Szerző Téma: Rövid bevezető a buddhizmusba  (Megtekintve 12062 alkalommal)

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
Rövid bevezető a buddhizmusba
« Dátum: 2010. Szeptember 03. - 16:11:24 »
Érdekelne a véleményetek a következő írásról, ha esetleg valami nem világos benne, vagy zavaros, vagy nem jól van megfogalmazva, egyebek.

A szöveg csatolva.

CLICK FOR UPDATE Az újabb változatot lentebb találni! CLICK FOR UPDATE
« Utoljára szerkesztve: 2011. Július 15. - 19:20:04 írta Astus »

A Nikk

• Vendég
Re:Rövid bevezető a buddhizmusba
« Válasz #1 Dátum: 2010. Szeptember 03. - 17:46:43 »
Szuper, hogy közzétetted ezt az anyagot, príma, tanultam belőle új dolgokat, de a legjobb, hogy egy áttekinthető rálátást ad. Köszönet!

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #2 Dátum: 2010. Szeptember 03. - 18:49:56 »
Az a tervem, hogy még jobban elterjesztem, de előbb szeretném, ha többen látnák, hogy javíthassak rajta.

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #3 Dátum: 2010. Szeptember 09. - 23:18:49 »
Végigolvastam, köszönet érte. Nagyon hasznos, átfogó bevezető, hasonló kezdőknek, mit én is vagyok :)

Ha szeretnél kritikát, írok néhányat, ami javítana az olvashatóságon (a tartalommal kapcsolatban nem tudok vitatkozni, szerintem nagyon jó):

1. Jobb lenne, ha sorszámoznád azokat a dolgokat (felsorolással vagy zárójelben írt számokkal), amire később úgy hivatkozol, mint első, ötödik stb. Így nem kéne annyit bogarászni a szövegben. Például a szenvedés nemes igazságának nyolctagú meghatározása ilyen.

2. Az olyan fogalmakat, mint pl. a négy nemes igazság vagy az öt halmaz alkotói (szenvedés, a szenvedés oka, stb) félkövérrel kiemelhetnéd, amikor először előfordulnak a szövegben és esetleg felsorolhatnád a fejezet elején.

3. A három alapvető hajlam szakasz jobb lenne szerintem külön fejezetben, mert ezt is keresgélni kell, mikor később hivatkozol rájuk.

Bocs, ha esetleg tolakodó voltam.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #4 Dátum: 2010. Szeptember 11. - 11:17:32 »
Köszi Semleges, hasznos észrevételek!

doyo

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #5 Dátum: 2010. Szeptember 11. - 16:16:33 »
Jó kis összefoglalás Astus, köszi.
Talán még annyival ki lehetne egészíteni, hogy a hat birodalom állapotai nem kizárólag az újraszületések során jelenhetnek meg, hanem a mindennapi életünkben is.

Gassho

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #6 Dátum: 2010. Szeptember 29. - 08:40:50 »
Astus!

Szerintem nagyon klassz, valahol gépelési hiba van : addig 2x vagy ilyesmi
A hat érzék roppant unalmas ha úgy látjuk, ha nem úgy akkor az is nagyon érdekes. Ha rövidíteni van kedved esetleg ott lehetne húzni...De így is tökéletes!:)

hajovonta

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
    • hajovonta weboldal
« Válasz #7 Dátum: 2010. Szeptember 29. - 10:03:54 »
Príma, hiánypótló. Látszik, hogy sok szempontot beleépítettél az elmúlt évek vitáiból.
Lehetne esetleg képekkel, rajzokkal illusztrálni, hogy szemléletesebb legyen.
"Hogyan tanítanak meg valakit arra, hogy halkan olvasson magában? Honnan tudjuk, hogy képes rá? Honnan tudja ő maga, hogy azt teszi, amit követelnek tőle?"
(Ludwig Wittgenstein)

A veszekedés nem vita.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #8 Dátum: 2010. Október 12. - 09:39:23 »
Elolvastam újra, tényleg frankó. A javítási javaslatokat (papíron csináltam a BKV-n) majd odaadom.

2 db ötlet (amit szívesen megcsinálok, pláne ha vki segít):

1. Szójegyzék mellé (páli, szanszkrit, más szokásos magyar fordítások; pl. dukkha, dhukha elégtelen(ség), szenvedés(teli)). Kérdés: Milyen formában lenne hasznos a páli/szanszkrit? Magyar átírásban vagy a pöttyös-vonalkás "eredetiben"?
2. A témakörök/fejezetek végére belinkelni az arról szóló szuttákat.

Mit gondoltok?

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #9 Dátum: 2010. Október 12. - 17:51:20 »
Lehet szójegyzéket csinálni, bár nem tudom, az kinek használ. Arra talán jó, hogy az emberek szokják a bevett páli/szanszkrit szavakat. Szerintem hasznosabb, ha a hivatalos átírást használjuk, minthogy abból angolul, németül felismerhetőbb. Én abból indulok azért ki, hogy nem indológusok fogják olvasni, de arra nagyobb az esély, hogy olyan olvassa, aki tud angolul, vagy németül. A más magyar fordításokkal inkább nem bajlódnék.

Linkeket inkább az egész végére kéne tenni, s akkor nem csak szuttákat.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #10 Dátum: 2010. Október 13. - 08:48:58 »
Astus!

Ha ráérek kiállok a Nyugatiba példányt osztogatni viccen kívül. Ehhez pl. ne legyen benne páli.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #11 Dátum: 2011. Március 30. - 22:30:17 »
Itt van a javított változat, továbbra is várom a kritikákat. Némi jegyzetet, összefoglalást, tartalomjegyzéket, vagy ilyesmit még tervezek hozzá.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #12 Dátum: 2011. Április 09. - 15:28:43 »
Astus

Ezen már Ronnal kvázi megettük egymást, de magyarul nincs névelő tulajdonnév előtt, hogy "a Buddha"-ként van emlegetve egyébként nem komolytalan könyvekben is az bizalmaskodónak számít, de eredetileg logikai hibának.
Hogy ezt a fontos kérdést:D tovább ragozzam, Arany János az oka mindennek, aki arra ragadtatta magát vmi versében, hogy idézem:
Nem kell neki a bor, de kell a Juliska
és ez azóta terjed...
Szóval mára, mint bizalmaskodó stílus nem helytelen.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #13 Dátum: 2011. Április 09. - 15:45:45 »
Astus

Ne vegyük ezt kötözködésnek de azt mondja: nem találni semmit, amivel maradandóan elégedettek lehetnénk.....
Ezért folyamatosan elégedetlenek vagyunk.

Borzasztó kekeckedésnek érzem, de nem "ezért" , hanem azért mert vágyunk az ilyesmikre és ragaszkodunk hozzájuk, azok meg elmúlnak :D
Én azt mondanám: Mivel vágyunk és ragaszkodunk a múlékony dolgokhoz, ezért a megelégedettségnek csak röpke pillanatait élvezhetjük, és újabb vágyaink miatt folyamatosan elégedetlenek vagyunk.
Vagy ilyesmit öö igazán bocs, tudom hogy egy diktátor veszett el bennem:D

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #14 Dátum: 2011. Április 09. - 15:52:45 »
Astus

A karmát illetően az első mondatot én legalábbis nem értem, hogy a viszonya a tudathoz és olyasmi
A példát értem a szokáshajlamot illetően de nem erőíti hogy etikáról lenne szó szerintem, és bármilyen zene iránti bármilyen viszon nem etikai kérdés.
Kiváló kritikus tollam van ma is:D