Szerző Téma: Meditációs alapok  (Megtekintve 49339 alkalommal)

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
Re:Meditációs alapok
« Válasz #15 Dátum: 2010. November 18. - 17:34:03 »
sokszor rajtakaptam magam, hogy bár mondom, mondom, de nem is ott járok...:)

Fokozatosan javulni fog a helyzet, csak gyakorolni kell.
Viszont ha ez a címkézős vipasszaná nagyon hardcore, akkor a roni féle leírásban találsz egy csomó jó ötletet, amivel lehet könnyíteni. A vipasszaná kipróbálása előtt sok évvel én is csináltam ilyen "könnyebb" meditációt. Ilyen "környezetre figyelős" módszerrel már órákig bírtam ülni. Egy idő után már úgy tűnt, semmi értelme, azért hagytam abba. Lehet, hogy azért jött be nagyon a vipasszaná. Kár, hogy nem találtam meg hamarabb.

Mondjuk ha te eddig is bírtad a vipasszanát, szerintem maradhatsz a tiszta hardcore verziónál :)

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #16 Dátum: 2010. November 18. - 17:35:10 »
Semleges

Ja hogy nem kell ahhoz Newton törvényeit ismerni meg tudni hogy hogy kell kerékpárt szerelni stb. hogy tudjunk biciklizni?
oké
Akkor mire jó a buddhizmus? ( nem betegségre mert az a medicina és olyasmi már eleve) De ha fáj a füle valakinek stb. nekem nem fáj a testet illetően semmi. Nekem mire jó a buddhista biciklizés?

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #17 Dátum: 2010. November 18. - 17:36:18 »
Semleges

"Viszont ha ez a címkézős vipasszaná nagyon hardcore,"
A vipasszána nulla elmélet mellett nem hardcore hanem nem vipasszána.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #18 Dátum: 2010. November 18. - 17:37:14 »
És a vipasszánás vipasszánai vipasszána nem cimkéz.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #19 Dátum: 2010. November 18. - 17:44:06 »
Semleges

Ja és a példánál maradva ahhoz hogy valaki valóban biciklizzen ne pedig pl. a fej falba verését higgyje biciklizésnek kell bicikli aminek két kereke van és stb. Ha én a kertben kapálást nebezem biciklizésnek mert Gánti Bence azt mondja annak, az még nem az :)
Egy élmény volt.

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #20 Dátum: 2010. November 18. - 17:54:41 »
Akkor mire jó a buddhizmus? ( nem betegségre mert az a medicina és olyasmi már eleve) De ha fáj a füle valakinek stb. nekem nem fáj a testet illetően semmi. Nekem mire jó a buddhista biciklizés?

Tudom, ez elég egoista indok, de jobban érzem magam tőle. Sokkal.
Például szinte lehetetlen kihozni a béketűrésből. Van gyerekem, úgyhogy ezt a képességet minden nap tesztelem és folyamatosan javul :)
Az emberekkel való érintkezésem is sokat javult. Igazából az van, hogy szinte teljesen megszűntek olyan gátlások, félelmek is, amikről ezelőtt nem is tudtam. Pedig nem voltam egy gátlásos típus.
A meditáció alatti tapasztalatok hatására pedig valahogy lett egy egész jó világképem, ami megnyugtató számomra.

Egy "hátránya" van az egésznek: mostanában rengeteg időmet elveszi a buddhizmus tanulmányozása :)

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #21 Dátum: 2010. November 18. - 18:02:48 »
"Viszont ha ez a címkézős vipasszaná nagyon hardcore,"
A vipasszána nulla elmélet mellett nem hardcore hanem nem vipasszána.
A hivatkozott anyagban lévő elmélet bőven elég, hogy az ember elkezdje a gyakorlást. Igazából ennél több már csak rizsa lenne.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #22 Dátum: 2010. November 18. - 18:53:57 »
Hogy egy bármilyen magyar szövegen túl ami arra nem méltó hogy minősítsem a buddhizmus mint olyan rizsa lenne itt fejeztük be kedves.

Hogy rizsa lenne Buddha 84 ezer tanítása egy himi humi magyar linkhez képest ez nonszensz.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #23 Dátum: 2010. November 18. - 18:55:48 »
A buddhista gyakorlás akkor buddhista gyakorlás ha az buddhista gyakorlás. Ehhez az elmélet elengedhetetlen különben képzelgünk és ömlngünk és a türelmem itt lemerült.
Nem kell ismerni az abc-t ahhoz hogy akadémiai székfoglallót tartsunk. GRATULÁLOK

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #24 Dátum: 2010. November 18. - 19:06:00 »
Semleges

Onnatól kezdve, hogy van valami örök az emberben, amit gyakorolsz az nem hogy nem buddhizmus és egyáltalán nem vipasszána hanem a szöges ellenkezője, és semmi köze a buddhimzushoz, hogy érthető legyek. És akkor itt most már tényleg nulla a türelmem.

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #25 Dátum: 2010. November 18. - 21:39:38 »
plumbeus:
Szerinted a történelmi Buddha honnan vette a buddhizmust?

doyo

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #26 Dátum: 2010. November 18. - 22:38:51 »
Beginner!

Adnék egy egyszerű tanácsot-vagy megfogadod, vagy nem:
Ha a Buddha Útját szeretnéd gyakorolni, akkor menj el gyakorolni egy, vagy több szanghába. Tapasztald meg, hogy milyen a gyakorlásuk. Hogy van-e hiteles mester. Ha úgy érzed valami miatt, hogy rátaláltál arra a buddhista hagyományvonalra, amit szeretnél gyakorolni, akkor vesd bele magad. Ha nem, akkor keress tovább. Ha viszont megtaláltad, akkor folytasd a gyakorlást. Kövesd a mestert 10 évig, aztán újra 10 évig és megint 10 évig (ahogy Kosho Uchiyama mester írta).  Astus könyvajánlója mellé én még jó szívvel ajánlom neked Deshimaru mester könyvét (Igazi zen), de ha pl. a zazen érdekel, akkor jobb ha eljössz a dodzsóba.

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #27 Dátum: 2010. November 19. - 01:30:45 »
Plumbi, vipasszaná a meditáció neve, amiről itt (részben) szó van. Azzal, h 'hardcore', én is egyetértek. És azzal is, h el lehet kezdeni meditálni a buddhizmus tanulmányozása nélküli -- mint ahogy el lehet kezdeni tanulmányozni a buddhizmust meditálás nélkül. De az optimális, persze, a kettő együtt, némi helyes életvitellel megtámogatva.
« Utoljára szerkesztve: 2010. November 19. - 12:21:06 írta roni »

Beginner

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #28 Dátum: 2010. November 22. - 14:16:17 »
"Adnék egy egyszerű tanácsot-vagy megfogadod, vagy nem:
Ha a Buddha Útját szeretnéd gyakorolni, akkor menj el gyakorolni egy, vagy több szanghába. Tapasztald meg, hogy milyen a gyakorlásuk"

DOYO!
Köszi, ezt már tanácsolta más is, és így is fogok tenni mindjárt!!! :)

Semleges!
Kicsit egyetértek veled abban, hogy miért jó meditálni. én is valami ilyesfélét kezdek érezni. türelmesebb, békésebb, nyugodtabb vagyok tőle. igaz, még csak most kezdtem, de máris érezni a jótékony hatását. ha ez egoizmus,hát vállalom, mert valóban jó érzés.
a cimkézést csináltam 7végén is, de azt hiszem, most már így több nap elteltével merem azt a megállapítást tenni, hogy monoton ez nekem nagyon. vagy ez így jó? arra gondoltam, ha irányított meditáció lenne, és valamire kellene gondolni, elképzelni, stb., talán úgy könnyebben menne, vagy hatékonyabb lenne. butaság ezt hinni? vagy igenis kell a monotonitás, a megfigyelés, a hosszú ideig tartó cimkézés, ami egyfajta figyelmet tanít, és alapokat ad, vagy nem feltétlenül fontos?

egyébként én is azt gondolom, hogy lehet meditálni buddhizmus nélkül. viszont az az érzésem, hogy aki a buddhista irányt választja, az vállalja a medtiálást is, hisz az elveiben épp ezt hangoztatja, hogy minél többet, minél gyakrabban kell(ene) meditálni.

üdv. B.

Semleges

• Szakridágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #29 Dátum: 2010. November 22. - 14:28:15 »
monoton ez nekem nagyon

Ha monoton, akkor valamit biztosan másképp csinálsz, mint ahogy kéne.
A legegyszerűbb, ha tényleg elmész egy közösségbe vagy egy mesterhez. Élőben sokkal könnyebb megkeresni és kijavítani a hibákat.