Szerző Téma: Mi a meditáció?  (Megtekintve 12030 alkalommal)

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
Mi a meditáció?
« Dátum: 2010. Augusztus 17. - 08:57:30 »
Mi a buddhista meditáció lényege? Milyen a ti gyakorlásotok? Mennyit és milyen időközönként meditáltok?
Mi okból és mi célból meditáltok? Buddha milyen tanításai kapcsolódnak a meditációhoz? Milyen hatása van a meditációnak az életetekre? Ha valaki megkérdezi: "mi a meditáció?" mit mondanátok?
"Hogyan tanítanak meg valakit arra, hogy halkan olvasson magában? Honnan tudjuk, hogy képes rá? Honnan tudja ő maga, hogy azt teszi, amit követelnek tőle?"
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
Re:Mi a meditáció?
« Válasz #1 Dátum: 2010. Augusztus 17. - 09:33:22 »
1. Mi a buddhista meditáció lényege?
2. Milyen a ti gyakorlásotok?
3. Mennyit és milyen időközönként meditáltok?
4. Mi okból és mi célból meditáltok?
5. Buddha milyen tanításai kapcsolódnak a meditációhoz?
6. Milyen hatása van a meditációnak az életetekre?
7. Ha valaki megkérdezi: "mi a meditáció?" mit mondanátok?

1. Amit én csinálok, amikor csinálom, annak a tudat elnyugtatása, lecsendesítése.
2. Ha a kérdés az, h mit csinálok meditáció címszóval, akkor a válasz az, h vagy a légzés- vagy a gondolatok figyelését.
3. Most éppen nagyon rendszertelenül, közlekedési eszközökön és egyéb holt időkben, kb. 2x fél órát naponta. Úgy, hogy "leülök meditálni" egy ideje nem, de volt ilyen időszak is.
4. Mert pihentető, csökkenti a stressz, néha elképesztően érdekes és szórakoztató - én ilyen rekreációs meditáló vagyok.
5. Ehhez a Szatipatthána Szutta, Ánápánaszati Szutta.
6. Nekem biztonságot ad, h a segítségével a nagy érzelmi kilengések erre-arra kicsit kisebbíthetők. Talán testtudatosabb vagyok, amióta meditálok  + valahogy intenzívebbek az álmaim.
7. Tudatosan bejárni a tudatodnak és testednek azokat a részeit, amiket álmodban is szoktál, de általában tudattalanul.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #2 Dátum: 2010. Augusztus 17. - 11:38:51 »
Óh, ez egész komoly és szórakoztató téma. :)

1. A buddhizmus foglalatának mondott hármas rész (kerüld a rosszat, tedd a jót, tisztítsd meg az elméd) harmadik tagja a meditáció, tehát az elme elnyugtatása (samatha) és megértése (vipasjaná). Minden formája a buddhista meditációs gyakorlatoknak ezekre vezethetőek vissza.
2. Főként zen, nenbucu, mantra és légzés meditációt csinálok.
3. Formális - vagyis szándékosan meditációra szánt idő - gyakorlást ritkán végzek, talán félévente egyszer, amúgy pedig minden nap.
4. Amikor külön rászánok időt, hogy meditáljak, akkor az azért szokott lenni, mert vagy van valami, amihez több elszigetelődés kell a vizsgálódáshoz, vagy egyszerűen kedvem támad rá. Amúgy pedig olyan egyszerű okok vezérelnek, mint a vágy a nyugalomra és megértésre.
5. Általánosságban minden tanítása kapcsolódik a meditációhoz. Speciálisan vannak szútrák, amik leírnak módszereket, s ilyen többek között a Szandhinirmócsana szútra, a Súrangama-szamádhi szútra (indiai és kínai), a Vadzsraszamádhi szútra, a Tökéletes felébredés szútrája, stb. De a komplexebb meditációs kézikönyvek azok, amiket inkább használni szoktak.
6. Rövid távon jobban érzem magam tőle, hosszú távon sikerül valamennyire csiszolgatnom a tudatomon.
7. A meditáció az éberség és összeszedettség gyakorlásával megvalósított tudati kötetlenség.

A Nikk

• Vendég
« Válasz #3 Dátum: 2010. Augusztus 23. - 20:50:08 »
Idézet

1. szerintem az éberség
2. mindenféle dolgokat gyakorlok. Viszont van egy gyakorlat - amit kisebb-nagyobb kihagyásokkal, meg értelmezésbeli finomításokkal - már kb. tizenöt éve csinálok: azt vizsgálgatom, hogy éppen ebben a pillanatban ébren vagyok-e vagy álmodom? S ennek keretében úgy tekintek a világra, mindenre, amit tapasztalok (beleértve saját magamat, a testemet és a gondolataimat), mint egy álomra, egy illúzióra.
3. ha nem vagyok teljesen hülye és eltompult, akkor naponta többször... ha nagyon beindulok, akkor ennek szentelem a napjaimat.
4. korábban azért gyakoroltam, hogy elérjek valamit, ma már nem is tudom. Hanyatlásnak, züllésnek érzem, ha elhanyagolom ezt a részét az életnek, tehát azért gyakorlok, mert enélkül sötétebb, állatiasabb, gonoszabb lennék. Napi szinten megfigyelem, mennyi szenvedést okoz a rálátás hiánya. Azt is érteni vélem, hogy nem magunkért gyakorlunk, hanem az érző lényekért, s ez egy nagyon jó motiváció.
5. passz. Valami módon nyilván mindegyik, de ez alighanem közhelyes válasz. A tanult buddhisták biztosan fel tudják sorolni a konkrét meditációs manuálokat.
6. jó.
7. az utóbbi időben valami általánosat és semmitmondót mondok az ilyesmire, mert azt vettem észre, hogy a meditációról beszélgetőknek már úgyis megvan a véleményük, arra pedig kíváncsi vagyok.

A Nikk

• Vendég
« Válasz #4 Dátum: 2010. Augusztus 31. - 17:42:22 »
kérdeznék a külsőségekről... csukott szemmel, vagy nyitott szemmel meditáltok? fekve, ülve, állva, járva? füstölőt, zenét használtok?

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #5 Dátum: 2010. Augusztus 31. - 23:39:06 »
kérdeznék a külsőségekről... csukott szemmel, vagy nyitott szemmel meditáltok? fekve, ülve, állva, járva? füstölőt, zenét használtok?

Ülve csukott szemmel. (Ha nagyon álmos vagyok, és félek, h belealszom, nyitottal.) Járva a lábam elé nézve. Fekve nem szoktam, mert menthetetlenül belealszom. Állva meg sorbanállás vagy hasonlók közben, ú.h. nyitott szemmel - hátha így nem néznek annyira ki a sorból. :) Füstölőt, zenét nem használok.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #6 Dátum: 2010. Szeptember 01. - 09:39:33 »
Ülve, általában nyitott szemmel, de van hogy becsukom. Körítést nem fogyasztok. Megjegyzem, míg a füstölő teljesen hagyományos kiegészítő, s régen az idő mérésére használták (tehát mondjuk meditálnak egy füstölőnyit - ami igen hosszú idő is lehetett), addig a zene teljesen modern ötlet, s inkább tartanám zavaró tényezőnek, mintsem segítségnek, de ezt mindenki döntse el maga.

A Nikk

• Vendég
« Válasz #7 Dátum: 2010. Szeptember 01. - 19:54:13 »
Jönnek néha látomások, hangok, hallucinációk, egyebek? Érzelmi hullámzás? Örömérzet? Tágasságérzet? Félelmek, sötét hangulatok? Furcsa testérzetek? Egyéb szélsőséges állapotok? Mihez kezdtek az ilyenekkel: kijösztök a meditációból, felrázzátok magatokat, vagy kitartotok benne?

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #8 Dátum: 2010. Szeptember 05. - 20:31:37 »
Nagyon amatőr vagyok a buddhizmusban, de azért leírnám én is, miket gondolok, hátha érdekel valakit vagy esetleg figyelmeztet ha tévúton járok :)
Idézet
Igazából sokféle meditáció van, amik célja sokszor egy adott terület helyes szemlélésének kialakítása.
Van viszont egy közös vonás ezekben, ami szerintem az, hogy megtanítanak arra, hogy a világot annak lásd, ami.
Idézet
Konkrétan vipasszaná meditációt szoktam gyakorolni. Ezt először életemben akkor csináltam, mikor konkrét testi fájdalmaim voltak. Megdöbbentő volt maga az élmény is és az is, ahogyan a puszta szemléléstől eltűnt minden fájdalom. Azóta szinte bárhol, bármikor képes vagyok gyakorolni a módszert.
Idézet
Vipasszanában azt szeretem, hogy igazából bárhol, bármikor lehet gyakorolni. Naponta többször is szoktam, sokszor már néhány másodperc is elég, hogy egy helyzetet megoldjak, de igazából elkezdett belém épülni a dolog. Ez azt jelenti, hogy sokszor nem is igazán válik szét, hogy mikor meditálok és mikor nem. Annyira hasznosak a meditáció alapelvei, hogy érdemes őket a hétköznapi életben folyamatosan is alkalmazni.
Idézet
Először egy testi fájdalom volt a kiváltó oka, hogy kipróbáltam a meditációval kapcsolatban olvasottakat. Az élmény annyira lenyűgözött, hogy azóta is folytatom, hiszen rájöttem, hogy sokkal többről van itt szó, mint fájdalomcsökkentésről. A célom a meditációval, hogy minden függéstől, azonosságtól megszabaduljak.
Idézet
Már más is linkelte: Maha-satipatthana Szutta És persze szinte az összes más beszéde is kapcsolatban van vele.
Idézet
Nagyon pozitív. Lényegesen tudatosabban irányítom az életemet mint eddig. Úgy érzem sokkal tisztább lett a gondolkodásom is és valahogy sokkal több bennem a szeretet :)
Idézet
Egy egyszerű gyakorlat, ami szabaddá tesz.

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #9 Dátum: 2010. Szeptember 09. - 19:13:15 »
Jönnek néha látomások, hangok, hallucinációk, egyebek? Érzelmi hullámzás? Örömérzet? Tágasságérzet? Félelmek, sötét hangulatok? Furcsa testérzetek? Egyéb szélsőséges állapotok? Mihez kezdtek az ilyenekkel: kijösztök a meditációból, felrázzátok magatokat, vagy kitartotok benne?

Ezerféle meditáció van, mindegyik más és más technikákkal szabályokkal, célokkal. Te melyiket csinálod konkrétan?

Én konkrétan vipasszanát gyakorolok, de amennyire én megértettem, itt a lényeg pont az, hogy ilyenkor kitartóan, egykedvűen szemlélni, figyelni kell a dolgot tovább, amíg az a megfigyelés által elveszti az erejét illetve eltűnik. A címkézés technikája nagyon tud segíteni eleinte. Ha pontosan megismerted a dolgot (látomások, hangok, hallucinációk, egyebek), rájössz, hogy független vagy tőle, így a hatása is eltűnik. Legalábbis nálam így szokott lenni.

Igazából úgy keveredtem erre a fórumra, hogy meditációs tapasztalatokat kerestem a neten. Időnként nálam annyira cifra dolgok jönnek elő, hogy le se merem írni. Ezért kerestem, hogy mással is előfordul-e ilyesmi? Aztán rájöttem, hogy igazából ez lényegtelen, mert a kitartó gyakorlással bármit lehet kezelni.

A Nikk

• Vendég
« Válasz #10 Dátum: 2010. Szeptember 10. - 05:24:50 »
Idézet
Te melyiket csinálod konkrétan?

egyszerűen figyelem, mi történik az elmémben és a testemben, különösebb elvárás nélkül

nem tudom, konkrétan ezt hogy hívják

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #11 Dátum: 2010. Szeptember 10. - 10:50:32 »
Idézet
egyszerűen figyelem, mi történik az elmémben és a testemben, különösebb elvárás nélkül

nem tudom, konkrétan ezt hogy hívják

Ezt én se. Régebben csináltam én is ilyesmit, de a mostanában gyakorolt módszerhez képest nálam nem nagyon hozott előrehaladást.
Lehet, hogy rosszul tudom, de a meditációnak általában van egy tárgya illetve pontosan meghatározott szabályai. Gondolom azért, hogy eredménye is legyen.

Vipasszanát én ennek a leírásnak a hatására próbáltam ki: Ven. Mahasi Sayadaw - Útmutató a Vipassana Meditáció Gyakorlásához

Aztán mikor láttam, hogy működik, még olvastam egy csomót mindenhonnan a netről. Az elmélet ismerete nekem segít, hogy a meditáció tényleg azokat az eredményeket hozza, amire kitalálták.

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #12 Dátum: 2010. Szeptember 10. - 11:03:50 »
Ráadásul a legérdekesebb az egészben, hogy az Astus bevezetőjében olvasottak nagy részéről korábban nem is hallottam, viszont az olvasásuk segített helyretenni a rengeteg magamon megfigyelt változást, amit a gyakorlás hozott.
Pont jókor jött, mert már nagy szükségem volt valamire, ami megerősít, hogy jó irányba történnek a változások és a tapasztalataim nem abnormálisak.

Azt hiszem, értem az itt a fórumban megismert Zen mestert, aki egy tollrajzon tépi szét az írásokat. Persze, ezt képletesen célszerű értelmezni szerintem is, hiszen a Buddhizmus elméleti rendszerét olvasva szépen helyükre kerülnek a tapasztalatok az emberben, ezért mindenképp szükséges a tanulmányozásuk.

A Nikk

• Vendég
« Válasz #13 Dátum: 2010. Szeptember 10. - 14:04:41 »
Idézet
a meditációnak általában van egy tárgya illetve pontosan meghatározott szabályai

Idézet
a meditáció tényleg azokat az eredményeket hozza, amire kitalálták.

Semleges! Milyen szabályok szerint, milyen tárgyra meditálsz, illetve szerinted mire találáták ki a meditációt, hogy milyen eredményt hozzon?

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #14 Dátum: 2010. Szeptember 10. - 15:08:03 »
Idézet
Milyen szabályok szerint, milyen tárgyra meditálsz, illetve szerinted mire találáták ki a meditációt, hogy milyen eredményt hozzon?

A Vipasszaná szabályai szerint figyelem a has emelkedését és süllyedését (vagy amin éppen meditálok). A megjelenő érzeteket, érzéseket, érzelmeket, gondolatokat. stb. pedig észlelem, címkézem és megfigyelem. Kitartó címkézés/megfigyelés hatására ezek előbb utóbb eltűnnek. A címkézés nekem néha már túl lassúvá válik, mert gyorsabban zajlanak a dolgok, mint ahogy címkézni lehet. Ilyenkor csak megfigyelem a dolgokat. Fontos, hogy a pozitív dolgokat (pl. örömérzet) is ugyanúgy megfigyelem, ezáltal semleges tudatállapotot elérve.

Nálam ennek az eredménye az, hogy lényegesen tudatosabb lettem, mint előtte. Valahogy egyre jobban csendesedik az a zaj, ami mindig is jelen volt az elmémben. Persze ennek a zajnak nem is nagyon voltam korábban tudatában, csak mióta végzem a gyakorlást. Előtte csak annyi volt, hogy nem nagyon tudtam sokáig koncentrálni dolgokra, most meg igen. Régebben volt olyan hogy rossz napom volt, vagy hosszabb ideig is gyötrődtem valamin, most meg nem. Ha valami nagyon szörnyű dolog történik, az is csak addig van rám hatással, míg észre nem veszem, hogy hatással van rám és nem kezdem címkézni/megfigyelni. De már ez a kezdeti hatás is sokkal kisebb, mint előtte volt, illetve sokszor egyáltalán nem is jelentkezik. Valahogy arra tanított meg a gyakorlás, hogy mindig csak azt lássam, ami van, de azt viszont vegyem is észre.

Másik fajta eredmény, hogy a gyakorlás során teljesen nyilvánvalóvá vált, hogy nem vagyok azonos a testemmel, az érzéseimmel, az érzelmeimmel, de még a gondolataimmal se. Persze közel sem érzem magam még megvilágosodottnak, rengeteg dolgot kell még "levetkőznöm", de nagyon megnyugtató dolog azt érezni, hogy a végső eredménye a gyakorlásnak maga a megvilágosodás. Legalábbis én így gondolom.