Szerző Téma: Betegségek  (Megtekintve 8833 alkalommal)

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
Betegségek
« Dátum: 2010. Október 29. - 17:59:51 »
« Utoljára szerkesztve: 2010. Október 29. - 18:09:23 írta roni »

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
Betegségek
« Válasz #1 Dátum: 2010. November 16. - 11:19:42 »
"Azt olvastam, a vipasszaná gyakorlása közvetlenül alkalmas testi fájdalmak kezelésére."

ja tényleg ez volt fentebb is már ezt sem értettem én hogy hogy jön a vipasszána az ilyesmihez. Na és ki a szerző? Csak nem Trunga mester?
Több helyen is lehet olvasni ilyesmit, de itt egy hosszabb szöveg:
A meditáció betegségeket gyógyító hatása

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
Re:Betegségek
« Válasz #2 Dátum: 2010. November 16. - 14:37:52 »
Ha szóba kerül akkor a szerző elfelejtette, hogy miről kezdett beszélni nem baj, előfordul mással is.
Nekem nem úgy tűnt a tárgynál maradt, lentebb pl a viszketést illetően ér el komoly eredményt.

Azt mondja a fentebbi link:
"Helyette a dhammában keresett megoldást, és nem mondta el a tanítónak a problémáját. "
Írjál egy emailt légyszi hogy Dhammában
szebb lenne.
Nos hagyjuk hát tőlem nekem 8 de lehet 9 is.
Azt mondja Buddha is meggyógyult. Hát lehet de aztán csak megbetegedett és meghalt. Nos ez a hebehurgya szélbajos herezacskós és egyéb link nagyon izgalmas de nem tradicionális.

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
Betegségek
« Válasz #3 Dátum: 2010. November 18. - 21:33:17 »
plumbeus:

Igazad van.

Azért nem kezdesz bele a meditációba, mert előtte meg kell tanulnod a Buddha 84 ezer tanítását. Ez a te igazságod. Tiszteletben tartom.

Viszont én mást tartok helyesnek. Én hiszek Mahasi Sayadaw burmai szerzetesnek és a többször is belinkelt vipasszaná bevezetőjének, akinek az előadásai és publikációi milliókat vettek rá, hogy meditáljanak. Gondolom ő ezért nem méltó arra, hogy minősítsd.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
Betegségek
« Válasz #4 Dátum: 2010. November 21. - 21:29:07 »
Semleges

A történelmi Buddha a Dharmát tanította onnan vette. Talán a linket kellett volna olvasnia?

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #5 Dátum: 2010. November 21. - 21:35:03 »
Semleges

"Azért nem kezdesz bele a meditációba"

Szerintem az olvasás mint olyan az hogy ami írva van azt olvassuk ami nincs írva azt nem olvasuk. Ha olvassuk ami nincs írva azaz műveleteket végzünk a szövegen számunkra észrevétlenül akkor meditáljunk többet.
Hogy érthető legyek: ki mondta hogy nem meditálok és hogy nem kezdek bele?

Hiába kezdesz bele ha amibe bele kezdesz nem lehet az amibe belekezdtél elemi tájékozódás hiányában.
A buddhizmus nem köszvényre van kitalálva meg influenzára. Aszklépiosz nem Buddha. Buddha a vágyakozásban , a ragszkodásban és a nem-tudásban nevezte meg a szenvedés okát, nem a betegségben, ami előbbiek következménye úgymint születni szenvedés, satöbbi satöbbi satöbbi lalalalal szenvedés.     

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #6 Dátum: 2010. November 21. - 23:16:48 »
A történelmi Buddha a Dharmát tanította onnan vette.

És honnan vette a Dharmát?

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #7 Dátum: 2010. November 22. - 11:19:29 »
A buddhizmus egy  vallás, amúgy. A buddhista vallás három kincse a Buddha, a Dharma és a Szangha. Na és, hogy  Buddha honnan vette a Dharmát ez a kérdés buddhista szempontból nem értelemezhető, ahogy már a történelmi Buddha emlegetése sem volt az, mivel Buddha akkor is Buddha ha mint történelmi Buddha nem létezett. Ha pedig nem  buddhista szempontú a kérdés úgy nem áll módomban sem vitatkozni sem indokolni hogy van a Buddha és az örök Dharma.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #8 Dátum: 2010. November 23. - 06:23:37 »
Ron

Nyelvi akadályok elhárítása végett:

vipasszaná (páli) vigy vipasjaná (szansz. tisztán lát, teljes mértékben behatol egy tárgyba.) A mulandóság (aniccsa), a szenvedés (dukkha) és a nem-én (anátman) igazságainak felismerése; a meditációnak az a formája, amelynek célja a buddhizmus említett igazságainak személyes megértése.
 http://akkrt.hu/311/tudomany/vallastudomany/vilagvallasok

, mint ezt egyébként kb. 15x emlegettem forrás nélkül és forrással.

Na és mivel fenti szöveg nem jelent mást mint a test fájdalmainak kezelését, különösen altáji problémák kezelését csak én nem látom ezt a szövegben sem explicite sem implicite ezért én tévedtem.

Szélbajra ezzel együtt inkább ezt javaslom
http://www.fitoteka.hu/termekek/anyagcsere_emesztesi_zavarok

Egy élmény volt mint mindig.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #9 Dátum: 2010. November 23. - 08:31:33 »
Gondolom, attól, h a népszerűsítő irodalom népszerűsít, nem kérdőjeleződik meg, h aki vipasszanát gyakorol, az vipasszanát gyakorol-e. (Meg, mondjuk, a  Dalai Lámáról is írtak nagy hülyeségeket a magyar internetes oldalak, amikor itt járt, mégsem tartom hülyének Őszentségét.)

A beidézett definícióval sem értek egészen egyet: "a meditációnak az a formája, amelynek célja a buddhizmus említett igazságainak személyes megértése", mert félrevezető, olyan, mintha intellektuális megértésről lenne szó, amilyen irányba te is vitted az értelmezést a "csócsálás"-sal, de nem erről van szó, hanem a 3 jellegzetesség (mulandóság, fájdalom és én-telenség) zsigeri megéléséről és így a saját tapasztalat általi belátásáról. Erre jó a címkézős módszer, amit Semleges javasolt, a felmerülő testérzeteket (akár konkrét fizikai fájdalmat) és tudattartamokat tudatosítani, h mi az, majd elengedni és várni a következőt. Így lehet belátni a mulandóságukat, szenvedésteliségüket és én-telenségüket.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #10 Dátum: 2010. November 23. - 10:48:24 »
Ron

Van talán valami bonyolult abban, hogy aki a vesekövét kezeli cimkézéssel az nem a vipasszanát gyakorolja, míg a holmi elméletet rizsának nevezi egy szélbajos linkkel, akkor sem ha azt annak nevezi? Sajnálatos, hogy ez számodra nem érthető, mert hogy nem direkt értetlenkedsz az biztos.

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
Betegségek
« Válasz #11 Dátum: 2010. November 23. - 11:21:50 »
Megismétlem teljesen fölöslegesen: nincs szó cimkézésről sem egyébként.

Persze, a vipasszanában nincs címkézés.

A címkézés egy nagyon hasznos könnyítés kezdőknek. Segít a technika megértésében és begyakorlásában. Ránevel, hogy egyenként észrevegyük és felismerjük, tudatosítsuk a dolgokat magunkban. Kezdőként nagyon nehéz tud lenni címkézés nélkül kiválogatni a dolgokat egy szeszélyesen változó, kavargó elméből.

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #12 Dátum: 2010. November 24. - 16:17:17 »
plumbeus:

Egyfolytában egy elismert burmai szerzetes vipasszaná bevezetőjét ócsárolod, mert magyarra fordítva linkeltem be ide.
Ha majd elolvastad és tudod, hogy miről beszélsz, szólj és folytathatjuk.
« Utoljára szerkesztve: 2010. November 24. - 16:30:57 írta Semleges »

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #13 Dátum: 2010. November 24. - 16:28:25 »
plumbeus:

Megtaláltam Mahasi Sayadaw vipassana bevezetőjét angol verzióban is.
« Utoljára szerkesztve: 2010. November 24. - 16:31:38 írta Semleges »

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #14 Dátum: 2010. November 24. - 18:57:23 »
Na és mivel a dukkha ez:
 http://www.palikanon.com/english/wtb/b_f/dukkha.htm

ezért a vipasszaná nem lehet urológia, nem lehet köze az emésztéshez.

Egy kitüntetés volt. Öntesetek még ide egy mázsa fng.-t  stílszerűen....engem nem zavar.