Szerző Téma: A nyugati buddhista kánon avagy kik a menő buddhista tanítók manapság  (Megtekintve 6069 alkalommal)

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
Hamarosan megjelenik Jack Kornfield könyve (ő csak a szerkesztő), a The Buddha Is Still Teaching: Contemporary Buddhist Wisdom (a Google Books-on részletek ITT). Elsőre (egyelőre itt tartok) a témáknál sokkal érdekesebbek a tanítók: az, h kit tekint Kornfield a Buddha mai örököseinek. A lista itt, próbáltam a lehető leginformatívabb linket beilleszteni hozzájuk.

Ajahn Chah (Miért nem valamelyik élő tanítványa?), Joko Beck, Sylvia Boorstein, Tara Brach, Pema Chödrön, the Dalai Lama, Ram Dass, Mark Epstein, Norman Fischer, Natalie Goldberg, Joseph Goldstein, Dilgo Khyentse (Ugyanaz a kérdés: miért nem egy tanítványa?), Jack Kornfield, Noah Levine, Stephen Levine, Sakyong Mipham, Sharon Salzberg, Suzuki Roshi (Vagy D.T. Suzuki inkább? Ez nem derült ki eddig számomra.), Robert Thurman, Thich Nhat Hanh, Tulku Thondup (Ő az, akinek még a nevét sem hallottam.)
« Utoljára szerkesztve: 2011. Július 22. - 13:07:06 írta roni »

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
Re:A nyugati buddhista kánon avagy kik a menő buddhista tanítók manapság
« Válasz #1 Dátum: 2010. Szeptember 21. - 12:04:27 »
Ez Kornfield saját válogatása, s kétlem, hogy bármilyen komolyabb kutatás, vagy akárcsak statisztikai adatok szolgáltak volna ezen emberek kiválogatására. Csináltam kis felmérést ezen listából:

Théraváda: (IMS: 8 ) 9
Zen 4
Tibeti: 6
Kevert tanítás: 1 (Ram Dass)
Nő: 5
Férfi: 15

A felsoroltak jó része valamilyen formában amúgy is Kornfield ismerőse. Szóval ezt messze nem érdemes komolyan venni. Az is feltűnő, hogy mennyien hozzák össze ezekből a pszichoterápiát a buddhizmussal.
« Utoljára szerkesztve: 2010. Szeptember 21. - 14:13:37 írta Astus »

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #2 Dátum: 2010. Szeptember 21. - 14:06:47 »
Igen, én is vmi ilyesmire gondoltam. Viszont ő így kanonizál bizonyos tanítókat és kihagy a modern kánonból másokat. Tehát az olvasónak ez lesz a képe, h ők a mai menő buddhista tanítók, ami csak részben igaz.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #3 Dátum: 2010. Szeptember 21. - 14:15:43 »
Csak a saját ügyét reklámozza. Kezdve ott, hogy olyan nagyobb alakok maradtak ki, mint Chögyam Trungpa, XVI. Karmapa, és egy adag zen tanító szintúgy, különösképp Robert Aitken, vagy a modernek közül, már aki tényleg modern, s nem halott, vagy ősöreg, Brad Warner.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #4 Dátum: 2010. Szeptember 21. - 14:18:12 »
Igen, egyedül Noah Levine igazán fiatal, a halottakat pedig különösen nem értem. :) Viszont ezzel együtt ez egy nagyon színvonalas társaság. De talán tényleg lehetett volna sokszínűbb a válogatás.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #5 Dátum: 2010. Szeptember 21. - 16:26:26 »
Hát, nekem ebből egyszerűen csak az jön le, hogy a saját társaságát reklámozza, meg azt a párat, akiknek nem kell reklám amúgy sem (Pema Chödron, Dalai Láma, TNH). Teszem hozzá, én egy-két névnél kétségbe vonnám, hogy mennyire képviselik a buddhizmust, mintsem valami pszichoterápiás "feel good" fitnesz programot.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #6 Dátum: 2010. Szeptember 21. - 20:54:09 »
Aha, bár Pema Chödron egyáltalán nem ismert Magyaro-n, azt hiszem.

A Nikk

• Vendég
« Válasz #7 Dátum: 2010. Szeptember 21. - 21:24:47 »
Astus, roni! (Esetleg más vállalkozó?) Mi lenne, ha hevenyésznétek nekünk egy-egy saját névsort, szerintetek kik a mai menő buddhista tanítók? Mostmár kíváncs lettem, ki az akit hiányoltok, illetve kit hagynátok ki a Kornfield könyvéből. :)

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #8 Dátum: 2010. Szeptember 21. - 21:46:09 »
Astus, roni! (Esetleg más vállalkozó?) Mi lenne, ha hevenyésznétek nekünk egy-egy saját névsort, szerintetek kik a mai menő buddhista tanítók? Mostmár kíváncs lettem, ki az akit hiányoltok, illetve kit hagynátok ki a Kornfield könyvéből. :)

Kicsit ezzel a céllal is kezdtem a topikot, mert mintha erről nem lenne nagyon szó sehol, h mégis kik a mai nagy tanítók. Természetesen, mindenkinek megvannak a személyes preferenciái, de akiket eddig Astus emlegetett Brad Warner-t és (a közelmúltban elhunyt) Robert Aitken-t én is feltétlenül bevenném. Valószínűleg Astus is egyetért velem, h Bhikkhu Bodhi-nak is itt lenne a helye.

Személyes preferenciák miatt én még betenném Ajahn Brahm-ot és Stephen Batchelor-t, de itt érzem, h részrehajló vagyok. :)
« Utoljára szerkesztve: 2010. Szeptember 21. - 21:49:17 írta roni »

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #9 Dátum: 2010. Szeptember 22. - 12:21:04 »
Szerintem Aj Brahm és Batchelor simán ráférnek a listára, még ha messze nem ugyanolyan szinten képviselik a buddhizmust. De most nem arról van szó, hogy ki milyen buddhista, hanem hogy mekkora hatása van a nyugatiakra. S akkor épp ezért BB-t nem tenném fel, mert mint fordító jó, de saját publikációi tudtommal nem igazán vannak. S akkor másrészt az olyan nevek, mint SN Goenka és Aj Sumedho kiemelkedőek, továbbá Jamyang Khyentse Norbu (filmrendező és tanító egyaránt), Surya Das (dzogcsen), Dennis Merzel (Big Mind), Olé Nydhal nagyon is a jelentős tanítók közt szerepelnek. De alaposabban kéne átgondolni, hogy egy viszonylag komplett lista legyen. Például Namkhai Norbu már csak így utólag jutott eszembe (szerkesztés).

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #10 Dátum: 2010. Szeptember 22. - 15:34:25 »
Én azon az alapon tenném be Bhikkhu Bodhit, h nagyon sokat tett a Dhamma nyugati terjedéséért + most tolja nagyon a társadalmi problémákra érzékeny buddhizmust: Buddhist Global Relief.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #11 Dátum: 2010. Szeptember 22. - 16:18:14 »
Hát, ha így nézzük, akkor még lenne pár ember, akik maguk nem is voltak buddhisták, mint például Edward Conze és Alan Watts. De nem tudom, mennyire számolhatóak a fordítók, kutatók, stb. buddhista tanítónak. Ezeket én inkább külön csoportokba tenném.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #12 Dátum: 2010. Szeptember 22. - 16:29:59 »
Watts-ot én mindenképp belvenném, 2 barátnőm is van, aki az ő könyve (A zen útja) miatt lett buddhista.

doyo

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #13 Dátum: 2010. Szeptember 22. - 18:25:27 »
Néhányan a maiak közül: a szótó zen vonalból Stephan Kosen Thibaut roshi, Baker roshi - Shunryu Suzuki roshi Dharma-örököse, és nem utolsó sorban a mesterem Myoken roshi. A rinzai vonalból Shodo Harada roshi. A szótó vonalból megemlíteném még Kodó Szavaki roshi tanítványát Gudó Vafu Nishidzsima mestert, aki egyébként Brad Warner mestere (is).

Stephan Kosen:http://www.zen-deshimaru.com/
Baker Roshi: http://www.dharma-sangha.de/
Nishijima: http://gudoblog-e.blogspot.com/
Harada: onedropzen
« Utoljára szerkesztve: 2010. Szeptember 22. - 19:47:29 írta doyo »

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #14 Dátum: 2010. Szeptember 22. - 18:43:56 »
Még lehet gyűjteni bőven, mint Philip Kapleau, akinek a "Three Pillars of Zen" műve gyakorlatilag alapmű Amerikában, s egyben az első, ami valóban betekintést adott egy Zen kolostor működésébe. Aztán még korábban a Goddardtól a "Gospel of Buddha", s annak előtte Edwin Arnold "Light of Asia" (1879-ben adták ki először) című műve. De még mondhatjuk Christmas Humphreyst, Max Müllert, Karl Jungot, Thoreaut és Kerouacot is, a teozófusokról nem feledkezve meg. Bár így haladva lassan végigmegyünk az egész nyugati buddhizmus történetén.

Ezért aztán a kérdés inkább az lenne, hogy kit lehet betenni kanonikusnak, vagyis kik azok a személyek, akik hiteles buddhista tanítást adtak át. Mert az egy dolog, hogy voltak és vannak személyek, akik jelentős szerepet töltöttek be a buddhizmus terjedésében, ám ez még nem jelenti, hogy ők maguk elfogadható képviselői is a Dharmának. Így ha az a kritérium, hogy az adott illető elfogadta-e az alapvető tanításokat, akkor máris szűkíthető a kör, s a koraiak közül sokan kihullanak, míg a maiak közt is akadnak páran, akik ennek a feltételnek nem felelnek meg. Ilyen kiesők a már említettek közül Batchelor és Brad Warner egyaránt, mint akik tagadják, vagy legalábbis elkenegetik az újraszületést. Hogy épp milyen véleményen volt Kapleau és Humphreys például, ezt fejből nem tudom. A sok modern nyugati, illetve japán zen tanító általában materialista, szóval érdemes ott egyenként nézni.