augusztus 12. - 09:13:48 »
Astus! Írsz még erről a 4 bölcsességről, h ennél bővebben mit jelentenek, mi mögöttük a koncepció? Köszi!

Itt van egy egész komoly - de azért követhető - cikk Ron Epsteintől: The Transformation of Consciousness into Wisdom in the Chinese Consciousness Only School

De röviden így néz ki:

Tükör bolcsesség - ez az olyanság látása, ahol nincs semmi más, mint maga az üresség
Egyenlőség bölcsessége - minden ugyanúgy üres, megragadhatatlan, s ezért egyenlőek
Vizsgálódás bölcsessége - a helyes meglátása, hogy miként vannak, mik az összefüggések, a függő keletkezés
Beteljesítő bölcsesség - a helyénvaló cselekvés, az együttérzés működése

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #41 Dátum: 2010. Augusztus 12. - 09:36:36 »
Hajovonta!

Fogalmam sincs, hogy rendezik le ezt, ha egyáltalán felmerül a probléma. Hisz az szerintem világos, hogy egy bódhiszattva nem ment meg mindenkit, mivel már kismillió bódhiszattva volt amúgy is. Maga a szándék, hogy megszabadítani minden érző lényt, nem azt jelenti, hogy az amőbáktól a marslakókig mindenkit szó szerint megment.

Az iccshantikák elméletben sem szabadulnak meg, mert nincs rá okuk, nem volt és nem lesz. De ezen már nem tudok mit ragozni.

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
« Válasz #42 Dátum: 2010. Augusztus 17. - 08:27:24 »
namost nyilván én vagyok a buta, mert nem értek valamit, vagy csak most összezavartál ezzel az iccshantika-dologgal, de...
ha ez így van, akkor végülis a bódhiszattva a lehetetlenre vállalkozik?
az nem vallana túl nagy bölcsességre.

de inkább hajlok arra, hogy vagy mi értjük félre ezt az iccshantika-dolgot, vagy ez egy vadhajtás, ami nem állja ki a mélyebb vizsgálatot.
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #43 Dátum: 2010. Augusztus 17. - 09:17:32 »
Persze, hogy lehetetlen, amire a bódhiszattva vállalkozik. Talán olyan módon lehetetlen, mint ez a kocka.

(Hogyan kell képet feltenni?)

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
« Válasz #44 Dátum: 2010. Augusztus 17. - 09:22:01 »
a további opciókat ki kell nyitni, és ott lehet csatolni fájlokat.
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.