Szerző Téma: Zenék  (Megtekintve 8257 alkalommal)

delest

• Vendég
Zenék
« Dátum: 2010. Augusztus 26. - 11:51:01 »
Itt a főcsapásban találtam zenét is  felsorolásban, de külön topik nem szólt erről. Így ezt elindítom:

Néhány zenei linkel kezdeném a témát, azután szerintem elindul mindenkiben valami:

http://soundcloud.com/groups/newage-and-ambient-music

http://soundcloud.com/groups/meditation

http://soundcloud.com/groups/stereodub

Ezek ingyenesen és azonnal hallgatható (értsd nem kell letölteni) zenék.... zen-ék :)

...és továbbra is ajánlom saját zenei alkotásaimat ami link pedig a bejegyzéseim alatt található.

Köszönöm.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
Re:Zenék
« Válasz #1 Dátum: 2010. Augusztus 26. - 14:54:43 »
Ha nem gond megkérdezném hogy a zene mint olyan hogy jön össze a buddhizmussal? Nyilvánvaló de szutta is nyilván van róla, hogy bölcs ember ami kb. itt a cél nem táncol, ily módon általában a zene sem olyasmi, amivel szerintem tudtommal és olyasmi Buddha stb. valaha foglalkozott volna.
Ami olyasmi mint önfeledten belemerülni a szamszárába, mint szórakozni és olyasmi az a buddhizmusban (is) teljesen mellőzendő.
Kántálni azt persze helyes:
http://www.youtube.com/watch?v=B-OTdFaVwUU

delest

• Vendég
« Válasz #2 Dátum: 2010. Augusztus 26. - 18:57:03 »
Ha nem gond megkérdezném hogy a zene mint olyan hogy jön össze a buddhizmussal?

Természetesen nem gond, s ha megengeded megmutatnám a választ:

A zene így jön össze a buddhizmussal. Csak így.

(A youtube link pedig szép.)

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #3 Dátum: 2010. Augusztus 26. - 21:05:25 »
Hogy mi köze a buddhizmusnak a zenéhez, nos, szerintem egész sokat találni, kezdve azokkal a dalokkal, amik már a páli kánonban is megjelennek. De volt ehhez kapcsolódóan egy bejegyzés a BuddhaPesten is: Pop-buddhizmus címen. Ott található egy hivatkozás egy Shi Daoxinről készült riportra, amiben a szerzetes azt mondja: "A szekuláris világ városaiban szükségünk van olyan zenére, ami megérinti a lelkünket."

Japánban a XIX. századig létezett a Fuke nevű zen iskola, aminek a tagjai főként zarándokok voltak, s jellegzetes meditációs eszközük a sakuhacsi volt. (Érdekesség, hogy mikor a Meidzsi császár betiltotta ezt az irányzatot, akkor a sakuhacsi használata is tilossá vált négy évre.) Itt lehet olvasni a történetükről. Itt láthatóak egy idei ünnepségen komuszók (üresség szerzetes - a Fuke iskola szerzeteseit nevezték így). Itt pedig egy reklámban látni egy komuszót.

Az igaz, hogy már a nyolc fogadalomban szerepel a zene és hasonló mulatságok kerülése, ettől még a buddhizmusban, elsősorban szertartási keretben, megjelenik a zene. Az meg a másik része, hogy a buddhisták többsége még csak nem is szerzetes. És akkor ott van még a vadzsrajána, ahol a hangszereknek egész komoly szerep jut. Itt egy egész tibeti előadást nézhetünk meg, de belekóstolhatunk egy japán tűzszertartásba is.

delest

• Vendég
« Válasz #4 Dátum: 2010. Augusztus 26. - 21:59:01 »
...és még talán egy... amikor alkotom őket, nem igazán gondolom hogy ezek a zenék valaha is a szórakozás miatt születnek. Ezek jönnek. Útját meg nem állom.

A Nikk

• Vendég
« Válasz #5 Dátum: 2010. Augusztus 27. - 05:33:26 »

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #6 Dátum: 2010. Augusztus 27. - 08:22:55 »
Ahogy az ágyon forgolódik buddhizmus címmel az egy élmény vala hahaha 

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #7 Dátum: 2010. Augusztus 27. - 08:28:52 »
ennyit tudok a sakuhachiról
http://www.youtube.com/watch?v=cJrDFKaM-Mk

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #8 Dátum: 2010. Augusztus 27. - 08:56:44 »
Van magyar szakuhacsi-profi is: Gesztelyi Nagy Judit

A Nikk

• Vendég
« Válasz #9 Dátum: 2010. Augusztus 27. - 09:20:28 »
Voltam egy koncertjén, közös mantrázással egybekötve, hatalmas élmény volt. Emberként is jó hatással volt rám, nagy kedvesség áradt belőle.

delest

• Vendég
« Válasz #10 Dátum: 2010. Szeptember 04. - 11:16:33 »

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #11 Dátum: 2010. Szeptember 04. - 17:21:50 »
Delest!

Miért is volt ajánlatos elolvasni azt? Interjú egy New Age hívő zenésszel. Nekem ennyi jött le.

delest

• Vendég
« Válasz #12 Dátum: 2010. Szeptember 04. - 18:07:22 »
Bocsáss meg ha nagy tévedésbe vagyok Astus, de erre egy Lao-ce idézettel tudok felelni:

"De jaj, a tuskót megfaragták -
nevek világa ez: megállj!"

Számomra a csan táplálkozik, s/vagy azonusul ezzel.

De lássuk be, aki a csant követi, talán egy szót nem írna internetes fórumokba.
Én(?-- jó mi) továbbra is maradok a "Régi kelet"... rajongója.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #13 Dátum: 2010. Szeptember 04. - 18:21:49 »
Delest!

Semmi kifogást nem kívántam emelni veled szemben, csak érdekelt, hogyan kötöd azt a világszemléletet a buddhizmushoz. Így most nekem úgy tűnik, hogy nálad ezek egyetlen egységet képeznek, s nem különíted el a nyugati ezotériát az ún. "keleti tanoktól".

A csan, nos, az egyáltalán nincs híján a szavaknak, sőt, van neki kilószámra.

delest

• Vendég
« Válasz #14 Dátum: 2010. Szeptember 04. - 21:07:40 »
E pillanatban azt gondolom, hogy annyi szó, és hanglejtés (le ejtés) van bennem, hogy ezek megbeszélésére talán találkoznunk kellene, de legalábbis kevés a fórum. (Nagy levegőt véve le szerettem volna írni, hogy mit válaszolok, de ahhoz az a levegő kevés volt...)

Valahol az ellentmondás és az elfogadás között vagyok  ;)