Szerző Téma: Neurobiológia, kognitív tudományok & buddhizmus  (Megtekintve 3654 alkalommal)

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
Neurobiológia, kognitív tudományok & buddhizmus
« Dátum: 2010. Augusztus 14. - 08:50:03 »
Találtam egy ilyen könyvet: Rick Hanson, Richard Mendius: Buddha's Brain: The Practical Neuroscience of Happiness, Love, and Wisdom. Részletek a Google Books-on belőle ITT, honlap ITT, kritika ITT (ami kb. azt mondja, ami ránézésre is látszik: érdekes, hasznos és tudományos szempontból korrekt információk az agyműködésről, a gondolkodási mintázataink megváltoztatásának lehetőségéről, de a megvilágosodáshoz vezető rögös út helyett a boldogabb, gazdagabb, hedonista buddhista életstílus reklámja).
« Utoljára szerkesztve: 2010. Augusztus 15. - 09:35:17 írta Astus »

bzsolti

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
Re:Neurobiológia, kognitív tudományok & buddhizmus
« Válasz #1 Dátum: 2010. Szeptember 06. - 14:08:12 »
Találtam egy érdekes cikket!
http://www.newscientist.com/article/mg20727751.200-the-minds-eye-how-the-brain-sorts-out-what-you-see.html?page=1
Nem tudom hogy a Buddhizmus ismerője mit mondana ezekről az eredményekről , mindenesetre érdekes a tudati folyamatok megismerése szempontjából!

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #2 Dátum: 2010. Szeptember 07. - 07:27:11 »
Megtaláltam az egész cikket ITT. (Látva az oldal tartalmát, nagyon csodálkoztam, h itt fent van.)

Kb. ez lenne a (théraváda) buddhista párhuzam:

"Lángban áll a szem, lángban állnak az alakzatok, lángban áll a látó tudat, lángban áll a látás, lángban álinak a látásérzetek, legyenek bár örömteliek vagy szenvedésteliek, nem örömteliek és nem szenvedésteliek. S mi gyújtotta lángra? A megkívánás tüze, a gyűlölet tüze, az elvakultság tüze gyújtotta lángra, a születés, vénülés, halál, gond, panasz, fájdalom, szomorúság és csüggedés gyújtotta lángra, ezt mondom én néktek, ó, koldusok!"

(INNEN)

bzsolti

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #3 Dátum: 2010. Szeptember 07. - 16:16:23 »
Hidd el Roni, nem akartam a fórum színvonalát csökkenteni ide nem illő(nem buddhista eredetü) cikk ajánlásával.
Csak miután szerintem az itt leírtak kapcsolódnak a neurobiológiához,kognitív tudományokhoz(amit a topic címe is megenged) , tudati folyamatokhoz(amivel a buddhizmus is foglalkozik)vagy hasonlókkal, gondoltam ide linkelem.
De a fő szempont az volt, hogy kíváncsi voltam arra ,hogy mit szólnak az igazi buddhisták a cikkben foglaltakra.
Ha nincs semmi említést érdemlő kapcsolat közöttük (buddhizmus és a cikk) az is válasz. Ezzel is okosabb lettem.
Mindenesetre, ha nagyon kilóg a sorból hozzászólásom, szólj Astusnak ő biztosan szívesen törli.
Őszinte tisztelettel :      bzsolti

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #4 Dátum: 2010. Szeptember 07. - 21:56:06 »
Nem, semmi színvonalcsökkenésről nincs szó, én lepődtem meg, h egy jórészt konteókat (összeesküvés-elméleteket) tartalmazó honlapon van fenn a cikk.

Valami olyasmi akart lenni az idézet, h a buddhista elképzelés szerint is torzul a látás (és amit nem idéztem be, a hallás, szaglás, ízlelés, tapintás és a különböző érzelmi-gondolati megnyilvánulások) az érzelmek és gondolatok, a beidegződések, a figyelem hiánya, a nem tudatosuló érzelmek stb. hatására. A cikkben olyasmiről is szó van, h a különböző érzékelési területek (pl. látás és tapintás) függetlenek egymástól. A buddhista "pszichológia" is így kezeli őket. Ha párhuzamot kell vonni, akkor ezt a kognitív pszichológiát leginkább az Abhidhammában/Abhidharmában leírt tudatállapotokkal lehetne összehozni. Össze is szokták. :)

bzsolti

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #5 Dátum: 2010. Szeptember 08. - 19:28:35 »
Huh! Megnyugodtam!  ;D
Ennek örömére ajánlok mégegy könyvet.  8)
Természtesen a könyvajánló blokkban.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest

P. Z.

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #7 Dátum: 2011. November 11. - 15:32:47 »
Nem tudom, melyik topicba illene ez a téma, talán ide. Szóval, egy ideje keresgélek olyan anyagokat, amelyek a mély meditációs állapotok EEG-s vizsgálatáról szólnak, de nem sok mindent találtam. Ti mit tudtok erről? Tudom, hogy van pl. egy film, a Szerzetesek a laboratóriumban, pár írásos anyagra is bukkantam, de úgy látom, hogy ezekben nem sok hasznosítható információ van. A kísérlet sikere alapvetően attól függ, hogy kit vizsgálnak, nagyon nem mindegy, ki az alany. Szóval, az még önmagában nem jelent semmit, hogy valaki mondjuk "10 éve rendszeresen meditál", attól még nem feltétlenül lesz megfelelő egy érdemi vizsgálathoz. Azokon a felvételeken, amiket láttam - youtube-on is vannak ilyenek - láthatóan nem mély meditációs állapotokat elemeznek.
« Utoljára szerkesztve: 2011. November 11. - 18:57:53 írta P. Z. »

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #8 Dátum: 2011. November 11. - 21:29:24 »
Szóval, egy ideje keresgélek olyan anyagokat, amelyek a mély meditációs állapotok EEG-s vizsgálatáról szólnak, de nem sok mindent találtam.

A szerzeteses-EEG-s film megvan magyarul is, alatta találsz még linket. Én a nyáron voltam Hamburgban egy konferencián, aminek 1 napja erről szólt. Ha tudsz németül, itt vannak a neurobiológus előadások összefoglalói. Számomra az derült ki, h nagyon széles a paletta, h mit kutatnak, attól kezdve h, éppen akkor meditálni tanulók agyában milyen elváltozásokat tapasztalnak addig, h a profi meditálók (10.000 órától számít vki annak) mit tudnak. Az egyik legjobb előadó Sara Lazar volt, a másik pedig Matthieu Ricard. Érdekeseket mondott még Peter Malinowski is, ő járt Mo-n is, az index készített interjút vele. (Terveztem, h írok majd egy posztot a hamburgi jegyzeteimből, de még nem jutottam hozzá.) Szóval, úgy tűnik, minden mérhető, még egy 8 hetes tanfolyam hatása is. És a kérdés már nem az, h csinál-e valamit a meditáció az ember agyával, hanem az, h hol és mit és ez hogyan hat az illető viselkedésére, egészségére stb.

P. Z.

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #9 Dátum: 2011. November 14. - 11:51:54 »
Köszi a linkeket! A filmet már láttam, németül viszont nem tudok, érdeklődve várom a konferenciáról a posztot. Az indexes cikk jó, azt még eddig nem láttam.
Engem végül is az érdekelne, hogy mértek-e már valaha "samadhit", vagy ennek valamely buddhista megfelelőjét - most mindegy, melyik hagyományvonalon fogalmazunk -, tehát az "elmeműködés leállásával" járó meditációs elmélyülési szintet. Mi látszik olyankor egy EEG-n, látszik-e egyáltalán valami?

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #10 Dátum: 2011. November 27. - 12:52:37 »
Ez egy jó összefoglaló cikknek tűnik: A Glimpse into the Meditating Brain

Itt azt írja a profi meditáló lámáknál és a konferencián is erről volt szó, h úgy tűnik, nem elcsitulnak az agyhullámok, hanem felerősödik a gamma-hullám, ami  figyelmes állapotra jellemző, és ez az, ami 'egységbe rendezi' a tapasztalást.

P. Z.

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #11 Dátum: 2011. November 28. - 13:10:50 »
Itt is van erről a témáról magyarul: http://terebess.hu/keletkultinfo/zenpszicho.html#agy