Szerző Téma: Mi a meditáció?  (Megtekintve 12031 alkalommal)

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
Re:Mi a meditáció?
« Válasz #45 Dátum: 2010. November 16. - 10:47:55 »
De csak részben mondod jól, mert ott van az a fele is, amiről Semleges ír, lásd pl. ITT.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #46 Dátum: 2010. November 16. - 14:29:37 »
Ott ez a preambulum, a tárgy megjelölése és olyasmi, az pedig nem az amit Semleges mond.

Ülő meditáció
Az ülő meditációban egy idő után fájdalom és zsibbadásérzet jelenik meg. Ezek az érzetek lehetnek a viszketés, elgémberedés, feszültség és egyes testrészek könnyűnek vagy nehéznek érzése. Ezeket az érzéseket mind meditációs tárgynak (védaná) tekintjük. Ma arról fogunk beszélni, hogyan kezeljük ezeket.

Úgy látszik nem ugyanaz a tanár tanított minket olvasni.

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #47 Dátum: 2010. November 17. - 09:39:10 »
Van egy kérdésem, de ha nagyon idegesítő vagyok szóljatok és abbahagyom:
A történelmi Buddha miért meditált tovább, miután már megvilágosodott?

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #48 Dátum: 2010. November 17. - 11:45:41 »
Kérdezz nyugodtan. Megkeresem majd a pontos szöveget, valami olyasmi, h egyrészt jó példát mutasson, másrészt meg a légzésmeditáció mindig jó.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #49 Dátum: 2010. November 17. - 16:21:35 »
Majd még keresek, de hirtelen ezeket találtam: SN 16.5 Jinna Sutta: Old, AN 5.20 Hita Sutta: Benefit.

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #50 Dátum: 2010. November 17. - 16:37:06 »
Köszi, Roni :)

Harcos27

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #51 Dátum: 2010. December 15. - 10:11:34 »
Mennyi a helyes mennyisége a meditációnak? És hányszor kell eljutni a Nirvánába, hogy valaki ne reinkarnálódjon?  ???

A Nikk

• Vendég
« Válasz #52 Dátum: 2010. December 15. - 15:00:01 »
egyszer....?

kiroru

• Srótápanna
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #53 Dátum: 2010. December 15. - 17:51:30 »
Mennyi a helyes mennyisége a meditációnak? És hányszor kell eljutni a Nirvánába, hogy valaki ne reinkarnálódjon?  ???

Szerintem napi szinten nem árt meditálni. Aztán mindenki maga dönti el hogy egy nap mennyi idő meditáció esik neki jól. De erőltetni hogy minél többet, minél többet szerintem nem célravezető............

egyszer....?

Szerintem is egyszer.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #54 Dátum: 2010. December 15. - 18:43:52 »
Helyes mennyiség nincs. Ezt az ember képességei és helyzete határozza meg, hogy mennyi időt tud szánni a meditációra. Ami még fontosabb, az nem a meditációval töltött idő mennyisége, hanem a minősége. Gyakorlással mindkettő tud növekedni. Aztán az sem mindegy, milyen meditációról van szó. Vannak olyan típusú meditációk, amiket nem lehet folyamatosan végezni bármilyen tevékenység közben, s vannak olyanok, amiket igen. Tehát egyes meditációkkal el lehet jutni oda, hogy az ember folyamatosan végezze.

A nirvána azt jelenti, megszabadulás a szenvedést okozó okoktól, amik a sóvárgás, a gyűlölet és a tudatlanság. Ha egyszer megszabadult valaki ezektől, akkor az véglegeset jelent. De ameddig az ember ezt nem éri el, addig is lehet fokozatosan csökkenteni ezen tényezőket.

kiroru

• Srótápanna
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #55 Dátum: 2010. December 15. - 22:05:24 »
Aztán az sem mindegy, milyen meditációról van szó. Vannak olyan típusú meditációk, amiket nem lehet folyamatosan végezni bármilyen tevékenység közben, s vannak olyanok, amiket igen. Tehát egyes meditációkkal el lehet jutni oda, hogy az ember folyamatosan végezze.

Ez így igaz, de olykor nehéz. Ha pl. mész az utcán és minden erőddel a lépteidre koncentrálsz, közben jönnek - mennek körülötted az emberek, akkor olykor - olykor nehéz. Márpedig én minden hétköznap reggel így megyek a buszig és hazafelé is séta - meditációt csinálok, van hogy a buszon nekiállok a légzésemet figyelni, de az sem mindig könnyű úgy, hogy körülöttem egyfolytában beszélnek. De a vipasszanát szerintem másfajta meditáció nem helyettesítheti.

EviSan

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #56 Dátum: 2017. Február 16. - 13:18:21 »
Nekem ez a cikk magyarázta meg a legjobban, hogy mi a meditáció

A Védák leírásai szerint a transzba merült meditáló bármikor képes a teljes mozdulatlanságból felpattanni és elkapni egy feléje röpülő nyílvesszőt, ami azt bizonyítja, hogy nem félálomban szendereg, hanem szupertudatos a belső és külső univerzumról egyaránt. Ez azonban hosszú gyakorlás eredménye.

Ennek ellenére mára szinte kötelező arculati elemmé vált az ezotéria berkeiben, hogy az ember a legkülönfélébb helyzetekben „meditáljon”, azaz hunyja be a szemét, dobja szét a karjait, illessze össze hüvelyk- és mutatóujja hegyét. Sokan így utaznak a villamoson, így várakoznak például a bankban, miközben elfelejtik, hogy az anyag univerzumából minden pillanatban váratlan hatások érhetik őket, amelyekre így nem lesznek képesek megfelelően reagálni, szóval nem valószínű, hogy el tudnák kapni azt a bizonyos nyílvesszőt.

Forrás cikk: LifeSutra.hu - Meditáció: szupertudatosság vagy szendergés?