Szerző Téma: Buddhizmus és szex  (Megtekintve 17947 alkalommal)

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
Buddhizmus és szex
« Dátum: 2010. December 21. - 23:30:04 »
A téma apropója ez a blogposzt: The Challenge of Lust and Sexual Desires. Írtunk már róla egy keveset itt: Buddhizmus és szex, Astus itt: A szex vajon mi?. Egy elég jó, hagyományos théraváda összefoglalás olvasható (angolul) Maurice Walshe-tól itt: Buddhism & Sex, Láma Ole vadzsrajána összefoglalása (magyarul) pedig itt: Könyv a szerelemről.
« Utoljára szerkesztve: 2010. December 22. - 23:35:52 írta roni »

tragacs

• Srótápanna
  • **
    • Profil megtekintése
Re:Buddhizmus és szex
« Válasz #1 Dátum: 2010. December 22. - 00:37:43 »
Kedves Roni"

"Ole Láma modern elképzelése (magyarul)"

Miből gondolod hogy csupán egy ELKÉPZELÉS? Nem tartom megfelelőnek a kifejezést, mivel azt sugallja hogy Láma Ole csak elképzelésekkel rendelkezik e téren a tényleges tudás és ismeret helyett.

Bocsánat de szerintem nálad lényegesen többet tud és realizáltabb is. Miből gondolod hogy elképzeléseit tanítja? Szerintem nem helytálló az amit sugall a kifejezésed. Továbbá az nem is valamiféle MODERN elképzelés. Mivel a Gyémánt Út az nem egy modern világ beli találmány. S nem is elképelése valakinek. Rossz kicsengése van a két kifejezésnek olykor.

Attól mert nem hínajána még nem csupán egy elképzelés.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #2 Dátum: 2010. December 22. - 00:48:15 »
Egy dzogcsen tanítás Padmaszambhavától (Treasures from Juniper Ridge, p. 114-115), mely kicsit bővebben fejti ki, amit az indító blog ajánl (The Cessation of Sexual Desire).

Idézet
A csokróbeli Csodás Imádat asszony ekkor megkérdezte a mester:
- Nagy mester, hallgass meg. Egy ilyen nőnek mint én, akiben az öt mérgező érzelem erős, kérlek adj útmutatást a felébredéshez egy olyan megvilágosodásra, ahol nem kell elutasítani az öt mérget.
A mester ekkor ezen szavakkal igazította útba:
- Csokro asszonya, hallgass ide. Az öt mérgező érzelem természetes tulajdonod kezdettől fogva és ezért nem lehet tőlük megszabadulni elutasítással. Nem alakulnak át átalakítással és nem tisztulnak meg megtisztítással. Minthogy az öt méreg a dharmatá természetéből való, ott kell megszabadítani őket, ahol vannak, természetes eloldódással.
A harag mibenléte üres. Azon pillanat után, hogy a harag egy pokollá fejlődött, nincs azon túl hová növekednie, így nem is növekszik tovább. A harag tárgya üres, ezért abból sem növekszik semmi. A harag mentes egy egyéni mibenléttől és ezért nincs sem alakja, sem színe, sem anyaga, sem lényegisége, és ezért önmagában eloldódik anélkül, hogy el kéne utasítani. A harag nem árt, mikor megjelenik, és nincs haszon abból, mikor nem jelenik meg. A harag természetesen eloldódik a dharmatá terében.
Hasonlóan van a vággyal, a szűklátókörűséggel, a büszkeséggel és az irigységgel - üresek a helytől, ezért nincs eredetük; továbbá, nincs [tartózkodási] helyük és nincs sem támasztékuk, sem lényegiségük; végül, üresek a mibenléttől és nem rendelkeznek sem színnek, sem alakkal. Az öt mérgező érzelem eloldódik ott, ahol vannak, nyom nélkül. A természetes éberség tudatosan felkel. A gondolatok megszabadulnak, mint dharmatá. A kettősség kötele elvágatott.
Mikor ennek felismerése után gyakorolsz, az öt mérgező érzelem bármelyike is keljen fel, az dharmatáként jelenik meg. Nem kell elutasítani őket. Az eredeti éberséget nem kell létrehozni. Ez az útmutatás ahhoz, hogy hagyjuk az öt mérget természetesen megszabadulni. Mikor ezzel az elvvel összhangban gyakorolsz, nem tudod elkerülni a buddhaság elérését.
Mindazonáltal, az olyan nők mint te fellobbantják az elméjüket az öt mérgező érzelemmel. Megmártóznak a káros hajlamokban és belemerítkeznek a vágyaikba. Sóvárgások egy férfi után olyan, mint a kettősség dühöngő szelei. Beszennyeződve és bemocskolódva az ilyen nők a por halmozásába kapaszkodnak. Nem a Dharmára gondolnak, hanem csak magukra, nyakasak és engedetlenek. Az öt méreg a zabolátlanság veszélyét rejti magában, ezért köteleződj el a gyakorlás mellett.

tragacs

• Srótápanna
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #3 Dátum: 2010. December 22. - 00:51:38 »
Roni!
Ha másképp értetted az "elképzelés"-t majd biztos mondod. Mindenesetre szerintem nem fedi a valóságot a kifejezés maga.
« Utoljára szerkesztve: 2010. December 22. - 00:54:19 írta tragacs »

tragacs

• Srótápanna
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #4 Dátum: 2010. December 22. - 01:09:02 »
Hozzáteszem Roni nálam is realizáltabb Láma Ole. Tudása is több és tisztább is nálam.

tragacs

• Srótápanna
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #5 Dátum: 2010. December 22. - 01:14:56 »
Astus ez már nagyon vadzsrajána tanítás.
Csak ne értse félre senki. (ezt másoknak jelzem általánosan)

tragacs

• Srótápanna
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #6 Dátum: 2010. December 22. - 01:22:27 »
Kedves Roni remélem nem volt sértő mert nem annak szántam.

tragacs

• Srótápanna
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #7 Dátum: 2010. December 22. - 01:47:19 »
Roni azért majd vígasztalj meg hogy nem sértésnek vetted. Jó?

tragacs

• Srótápanna
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #8 Dátum: 2010. December 22. - 02:00:13 »
Ja Roni kedves. Még valami. Láma Ole bódhiszattava. S a Gyémánt utat azt kell tanítani mert sokan tudnak hozzá kacsolódni és gyakorolni vele.       

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #9 Dátum: 2010. December 22. - 07:35:41 »
Ha javítom "megközelítés"-re, az közelebb van ahhoz, amit gondolsz, tragacs?

roni

• Adminisztrátor
  • Bódhiszattva
    • Profil megtekintése
    • BuddhaPest
« Válasz #10 Dátum: 2010. December 22. - 08:28:08 »
További linkek (egy konkrét amerikai botrány kapcsán, de annál sokkal többről):

Sex and the Sangha:Forgiveness, Retribution or Justice (a posztban és a végén sok-sok további cikk & blogposzt)
Sex and the Sangha: Update

kiroru

• Srótápanna
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #11 Dátum: 2010. December 22. - 13:00:42 »
Szerintem a buddhistáknak nem kell hogy olyan fontos legyen a szex. Buddha is megmondta, hogy az érzéki élvezetek alantasak, hitványak, stb. Jó, a szerelemnél szerintem kicsit másképp van, de ha valaki nem szerelemből teszi, akkor szerintem is alantas, érdektelen és hitvány, stb.

Astus

• Adminisztrátor
  • Arhat
    • Profil megtekintése
    • Lelketlen Béka
« Válasz #12 Dátum: 2010. December 22. - 13:54:26 »
Nem azért fontos a szex, mert ezt valami tanítás, vagy filozófia mondja, hanem mert emberek vagyunk, akik számára ez a legerősebb formája az érzéki vágyaknak.

A Nikk

• Vendég
« Válasz #13 Dátum: 2010. December 22. - 14:15:07 »
Asszem, ezzel a témával csak annak van problémája, aki nem a párjával csinálja, hanem keresztül-kasul, saját elkötelezettségeit felrúgva és/vagy mások kapacsolataiba belerondítva.

A buddhizmus ebben is középutas, hiszen azzal semmi baj sincsen, ha valaki együtt hál a társával, azzal van baj, ha sportot űz belőle, és sajátmagának szenvedést okoz a szexfüggőségével, másoknak meg azzal, hogy felborítja az érzelmi életüket.

tragacs

• Srótápanna
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #14 Dátum: 2010. December 22. - 17:01:10 »
Hát Roni. A véleményem helyett asszem jobb lenne valami olyan amit mondjuk megbeszélünk mondjuk. Persze ha rám bízod mivel vadzsrajána gyakorló vagyok azt is elfoghatónak látom. Előtte elhangzott hogy "théraváda összefoglalás". Szerintem hasonló képpen megfelelő lenne. Mondjuk Láma Ole vadzsrajána összefoglalása vagy tanítása. Valami ilyesmi. Vagy Láma Ole vadzsrajána tanító összefoglalása itt. Valahogy hasonlóképpen mint a többinél. Szerintem a "megközelítés" se a legjobb. :) Pont mint a többinél az jó lenne szerintem.