Szerző Téma: A Dharma adománya  (Megtekintve 6515 alkalommal)

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
A Dharma adománya
« Dátum: 2010. Október 04. - 14:26:23 »
A Dhammapada 354. verse mondja: "Sabbadānaṃ dhammadānaṃ jināti", vagyis "A Dhamma adománya minden adományt legyőz". Tehát a legjobb, amit csak adhatunk valakinek, az maga a Buddha tanítása. A Buddha egész élete során folyamatosan küldte a szerzeteseket mindenfele, hogy menjenek, s tanítsák a Dharmát az embereknek. De természetesen nem csak szerzetesek tették ezt, s azokból sem mindegyik, hanem világiak ugyanúgy.

Nem kell ahhoz semmilyen megvilágosodás, hogy valakit a Buddha tanítása felé vezessünk. Egy honlap címének megadása, egy könyv ajánlása, vagy elvezetni valakit akár erre a fórumra mind a Dharma adományozása lehet. Az számít, hogy őszinték legyünk azzal kapcsolatban, nekünk mit jelent a buddhizmus, s akkor amit mondunk, az teljesen hiteles lesz.

Szóval amiről lehetne beszélgetni itt, hogy miként tudunk mi magunk a Dharma adományozóivá válni.

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
Re:A Dharma adománya
« Válasz #1 Dátum: 2010. Október 04. - 14:47:44 »
Ez engem is nagyon érdekelne, főleg olyan emberekkel kapcsolatban, akiken látod, hogy minden problémájukat azonnal kezelhetnék, ha megértenének néhány alapelvet és elkezdenék őket alkalmazni. Ennek ellenére teljesen elzárkóznak valami korábbi csalódásukra vagy előítéletekre hagyatkozva.

Mit lehet tenni ilyen emberekkel? Vagy hagyjak békén mindenkit, aki egy kicsit sem nyitott?

Az hozzá tartozik, hogy a meditáció kipróbálásán túl nem nagyon tudom, mit tudnék nekik javasolni hitelesen, mert a buddhizmus filozófiájáról nem hiszem, hogy sokat tudnék mesélni, hiszen én sem tudok szinte semmit.

A Nikk

• Vendég
« Válasz #2 Dátum: 2010. Október 04. - 15:14:58 »
Idézet
hogy miként tudunk mi magunk a Dharma adományozóivá válni.

Első körben a legjobb, ha az ember a saját személyiségén munkálkodik a való életben, hogyha nemes eszmékről beszél, nehogy azt mondják rá, vizet prédikál és bort iszik. Az ilyesmi kontraproduktív lenne.

A Nikk

• Vendég
« Válasz #3 Dátum: 2010. Október 04. - 16:09:42 »
Ha már itt tartunk, ismer olyat a buddhista hagyomány, hogy az egyik ember behatol közvetlenül a másik tudatába és elhelyez ott valamit? Pl. a megvilágosodás magvait? (Az Inception c. film után szabadon.)

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #4 Dátum: 2010. Október 04. - 16:28:36 »
Semleges!

Ha valakit nem érdekel, ha visszautasítja a dolgot, vagy látod, hogy zavarja, semmiképp sem szabad erőltetni, mert az csak ellenérzéseket szül. Hogy neked van egy elgondolásod, szerinted rajta mi segítene, jó. De ettől még ő nem feltétlenül látja így. Lehet azonban, hogy később mégis megkéri, hogy akkor mesélj neki róla bővebben.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #5 Dátum: 2010. Október 04. - 16:34:55 »
Nikk!

Nem kell tökéletessé lenni ahhoz, hogy valaki szorgalmazza a tökéletessé válást. Ezért mondtam, hogy egyszerűen csak őszintének kell lenni, például hogy egy tanítás, egy szemlélet, egy meditációs gyakorlat neked itt és itt segített, vagy hogy hallottál erről meg arról. Nincs ebben semmi álszentség.

Olyan nem létezik, hogy bárki behatolna a másik tudatába, s ott elhelyez dolgokat. Egyszerűen nem lehetséges más szabad akaratát megváltoztatni belülről, vagyis buddhista szempontból az Inceptionben szereplő dolog puszta kitaláció. Rávezetni lehet embereket dolgokra, de kényszeríteni nem.

A Nikk

• Vendég
« Válasz #6 Dátum: 2010. Október 04. - 16:43:29 »
Idézet
Nem kell tökéletessé lenni ahhoz, hogy valaki szorgalmazza a tökéletessé válást.
Idézet
Rávezetni lehet embereket dolgokra, de kényszeríteni nem.

ja, mindkét állítással egyetértek...
(az elsőhöz még hozzátenném, hogy az embereket eléggé ingerültté szokta tenni, ha olyan tanácsokkal látjuk el őket, amiket magunk sem követünk)
« Utoljára szerkesztve: 2010. Október 04. - 16:47:37 írta A Nikk »

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #7 Dátum: 2010. Október 04. - 16:48:49 »
az egyik ember behatol közvetlenül a másik tudatába és elhelyez ott valamit?
A reklámnak ez a rendeltetése.

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #8 Dátum: 2010. Október 04. - 17:04:57 »
Ha valakit nem érdekel, ha visszautasítja a dolgot, vagy látod, hogy zavarja, semmiképp sem szabad erőltetni, mert az csak ellenérzéseket szül. Hogy neked van egy elgondolásod, szerinted rajta mi segítene, jó. De ettől még ő nem feltétlenül látja így. Lehet azonban, hogy később mégis megkéri, hogy akkor mesélj neki róla bővebben.
Köszi! Megnyugtató, amit írtál.

Igazából az a fura, hogy mióta elkezdtem a meditálást, bárkivel beszélek és mondja a problémáit, látom, hogy mennyire az egója illetve a vágyai, az elvárásai okozzák ezeket neki, illetve az, hogy nem tud ezekkel mit kezdeni. Viszont nehéz megemészteni, hogy miért ragaszkodnak ezekhez ennyire.

Tudom, itt jön képbe az együttérzés. Viszont azt meg tényleg nehéz csinálni, hogy együtt érzel valaki szerencsétlenségével, miközben tudod, hogy kizárólag saját maga okozza magának a gondjait.

Mondjuk az ezekkel kapcsolatos negatív érzéseimet megtanultam kezelni, így nem okoz valami rettenetes gyötrelmet a dolog, csak nem lenne rossz megtanulni, hogyan lehet valakit rávenni, hogy saját magán kéne megpróbálnia segíteni.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #9 Dátum: 2010. Október 04. - 17:40:49 »
Semleges!

A reklám népszerűsít valamit, de nem közvetlenül rákényszerít arra, hogy higgy benne. S akkor a reklám még az enyhébb verzió, minthogy hallani különböző, sokkal hatékonyabb pszichológiai módszerekről is. De ez mellékes itt.

Nem egészen helytálló a meglátás, hogy magának okozza a gondjait. Senki sem akar magának gondot okozni. A tudatlanság, a vágy, a ragaszkodás - ezek okozzák a gondokat. De minthogy ezeket az ember figyelemre se méltatja, így hiába mondod valakinek, hogy ne ragaszkodjon, semmi értelme nem lesz annak, amit mondasz. Ha valaki vendégségbe megy hozzád, akkor nem csak elé teszel egy üveg sört, hanem megkérdezed, hogy mit kér, mert lehet, nem is iszik sört, hanem kávét szeretne. Ugyanígy, ha csak a saját elképzelésedet mondod el, könnyen lehet, számára az egyáltalán nem segít. De ha megkérdezed, mi baja, akkor már tudsz egy másik nézőponttal is szolgálni számára, hogy miként lehetne még hozzáállni ahhoz a gondhoz, például úgy, ha elmondod, hogy te hogyan küzdöttél meg egy hasonló problémával. Csak ne akard rátukmálni a sajátodat, hogy ne tűnj fölényesnek, vagy beképzeltnek.

Mondtad, hogy vannak ismerőseid, akiket érdekel a meditáció. Ha velük tudsz beszélni róla, az már nagyon jó. De általában az egyszerű, könnyed beszélgetések során is elő lehet jönni valamivel, ami mondjuk kapcsolódik a buddhizmushoz. Aztán lesz akit érdekel, lesz akit nem. Nem kell belőle nagy ügyet csinálni.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #10 Dátum: 2010. Október 04. - 17:43:13 »
(az elsőhöz még hozzátenném, hogy az embereket eléggé ingerültté szokta tenni, ha olyan tanácsokkal látjuk el őket, amiket magunk sem követünk)

Ha azt mondod, törekszel a békességre, nem jelenti azt, hogy időnként ne ordítanád le mások fejét. Mindazonáltal tudsz róla, hogy ezt csinálod, s igyekszel jobbá lenni. Teljesen emberi és normális.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #11 Dátum: 2010. Október 04. - 17:57:11 »
Az a tapasztalatom, h a legtöbbször elég meghallgatni a másikat, nem kell mondani, tenni semmit. A legtöbb embernek csak arra van szüksége, h önmaga számára megfogalmazza, mi is a gondja. Ehhez meg kell vki, aki úgy hallgatja, h közben odafigyel és nem ítélkezik (ez a 2 nehezen jön össze egyszerre, azt látom). Szóval, csak ülni, nyitottnak lenni, és hagyni, h a másik kvázi hangosan gondolkodjon. Hagyni, h önmaga lehessen saját maga előtt is. Ez nagyon patetikusan hangzik, de meg vagyok róla győződve, h ez a legtöbb, amit vkinek adni lehet. (Ha ezt vissza kell rakni buddhista keretbe, akkor ez a bölcsesség -- a lét szenvedés stb. -- és az együttérzés együtt.)

A Nikk

• Vendég
« Válasz #12 Dátum: 2010. Október 04. - 18:15:53 »
Idézet
Teljesen emberi és normális.

hát persze, hogy az... Nekem személy szerint (mostmár) nincs is problémám azzal, ha valaki jó dolgokról beszél, de nem viselkedik példamutatóan. Azt viszont látom, hogy kontraproduktív tud lenni az ilyesmi. És emlékszem arra is, hogy volt egy-két  nagyon ellenszenves arc, akit az egyetemen megismertem, s akik kvázi  buddhista eszmékkel dobálóztak. S emiatt (személyes példamutatásuk okán)  úgy gondoltam, hogy az általuk tálalt filozófiával nem érdemes foglalkozni. A  fordulatot az hozta, hogy megismerkedtem és barátságot kötöttem egy az  én szememben valóban hitelesnek tűnő személyiséggel, aki buddhista volt;  és aki azt élte, amit tanított. Ebbe persze belefértek mindazok az  őszintén felvállalt gyengeségek, amikről te is beszéltél.

Más: én olyan környezetben élek, ahol a "békességre törekszem" egy olyan álláspont, amit nagy többségben szeretnek elfogadni az emberek, de ha azt mondom: "hogy békességre törekszem a buddhizmus szellemében", az mindjárt bizalmatlanságot és gyanakvást vált ki. Tehát a tartalmat el tudod adni, ha nincs rajta a csomagoláson a cégér.

Általában nagyon kevés olyan embert ismerek, aki érdeklődve és nyitottan hajlandó beszélgetni a buddhizmusról. Vagy azért, mert monoteista, vagy szekuláris gondolkodású szkeptikus.

És akkor itt vannak a magukat spirituálisnak valló emberek, ők viszont többnyire "jobban tudják." Nemrég egy ilyen barátomat megörvendeztettem a Tsem Tulku Rinpoche videóval, aki ugyan jól szórakozott rajta, de aztán kijelentette: "Hogy kizárt, hogy hiteles mester legyen, mivel ő azt tudja, hogy az nem úgy viselkedik."

Dehát én közönséges humánértelmiségi dolgozók körében tengetem életem, neked lehet, hogy más társadalmi mintáid vannak.
« Utoljára szerkesztve: 2010. Október 04. - 18:18:21 írta A Nikk »

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #13 Dátum: 2010. Október 04. - 20:02:26 »
A reklám népszerűsít valamit, de nem közvetlenül rákényszerít arra, hogy higgy benne. S akkor a reklám még az enyhébb verzió, minthogy hallani különböző, sokkal hatékonyabb pszichológiai módszerekről is. De ez mellékes itt.
Persze. Arra akartam csak utalni, hogy az ilyen misztikus célok többnyire megvalósíthatók teljesen hétköznapi módon. A reklámok pl. tök jól tudnak vágyakat elültetni az ember elméjébe akkor is, ha nem akarja (pl. forró nyári estén estén egy lecsapódott párától gyöngyöző bontatlan üdítősüveg látványa a TV-ben). Nem kell mindjárt telepátiára gondolni :)

Nem egészen helytálló a meglátás, hogy magának okozza a gondjait. Senki sem akar magának gondot okozni. A tudatlanság, a vágy, a ragaszkodás - ezek okozzák a gondokat.
Ebből most nagyon sokat tanultam, köszi. Igazából pont ez hiányzott ahhoz, hogy megérthessem őket.

A Nikk

• Vendég
« Válasz #14 Dátum: 2010. Október 04. - 20:12:51 »
Idézet
Az a tapasztalatom, h a legtöbbször elég meghallgatni a másikat, nem   kell mondani, tenni semmit. A legtöbb embernek csak arra van szüksége, h   önmaga számára megfogalmazza, mi is a gondja.

Tehát nem adsz kéretlen tanácsot és nem beszélsz a buddhizmusról, ha nem kérdeznek róla? (Nagyjából ezt a stratégiát követem én is.)