Szerző Téma: Buddhizmus és közgazdaság  (Megtekintve 3244 alkalommal)

Beginner

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
Buddhizmus és közgazdaság
« Dátum: 2010. November 25. - 14:31:12 »
sziasztok itt is!

a könyves topicban felvetődött a Buddhista közgazdaságtan téma.
érdekelne a véleményetek erről a témáról.
még csak bele-beleolvasgattam, mert ez is -úgy látom - jó széles témakör, és rengeteg dolgot vet fel, de nekem személy szerint borzasztóan szimpatikus, és nagyon örülnék, ha ennek igazán lenne jövője, és egyre több ember ebbe az irányba menne.
az indexen is volt róla cikk http://index.hu/gazdasag/magyar/2009/10/25/fenntarthato_telepules_es_allatsagos_korulmenyek/

jó lenne erről mások véleményét is hallani-látni-olvasni, pro és kontra. szerintetek mennyire lehet működőképes egy ilyen falu hosszútávon. az világos, hogy sok cég ezen elvek alapján működik, de nem tudom, hogy egy közösségnél ez meddig megvalósítható. felmerülnek kényes kérdések, főleg ha egy közösség több mint 10 tagból áll, ott már sokszor nehéz közös nevezőre jutni bizonyos kérdésekben, úgy mint gyereknevelés, taníttatás, együttélés, gazdálkodás, stb.stb.

igaz, én még erősen kezdő vagyok itt, meg a buddhizmust tekintve is, de ez nagyon megragadta a figyelmem, és ha valaki járatos, netán tapasztalata is van ebben a témában, kérem, ossza meg velem a véleményét!

Köszi!
Begi

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
Re:Buddhizmus és közgazdaság
« Válasz #1 Dátum: 2010. November 25. - 17:07:26 »
Ebben én sem vagyok otthon, de ha pesti vagy, pont most hétfőn lesz ennek a könyvnek a bemutatója, ahol a szerkesztő (Zsolnai László) és egy tanár a TKBF-ről (Agócs Tamás) erről a témáról fog beszélni kb. 2x fél órát. Tehát nov. 29. 18.00 Olvasók boltja, Bp. Pesti Barnabás u. 4.
« Utoljára szerkesztve: 2010. November 26. - 07:40:22 írta roni »

pureland

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #2 Dátum: 2010. November 26. - 03:13:16 »
A cikkben nincs szó Buddhista közgazdaságtanról. Se buddhizmusról. Az említett előadáson persze lehet hogy képbe kerül az is. Amiket említ a cikk azok a buddhista helyes megélhetés és helyes életvitelhez kapcsolódnak. Így pl helyes szem előtt tartani:
- az emberek jóllétét
- a környezetvédelmet
- környezetileg és társadalmilag felelősen működni
- a szállítással járó környezeti terhelést csökkenteni
- kevesebb területen hozni létre egy munkahelyet
- az energia felhasználást csökkenteni
- a kecskéket és teheneket a tejükért tartani.
Ezek megfelelnek a buddhista helyes életvitelnek.

"Számunkra nem abszurd dolog nem növekedni." Mármint pénzügyi értelemben helyes mert mérsékletre ösztönöz, kerülve a mohóságot.

Másik rész hogy:
- bikákat és a sertéseket levágni az már buddhista részről helytelen, bárki is hajtja végre. Az rossz karma a gazdálkodás bio vagy nem bio módjától függetlenül.

"Nem riasztó egy olyan kis közösségben élni, ahol szigorúan normakövetőnek kell lenni?"
Erről buddhistásan az a meglátásom, hogy a pénzhajszolás is egy normakövetés, méghozzá tipikusan szamszárikus normakövetés.

Az egésznek a lényege Buddha tanításaihoz nézve, hogy Buddha szerint helyes csökkenteni a szenvedést a lehetséges módokon. De megpróbálni véglegesen megjavítani a szamszárát és az emberi világot az nem lehetséges és nem is cél. A szamszára egy börtön amiben nem érdemes véglegesen berendezkedni. Viszont helyénvaló másoknak jobbat hagyni magunk mögött.

A bio zöldség is valójában nem bio mivel az a természetes. Az csak zöldség. A vegyszeres zöldség megnevezés lenne helytállóbb a vegyszeresre mondva. Ezer éve az emberek pl nem bio zöldséget ettek. Hanem zöldséget. Mert a bio csak egy elnevezés a vegyszereshez képest. Az elnevezéstől persze valami többnek látszik mint normális. Persze nincs semmi bajom a biozöldséggel, sőt szorgalmazom is. Ezzel csupán magára az elnevezésre utaltam, mint fogalomra, amit egyesek túlértékelnek a normálistól többre. A biozöldség olyan mint nem dohányozni. Senki se jó ha túlértékeli a nem-dohányzást mint valami pluszot. Mert az nem plusz. A biozöldség sem plusz hanem alap. Vagyis az zöldség. Semmi több. Áttérni helyes rá, de isteníteni már képzelgés.

Nekem ezek a meglátásaim buddhistaként erről.
« Utoljára szerkesztve: 2010. November 26. - 03:15:15 írta pureland »

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #3 Dátum: 2010. November 26. - 07:51:29 »
A Boldogság és gazdaság c. könv bevezetője, a téma összefoglalása letölthető PDF-ben ITT.

Beginner

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #4 Dátum: 2010. November 26. - 10:15:33 »
van pár rész ami kiemeli azt, amire én gondoltam ezzel kapcsolatban.
idézet a könyvből:

"Ahhoz, hogy érdekeljen bennünket a buddhista közgazdaságtan, nem
kell sem buddhistának, sem pedig közgazdásznak lennünk. A buddhista
közgazdaságtan a gazdasághoz való másfajta viszonyulást javasolja, ami
alapján ökologikusabb és boldogabb életet élhetünk, és hozzájárulhatunk a
világban lévő szenvedések csökkentéséhez."

"Buddhista nézőpontból a gazdasági tevékenységeknek a jó és nemes élet
eszközeinek kell lenniük. A termelés, a fogyasztás, és az összes többi gazdasági
tevékenység nem önmagukban vett célok, hanem csupán eszközök.
A cél, amelyhez el kell vezetniük, a jól-lét egyéni, társadalmi és természeti
szinteken történő megvalósulása. A buddhista közgazdaságtan lényege,
hogy gazdasági tevékenységeink segítségével biztosítsuk életünk minőségének
növekedését. A gazdasági tevékenységek egyik céljának általában a
fogyasztást tekintik, de a nyugati közgazdaságtani elméletek és a buddhizmus
különbözőképpen értelmezik azt. A fogyasztás nem más, mint a
vágyak enyhítése, kielégítése. A modern közgazdaságtan a kereslet kielégítésére
felhasznált termékek és szolgáltatások összességeként határozza meg.
A buddhizmus azonban kétféle fogyasztást különböztet meg egymástól,
ezeket „helyes” és „helytelen” jelzőkkel illeti. Az előbbi, a termékek és
szolgáltatások iránti, jól-léthez kötődő vágyak kielégítése, amely határozott
céllal és rendeltetéssel bír. A helytelen fogyasztás a tanhából fakad,
az örömteli érzésekkel kapcsolatos vágyra, az ego kielégülésére irányul.
A buddhizmus lényege a bölcsesség és a mértékletesség. Megközelítése
szerint a gazdasági tevékenységeket annak a megszorításnak kell vezérelnie,
hogy inkább a jól-lét elérésére, mintsem a lehető legnagyobb kielégülésre
irányuljanak."

és még rakhatnék ide néhányat, de érdemes inkább az egészet elolvasni.

ez az ami nekem szimpatikus. én el tudnék képzelni egy olyan közeget, kis közösséget, ahol vannak közös célok, társadalmi munkában végzett  és felépített dolgok némi önkormányzati támogatással, csere-kereskedelem azokban a termékben, amikben lehet, nyilván sok mindent kellene így is külső forrásból megteremteni, biztosítani, de ezért is tettem be azt az indexes cikket, mert valami olyasmire gondoltam, csak akár kisebb formában is. én megvenném a szomszéd nénitől a tojásokat, ő megvenné tőlem mondjuk a fűszernövényt, zöldséget, stb. stb. ilyesféle láncban, mint régen.
nem feltétlenül kell levágni az állatot, meg lehet venni máshol, mástól is, apróságokban rugalmasan állnék ehhez a kérdéshez. épp ezért merült fel bennem, hogy vajon működőképes-e ez egyáltalán  hosszú távon, mert bizonyára akadnának szép számmal, akiknek lennének ellenvetéseik ezzel-azzal kapcsolatban. nem ástam még bele magam ebbe a témába, de örülök, és jó látni, hogy van erre igény, és létezik olyan hely, cég, stb., ahol tesznek is ezért.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #5 Dátum: 2010. November 26. - 12:58:56 »
Indulásnak: nem ismerem a témakört, nem olvastam a könyveket, csak egy saját meglátást hozok fel, főleg az elhangzott hozzászólások hatására.

A magam részéről nem vagyok a tanyasi élet híve, engem nem vonz a gondolata sem, hogy az életvitel visszatérjen az őskori szintre. Úgy gondolom, érdemes a jelenlevő technológiára építeni, semmint megpróbálni a "vissza a természetbe" romantikus eszme gyakorlatba ültetését.

A Buddha a páli kánonban a társadalom emelkedését és hanyatlását elsősorban két dologhoz köti: adakozás és az öt előírás. Az adakozás jelenti a szociális hálót, amivel a legszegényebbek sem szorulnak nélkülözésre. Az öt előírás jelenti, hogy mik azok, amiket mindenkinek követni kell a gyakorlatban, hogy béke és nyugalom legyen. Csak ennek a kettőnek a betartása egy teljes utópiát eredményezne, bár jelenleg nem úgy néz ki a helyzet, hogy ez bekövetkezne a teljes emberiségre nézve a közeljövőben.

De jelenleg társadalmi szinten az ölés minden formájának kerülése sem működne, nézve például azt, hogy amit múltkor ettem előre csomagolt szendvicset, abban a szósz sertés zselatint is tartalmazott. Hogy közgazdászok mennyire tudnák a buddhizmust - s nem mellékes kérdés, hogy mit gondolnak buddhizmusnak - beleépíteni egy új gazdasági rendszerbe, miközben azt mondják, hogy ez nem szól többről, mint bizonyos eszmék átvétele a buddhizmusból, már kiindulásában is érdekes, de sokkal inkább abban, hogy ezt ugyan ki venné komolyan.

Beginner

• Érdeklődő
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #6 Dátum: 2010. November 26. - 14:04:46 »
Hm... lehet hogy én túl optimista és naív vagyok, de amíg konkrét ellenpéldát nem hallok, addig el tudnám képzelni, hogy ez kis közösségben mégis működjön...
persze simán elképzelhető, hogy igazad van, és valóban elég utópisztikus. nem tudom, sosem próbáltam. csak eljátszom a gondolattal.
ja, és én sem olvastam még a könyvet, mindössze két cikket ebben a témában, csak gondolatébresztőnek tekintettem.

a tanyasi élet annyiban engem sem vonz, hogy visszatérjek az őskori módszerekhez, és szekérrel járjak, vagy lovon, vagy ne használnám ki a mai civilizáció adta lehetőségeket, csak mértékkel. nem gyarló módon, feltétlenül mindenben überelve a szomszédot, ahogy mostanában az emberek élnek, hogy semmi sem elég, még többet még nagyobbat akarnak mindenből a legtöbben. tisztelet a kivételnek.
de ahogy például a vásárlási szokásokban is lehet különbséget tenni, úgy talán ebben is.
én igyekszem mindenből a magyar terméket venni, sőt, szivesebben veszem meg az öregnéni által árult zöldséget, gyümölcsöt a piacon, már amiben legalábbis tehetem, mint a hipermarketek polcára kitett import árut. ahogy ebben van különbség, úgy azt gondoltam, talán az életvitelben is lehet valami hasonlót produkálni.
abban egyetértek veled, hogy mégha lehetne is ennek jövője, nagyon kis réteg volna az, aki képes lenne megvalósítani. de optimista mivoltom azt mondja bennem, hogy ha valami elindul, az is mindig kis méretekben indul el... hátha.

plumbeus

• Anágámi
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #7 Dátum: 2010. November 27. - 12:58:58 »
Annyira értem én ezt a buddhista közgazdaságtant egyébként sarkítva, mintha valaki arról értekezne, hogy: A buddhista hadviselés.
És akkor hogy nem kell teljesen leirtani az elfoglalt területet hanem szedjünk csak adót az sokkal helyesebb és mértékletesebb.

Egyébként mindegy lenne, hogy vki közgazdász vagy nem, a buddhizmussal való foglalkozás az lenne, hogy erkölcs és adakozás. Komolyabb érdeklődés esetén tanulmányozás és meditáció ha jól értem én.

Erkölcsi szabályok nyugaton is vannak és az adakozás is fel van találva több ezer éve, de hát keresztény közgazdaságtan témában mostanában nyilván nem lehet annyi könyvet eladni, mint hogy a pénz és a tao meg a buddhizmus és ilyesmi.   
Na hát ahogy a korporális önzést majd itt a buddhizmus enyhíti..., holott a módszerei nem korporálisak ...én annak csak örülni fogok.