Szerző Téma: Mi a meditáció?  (Megtekintve 13086 alkalommal)

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
Re:Mi a meditáció?
« Válasz #30 Dátum: 2010. Szeptember 13. - 11:29:20 »
Idézet
A lábzsibbadás tudatosítása szabadítson meg mindenkit a szenvedéstől tőlem
Nem lábzsibbadás, de jellegében hasonló fizikai fájdalmak (fejfájás, hátfájás) megszüntetésére próbáltam ki a Vipasszanát eredetileg.
Nekem működött. Egészen meghökkentő további figyelnivalók jöttek elő, de végül elmúltak a fájdalmak talán egy óra alatt.

Ha nem olvastam volna róla, hogy a Vipasszaná ilyenekre is jó, valószínű hogy ki se próbáltam volna és nem használnám ennél lényegesen "magasztosabb" célokra sem.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #31 Dátum: 2010. Szeptember 13. - 12:37:21 »

A lábzsibbadást fentebb maga a meditációs helyzet idézte elő.
A félelem pedig tévesen volt megnevezve:))

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #32 Dátum: 2010. Szeptember 13. - 13:18:57 »

A lábzsibbadást fentebb maga a meditációs helyzet idézte elő.
A félelem pedig tévesen volt megnevezve:))

Jó, most már értelek.
Azért annyit megfigyeltem, hogy az ilyen lábzsibbadás jellegű dolgok is sokszor elmúlnak előbb-utóbb a gyakorlás közben. Azt nem tudom, hogy a címkézéstől/figyeléstől vagy csak azért mert megpróbálod kibírni vagy épp csak ez a normális, hogy minden elmúlik egyszer. De az is lehet, hogy mindhárom egyszerre :)

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #33 Dátum: 2010. Szeptember 13. - 14:10:45 »
"Jönnek néha látomások, hangok, hallucinációk, egyebek? Érzelmi hullámzás? Örömérzet? Tágasságérzet? Félelmek, sötét hangulatok? Furcsa testérzetek? Egyéb szélsőséges állapotok? Mihez kezdtek az ilyenekkel: kijösztök a meditációból, felrázzátok magatokat, vagy kitartotok benne?

Nekem szinte minden volt abból, amit felsoroltál. Én mindenfélével próbálkoztam: a meditációt tanítót megkérdezni, kitartani, abbahagyni, másféle meditációt csinálni, interneten utána nézni stb. Azt nagyon sajnálom, h ezek az élmények eléggé a tabuk körébe tartoznak (mondván, h senki ne hencegjen ilyesmivel, ne azonosuljon a meditációs élményeivel), mert így sokszor nagyon nehéz értelmezni őket. És lehet, h egy fajta keret nagyon megnyugtató tud lenni a borzalmas élményeknél vagy az "és ez mi a túró" kételyeket eloszlató az örömérzetnél, térélménynél stb. Szóval, én 2 dologban hiszek: egyrészt az értelmezési keretekben (van belőlük jócskán a különféle buddhista hagyományokban), másrészt meg abban, h mindenki saját magának tudja kikísérletezni, h mi válik be, és ezért érdemes kísérletezni."

Viccen kívül nem értem, hogy ez most nyugalom meditáció vagy a lássuk be a tanításokat, minthogy úgy tűnik egyik sem. Mivel ne hancegjen? Hogy már nem szedi a kis piros nyugtatót mert földrengést észlelt dél dél-nyugaton? Az ilyen hülyeségek veszik el a kedvem az egésztől mindjárt.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #34 Dátum: 2010. Szeptember 13. - 14:22:23 »
Viccen kívül nem értem, hogy ez most nyugalom meditáció vagy a lássuk be a tanításokat, minthogy úgy tűnik egyik sem. Mivel ne hancegjen? Hogy már nem szedi a kis piros nyugtatót mert földrengést észlelt dél dél-nyugaton? Az ilyen hülyeségek veszik el a kedvem az egésztől mindjárt.

Kérsz egy koktélt?  8)

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #35 Dátum: 2010. Szeptember 14. - 07:58:33 »
Szerintem igyál kevesebbet.

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
« Válasz #36 Dátum: 2010. Szeptember 27. - 12:12:13 »
Mi a buddhista meditáció lényege? Milyen a ti gyakorlásotok? Mennyit és milyen időközönként meditáltok?
Mi okból és mi célból meditáltok? Buddha milyen tanításai kapcsolódnak a meditációhoz? Milyen hatása van a meditációnak az életetekre? Ha valaki megkérdezi: "mi a meditáció?" mit mondanátok?

Az én gyakorlásom ilyen:
csinálom mindenhol, buszon, autóban, otthon félálomban, fürdés közben, a boltba sétálva, számítógépes játékokat játszva, tévénézés közben, még fórumozás közben is. ;)
A lényege az, hogy figyelem a gondolatokat és az érzéseket, amelyek felbukkannak, és megpróbálok rájönni arra, hogy melyiket mi váltotta ki és hogyan. Például hogyan leszek dühös, ha autóvezetés közben valami udvariatlan alak betolakszik elém a sorba, és hogy ez a düh milyen érzés, mire késztet, és milyen gondolatokkal jár együtt. Vagy ha valami kellemes érzésben van részem, akkor számba veszem a körülményeket, és így tovább.
Ezen túlmenően igyekszem megteremteni az együttérzés, jókedv, öröm BELSŐ feltételeit. Azért csinálom, mert hiszek abban, hogy egy neurotikus, félelmekkel teli, boldogtalan világból van kiút a nyugalomba, békébe, boldogságba. Igyekszem az elért eredményeket a környezetemben is hasznosítani :-)
"Hogyan tanítanak meg valakit arra, hogy halkan olvasson magában? Honnan tudjuk, hogy képes rá? Honnan tudja ő maga, hogy azt teszi, amit követelnek tőle?"
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #37 Dátum: 2010. November 15. - 19:41:59 »
Semleges

Én eddig azt hittem hogy a vipasszána meditáció az a  buddhista tanítások belátása, azaz magunkévá tétele, teljes meggyőződésünkké válása.
mint pl hogy  minden szenvedésteli mulandó és éntelen, vagy hogy a  4 nemes igazság, vagy szóval ilyesmi. Ergo eléggé nem értem hogy miért is van itt vipasszána emlegetve. 

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #38 Dátum: 2010. November 15. - 19:43:41 »
Hajovonta

És miből kellene nekünk azt gondolni hogy az okságot illető analízisnek bármi köze van bármilyen buddhista meditációhoz?

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #39 Dátum: 2010. November 15. - 20:34:34 »
Mert pl. a függő keletkezés meglátása a tapasztalási folyamatban a vipasszaná meditáció egyik gyakorlata.

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #40 Dátum: 2010. November 15. - 22:53:40 »
Én eddig azt hittem hogy a vipasszána meditáció az a  buddhista tanítások belátása, azaz magunkévá tétele, teljes meggyőződésünkké válása.
mint pl hogy  minden szenvedésteli mulandó és éntelen, vagy hogy a  4 nemes igazság, vagy szóval ilyesmi. Ergo eléggé nem értem hogy miért is van itt vipasszána emlegetve.

Azt olvastam, a vipasszaná gyakorlása közvetlenül alkalmas testi fájdalmak kezelésére. Kipróbáltam a technikát és megtanultam kezelni a fájdalmakat. Egy olyan technika ez, ami megtanít ténylegesen ránézni a dolgokra. Ha úgy nézel rá, ahogy kell, a dolog (pl. fájdalom) elmúlik. Ha jól csinálod, abból egyenesen következik a dolog (pl. fájdalom) éntelenségének és mulandóságának felismerése, anélkül, hogy ez különösebb katarzist okozna.

A vicc az, hogy sokáig nem értettem, miért hívják ezt belátás meditációnak és pont a veled való vitatkozás és Astus bevezető anyagának olvasása közben értettem meg.

Azt viszont nem értem, hogy az emberek miért nem ugranak teljes energiával, hogy ezt a végtelenül egyszerű technikát alkalmazzák. Tulajdonképpen többet ér, mint akármi, amiért akár évtizedeket is képesek gürcölni és ennek ellenére ingyen van.

Na kezdek úgy beszélni, mint valami vallási fanatikus :)

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #41 Dátum: 2010. November 16. - 07:19:23 »
Azt viszont nem értem, hogy az emberek miért nem ugranak teljes energiával, hogy ezt a végtelenül egyszerű technikát alkalmazzák. Tulajdonképpen többet ér, mint akármi, amiért akár évtizedeket is képesek gürcölni és ennek ellenére ingyen van.

Visszakérdeznék, csak hogy megmentselek a vallási fanatizmustól. :) Tényleg ingyen van? Nem kell a vipasszaná meditációval is ugyanúgy gürcöni, mint minden mással, amit tanul az ember? Tényleg többet ér, mint akármi? Tényleg végtelenül egyszerű technika? Mindenkinek rendelkezésére áll az a "teljes energia", amivel bele tudná vetni magát ebbe?

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #42 Dátum: 2010. November 16. - 09:40:09 »
:)
Köszi a kérdéseket :)

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #43 Dátum: 2010. November 16. - 10:34:50 »
"Azt olvastam, a vipasszaná gyakorlása közvetlenül alkalmas testi fájdalmak kezelésére."

ja tényleg ez volt fentebb is már ezt sem értettem én hogy hogy jön a vipasszána az ilyesmihez. Na és ki a szerző? Csak nem Trunga mester?

Jó akkor szerintem és tudtommal ez nem vipasszána és a vipasszána nem ilyesmi.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #44 Dátum: 2010. November 16. - 10:41:24 »
http://en.wikipedia.org/wiki/Vipassan%C4%81

Ja és hát mégicsak jól mondom:D, hogy:

The Three marks of existence, within Buddhism, are three characteristics (Pali: tilakkhaṇa; Sanskrit: trilakṣaṇa) shared by all conditioned things, namely: impermanence (anicca,無常); suffering or unsatisfactoriness (dukkhā,苦); not-self (anattā,空).

http://en.wikipedia.org/wiki/Three_marks_of_existence