Szerző Téma: Buddhista etika  (Megtekintve 11382 alkalommal)

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
Re:Buddhista etika
« Válasz #30 Dátum: 2010. December 19. - 22:44:42 »
plumbeus:

Nem kritizálnád meg kicsit tragacs körös én-elméletét?
Gyanítom, hogy van benne valami hiba, mert jelenleg én is szinte pontosan ugyanezt gondolom :)

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #31 Dátum: 2010. December 20. - 09:26:48 »
Semleges

Nincs olyan, hogy szamszárikus lény és akkor passzolok. Majd a topik gazda fáradozik vagy nem:)

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #32 Dátum: 2010. December 20. - 09:29:04 »
Hogyhogy nincs olyan, h szamszárikus lény?

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #33 Dátum: 2010. December 20. - 11:46:32 »
Hogy hogy van olyan hogy szamszárikus lény, mely esetben a páli és szankszrit megfelelője micsoda? 

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #34 Dátum: 2010. December 20. - 12:16:35 »
Páliul sankhāra satta vagy csak satta az a lény, aki a 6 létbirodalom valamelyikében, az összetett dolgok (sankhārā) világában, tehát a szamszárában él, ezt szokták "érző lény"-nek is fordítani (lásd ITT és ITT), ugyanez szanszkritul (saṃskāra) sattva lenne.
« Utoljára szerkesztve: 2010. December 20. - 12:18:15 írta roni »

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #35 Dátum: 2010. December 20. - 12:23:31 »
Nagyszerű.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #36 Dátum: 2011. Szeptember 22. - 06:32:36 »

Kriszzk

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #37 Dátum: 2015. Augusztus 25. - 19:50:17 »
Erdőben sétálsz, elfut előtted egy őz jobbra. Majd jön a vadász és megkérdezi, hogy merre ment az őz. Ha megmondom, hogy jobbra, akkor igazat mondok, viszont így megtalálja az állatot és megöli. Ha azt mondom balra, akkor hazudok. Mi a helyes? Csendben maradni és meghagyni a lehetőséget, hogy jobbra és balra is elindulhasson a vadász? Mi a fontosabb? Igazat mondani, vagy megóvni az állat életét?

Geo

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #38 Dátum: 2015. Augusztus 30. - 15:06:47 »
Görcsölni ezen az a tuti... mindenre felkészülni ami lehetetlen s akkor talán nem blokkolsz? Dehogynem! Tudom nem ez volt a lényeg valamennyire ismerem a történetet. Sémát nehéz építeni bajból-megoldásra... én futok ha félek van, na én nem kezelem ilyen szigorúan magam, tegyük hozzá nem is világosodtam meg. Egyébként az átélés mivolta ha teljesen őszinte akkor ki is sírod magad az egész szerencsétlenségen s nem kell agyalni életeken keresztül mi a helyes s közben ezer érzelmi múltbéli nyomorgás rabja vagy. De mások mást mondanak... a valódi választ a egyetemes együttérzés hozza meg s nem a tanítás... ugyanis holt hidegen megóvni egy állat életét nem nagy érdem.. mert lehet 5 év múlva pont holt hidegen meg eszel egy másikat... vagy mert megkérdezi még hatszor s szorul a hurok.. na ha a körmöd is beleszakad akkor azt mondom érted a lényeget... tökéletes mércét ne használj inkább őszintét... lehet valamennyiünk következő érdeme teljesen más lesz. Namaste! Geo

Natália

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #39 Dátum: 2015. December 09. - 17:56:34 »
Kriszzk!

Hogy mi fog történni az őzzel azt végül is nem lehet előre tudni. Jelen példánál maradva is a végtelenségig és tovább lehet sorolni, hogy megmondja a kérdezett valaki hogy merre ment az őz, de a következő pillanatban a vadász elhalálozik, vagy megbotlik. vagy besül a puskája vagy célt téveszt vagy gellert kap, földrengés jön közbe, lezuhan egy repülőgép bármi lehet.

Továbbá az őz általunk nem ismert mozgásban van ezért akkor is a golyó útjába kerülhet ha azt mondjuk hogy balra.

Míg továbbá nem az felel az őz sorsáért akihez a kérdést intézik hanem az aki az életét elveszi.

És akkor nekünk egyszerűen az a dolgunk hogy betartsuk az erkölcsi szabályokat.