Szerző Téma: Mi a meditáció?  (Megtekintve 12028 alkalommal)

A Nikk

• Vendég
Re:Mi a meditáció?
« Válasz #15 Dátum: 2010. Szeptember 10. - 18:34:35 »
köszi!

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #16 Dátum: 2010. Szeptember 10. - 22:26:02 »
Jönnek néha látomások, hangok, hallucinációk, egyebek? Érzelmi hullámzás? Örömérzet? Tágasságérzet? Félelmek, sötét hangulatok? Furcsa testérzetek? Egyéb szélsőséges állapotok? Mihez kezdtek az ilyenekkel: kijösztök a meditációból, felrázzátok magatokat, vagy kitartotok benne?

Nekem szinte minden volt abból, amit felsoroltál. Én mindenfélével próbálkoztam: a meditációt tanítót megkérdezni, kitartani, abbahagyni, másféle meditációt csinálni, interneten utána nézni stb. Azt nagyon sajnálom, h ezek az élmények eléggé a tabuk körébe tartoznak (mondván, h senki ne hencegjen ilyesmivel, ne azonosuljon a meditációs élményeivel), mert így sokszor nagyon nehéz értelmezni őket. És lehet, h egy fajta keret nagyon megnyugtató tud lenni a borzalmas élményeknél vagy az "és ez mi a túró" kételyeket eloszlató az örömérzetnél, térélménynél stb. Szóval, én 2 dologban hiszek: egyrészt az értelmezési keretekben (van belőlük jócskán a különféle buddhista hagyományokban), másrészt meg abban, h mindenki saját magának tudja kikísérletezni, h mi válik be, és ezért érdemes kísérletezni.

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #17 Dátum: 2010. Szeptember 10. - 23:51:54 »
Ja, engem is rettentően zavart eleinte, hogy sehol nem találok leírásokat, hogy konkrétan miknek kéne előjönni a meditáció alatt.
Jó e az, amik nekem előjönnek, amiket átélek vagy sem? Megbolondultam-e, vagy ezek normális dolgok, stb.

Mostanában jöttem rá, hogy valószínűleg zavaró lenne ilyeneket olvasni, mert az ember önkéntelenül is más élményein kezdene meditálni a saját dolgai helyett. És én sem szívesen írnám le a saját konkrét tapasztalataimat, maximum egy mesternek lennék hajlandó elmondani.

Viszont mostanában az az érzésem, hogy teljesen felesleges ezekről mással kommunikálni, hiszen kitartó figyeléssel tényleg elmúlik minden. Legalábbis az írások ezt állítják és nálam ez eddig be is jött.

Szerencsére nem nagyon találtam még rá az általad említett értelmezésekre, csak 1-2 tibeti dolgot olvastam. Szerintem viszont tényleg jobb ezekkel nem foglalkozni, mert szerintem mindenképp bezavarnak/manipulálnak és csak a miszticizmust táplálják feleslegesen az emberben.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #18 Dátum: 2010. Szeptember 11. - 06:34:42 »
Szerintem viszont tényleg jobb ezekkel nem foglalkozni, mert szerintem mindenképp bezavarnak/manipulálnak és csak a miszticizmust táplálják feleslegesen az emberben.

És akkor nem is szoktál velük foglalkozni? Mire gondolsz, amikor azt írod, h bezavarnak/manipulálnak? Milyen fajta miszticizmusra gondolsz, amit felesleges táplálni?

A Nikk

• Vendég
« Válasz #19 Dátum: 2010. Szeptember 11. - 06:51:48 »
Idézet
Szóval,   én 2 dologban hiszek: egyrészt az értelmezési keretekben (van belőlük   jócskán a különféle buddhista hagyományokban), másrészt meg abban, h   mindenki saját magának tudja kikísérletezni, h mi válik be, és ezért   érdemes kísérletezni.

köszi, Roni! Te is csinálod a címkézést, amit Semleges?

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #20 Dátum: 2010. Szeptember 11. - 07:09:38 »
Te is csinálod a címkézést, amit Semleges?

Úgy, ahogy a vipasszanában csinálják (lásd pl. ITT) nem, de ha megjelenik vmi nagyon erős testérzet vagy érzelem, akkor szoktam ragasztani rá :) egy címkét, h "ez lábzsibbadás", "ez félelem". Nekem az vált be, h odafigyelek a testemre (főképp a légzésre), mert nagyon jól jelzi a tudat éppen aktuális állapotát, meg azt is jól látni vele, h a gondolatoknak is van érzelmi komponensük, hiszen nagy érzelmek hatására (ami akár nagy nyugalom is lehet) megváltozik a testérzet. És ahogy talán látszik, nekem a címkékből is a konkrétabbak váltak be, és csak akkor szoktam elmenni a nagy kategóriák felé ("ez egy testérzet", "ez egy tudattartam"), ha nagy távolságot kell vennem a dologtól. (A buddhista elképzelés szerint nincsenek külön érzelmek és gondolatok, mind2 a tudattartamok kategóriába esik, viszont mi annyira a különbözőségükben gondolkodunk (szerencsére a kognitív tudósok már nem), h lehet, h érdemes kicsit kihangsúlyozni, h nemcsak a test és a gondolatok tudatosításáról szól a szatipatthána, hanem az érzelmekéről is. Elvégre az indulatok/befolyások (ászavá) azok, amik a szenvedést okozzák. :))

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #21 Dátum: 2010. Szeptember 11. - 11:16:22 »
Nekem sosem jöttek olyan élmények, amikről azt gondoltam volna, hogy az természetfeletti, vagy hasonló. Még a buddhizmussal való ismerkedésem legelején, amikor nem tudtam nagyon, mi az a meditáció, megpróbáltam csak leülni és figyelni magam elé, már akkor megjelent az, hogy a látvány (nyitott szemmel csináltam) megváltozik, fényesebb lesz, meg egyéb érdekességek jelennek meg, de ezeknek nem tulajdonítottam különösebb jelentőséget. Szóval, ilyen nehézségeim nem adódtak.

Ha már szóba jött, a buddhista meditációs kézikönyvekben van rendesen leírása ezeknek a jelenségeknek, amik a meditációt kísérhetik. Az egyik legismertebb ilyen - legalábbis a kínai buddhizmusban - a Súrangama szútrában felsorolt "ötven szkandha démon", ami gyakorlatilag szkandhák szerint nézi végig, hogy mik merülhetnek fel. De bőven találunk leírást gyakorlatilag minden nagyobb meditációs útmutatóban, hisz ezek gyakori jelenségek, s hasznos róluk tudni. Az egy másik dolog, hogy ezeket magyarul még nem lehet olvasni - kivéve a most megjelent vipasszaná könyvet Sayadaw U Panditától. A másik oldalról, megtalálni a fejlődés általános jellemzőit is, tehát buddhista szempontból jól mérhető az, hogy valaki hogyan halad.

A Nikk

• Vendég
« Válasz #22 Dátum: 2010. Szeptember 11. - 13:58:46 »
Astus! te szoktad cimkézni a meditáció során felmerülő tudattartamokat?

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #23 Dátum: 2010. Szeptember 11. - 23:11:46 »
Idézet
És akkor nem is szoktál velük foglalkozni? Mire gondolsz, amikor azt írod, h bezavarnak/manipulálnak? Milyen fajta miszticizmusra gondolsz, amit felesleges táplálni?
Itt arra gondoltam, hogy engem speciel befolyásolhat, ha olvasok valamit, hogy ilyen és ilyen dolgok előjöhetnek meditáció alatt. Úgy érzem, hogy a dolog nem biztos, hogy előjött volna, ha nem olvasok róla, illetve nem akkor, hanem később, mikor azon a "szinten" tartok, hogy elő is kell jönnie. Tehát inkább nem is foglalkozom az ilyen jellegű beszámolókkal, hogy ne manipulálják a saját haladásomat. Persze lehet, hogy ez másnak ésszerűtlen, hiszen érdekesek lehetnek ezek a beszámolók, de én így gondolom helyesnek, annak ellenére, hogy ilyesmit még nem olvastam az írásokban.

Miszticizmus felesleges táplálása alatt azt értem, hogy valós tapasztalatok híján meditációs tapasztalatok leírását olvasva az emberben egyfajta misztikus hit alakulhat ki. Tehát, hogy ilyen meg ilyen dolgok is vannak, a világ így meg így működik stb. De ez pont nem a tudatosság erősítését okozza szerintem, hanem egyfajta beszűkült misztikus hiedelemvilágot alakít ki vagy táplál. Persze ez csak az én véleményem sok-sok korábbi negatív tapasztalatom alapján, nem az írásokban olvastam.

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #24 Dátum: 2010. Szeptember 11. - 23:31:35 »
Ja és van egy fontos dolog, amit nem említettem. Azok a dolgok, amik így olvasva hihetetlennek, misztikusnak, vagy épp kétkedéseket keltő mesének hatnak, a gyakorlás során egyáltalán nem azok. Nem akarok mélyen belemenni, hogy senkit se manipuláljak, de csak simán meg kell figyelni őket és ennyi.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #25 Dátum: 2010. Szeptember 12. - 08:56:11 »
Ja és van egy fontos dolog, amit nem említettem. Azok a dolgok, amik így olvasva hihetetlennek, misztikusnak, vagy épp kétkedéseket keltő mesének hatnak, a gyakorlás során egyáltalán nem azok. Nem akarok mélyen belemenni, hogy senkit se manipuláljak, de csak simán meg kell figyelni őket és ennyi.

Aha, így jobban értem, köszi.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #26 Dátum: 2010. Szeptember 12. - 17:59:18 »
Astus! te szoktad cimkézni a meditáció során felmerülő tudattartamokat?

Nem.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #27 Dátum: 2010. Szeptember 13. - 08:50:11 »
Ron

"Úgy, ahogy a vipasszanában csinálják (lásd pl. ITT) nem, de ha megjelenik vmi nagyon erős testérzet vagy érzelem, akkor szoktam ragasztani rá  egy címkét, h "ez lábzsibbadás", "ez félelem"."

Én még mindig ott tartok, hogy: és?
Azt elhiszem hogy emberek úgy dühösek úgy utálkoznak úgy szubjektívek és olyasmi hogy észre sem veszik stb. de most hogy lábzsibbadás...hűha

Ha a félelemnek nincs tárgya ...gondolom az nem volt neki akkor nevezd szorongásnak mivel az a neve magyarul:)))

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #28 Dátum: 2010. Szeptember 13. - 10:47:11 »
Idézet
Azt elhiszem hogy emberek úgy dühösek úgy utálkoznak úgy szubjektívek és olyasmi hogy észre sem veszik stb. de most hogy lábzsibbadás...hűha

Nem igazán értem mi a bajod ezzel? A  "lábzsibbadás" egy példa. Düh, utálkozás és szubjektív gondolkodás ugyanúgy címkézhető. A Vipasszaná éppen arra tanít meg többek közt, hogy ezeket az érzelmeket azonnal észrevedd, megfigyeld és ezáltal megszüntesd. Akár kocsiban ülve vezetés közben is. Ráadásul ha sokat gyakorolod, egy idő után már elő sem jönnek ezek.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #29 Dátum: 2010. Szeptember 13. - 11:10:13 »
Nincs vele bajom. A lábzsibbadás tudatosítása szabadítson meg mindenkit a szenvedéstől tőlem és például.
éppen hogy egyetértek fentiekkel ha jól értettelek hogy ne legyenek túlzott várakozásaink és olyasmi
egyébként sem túl jó példa viszont, olyan nincs hogy egy lábzsibbadás észrevétlen marad hacsak nem ittunk eleget :)))