Szerző Téma: Meditációs alapok  (Megtekintve 50627 alkalommal)

Beginner

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
Meditációs alapok
« Dátum: 2010. November 17. - 13:34:04 »
Sziasztok!

Teljesen kezdő vagyok a témában, bár néhány előadáson már részt vettem, és 1-2 könyvet is olvastam a buddhizmussal kapcsolatban.

az lenne a kérdésem, hogy milyen meditációval érdemes kezdeni, kell-e közben mantrázni (ha igen, számít -e hogy hangosan, vagy magamban teszem, és használok -e hozzá mala-t) vagy ezek csak külsőségek, nincs hatással a meditáció eredményére?

egyáltalán mi az első lépés? kicsit összezavarodtam abban, hogy a 4 alapgyakorlat közül mivel kellene kezdeni, számít-e a sorrend, stb.stb.

kinyomtattam sok hasznos irományt, amit itt találtam, hálás köszönet érte mindenkinek, aki feltette!!! :) bőven van mit "tanulnom" még.

keresek egy könyvet is, amit egy másik könyvben ajánlottak, amit olvastam. azt hiszem dr. Hetényi (?) az írója, vagy fordítója, és a címe Tibeti jóga, titkos tanítások. állítólag ebben rengeteg hasznos leírás van, amiből sokat lehet tanulni, gyakorlati tanácsokkal együtt.
ha esetleg valaki tudja hol lehet hozzájutni, megköszönném.

B.

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
Re:Meditációs alapok
« Válasz #1 Dátum: 2010. November 17. - 14:26:19 »
Beginner:
Konkrétan EZ alapján kezdtem el meditálni minden egyéb előismeret nélkül. Szerintem te is megpróbálhatod.

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #2 Dátum: 2010. November 17. - 14:34:38 »
Most látom, hogy ez volt az első hozzászólásod. Üdvözöllek itt :)
Egyébként én is erősen kezdő szinten vagyok, de várhatóan haladóbbak is adnak majd tanácsot :)

Mindenesetre én nem mantrázok csak ülök csukott szemmel és címkézek, ahogy a leírásban szerepel.

Az ülés módját célszerű valakitől megtanulnod vagy ellesned, hogy ne emiatt add fel.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #3 Dátum: 2010. November 17. - 14:36:19 »
Kedves Beginner!

Üdv a fórumon! Meditációval kapcsolatban különböző irányzatok különböző módszereket használnak. Magyarul a következő könyveket tudom ajánlani:

Théraváda:
Ácsán Szucsittó: Buddhista meditáció
Bhikkhu Análajó: Szatipatthána - a megvalósítás egyenes útja
Sayadaw U Pandita: Még ebben az életben

Zen:
Sunrjú Szuzuki: Zen szellem a kezdő szellem
Dainin Katagiri: Visszatérés a csendhez
Sódó Harada: Bódhidharma ösvényén
Szung Szán: Zen iránytű

Tibeti buddhizmus:
Kalu rinpocse: A tibeti buddhizmus alapjai
Khenpo Tsultrim Gyamtso Rimpoche: A buddhista ürességmeditáció fokozatai

Beginner

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #4 Dátum: 2010. November 17. - 14:46:22 »
Kedves Semleges és Astus!

nagyon köszönöm, hogy máris válaszoltatok, és a sok ajánlót is hálásan köszi!!! a vipassanat elolvastam, igyekszem én is megfigyelni mindent és cimkézni.
milyen ülőpozíció az amiben nem zsibbad el a lábam? mert a "törökülés" csak görnyedten laza, amúgy feszengek, és az úgy biztosan nem jó, mert foylamatosan elvonja a figyelmem...

Astus!
utánanézek ezeknek az írásoknak. igazából nem tudom mi a különbség a különféle buddhista irányzatok között, eddig csak a tibetivel "foglalkoztam".

Köszi szépen!
B.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #5 Dátum: 2010. November 17. - 16:03:05 »
"milyen ülőpozíció az amiben nem zsibbad el a lábam?"

Mindegyikben elzsibbad. Esetleg nézd meg itt az ábrákat, ha tudsz angolul, hasznos tippeket is olvashatsz: Posture-Pedia (PDF)

A Hetényi-féle könyveket én nem javasolnám, eléggé eljárt fölöttük az idő. A 4 alapgyakorlat meg, gondolom, a tibetis rendszer, Ole Nydahl könyveiben találsz róla többet, minden fent van tőle a MEK-en, de én kezdésnek őt sem javasolnám, mert szerintem is hasznosabb egy átfogó képet kapni a buddhizmusról, mielőtt az ember választ magának egy irányzatot.

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #6 Dátum: 2010. November 17. - 16:20:44 »
milyen ülőpozíció az amiben nem zsibbad el a lábam?

Eleinte mindegyik borzasztó rossz lesz :)
Nekem ez a fajta ülés jött be:

Azzal a módosítással, hogy csak a fenekem alá teszem a párnát.
A lényeg itt az, hogy a térded a földön legyen, hogy ne kelljen tartani.

Másik, ami még elég jó az ilyesmi térdelés:

Persze ülhetsz simán széken is eleinte. Fél vagy 1 óra után már az is fájdalmas lesz :)

Itt van egy csomó szöveg, ha tudsz angolul:
Preparing for Meditation: Sitting Still

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #7 Dátum: 2010. November 17. - 16:24:25 »
Kezdőként 15-20 percet érdemes ülni, és utána lassan emelni az adagot. Egyszer írtam egy ilyet, lehet, h találsz benne valami hasznosat: "Csináld magad" légzésmeditáció otthon.

Beginner

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #8 Dátum: 2010. November 18. - 10:43:13 »
Kedves Semleges és Roni!

nagyon köszi a segítséget és a csatolmányokat!!!  elmentettem, kinyomtattam, tanulmányozom. :) Jó érzés, hogy ilyen segítőkészek vagytok!!! köszönöm!

Nem megy könnyen a kezdet, de gondolom ez is csak gyakorlás kérdése. még rengetegszer elkalandozik a figyelmem, és olyan sokfelé, hogy a cimkézés sem egyszerű, amit javasoltatok, mert a sok gondolat-érzés-benyomás közül hirtelen néha azt sem tudom melyikre figyeljek. ez mindenkinél így megy, hogy ennyire százfelé jár az ember figyelme?
 próbáltam megfigyelni azt is, hogy mi minden zajlik bennem ilyenkor, de úgy éreztem lehetetlen egyet kiragadni, meghatározni, cimkézni, mert mire megtenném, már másik száz tolakodott a helyére.
persze próbálom minél többször csinálni, és minél jobban lenyugtatni a tudatom, remélem hamarosan lesz eredménye!

üdv.
B.

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #9 Dátum: 2010. November 18. - 12:07:18 »
Nem megy könnyen a kezdet, de gondolom ez is csak gyakorlás kérdése. még rengetegszer elkalandozik a figyelmem, és olyan sokfelé, hogy a cimkézés sem egyszerű, amit javasoltatok, mert a sok gondolat-érzés-benyomás közül hirtelen néha azt sem tudom melyikre figyeljek. ez mindenkinél így megy, hogy ennyire százfelé jár az ember figyelme?

Szerintem jól haladsz. Az első nekem is az volt, hogy megtapasztaltam, mekkora "zaj" is van az ember tudatában, amit fokozatosan egyre jobban le lehet csendesíteni.

Eleinte nem nagyon vinném túlzásba a címkézést, elég annyi elkalandozáskor, hogy "elkalandozás", majd visszatérsz a légzés figyelésére.

Előfordulhat, hogy a nagy "zajban" még a légzésed érzékelése is lehetetlenné válik, akkor tedd a kezed a hasadra és figyeld, címkézd a lehető legnagyobb érdeklődéssel: "emelkedés", "süllyedés".

Fokozatosan egyre jobban fogod tudni kordában tartani a tudatodat, de ez nem valami varázsütésszerű dolog lesz, hanem fokozatos javulás.

Beginner

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #10 Dátum: 2010. November 18. - 14:07:53 »
Szia!
igen, pont így csináltam, ahogy te is írod, meg a jegyzet is javasolja, hasamra tettem a kezem és miközben mondogattam magamban, hogy emelkedés-sűllyedés, sokszor rajtakaptam magam, hogy bár mondom, mondom, de nem is ott járok...:)
viszont ez az angol leírás nagyon jó, bár még csak bele-bele olvasgattam. Köszi nektek mindent! igazán! :)
B.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #11 Dátum: 2010. November 18. - 16:28:21 »
Semleges

"Konkrétan EZ alapján kezdtem el meditálni minden egyéb előismeret nélkül. Szerintem te is megpróbálhatod."

De miért is azon kívül hogy elmondhatom, hogy jajj de jó hogy meditálok én? Nekem pl nem fáj a herezacskóm. Szóval akkor mire is jó ez a minden előképzettésg nélküli meditáció?

Miért nem a fallabdát ajánljuk, vagy a csipkeverést?

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #12 Dátum: 2010. November 18. - 16:48:37 »
Szóval akkor mire is jó ez a minden előképzettésg nélküli meditáció?

Van, aki mindent tud a bicikliről, az egyensúlyozásról, az egész newtoni fizikát ismeri, még biciklit tervezni építeni és javítani is tud, sőt még akár meg is taníthat másoknak mindent a bicikliről, ő maga mégsem tud biciklizni.
Van, aki 3 évesen néhány jókora esés és némi fájdalom árán megtanul biciklizni és vígan közlekedik vele, annak ellenére, hogy semmi egyebet nem tud a bicikliről, mint hogy hogyan kell használni.

Különbözőek vagyunk.
« Utoljára szerkesztve: 2010. November 18. - 16:52:10 írta Semleges »

kiroru

• Srótápanna
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #13 Dátum: 2010. November 18. - 16:59:53 »
Hmm, jó téma ez.................... Én zene segítségével kezdtem el, egy nagyon hullámvölgyös időszakomat éltem, sajnos pont sok rossz dolog történt akkor. A tudatos álmodással kezdtem, aztán kicsit lassan, idővel a meditáció felé is fordultam. Akkora nyugalmat és békességet éltem át, amekkorát még soha, már az első alkalommal is. Nagyon örültem ennek, nagyon szükségem volt rá. Mondanom sem kell, úgyis tudjátok mi következik ebből: Megtetszett, egyre jobban ráéreztem az ízére.
Zenével talán a legkönnyebb elűzni a gondolatokat azt hiszem. Ha az ember a zenére figyel, miközben meditál, akkor lassan úgyérzi hogy egyre jobban egyéválik vele. És ahogy egyre jobban egyéválik vele, a gondolatai annyira el tudnak távolodni tőle, hogy lassan már gondotok sincs rájuk. :)

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #14 Dátum: 2010. November 18. - 17:31:53 »
Semleges

És? Mivel az így nagyon költői de nem több.

Egyébként aki másokat tanít biciklizni az maga is tud vagy valamennyire vagy teljesen.

Figyu nekem a vallási rajongás az ömlengés és a nyali fali nem áll jól és nem megy. térj a lényegre:)