Szerző Téma: Dharmához fordító négy gondolat  (Megtekintve 4539 alkalommal)

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
Dharmához fordító négy gondolat
« Dátum: 2010. Augusztus 31. - 18:58:38 »
NÉGY EMLÉKEZTETŐ

írta: Csögyam Trungpa, 1974
fordította: Hadházi Zsolt

Örömteli ez az
Emberi születés,
Nehéz ilyenre lelni,
Szerencsés és szabad.

De valódi a halál,
Hangtalanul közelít,
És a test
Hullává lesz.

Változtathatatlanok
A karma törvényei,
Októl és okozattól
Menekülni nem lehet.

Ez a létforgatag
Tengernyi szenvedés,
Elviselhetetlen,
Tűrhetetlenül heves.

Kicsit bővebben a négy alapgondolatról: itt.

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
Re:Dharmához fordító négy gondolat
« Válasz #1 Dátum: 2010. Szeptember 24. - 14:14:31 »
habár az idézet teljesen buddhistás, abban nem vagyok biztos, hogy ha valaki meghallja ezt a négy gondolatot, akkor a Dharma felé fog fordulni. :-)
"Hogyan tanítanak meg valakit arra, hogy halkan olvasson magában? Honnan tudjuk, hogy képes rá? Honnan tudja ő maga, hogy azt teszi, amit követelnek tőle?"
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
« Válasz #2 Dátum: 2010. November 14. - 08:13:14 »
innen valaki törölve lett?
"Hogyan tanítanak meg valakit arra, hogy halkan olvasson magában? Honnan tudjuk, hogy képes rá? Honnan tudja ő maga, hogy azt teszi, amit követelnek tőle?"
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #3 Dátum: 2010. November 14. - 10:42:19 »
Igen, Bekandze, ezek szerint. Törlöm az én hozzászólásaimat is akkor.

pureland

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #4 Dátum: 2010. November 19. - 15:19:58 »
Sziasztok!

Most regisztráltam még csak a fórumon. Eléggé új lehet még mert nincs sok téma benne, de sok sikert mindenkinek a Dharmában.

Ami ezt a témát illeti nem annyira népszerű téma viszont annál fontosabb is mint amilyennek látszik első pillantásra.

Új vagyok még itt és lehet hogy nem fogom rendesen a stílusotokat, csak így elsőre kicsit feltűnő hajovonta véleménye a négy gondolatról. Ezek szerint gondolom ismerkedsz a buddhizmussal mert ennyire nem tudsz mit kezdeni a négy alap tanítással. Sokan nem abból indulnak ki és nem is igazán ettől lesznek buddhisták, azért még fel kéne tudni fogni a jelentését. Nem szeretnék itt újoncként tanácsokat osztogatni csak hát meg kéne esetleg próbálni alaposan tanulmányozni azt a négy gondolatot. Valahol a saját életünk végességének megéléséről szól. Ami minden buddhistának alap kell legyen. Legalább is jó lenne. A négy gondolat lényegében a Négy Nemes Igazság kiinduló fázisa. Szenvedés múlandóság véges élet stb ilyenek az alapok.

Akár hogy is rád van bízva miken meditálsz (ha meditálsz is). Legalábbis ha pont ezt nem érted akkor se kéne szmájlizni hozzá mert azzal a saját megértésedet minősíted a négy gondolatot illetően. Meg kicsit mintha lenézően hatna egy teljesen és legalapvetőbben Dharma tanításról.

Üdvözlet mindenkinek!

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #5 Dátum: 2010. November 19. - 16:40:56 »
Ööö... Azt hiszem, létezik egy irónia névre hallgató nyelvi eszköz.

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
« Válasz #6 Dátum: 2010. November 19. - 17:06:16 »
Sziasztok!

Most regisztráltam még csak a fórumon. Eléggé új lehet még mert nincs sok téma benne, de sok sikert mindenkinek a Dharmában.

Ami ezt a témát illeti nem annyira népszerű téma viszont annál fontosabb is mint amilyennek látszik első pillantásra.

Új vagyok még itt és lehet hogy nem fogom rendesen a stílusotokat, csak így elsőre kicsit feltűnő hajovonta véleménye a négy gondolatról. Ezek szerint gondolom ismerkedsz a buddhizmussal mert ennyire nem tudsz mit kezdeni a négy alap tanítással. Sokan nem abból indulnak ki és nem is igazán ettől lesznek buddhisták, azért még fel kéne tudni fogni a jelentését. Nem szeretnék itt újoncként tanácsokat osztogatni csak hát meg kéne esetleg próbálni alaposan tanulmányozni azt a négy gondolatot. Valahol a saját életünk végességének megéléséről szól. Ami minden buddhistának alap kell legyen. Legalább is jó lenne. A négy gondolat lényegében a Négy Nemes Igazság kiinduló fázisa. Szenvedés múlandóság véges élet stb ilyenek az alapok.

Akár hogy is rád van bízva miken meditálsz (ha meditálsz is). Legalábbis ha pont ezt nem érted akkor se kéne szmájlizni hozzá mert azzal a saját megértésedet minősíted a négy gondolatot illetően. Meg kicsit mintha lenézően hatna egy teljesen és legalapvetőbben Dharma tanításról.

Üdvözlet mindenkinek!

szia pureland!

Beszélgethetünk róla, bár magamról már nem gondolom azt, hogy a Dharma felé kell fordítani.
Amire céloztam, csupán annyi, hogy nem mindenki fordul Buddha tanítása felé arra a gondolatra például, hogy a létforgatag szenvedés. Van akit ez elriaszt, mert negatív, pesszimista tanításnak gondolja.
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

pureland

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #7 Dátum: 2010. November 19. - 18:26:41 »
Huh nem szeretnék beszélgetni róla. Elnézést de tényleg nem. Van sok mélysége a halál tényének Buddha tanításaiban. Nekem gyerek koromban volt hogy megértettem hogy meg fogok halni és sírtam. Felnőtt ként azért már talán mégsem sír az ember miatta de megrendülhet... Akkor mindenképpen ha fel is fogja. Ha az nem megy akkor meditálni kell rajta. Buddhistásabb meditálni rajta mint csupán átgondolni a tanítást. A halál ténye nem csak fogalmi tanítás, abban el kell mélyedni hogy felismeréssé tudjon válni. Ugyanúgy mint a többi alapvető tanítások amiken vitatkozni szoktak. Azok sem vita témák csupán. Minden mondat egy elmélyedés kéne legyen. Különben megmarad gondolkodásnak. Buddha nem filozófálásra adta a tanításait.

Erről részemről csak ennyit mondanék.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #8 Dátum: 2010. November 19. - 21:33:06 »
AN 5.57 Elmélkedés a dolgok felett

"Öt dolog van, ami felett gyakran kell elmélkednünk, legyünk nők, férfiak világiak vagy szerzetesek. Melyik ez az öt?

Ki vagyok téve az öregedésnek, az öregedést nem kerülhetem el. Ez az első tény, ami felett gyakran kell elmélkedni, legyünk nők, férfiak világiak vagy szerzetesek.

Ki vagyok téve betegségnek, a betegséget nem kerülhetem el. Ez a második tény, ami felett gyakran kell elmélkedni, legyünk nők, férfiak világiak vagy szerzetesek.

Ki vagyok téve halálnak, a halált nem kerülhetem el. Ez a harmadik tény, ami felett gyakran kell elmélkedni, legyünk nők, férfiak világiak vagy szerzetesek.

Ki vagyok téve változásnak, egyszer meg kell válnom mindentől, ami számomra kedves és vonzó. E felett gyakran kell elmélkedni, legyünk nők, férfiak, világiak vagy szerzetesek.

Felelős vagyok a tetteimért, tetteim örököse vagyok, tetteimből születtem, a tetteim kötnek meg, a tetteim a bíráim. Tegyek rosszat vagy jót, annak örököse leszek.

E felett az öt tény felett gyakran kell elmélkedni, legyünk nők, férfiak világiak vagy szerzetesek."

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #9 Dátum: 2010. December 27. - 01:15:47 »
Elmúlás és okság mint előkészítő szemlélődés.

kiroru

• Srótápanna
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #10 Dátum: 2010. December 27. - 21:03:53 »
NÉGY EMLÉKEZTETŐ

írta: Csögyam Trungpa, 1974
fordította: Hadházi Zsolt

Örömteli ez az
Emberi születés,
Nehéz ilyenre lelni,
Szerencsés és szabad.

De valódi a halál,
Hangtalanul közelít,
És a test
Hullává lesz.

Változtathatatlanok
A karma törvényei,
Októl és okozattól
Menekülni nem lehet.

Ez a létforgatag
Tengernyi szenvedés,
Elviselhetetlen,
Tűrhetetlenül heves.

Kicsit bővebben a négy alapgondolatról: itt.

Tetszik, egész jó. De az elejével van egy kis bajom, mert szerintem nem örömteli az emberi születés.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #11 Dátum: 2010. December 27. - 21:49:53 »
Örömteli abban az értelemben, hogy itt van esély a megszabadulásra.

kiroru

• Srótápanna
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #12 Dátum: 2010. December 27. - 22:33:47 »
Így már oké. Egy kicsit el is csodálkoztam, hogyhogy örömteli. :)