Szerző Téma: Betegségek  (Megtekintve 9141 alkalommal)

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
Re:Betegségek
« Válasz #30 Dátum: 2010. November 27. - 19:13:18 »
AN 3.38 (részlet)

Koldusok! Háromféle méreg van. Mi ez a három? A fiatalság mérge, az egészség mérge, az élet mérge.
A fiatalság mérgét a tanulatlan, középszerű ember issza, aki a testi helytelenség, a nyelvi helytelenség és a tudati helytelenség elkötelezettje. Mivel a testi, a nyelvi, és a tudati helytelenség elkötelezettje, a test feloszlásakor, halála után a nélkülözés földjén, a rossz irányban, az alacsonyabb birodalmakban, a pokolban fog újraszületni. 
Az egészség mérgét a tanulatlan, középszerű ember issza, aki testi helytelenség, a nyelvi helytelenség és a tudati helytelenség elkötelezettje. Mivel a testi, a nyelvi, és a tudati helytelenség elkötelezettje, a test feloszlásakor, halála után a nélkülözés földjén, a rossz irányban, az alacsonyabb birodalmakban, a pokolban fog újraszületni. 
Az élet mérgét a tanulatlan, középszerű ember issza, aki testi helytelenség, a nyelvi helytelenség és a tudati helytelenség elkötelezettje. Mivel a testi, a nyelvi, és a tudati helytelenség elkötelezettje, a test feloszlásakor, halála után a nélkülözés földjén, a rossz irányban, az alacsonyabb birodalmakban, a pokolban fog újraszületni. 
A fiatalság mérgének fogyasztásával a szerzetes elhagyja a gyakorlást és visszaesik a világi életbe. Az egészség mérgének fogyasztásával a szerzetes elhagyja a gyakorlást és visszaesik a világi életbe. Az élet mérgének fogyasztásával a szerzetes elhagyja a gyakorlást és visszaesik a világi életbe.

Kitéve a születésnek, az öregségnek és a halálnak            
A közönséges embereket elutasítják azok,
Aki ezt szenvedésnek nevezik.
Ha én lennék elutasítva az így
Szenvedő lények által, sem illene
Hozzám hogy úgy éljek, mint ők.

Fenntartva ezt a felfogást
- ismervén de nem kisajátítva -
a Dhammát, legyőztem az
egészség, a fiatalság és az élet
mérgét, mint aki látja a nyugalmat
és a békét.

Erőm felemelkedett,
A megszabadulás világossá vált,
Nincs már tere az érzéki örömöknek.
Kitöltve a szent életet,
   Nem fogok visszatérni.

Most már tényleg nem tudok mit mondani, lehet hogy én csodaországban vagyok de hogy ennyire alá lett támasztva a mondókám ez már példátlan:D
« Utoljára szerkesztve: 2010. November 27. - 19:15:55 írta plumbeus »

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #31 Dátum: 2010. December 04. - 14:58:11 »
Bojjhaṅga Paritta (The Seven Factors Of Enlightenment) Ezt éneklik (a théraváda hagyományban) a betegeknek, hogy gyógyuljanak.
« Utoljára szerkesztve: 2010. December 04. - 15:00:59 írta roni »

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #32 Dátum: 2010. December 06. - 18:00:16 »
Jó akkor szerintem mindenki beteg/szenved a betegségének végső oka pedig a tudatlanság, kevésbé végső oka a ragaszkodás és a vágyakozás.
Ha manapság már nem ilyen és ilyen értelemben vett betegségről van szó annak nagyon örülök, mivel másnak úgysincs értelme. 

Harcos27

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #33 Dátum: 2010. December 30. - 20:09:18 »
Sziasztok fórumozók!

Miket képes egy buddhista mester gyógyítnai? Pl. képes egy születésétől fogva vak/béna/süket embert meggyógyítnai, vagy ördögöt űzni?
A keresztény próféták, médiumok képesek rá, és mind azt mondják, hogy nem ők, hanem Isten gyógyít. Még halottat is képesek feltámasztani, bár gondolom ez utóbbit a buddhisták elvből nem teszik mert nem akarnak beleszólni a reinkarnációba.

Üdv:

Bálint

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #34 Dátum: 2010. December 30. - 23:10:33 »
Bálint!

Vannak feljegyzések szerzetesekről, akik különböző csodákat hajtottak végre, többek közt gyógyítást is, ám ezeket a szövegeket ismereteim szerint angolra sem fordították még le, nem hogy magyarra. Például a hatodik században, írt "Kiváló szerzetesek életrajzaiban" (Gao seng zhuan 高僧傳), mely az első ilyen fajta gyűjtemény volt Kínában, a 9-10. kötetben 20 "csodatévő" (神異) szerzetes életrajza szerepel. De minthogy ez a része a buddhizmusnak igen kevés embert foglalkoztat, így nyugati nyelveken nincsenek források - vagy lehet, hogy van valahol, csak mivel én sem keresgéltem igazán, nem tudok róla.

A Nikk

• Vendég
« Válasz #35 Dátum: 2010. December 31. - 07:02:44 »
Astus!

Úgy tudtam, némely irányzatok szerzeteseinek tilos a gyógyítani. Másoknak meg szabad. Ez hogy alakult így?

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #36 Dátum: 2010. December 31. - 08:11:00 »
Nikk!

Gyógyítói és gyakorlatilag bármilyen egyéb praxist űzni a szerzetesi előírások szerint tilos. De attól még, mert valami egyes szabályok szerint tilos, nem jelenti, hogy soha, senki nem csinálja. Azonban itt "csodatételről" van szó - tehát például olyanról, hogy egy szerzetes szútrát rencitál, s ennek köszönhetően valaki meggyógyul - tehát nem esik abba a kategóriába, hogy orvosként (vagy varázslóként) dolgozna.

A Nikk

• Vendég
« Válasz #37 Dátum: 2010. December 31. - 11:27:06 »
Köszi! A varázslás/mágia űzése is tilos a szerzetesek számára?

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #38 Dátum: 2010. December 31. - 11:31:09 »
Szia, A Nikk! Hát, h "tilos", az túlzás, a megvallandó vétségek közé tartozik, úgy emlékszem. A Kévatta Szuttában van egy részletes felsorolás, h mit ne csináljon a szerzetes, ha már a világiak eltartják.

A Nikk

• Vendég
« Válasz #39 Dátum: 2010. December 31. - 11:59:48 »
köszi! amíg sül a jó ropogós házi kenyér, addig tanulmányozgatom..... :)

kiroru

• Srótápanna
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #40 Dátum: 2010. December 31. - 14:46:45 »
Mit lehet érteni varázslás / mágia alatt?? Olyan dolgokra kell gondolni mint pl. amiket sámánok csinálnak? Vagy olyan is annak számít már, mint egyszerűen csak az aura látás?

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #41 Dátum: 2010. December 31. - 15:16:38 »
Nézd meg a belinkelt szöveget, ott fel van sorolva.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #42 Dátum: 2011. Január 06. - 12:11:13 »

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #43 Dátum: 2011. Január 13. - 13:36:30 »

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #44 Dátum: 2011. Január 14. - 17:26:31 »
Astus

Nem tudom, hogy hol olvastam, hogy pont a mahajána változtatott ezen, hogy tilos gyógyítani, és ez segített a majdnem kiholt buddhizmuson.
Nos, ha vki nem tud gyógyítani ne gyógyítson, de ha van vmi jó receptje stb. azt egyenesen tegye közzé..jutányosan lehetőleg, ne pedig milliárdokért, mint manapság.
Na szóval a kérdés kicsit túl rövidre van zárva azzal, hogy gyógyítani tilos, mert akkor főzni is tilos? Ha főzni is tilos tilos a gyógytea?:)
És egyáltalán ha minden attól függ... hogy hogy mindig mindenkinek mindenhol tilos gyógyítani?
Ha pedig a kuruzslás tilos azt ne nevezzük gyógyításnak szerintem. hát hogy lenne már tilos a gyógyítás?

ui. AN 3.38  nagyon szuper a megfelelő értelmezés mellett persze.